|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/22: در نشست خبري نوبخت داده شد: گرا به آمريكا براي اعمال فشار بيشتر با مواضع نسنجيده!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21934
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21721 22/6/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


در نشست خبري نوبخت داده شد: گرا به آمريكا براي اعمال فشار بيشتر با مواضع نسنجيده!سرويس سياسي - در شرايطي که مقامات دولتي تا ديروز کشورهاي غربي طرف برجام از جمله آمريکا را جامعه جهاني معرفي مي کردند و از سويي اين کشورها در مواجهه با ايران، هيچ اختلافي با آمريکا ندارند، مشخص نيست که معناي سخنان نوبخت مبني بر ايزوله شدن آمريکا در صورت خروج از برجام به چه معناست؟
    محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت روز گذشته (سه شنبه) در نشست هفتگي با خبرنگاران درخصوص موضع دولت در صورت خروج آمريکا از توافق هسته اي گفت: برجام يک توافق چندجانبه بين المللي بين ايران و 6 کشور بزرگ ديگر و آمريکا هم يکي از کشورهاي طرف اين قرارداد است. در حال حاضر هم فضاي بين المللي و حقوقي نسبت به سال‎ هاي قبل در عرصه جهاني به نفع کشور به شدت تغيير کرده و قطعنامه هاي سازمان ملل و شوراي امنيت عليه کشورمان لغو شده است.
    نوبخت افزود: برجام يک قرارداد بين المللي و چندجانبه، خروج يک طرفه يک کشور از آن به منزوي شدن آن کشور منجر خواهد شد. به هر حال اصل مهم و اساسي براي ما در چگونگي اجراي اين توافق براي ما رعايت منافع ملي است و قاعدتا در هر زماني بهترين تصميمات در اين حوزه از سوي مرجع شکل گرفته در کشور که نماينده همه نهادها و دستگاه‎ها است با تاکيد بر منافع ملي ما اتخاذ خواهد شد.
    وي درخصوص سخنان يوکيا آمانو دبيرکل آژانس بين المللي انرژي گفت: اين مرجع بين المللي پايبندي ايران به برجام را تاييد کرد و اين تاييدي است بر منزوي شدن و خروج احتمالي آمريکا از توافق هسته اي.
    اين اظهارات آقاي نوبخت ايزوله شدن آمريکا پس از خروج احتمالي از برجام و اظهاراتي ديگر از قبيل «بدون آمريکا هم برجام را اجرا مي کنيم» و... از سوي مقامات دولتي طي روزهاي اخير در حالي است که اولا هر يک از کشورهاي طرف توافق هسته اي مي توانند بر اساس بند ۳۸ برجام عدم اجراي تعهداتي را که مصداق «عدم پايبندي اساسي» باشد، مبناي توقف کلي يا جزئي اجراي برجام قرار دهند و خروج آمريکا به عنوان طرف اصلي تضمين کننده اجراي برجام چگونه باعث منزوي شدن اين کشور خواهد شد؟ و ثانيا با توجه به اينکه انگليس، فرانسه و آلمان به عنوان ديگر طرف هاي برجام که به زعم همين مسئولان دولتي جامعه جهاني اطلاق مي شوند در مواجهه با ايران، هيچ اختلافي با آمريکا ندارند، طرح اين ادعا که مي گويند، خروج آمريکا از برجام اين کشور را منزوي خواهد کرد، بيشترشبيه شوخي است. چنين مواضع نسنجيده اي جز گرا دادن به آمريکا براي اعمال فشار بيشتر و پايبندي کمتر به تعهدات خود نيست چراکه اين پيام را منتقل مي کند که عدم پايبندي واشنگتن به برجام هيچ هزينه اي برايش نداشته و ايران همچنان به تعهدات خود پايبند خواهد بود!
    
    اظهارات صالحي قابل اعتنا و دقيق است
    نوبخت با اشاره به سفر رئيس جمهور به نيويورک گفت: برنامه ريزي ها در حال انجام است اما ما بايد احتياط را هم در نظر بگيريم چرا که ممکن است تا آخرين لحظه در اين سفرها تغييراتي ايجاد شود اما تا امروز برنامه ريزي ها صورت گرفته است.
    وي افزود: اميدواريم اين ماموريت همچون سال هاي گذشته با موفقيت به پايان برسد، چرا که حذف تحريم ها و شکل گيري برجام از آثار همين سفرهاست.
    سخنگوي دولت در پاسخ به اين سوال که دولت براي پيگيري سرقت دو ميليارد دلاري آمريکا از اموال ايران چه اقدامي انجام داده است گفت: کميته ويژه حقوقدانان براي اعلام جرم تشکيل شد؛ البته مي دانيد که بعضي از اين پرونده هاي حقوقي سال هاي سال طول مي کشد و ما هم اميدوارانه در دولت اين مسائل را پيگيري مي کنيم.
    وي همچنين در پاسخ به اين سوال که اظهارات آقاي صالحي (رئيس سازمان انرژي اتمي) در مورد برجام موضع دولت است يا خير، گفت: آقاي صالحي يکي از انسان هاي باتجربه و مسئول در اين زمينه هستند، قطعا مطالبي که بيان مي کنند مطالب قابل اعتنا و دقيقي است چرا که ايشان هم صاحبنظر، صاحب اطلاع و هم صاحب نقش و مسئوليت است.
    رئيس سازمان انرژي اتمي چندي پيش گفته بود که خروج آمريكا از توافق هسته اي ايران با 1+5 تاثيري بر آن نخواهد گذاشت، چرا که اگر آمريکا هم آن را نقض كند، «ديگر کشورها مسئوليت اجراي آن را بر عهده خواهند داشت.» اظهاراتي که حتي واکنش رسانه هاي زنجيره اي حامي دولت را هم برانگيخت و روزنامه آفتاب يزد در گزارشي در همين زمينه نوشت که در صورت خروج آمريکا از برجام شرکت هاي اروپايي بدون آمريکا همکاري با ايران نخواهند داشت و اين يعني اينکه عملا بدون آمريکا برجام معنايي نخواهد داشت.
    
    واکنش نوبخت به تخلف انتخاباتي برخي از استانداران: آنها وظايف قانوني خود را انجام مي دادند
    نوبخت در ادامه سخنان خود در واکنش به بازداشت چند تن از استانداران به دليل تخلفات انتخاباتي گفت: آنها داشتند وظايف قانوني خود را انجام مي دادند. اينکه استانداري در دوره انتخابات از عملکرد دولت دفاع کند، تخلف نيست، البته ما براي قوه قضائيه استقلال قائل هستيم و مي دانيم اگر هم شکايتي شده، قوه قضائيه همه استدلال ها را گوش مي کند و سپس اظهارنظر خواهد کرد.
    
    با کلانتري مدارا کنيد!
    نوبخت در ادامه درباره اظهارنظر رئيس سازمان محيط زيست و انتقادهاي صورت گرفته نسبت به اظهارات وي و اينکه گفته مي شود اظهاراتش موجب تذکر رئيس جمهور شده است، گفت: آقاي کلانتري فرد باهوش و محترمي هستند، صراحت لهجه دارد، انتظار نداشته باشيم همه پاسخ هاي استاندارد به کار ببرند، با او به خاطر دانش و تجربه وافرش مدارا کنيد.
    سخنگوي دولت ادامه داد: اينکه گفته شده رئيس جمهور از ايشان مُکدر است، چنين چيزي نيست و من اين موضوع را نشنيده ام.
    وي درباره احتمال معرفي کلانتري به عنوان وزير نيرو به دليل تخصصش در حوزه آب، گفت: اينکه ايشان گزينه وزارت نيرو باشد چنين چيزي نشنيده ام و چنين موضوعي مطرح نيست؛ چراکه تازه در اين سمت منصوب شده است و اميدواريم شاهد موفقيت چشمگير آقاي کلانتري در سازمان محيط زيست باشيم.
    
    تغييرات در سطح مديران عالي استان ها
    سخنگوي دولت در ادامه درمورد تغييرات در سطح مديران عالي استان ها گفت: اين تغييرات در حال انجام است، از زحمات تعدادي از استانداران و مديران قدرداني خواهيم کرد و برخي از استانداران نيز جابه جا مي شوند و به استان هاي ديگر مي روند و برخي ديگر نيز که حُسن عملکردشان ثابت شده، در استان هاي ديگر مشغول مي شوند و تعدادي استاندار جديد نيز مشغول به کار خواهند شد.
    وي با بيان اينکه نبايد وضعيت استان ها را معلق نگه داريم، گفت: وزير کشور با تامل و سرعت لازم اين موضوع را در دستور کار دارد.
    
    استفاده از همه ظرفيت‎هاي ديپلماتيک کشور درخصوص فاجعه ميانمار
    سخنگوي دولت در ادامه با اشاره به فاجعه انساني در ميانمار و ظلمي که به مسلمانان اين کشور روا داشته مي‎شود، گفت: از همه ظرفيت‎هاي ديپلماتيک کشورمان در اين خصوص استفاده خواهد شد. موضع ايران و دولت ايران در دفاع از مظلومان همواره بدون تغيير ادامه دارد و متاسفانه در مورد اين فاجعه انساني شاهد واکنش متناسب از سوي مراجع جهاني نيستيم.
    در نشست خبري نوبخت داده شد: گرا به آمريکا براي اعمال فشار بيشتر با مواضع نسنجيده!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21721 به تاريخ 22/6/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 60 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آناليز رياضي سهند
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است