|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: رشد 11 درصدي هزينه ارتباطات خانوار شهري آمار بررسي بانك مركزي نشان مي دهد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4358
دوشنبه چهارم تيرماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


رشد 11 درصدي هزينه ارتباطات خانوار شهري آمار بررسي بانك مركزي نشان مي دهد


نويسنده: سيمين عزيزمحمدي


     هر خانواده شهرنشين ايراني در سال گذشته به طور ميانگين 832هزار و 186تومان هزينه صرف استفاده از تلفن ثابت، فکس، تلفکس، تلفن همراه و اينترنت کرده است. در اين ميان، وجود 36ميليون مشترک اينترنت، فراتر رفتن ضريب نفوذ تلفن همراه از 100 درصد و تغيير نکردن ضريب نفوذ تلفن ثابت در سه ماه نخست سال جاري نشان مي دهد به طور قطع سهم قابل توجهي از هزينه اي که خانوارها صرف ارتباطات مي کنند مربوط به خريد خدمات اينترنت و تلفن همراه است. به هر حال، دسترسي به اينترنت پرسرعت به ويژه به شکل اينترنت 3G و 4G، توسعه خدمات بر بستر اينترنت و اپليکيشن ها کافي بود تا شهروندان ايراني را ترغيب کند که هزينه بيشتري براي اين پديده نوظهور صرف کنند. به طوري که خانوارهاي شهرنشين 1/ 11 درصد بيشتر از سال 94 براي استفاده از کالا و خدمات ارتباطي هزينه صرف کردند. متوسط هزينه صرف شده براي کالا و خدمات گروه ارتباطات در سال 94 حدود 748هزار و 861تومان بود. البته بخشي از اين رشد 1/ 11 درصدي هزينه صرف شده ناشي از تورم 5/ 3 درصدي كالاها و خدمات مصرفي بخش ارتباطات در سال گذشته است. نتايج بررسي بانک مرکزي از بودجه خانوار در مناطق شهري ايران در سال 1395 نشان مي دهد خانوارهاي ايراني ساکن شهرها در سال گذشته نزديک به 3/ 39ميليون تومان براي تهيه کالاها و خدمات صرف کردند که در اين ميان 1/ 2 درصد آنها مربوط به کالا و خدمات ارتباطاتي است. کل هزينه خانوارها نسبت به سال گذشته 4/ 11 درصد رشد کرده و اين در حالي بوده که نرخ رشد هزينه بخش ارتباطات نيز 1/ 11 درصد بود ولي با اين حال، نسبت هزينه بخش ارتباطات به هزينه کل تغيير نکرده است.
    
     کالا و خدمات ارتباطي در سبد خانوار
    اگرچه از حضور اينترنت در خانه شهروندان ايراني بيش از يک دهه مي گذرد، با اين حال، بانک مرکزي اطلاعات خانوارهاي استفاده كننده از اينترنت خانگي بانک مرکزي را از سال 1389 بررسي کرده که نشان مي دهد 3/ 22 درصد خانوارهاي شهرنشين از اينترنت خانگي استفاده مي کردند. اگرچه تعداد خانوارهاي کاربر اين نوع اينترنت تا سال 1390 روند نزولي داشته، با اين حال، از سال 1392 که زيرساخت هاي اينترنت از سوي دولت تقويت شد و ارائه اينترنت از سوي شرکت ها روند بهتري يافت، تعداد خانوارهاي استفاده کننده از اينترنت رشد 3/ 12 درصدي پيدا کرد تا اينکه در سال گذشته تعداد خانوارهاي استفاده كننده از اينترنت خانگي از مرز 50 درصد فراتر رفت.
    روند صعودي استفاده اينترنت در خانوارهاي شهرنشين در حالي است که خانوارهاي ايراني کمتر از تلفن ثابت استفاده مي کنند؛ به طوري که در سال 1386 بالغ بر 2/ 92 درصد خانوارها در خانه هاي خود تلفن ثابت داشتند در حالي که اين رقم در سال گذشته تا 1/ 77 درصد کاهش يافته است. البته در حال حاضر تعداد کاربران اينترنت موبايل دو برابر اينترنت ثابت است. در سال گذشته 9/ 16 درصد خانوارهاي شهرنشين کشور از راديو ضبط و ضبط صوت، 9/ 11 درصد از راديو، 5/ 99 درصد از تلويزيون، 6/ 42 درصد از ويدئو و دستگاه پخش لوح فشرده، 3/ 45درصد از رايانه، 3/ 10 درصد از دوربين فيلمبرداري و 3/ 96 درصد از تلفن همراه استفاده کرده اند. در سال 1394 از نظر لوازم زندگي، 8/ 20 درصد خانوارهاي شهرنشين کشور از راديو ضبط و ضبط صوت، 3/ 99 درصد از تلويزيون، 46 درصد از ويدئو و دستگاه پخش لوح فشرده، 6/ 46 درصد از رايانه، 7/ 11 درصد از دوربين فيلمبرداري و 3/ 95 درصد از تلفن همراه استفاده کرده اند.
    
    هزينه خانوارها و تورم در گروه ارتباطات
    گزارش بانک مرکزي از شاخص بهاي كالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران در سال گذشته نشان مي دهد تورم گروه ارتباطات در سال 1395 معادل 5/ 3 درصد افزايش يافت كه نسبت به افزايش آن در سال 1394(معادل 6/ 3 درصد) اندكي كمتر بود. از آغاز دهه 90 تورم در گروه ارتباطات روند صعودي داشته به طوري که در آغاز اين دهه 8/ 1 بوده و با يک روند صعودي در سال 93 به رقم 5/ 10 درصد رسيده است. البته اين روند افزايشي متاثر از نرخ بالاي تورم در آن سال ها بوده که قيمت کالا و خدمات بخش ارتباطات را نيز تحت تاثير قرار داده است. همين روند را نيز مي توان در سال هاي 94 و 95 که سياست اصلي تيم اقتصادي دولت مهار تورم بود مشاهده کرد. البته در اين ميان مناسب سازي قيمت خدمات ارتباطي مانند کاهش تعرفه هاي اينترنت و افزايش قيمت تلفن ثابت با الگوي مصرفي شهروندان نيز بر کاهش تورم به دنبال افزايش عرضه بي تاثير نبوده است.
    با توجه به اينکه از سال 90 تا 92 اقتصاد کشور با چالش هاي بزرگي مانند تورم 34 درصدي، تشديد تحريم ها و ضعف در زيرساخت هاي ارتباطي و مخابراتي مواجه بود نمي توان رابطه معناداري بين تورم بخش ارتباطات و هزينه اي که خانوارها صرف کالا و خدمات ارتباطي کرده اند، پيدا کرد. با اين حال، در سال 92 که تورم کل به بالاترين مقدار در اين دو دهه اخير رسيده، تورم بخش ارتباطات کاهش يافته و در عين حال هزينه ارتباطات تا مرز 30 درصد رشد کرده است. البته در سال هاي بعد و با روي کار آمدن دولت يازدهم و در پيش گرفتن سياست هاي توسعه خدمات ارتباطي به ويژه اينترنت و تغيير سبک زندگي افراد، با وجود روند کاهش تورم گروه ارتباطات، رشد هزينه اين گروه روند مشخصي ندارد. گزارش بانک مرکزي از هزينه خانوارهاي شهري نشان مي دهد آنها از اوايل دهه 90 به طور متوسط 1/ 2 درصد از هزينه سالانه خود را صرف ارتباطات کرده اند.
    اين در حالي است که در سه سال گذشته سهم گروه ارتباطات از بودجه خانوارهاي شهرنشين تقريبا ثابت بوده است. بررسي بانک مرکزي از بودجه سالانه خانوارهاي ايراني در شهرهاي مختلف کشور نشان مي دهد شهروندان ساکن کهکيلويه و بويراحمد بيشترين هزينه را براي کالا و خدمات ارتباطي صرف کرده اند به طوري که 5/ 2 درصد بودجه سالانه اين خانوارها در گروه ارتباطات صرف مي شود که معادل يک ميليون و 290هزار تومان مي شود. همچنين هزينه صرف شده از سوي شهروندان بوشهري براي اين کالا و خدمات يک ميليون و 260هزار تومان بالغ بر 7/ 2 درصد کل هزينه آنها در سال گذشته است. خانوارهاي خوزستاني نيز در سال گذشته بيش از يک ميليون براي استفاده از کالا و خدمات ارتباطي صرف کرده اند. کمترين ميزان هزينه براي گروه ارتباطات در سال 95 مربوط به خانوارهاي ساکن در استان هاي آذربايجان شرقي، خراسان رضوي و قم است که به ترتيب 536هزار، 574هزار و 627هزار تومان است که معادل 2درصد هزينه کل آنها مي شود. هزينه صرف شده از سوي خانوارهاي تهراني بالغ بر يک ميليون و 79 هزار تومان معادل 7/ 1 درصد بودجه سالانه خانوارها بوده است.
    
    رابطه هزينه ارتباطات با درآمد خانوار
    بخشي از گزارش بانک مرکزي درباره هزينه خانوار شهري که به رابطه هزينه ها و دهک هاي درآمدي شهرنشينان اشاره دارد، نشان مي دهد 68 درصد خانوار شهرنشين ايراني که درآمد پولي سالانه آنها بين 5/ 11 تا 44ميليون تومان است به طور متوسط 817هزار تومان براي خريد کالا و خدمات ارتباطي صرف مي کنند. اين رقم براي 5/ 6 درصد از خانوار ايراني که درآمد پولي سالانه آنها از 5.1ميليون تومان فراتر نمي رود حدود 314هزار تومان معادل 1/ 6 درصد درآمد آنها است. البته اين رقم براي 2/ 0 درصد از خانوارهاي با درآمد پولي بالاي 168ميليون تومان در سال به 5/ 3ميليون تومان مي رسد. اين نتايج در حالي بوده که گزارش بانک مرکزي حاکي از رابطه مثبت و مستقيم بين هزينه صرف شده براي بخش ارتباطات با دهک هاي درآمدي شهرنشينان است. به طوري که براساس گزارشي که برمبناي داده هاي سال 95 منتشر شده شهروندان در دهک هاي بالاي درآمدي هزينه بيشتري را براي خدمات ارتباطاتي صرف کرده اند. رقم صرف شده براي خدمات ارتباطات از سوي خانوارهاي دهک دهم درآمدي در سال 1395 حدود يک ميليون و 882هزار تومان و هزينه ارتباطات دهک اول 240هزار تومان است.
    اطلاعات به نقل از گزارش بانک مرکزي نشان مي دهد ارتباطات ديگر به يکي از نيازهاي خانوارهاي شهرنشين ايراني تبديل شده است و خانوارها فارغ از هر ميزان سطح رفاهي بخشي از درآمد خود را به بخش ارتباطات اختصاص مي دهند. در واقع، حضور در فضاي مجازي براي کسب وکار، آموزش، استفاده از خدمات الکترونيکي، برقراري ارتباط يا حتي تفريح به يک نوع سبک زندگي در بين ايراني ها تبديل شده و در حال توسعه است. براي نمونه، آمار مرکز ملي فضاي مجازي نشان مي دهد روزانه ايراني ها نزديک به 2 ميليارد بار مطالب منتشر شده در سرويس پيام رسان تلگرام را بازديد مي کنند. بر اين اساس، اينترنت به بازويي قوي براي تسهيل خدمات رساني و اطلاع رساني در جامعه ايراني تبديل شده است. به عبارت ديگر، توسعه اينترنت به ويژه در مناطق محروم کشور مي تواند فرصتي براي دولت براي کاهش هزينه تامين خدمات باشد.
    پس اکنون که وزارت ارتباطات تصميم به اصلاح تعرفه هاي مخابراتي و اينترنتي گرفته بايد در نظر بگيرد هرگونه حذف يارانه يا افزايش قيمت در اين حوزه با تحميل فشار مالي به اقشار ضعيف در دهک هاي درآمدي پايين همراه است. هرچند تاکنون تيم جديد وزارت ارتباطات نتوانسته به جمع بندي نهايي درباره قيمت اينترنت برسد و تنها صحبت از ارائه اينترنت نامحدود يا فروش اينترنت با «مصرف منصفانه» به جاي اينترنت «حجمي» است. با اين حال انتظار مي رود رفاه شهروندان به ويژه خانوارهاي دهک هاي پايين درآمدي قرباني سياست هاي دولت براي حمايت از اينترنت داخلي نشود. در واقع، تيم آذري جهرمي صرف نظر از مرزبندي اينترنت داخلي خارجي، بايد درصدد دستيابي به مدلي باشد که علاوه بر بالا بردن کيفيت اينترنت، بسته هاي متناسب با قدرت خريد افراد کم درآمد جامعه ارائه دهد.
    
رشد 11 درصدي هزينه ارتباطات خانوار شهري آمار بررسي بانک مرکزي نشان مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "سيمين عزيزمحمدي"

  فناوري هاي جام جهاني ۲۰۱۸ / پنج نوآوري كه مسابقات فوتبال را تماشايي تر مي كند
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 27/3/97
مشاهده متن    
  سيليكون ولي در كمين شكار استارت آپ ها / منطقه خطر غول هاي تكنولوژي آمريكايي
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 21/3/97
مشاهده متن    
  روند كند خدمات IT تامين اجتماعي / بررسي وضعيت سرويس هاي الكترونيك در بزرگ ترين شركت بيمه گذار
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 13/3/97
مشاهده متن    
  كارنامه شش ماهه اينترنت غيرحجمي / نظرات متناقض شركت هاي اينترنتي درباره تاثير تعرفه هاي جديد
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 8/3/97
مشاهده متن    
  ابزار دور زدن تحريم ها / تاثير مسدود كردن فيلترشكن ها بر كسب و كارهاي اينترنتي
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 30/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Acta Medica Iranica
متن مطالب شماره 5 (پياپي 294)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است