|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: سخنگوي دولت خبر داد:احتمال جابه جايي استانداران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4376
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


سخنگوي دولت خبر داد:احتمال جابه جايي استانداراندنياي اقتصاد: سومين نشست خبري سخنگوي دولت دوازدهم، ديروز با حضور خبرنگاران برگزار شد؛ جلسه اي که محمدباقر نوبخت در آن، به سوالات متعدد خبرنگاران درباره موضوعات مختلف پاسخ داد. يک روز پس از آنکه عبدالرضا رحماني فضلي، استاندار آذربايجان شرقي را به عنوان معاون سياسي خود در وزارت کشور معرفي و براي استانداري آذربايجان شرقي سرپرست منصوب کرد، خبرنگاران نيز از سخنگوي دولت درباره ميزان تغييرات احتمالي استانداران پرسيدند. محمدباقر نوبخت در پاسخ به اين سوال با اشاره به اينکه کابينه دوازدهم با تغيير حدود 50 درصد نسبت به کابينه پيشين تشکيل شد، تاکيد کرد که در سطح مديران استان ها نيز در حال تغيير هستيم. براساس آنچه سخنگوي دولت اعلام کرد، تعدادي از استانداران با توجه به حسن اقداماتشان مي توانند در استان هاي ديگر مشغول کار شوند. او البته به اين نکته اشاره کرد که دولت وقت زيادي براي بررسي تغييرات ندارد و وزير کشور با تامين و سرعت لازم اين موضوع را دنبال مي کند. نوبخت ارائه گزارش از تغييرات استان ها را به هفته آينده موکول کرد و گفت: «فکر مي کنم هفته آينده بتوانم گزارشي از تغييرات استان هاي مختلف ارائه کنم.»
    
    توضيح درباره بودجه 96
    سخنگوي دولت همچنين درباره کسري بودجه دولت در سال جاري نيز توضيح داد: دولت قيمت نفت را براساس 50 دلار و 55 دلار در بودجه سال 96 بسته است و براساس بودجه ريزي پيشرفته 55 دلار درصورتي اجرايي مي شد که قيمت نفت در اين ميزان بود، اما چون قيمت نفت کمتر از 50 دلار است 10 هزار ميليارد توماني که از اين محل براي توسعه شبکه آب رساني، ريزگرد و محيط زيست بايد تخصيص مي داديم کنار گذاشتيم. نوبخت تصريح کرد: بنابراين بودجه کشور براساس نفت 50 دلار حدود 309 هزار ميليارد تومان است که محقق شده و قول مي دهيم که کسري بودجه نداشته باشيم.
    
    توضيح دربارهخروج از برجام
    سخنگوي دولت دوازدهم، در سومين نشست خبري خود با رسانه ها، برجام را قراردادي ميان ايران و 6 کشور دانست و تاکيد کرد: امروز فضاي حقوقي و بين المللي تغيير کرده و اگر کشوري از جمله آمريکا از اين قرارداد خارج شود، خودش را ايزوله کرده و ضرر خواهد کرد. محمد باقر نوبخت در نشست خبري هفتگي سخنگوي دولت اعلام کرد: اگر آمريکا از اين قرارداد خارج شود خود ايزوله شده و ضرر مي کند. به گفته نوبخت، جمهوري اسلامي ايران در راستاي تامين منافع ملي درباره خروج آمريکا تصميم مي گيرد و قطعا براي انجام تصميمات خود از يک مرجع استعلام نخواهد کرد، بلکه کل نظام درباره آن تصميم مي گيرند.نوبخت بازنده اصلي اقدام آمريکا را خود آمريکا دانست و گفت سخنان آمانو درباره پايبندي ايران به برجام آنقدر صريح و واضح است که جاي ترديد ندارد که ايران پايبند پيمان برجام بوده و سخنان اخير مقامات آمريکايي درباره بازرسي ها نيز غيرحقوقي است.
    
    سفر رئيس جمهوري به نيويورک
    سخنگوي دولت درباره سفر رئيس جمهوري به نيويورک نيز گفت: اظهارنظر در اين زمينه بايد با احتياط باشد، چون ممکن است دقيقه آخر موضوع ديگري مطرح شود اما تاکنون برنامه ريزي هايي براي سفر رئيس جمهوري انجام شده که برنامه سفر رئيس جمهوري اعلام مي شود. او افزود: سعي مي کنيم سفر رئيس جمهوري به نيويورک همراه با دستاورد باشد. مانند سال 92 که در اين سفر آغاز روند برجام کليد خورد و توانستيم فروش نفت را افزايش دهيم.
    
    ثبات بازار ارز
    نوبخت در پاسخ به سوال ديگري درباره تک نرخي شدن ارز نيز گفت: يکسان سازي ارز به معناي پذيرش نرخ رسمي بازار به عنوان مبنا نيست و سال گذشته حتي يک بار دولت به سمت يکسان سازي پيش رفت، ولي بازار نشان داد که التهاب دارد. او گفت: ما نمي خواهيم به قيمت کاهش ارزش پول ملي اين کار را انجام دهيم . رئيس جمهوري سال گذشته با اين اقدام مخالفت کردند و بر اين نظر هستند تا ثباتي در بازار ايجاد نشود يکسان سازي ارز صورت نگيرد. نوبخت تصريح کرد: اگر برخي فکر مي کنند که با يکسان سازي و افزايش قيمت دلار ميزاني ريالي به جيب دولت خواهد رفت، اشتباه مي کنند؛ زيرا به همان ميزان نيز بايد براي رشد اقتصادي هزينه کنيم و دولت معتقد نيست که شناورسازي ارز به هر قيمتي صورت گيرد، بلکه مي خواهد قيمت دلار را مديريت کند.
    
    رشد اقتصادي 7 درصدي
    نوبخت در ادامه با ارائه گزارشي از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد، رشد اين حوزه را در بهار سال جاري مثبت 7 درصد اعلام کرد و گفت: اين آمار بدون نفت است و با نفت به 5/ 6 درصد رسيده است. سخنگوي دولت ادامه داد: براي اولين بار رشد اقتصادي بدون نفت در کشور بيشتر از رشد اقتصادي با نفت شده که نشان مي دهد ما مي توانيم بدون نفت نيز رشد بالاي اقتصادي را تجربه کنيم. او افزود: رشد سرمايه گذاري در کشور در بهار امسال نيز رشد 1/ 7 درصدي داشته است.سخنگوي دولت گفت: سرمايه گذاري در دو فصل زمستان پارسال و بهار امسال مثبت شد که در بهار امسال رشد سرمايه گذاري به مثبت 1/ 7 درصد رسيد. نوبخت درخصوص رشد ساختمان نيز افزود: براساس اين گزارش در بهار امسال و زمستان سال گذشته رشد ساختمان هم به مثبت 1/ 7 درصد رسيد که نشانگر اين است که تمام طرح هاي عمراني سال گذشته که براي آنها 42 هزار ميليارد تومان پرداخت شد، اثر خود را بر رشد اقتصادي گذاشته است. او ادامه داد: در بخش گروه کشاورزي در بهار امسال 1/ 3 درصد رشد اقتصاد مثبت بود و در گروه صنعت و معدن اين رشد به 9/ 4 درصد مثبت رسيد و در گروه خدمات مثبت 8/ 8 درصد رشد نشان مي دهد. سخنگوي دولت همچنين گفت که براساس اين گزارش هزينه مصرف نهايي خصوصي در بهار امسال 9/ 6 درصد و هزينه مصرف دولت 5/ 6 درصد رشد پيدا کرده است و در حال حاضر بيش از 300 پروژه در بخش اقتصاد مقاومتي در دست اجرا داريم.به گفته نوبخت در بخش امنيت غذايي تا 21 شهريور سال جاري، هشت ميليون و 854 هزار تن گندم از کشاورزان به ارزش 11 هزار و 571 ميليارد تومان خريداري شد که هفت هزار و 790 ميليارد تومان به کشاورزان پرداخت شد.رئيس سازمان برنامه و بودجه همچنين گفت: در بخش نوسازي ناوگان شهري تا 19 شهريور سال جاري 54 هزار و 683 دستگاه خودرو جايگزين تاکسي هاي فرسوده شد.نوبخت همچنين درباره تنظيم بودجه سال آينده از طرح نوآورانه اي براي تدوين بودجه خبر داد.
    
    حامي تحديد آزادي مردم نيستيم
    نوبخت در پاسخ به اينکه موضع دولت نسبت به زمزمه برخي نهادها براي ايجاد محدوديت در شبکه هاي اجتماعي چيست، گفت: دولت در راستاي منشور حقوق شهروندي استفاده از اين فضاها را با رعايت موازين و نگراني ها مورد توجه قرار مي دهد. او با اشاره به اين مساله در قانون اساسي گفت: نبايد استقلال کشور را فداي آزادي و آزادي را فداي استقلال کنيم، پس دولت از حقوق واقعي مردم در دسترسي به اين فضاها دفاع خواهد کرد. سخنگوي دولت ادامه داد: دولت از هيچ اقدامي که فضاي آزادي مردم را محدود کند حمايت نخواهد کرد.
    
    حضور شهردار تهران در دولت
    سخنگوي دولت در پاسخ به اينکه حضور شهردار تهران در کابينه دولت چقدر در حل مشکلات ترافيکي و بلندمرتبه سازي موثر خواهد بود، گفت: بدون ترديد حضور شهردار در دولت اين فرصت را ايجاد مي کند که از سياست هاي دولت مطلع شود و از طرفي مشکلات و مسائل خود را بيان کند و در اين ارتباط دوسويه دو طرف براي ارائه خدمات بهتر از ظرفيت هاي يکديگر استفاده کنند. نوبخت همچنين درباره گمانه زني ها مبني بر اينکه رئيس جديد سازمان حفاظت محيط زيست يکي از گزينه هاي وزارت نيرو است، گفت: معرفي ايشان به عنوان گزينه وزارت نيرو را از شما مي شنوم، ولي در شايستگي ايشان ترديدي نيست و تغيير مسووليت ايشان بعيد است. نوبخت همچنين درباره برنامه دولت در مقابل ناکارآمدي صندوق هاي بازنشستگي گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بهره مندي از کارشناسان داخلي و خارجي در حال بازبيني وضعيت صندوق ها است تا از اين پس به بدهي آنها افزوده نشود.
    
    واگذاري يارانه به کميته امداد
    سخنگوي دولت درباره پيشنهاد رئيس کميته امداد براي واگذاري تقسيم يارانه ها به کميته امداد و سازمان بهزيستي نيز گفت: ما آمادگي واگذاري توزيع يارانه ها را به کميته امداد داريم، اما بايد اول آيين نامه چگونگي اجراي تبصره 14 بودجه سال 96 مربوط به يارانه ها در دولت نوشته شود و زماني که اين آيين نامه نگاشته شد توزيع يارانه ها به بهزيستي و کميته امداد واگذار مي شود.نوبخت در ادامه درباره آمار اشتغال گفت: در بهار امسال 920 هزار نيرو وارد بازار کار شده که براي اين افراد 700 هزار شغل ايجاد شد که نشان دهنده آثار سرمايه گذاري ها و تلاش هاي دولت است
    سخنگوي دولت خبر داد:احتمال جابه جايي استانداران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحليل فضايي مخاطرات محيطي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است