|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/22: محسن هاشمي: درباره واگذاري املاك حرف هايي دارم
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3196
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2961 22/6/96 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
      


محسن هاشمي: درباره واگذاري املاك حرف هايي دارم
ورود شوراي پنجم به ماجراي املاك نجومي و تلاش براي رسيدگي به اين واگذاري ها


شرق: ماجراي واگذاري املاک شهرداري که به املاک نجومي مشهور شد، بي اغراق مهم ترين و حاشيه سازترين رويداد دوران فعاليت شوراي چهارم شهر تهران بود. بااين حال اعضاي آن دوره شورا تمايلي به ورود جدي به اين پرونده از خود نشان ندادند اما روز گذشته رئيس و تعدادي از اعضاي شوراي جديد شهر تهران در هفتمين جلسه رسمي خود دراين باره به صورت رسمي صحبت کردند و نشان دادند قصدشان بررسي جدي اين پرونده است.
     حدود يک سال از بازشدن پرونده واگذاري املاک شهرداري تهران با تخفيف و تقسيط خاص و با دستور شهردار سابق تهران مي گذرد؛ پرونده با وجود برخي اعلامات مراجع قضائي مراحل تکميل را مي گذراند و قوه قضائي هنوز اعلام قطعي در مورد اين پرونده نداشته است. حالا هم محمدباقر قاليباف، شهردار سابق تهران که بسياري از مجوزها با امضاي اوست، ديگر در شهرداري تهران مسئوليتي ندارد و نه اعضاي شوراهاي دوم، سوم و چهارم که مجوزها و مصوباتي را براي انجام چنين روندي داشتند، مسئوليتي دارند.
     شوراي چهارم شهر تهران که اسامي چند عضوشان در ليست منتشرشده املاک نجومي وجود داشت، در همان روزهاي اول خبري شدن اين ليست درخواست پيگيري و اعاده حيثيت اعضاي شورا را از دادستان کل کشور مطرح کردند و شهردار تهران هم برايشان در صحن علني گزارشي از قانوني بودن اين روند براساس مصوبات قبلي شورا ارائه کرد. شوراي چهارم وظيفه اصلي خود يعني نظارت بر اقدامات شهرداري تهران را کنار گذاشت و تشخيص داد نيازي به ورود آنها در اين پرونده نيست، چون هم اسامي برخي اعضا در آن ليست هست و هم نهاد بالاسري نظارتي ورود کرده است و ديگر نيازي به آنها نيست.
     شوراي پنجم که رويکردي متفاوت از دوره قبلي شوراي شهر تهران و در مجموعه کل مديريت شهري دارد، اين اهتمام را از ابتدا داشته است تا مجموعه شهرداري تهران، مجموعه اي شيشه اي و به دور از فساد باشد. شوراي جديد حداقل در حرف و تاکنون اين گونه نشان داده که مي خواهد براي رسيدن به اين هدف دوره قبلي و بسياري از اتفاقاتي که در اين سال ها تمام يا بخشي از اموال مردم شهر تهران را واگذار کرده يا در جاي ديگري مصرف شده، شناسايي و معرفي کند. روز گذشته هم در همين راستا اعضاي شورا تصميمات مهمي را در اين زمينه گرفتند تا علاوه بر مشخص شدن روند اشتباه گذشته جلوي تکرار چنين سوءاستفاده هايي را بگيرند. پس از اعلام تقاضاي چند عضو شورا از جمله افشين حبيب زاده در مورد ورود شورا به ماجراي واگذاري املاک و الزام برگرداندن املاک، همه اعضا تصميم گرفتند کار روي زمين مانده شوراي چهارم را انجام دهند. افشين حبيب زاده، رئيس کميته عمران شوراي شهر تهران روز گذشته در صحن شورا از ارائه اسناد و مدارکي خبر داد که نشان مي دهد املاک به افراد خاص واگذار شده است. او در تذکري با بيان اينکه براساس بند ٦ ماده ٥٥، شهرداري مي تواند اراضي خود را با حفظ مالکيت به طور رايگان در اختيار سازمان ها و... قرار دهد، گفت: متاسفانه شاهد هستيم در سازمان املاک واگذاري هايي برخلاف قانون و بدون مصوبه شورا انجام مي شود. همچنين مبالغي در بودجه سال ٩٦ براي کمک به افراد خاص منعقد شده که به جهت تعدد و رعايت شان افراد از اعلام اسامي آنها خودداري مي کنم؛ اما اسناد و مدارک کاملي در اين خصوص دارم. رئيس کميته عمران شوراي شهر تهران با بيان اينکه لازم است از اين روند واگذاري ها جلوگيري و املاک به شهرداري برگردانده شود، گفت: در قالب يک طرح فوري بايد اين مهم محقق شود.
     محسن هاشمي، رئيس شوراي شهر تهران هم اعلام کرد که اسناد و مدارک واگذاري املاک در اختيار کميسيون نظارت گذاشته شود تا به شکل رسمي به آن در کميسيون رسيدگي شود. او با بيان اينکه من نيز سخناني دراين باره دارم اما درحال حاضر از بيان آن خودداري مي کنم، افزود: از رئيس کميته عمران درخواست مي شود اسناد و مدارک خود را به رئيس کميسيون نظارت و حقوقي بدهد تا کميسيون حقوقي در اين امر مهم تحقيقاتي داشته باشد و نتيجه را اعلام کند.
     درعين حال اعضاي شوراي پنجم، قبلا قول داده بودند پس از قرارگرفتن در موقعيت خود به عنوان عضو شورا گزارشي از شورا و شهرداري تهران و آنچه تحويل گرفته اند، به مردم بدهند اما در اين مدت موفق به تهيه چنين گزارشي به خصوص در برخي موارد خاص نشده اند. روز گذشته اعضا در طرحي دوفوريتي از محمدعلي نجفي، شهردار تهران، خواستند پس از صد روز، از زمان شروع به کار خود در شهرداري تهران گزارشي کامل را از وضعيت شهر به شوراي شهر تهران، ري و تجريش ارائه دهد. حسن رسولي، عضو کميسيون برنامه و بودجه، گفت: قاليباف ١٢ سال در شهر تهران حضور داشت و مديريت تهران در اختيار يک نفر بود. ما به مردم قول داديم تا در سه ماه گزارشي از وضعيت شهرداري تهران در بخش هاي مختلف تهيه کنيم اما متاسفانه به دليل اطلاعات متناقض و غيرقابل پذيرشي که در اختيارمان قرار گرفت، نتوانستيم اين گزارش را به مردم ارائه کنيم.
     عضو کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران، ري و تجريش افزود: دو رويکرد در مورد وضعيت تهران وجود داشت که در رويکرد اول همه چيز سفيد و دلبرانه اما در رويکرد دوم همه اقدامات سياه و بد بود اما از آنجا که اطلاعاتمان دقيق نبود، از ارائه آمار و اطلاعات خودداري کرديم. حالا هم از شهردار تهران مي خواهيم در قالب گزارش صدروزه و براساس گزارشات مستند، به مردم و نمايندگان گزارش دهد که چه شهري تحويل گرفته و به چه ميزان اهداف دو برنامه تحقق يافته است و وضعيت تهران درباره بدهي ها، تراکم ها و دستگيري هاي اخير به چه صورت است.
     هنوز يک ماه از شروع به کار اعضاي شوراي جديد نمي گذرد، بااين حال ورود سريع آنها به اصلي ترين مسئله اي که در يک سال گذشته مديريت شهري تهران از سر گذرانده است، مي تواند نويدبخش پيگيري شفاف و با جزئيات اين موضوع باشد، موضوعي که واگذاري هاي املاک عمومي به تعدادي افراد خاص واکنش هاي منفي و گسترده مردم را به دنبال داشته است.
    محسن هاشمي: درباره واگذاري املاک حرف هايي دارم / ورود شوراي پنجم به ماجراي املاک نجومي و تلاش براي رسيدگي به اين واگذاري ها
    


 روزنامه شرق ، شماره 2961 به تاريخ 22/6/96، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم تربيتي از ديدگاه اسلام
متن مطالب شماره 10، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است