|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/22: كانون اعتراض به كانون وكلا؛ سياسي يا صنفي
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3196
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2961 22/6/96 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


كانون اعتراض به كانون وكلا؛ سياسي يا صنفي
نگاهي به ديدگاه هاي منتقدان و موافقان


شرق: درحالي كه آزمون وکلاي مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائيه، دهم آذر برگزار مي شود، عده اي همچنان نوك پيكان اعتراض خود را به سمت كانون وكلا گرفته و معترض سقف پذيرش در آزمون كانون وكلا هستند. جمعي از مردودان آزمون وكلا مدتي است با راه اندازي يك كمپين خواستار حذف ظرفيت پذيرش آزمون وكلا شده اند تاجايي كه خبر رسيده بود قرار است ديروز مقابل كانون وكلا هم تجمع كنند. آزمون كانون وكلا محدوديت پذيرش دارد، اما اين محدوديت در آزمون وكلا و كارشناسان قوه قضائيه بسيار كمتر است، براي همين در سال هاي گذشته بسياري از افرادي كه موفق به قبولي در آزمون كانون وكلا و دريافت پروانه وكالت از كانون نشده بودند، با شركت در آزمون وكلاي قوه قضائيه، پروانه وكالت خود را از اين قوه دريافت كرده اند. نكته دوم اينكه كانون وكلا نقش نهايي را در تعيين سقف پذيرش براي آزمون خودش ندارد. ظرفيت پذيرش در آزمون براساس دو راي نمايندگان قوه قضائيه و يك راي نماينده كانون تعيين مي شود؛ با وجود اين معترضان همواره نوك پيكان نقد را به سمت كانون وكلا مي گيرند. برخي معتقدند پشت ماجراي اعتراض نگاه سياسي وجود دارد تا صنفي، تاجايي كه در سال هاي اخير يكي از معترضان به كانون كه كمپيني با مضمون حذف سقف آزمون هم به راه انداخته، از اصولگرايان نزديك به قاليباف است. اين كمپين حتي در نامه چندي قبل خود به سخنگوي قوه قضائيه هم نهاد كانون وكلا را نشانه گرفته بود. كامبيز نوروزي، حقوق دان، در همين پيوند به «شرق» گفت: «در واقع تمايل چنداني براي ثبات و توسعه كانون هاي وكلاي دادگستري وجود ندارد و مسئله مقداري رنگ سياسي گرفته است. سوال اينجاست چرا كانون هاي وكلاي دادگستري نمي توانند ظرفيت پذيرششان را بالا ببرند، اما در كنار آن مركز امور وكلا و كارشناسان قوه قضائيه تعداد زيادي وكيل جذب مي كنند. از اين منظر معتقدم بحث سياسي است كه كانون هاي وكلاي دادگستري مستقل اداره مي شوند. هيئت مديره كانون هاي وكلاي دادگستري به راي وكلا انتخاب مي شوند و يك نهاد صنفي مستقل است، مشابه سازمان نظام پزشكي يا نظام مهندسي. به نظر مي رسد اين استقلال چندان از نظر سياسي مورد پذيرش نيست. در نهايت اينكه اکنون اين منازعه بر سر افزايش ظرفيت آزمون كانون وكلا از شكل حقوقي تا اندازه اي خارج شده و نتيجه كار معترضان در خدمت آن جريان سياسي قرار گرفته كه موافق استقلال نهاد وكالت نيست».
    
     پاسخ به معترضان
     بهمن كشاورز، رئيس اتحاديه سراسري کانون هاي وکلاي دادگستري، با اشاره به اينكه پيشنهاد كانونِ مركز براي آزمون كانون وكلا در سال جاري هزارو ٥٠٠ نفر بود، به «شرق» گفته است: «نمايندگان محترم دادگستري استان نظرشان اين بود كه زياد است و هزار نفر پيشنهاد كردند كه بالاخره با بحث هايي كه شد روي هزارو ١٠٠ توافق شد». كشاورز افزود: «قوه قضائيه براساس نيازسنجي و تسلط روي آمارها و ورودي و خروجي پرونده ها رقمي را اعلام مي كند. دوم اينكه افرادي كه قبول مي شوند بايد ١٨ ماه كارآموزي كنند و قسمت عمده ساعات آنها در دادگاه ها مي گذرد و اغلب دادگستري استان ها مي گويند ما قادر به پاسخ گويي به اين تعداد كارآموز نيستيم، درحالي كه بايد بتوانيم براي كارآموزها برنامه ريزي كنيم».
     بهمن كشاورز در پاسخ به اينكه «آيا افرادي كه بابت وجود سقف در پذيرش آ زمون كانون وكلا به اين نهاد معترض اند، نمي دانند كانون فقط يك راي دارد»، به «شرق» گفت: «اگر مقداري با ديد كلان تر به ماجرا نگاه كنيم، گمانم اين است كه علاقه اي در جاهايي هست تا ويژگي هاي بين المللي حرفه وكالت را كه تاکنون به طور نسبي كانون هاي وكلاي ما دارند، حذف كنند. اينكه در كجا چنين علاقه اي وجود دارد نمي دانم و بر مبناي تحليل خودم است نه اطلاعات؛ اما آنچه انجام مي شود، بي اختيار چنين ذهنيتي را ايجاد مي كند». كشاورز در پاسخ به اين سوال كه چرا داوطلبان اين گونه برخورد مي كنند، گفت: «اين تعدادي كه به عنوان كمپين اعتراض به سقف پذيرش در آزمون وكالت مدتي فعال شده اند، تعداديشان حتي ليسانس حقوق هم نيستند و شايد اميدوارند كه زماني ليسانس حقوق بگيرند. خلاصه بيان آنها اين است كه بايد آزمون به گونه اي انجام شود كه منِ معترض حتما در آن قبول شوم كه اين عملي نيست. مي گويند سقف را برداريد و نصاب نمره بگذاريد. تا چند سال قبل علاوه بر سقف، نصاب نمره هم بود، اما به علت اينكه دارندگان نمره كافي، ظرفيت را پر نمي كردند، نصاب حذف شد. گمان مي كنم اگر نصاب تعيين شود، قدم بعدي و حرف بعدي آنها اين خواهد بود كه نصاب گذاشته ايد كه كسي قبول نشود. حرف آخر آنها اين است كه آزمون يا هر طريق ديگري وقتي مورد قبول است كه ما معترضان در آن قبول شويم».
    
     انتقادهاي يك مرجع تقليد درباره وكلا
     ديروز آيت الله مكارم شيرازي در ديدار با هيئت مديره يك موسسه حقوقي انتقاداتي را به حرفه وكالت وارد كرد. ايشان با اشاره به اينكه يکي از دلايل اصلي و مهمي که برخي نارضايتي هاي مردمي را رقم مي زند، دريافت حقوق و حق الزحمه هاي نجومي از سوي اين افراد است، گفت: «چطور مي شود پرونده اي که يک ميليارد تومان به فرض ارزش دارد، وکيل تقاضاي ١٠ درصد يا بيشتر مي کند که صد ميليون تومان مي شود و با چند ساعت وقت گذاشتن اگر موفق شود اين مبلغ را طلب مي کند، براساس چه اصول و قوانيني اين نرخ را مي هد؟ مگر مي شود ساعتي پنج ميليون تومان از موکل طلب کرد؟». آيت الله مكارم شيرازي همچنين گفته است: «مشاهده مي شود برخي وکلا از اينکه باطلي را حق جلوه داده باشند، خوشحال هستند که به هيچ وجهه قابل توجيه نيست».
     بهمن كشاورز با اشاره به اينكه هيچ اطلاع و نشانه اي از اعضاي هيئت مديره موسسه اي كه با آيت الله مكارم شيرزاي ديدار كرده اند در دست نداريم، به «شرق» گفت ما نمي دانيم چه صحبت هايي از طرف اعضاي اين موسسه در اين ديدار مطرح شده است. كشاورز همچنين راجع به حق الوکاله نجومي که آيت الله مکارم شيرازي به آن اشاره کرد، به ايلنا گفته است: «اولا چون فرموده اند مردم از اين موضوع مکدر و ناراحت هستند پرسش اين است که چند درصد مردم ما دعاوي با رقم ميلياردي دارند؟ ثانيا اگر کسي دعاوي سنگين دارد بايد هزينه سنگين هم بپردازد. همچنان هزينه دادرسي دعاوي ميلياردي بالاتر از هزينه دادرسي هاي کوچک است. مردم عادي و آنان که دعاوي جزئي دارند حتي اگر قادر به پرداخت حق الوکاله نباشند از خدمات معاضدتي و تسخيري کانون وکلا که در سراسر کشور عرضه مي شود استفاده مي کنند. بنابراين هيچ صاحب حقي بي وکيل نمي ماند. زماني که براي يک پرونده درنظر گرفته اند با آنچه عملا در دادگستري مي گذرد ارتباط ندارد. حضرت آيت الله در قسمتي از فرمايشات اشاره کرده اند پرونده اي ٢٠ سال طول مي کشد. از طرفي وکيل براي يک ساعت دفاع در دادگاه بايد ساعت هاي زيادي مطالعه بررسي کند و اين مطالعه و بررسي در هر مرحله رسيدگي با مشقت بسيار تکرار مي شود». كامبيز نوروزي، حقوقدان، هم با بيان اينكه من هم هيچ نشاني از هويت اعضاي هيئت مديره موسسه مذكور در سايت موسسه پيدا نكردم گفت: «به نظرم اطلاعات نادرستي به ايشان منتقل شده است. اين ملاقات دو چيز را نشان مي دهد. اول اينكه كانون هاي وكلاي دادگستري چقدر در عرصه عمومي منفعل اند كه قادر به توليد هيچ خبري نيستند ولي يك موسسه اي كه چند نفر در آن كار مي كنند قدرت توليد خبرشان بيش از كانون وكلاست. نكته دوم اين است كه فرمايشات آقاي مكارم به خوبي نشان مي دهد كه چقدر وكلا در معرفي خودشان در عرصه عمومي ضعيف اند تا حدي كه شخصيت محترم و شناخته شده اي مثل جناب مكارم هم از خيلي از مسائل به حرفه وكالت آگاهي دقيق ندارند. مثلا ايشان فرمودند فعاليت برخي وكلا با منطق اسلام در تعارض است درحالي كه فعاليت برخي پزشكان يا رستوران ها هم ممكن است با منطق اسلام در تعارض باشد. نكته ديگر اين كه فرمودند برخي وكلا از اينكه باطل را حق جلوه دهند خوشحال مي شوند. بازهم اين اختصاص به وكلا ندارد. در تمام صنوف اين اتفاق ممكن است بيفتد. سخنگوي محترم قوه قضائيه در چند مصاحبه اشاره كردند قضاتي به علت تخلف در كار قضائي تحت تعقيب هستند. يا به بحث حق الزحمه هاي نجومي وكلا اشاره كرده اند. درحالي كه چند نمونه محدود بيانگر كليت جامعه وكلا نيست».
    
     انتقاد به كانون وكلا وارد است
     نوروزي در ادامه با اشاره به اينكه يك انتقاد جدي به خود كانون هاي وكلا وارد است گفت: «متاسفانه در طول تمام دو، سه دهه گذشته از يك سو نهادهاي رسمي تلاش داشتند بر نهاد صنفي وكالت سيطره داشته باشند و از سوي ديگر نهاد صنفي حرفه وكالت يعني كانون هاي وكالت با يك تفكر غلط و غيرمسئولانه از حضور در عرصه عمومي و پيشبرد حرفه وكالت به عنوان نهاد حقوق اساسي استنكاف داشته اند». او افزود: «نهاد وكالت با مسائل اجتماعي پيراموني خودشان اكثرا خيلي منفعل برخورد كرده اند. اين شيوه برخورد و اين شيوه مواجهه با امر اجتماعي اين نهاد را به يك نهاد منزوي بدل كرده است. به نظر من همه اين ماجراها نشان مي دهد انتقاد اصلي بايد به خود جامعه وكالت و كانون وكلا بشود كه چرا از عرصه عمومي غايب است. چرا مسئوليت اجتماعي براي خودش قائل نيست تا عده اي كه به سادگي مردودين آزمون ها هستند چنين نهاد مفصلي را بتوانند تحت تاثير قرار دهند. يكي از لوازم تحقق حق دفاع، وجود وكالت مستقل و توانمند است و الان خطري كه احساس مي كنم اين است كه حركت هايي براي تضعيف يا ازبين بردن استقلال حرفه وكالت در جريان است و اينجاست كه تصور مي كنم آقاي رئيس جمهور به جهت قانون اساسي و منشور حقوق شهروندي بايد از مسئولان مربوط به بحث منشور حقوق شهروندي بخواهند در اين زمينه نظر بدهند و مانع اين بشوند كه استقلال حرفه وكالت مخدوش شود يا عده اي از آن سوءاستفاده كنند».
    كانون اعتراض به كانون وكلا؛ سياسي يا صنفي / نگاهي به ديدگاه هاي منتقدان و موافقان
    


 روزنامه شرق ، شماره 2961 به تاريخ 22/6/96، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 84 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انفورماتيك پزشكي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است