|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: تحريم هاي فلج كننده عليه پيونگ يانگ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4378
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
تحريم هاي فلج كننده عليه پيونگ يانگ
چين به قطعنامه ضد كره شمالي راي مثبت داد    شوراي امنيت به اتفاق آرا به قطعنامه پيشنهادي آمريکا مبني بر تحريم هاي بيشتر و جديدتر کره شمالي راي داد. هدف اين قطعنامه دستيابي به 6 هدف اصلي است: محدوديت واردات نفتي کره شمالي، ممنوعيت صادرات منسوجات، پايان دادن به حضور کارگران کره اي در کشورهاي خارجي، مقابله با قاچاق، متوقف ساختن سرمايه گذاري هاي مشترک با کشورهاي ديگر و تحريم نهادهاي دولتي کره شمالي. نماينده آمريکا در شوراي امنيت مي گويد: اين قطعنامه جديد احتمالا 30 درصد از کل واردات نفتي کره را کاهش خواهد داد.
    دنياي اقتصاد: شوراي امنيت سازمان ملل به اتفاق آرا به قطعنامه پيشنهادي آمريکا مبني بر تحريم هاي بيشتر و جديدتر کره شمالي راي داد. اين اقدام تقريبا يک هفته پس از ششمين آزمايش هسته اي از سوي کره شمالي صورت مي گيرد. «زاخاري کوهن» و «ريچارد روث»، گزارشگران سي ان ان مي نويسند که هدف اين قطعنامه دستيابي به 6 هدف اصلي است: محدود کردن واردات نفت کره شمالي، ممنوع کردن صادرات منسوجات، پايان دادن به حضور کارگران کره اي در کشورهاي خارجي، مقابله با قاچاق، متوقف ساختن سرمايه گذاري هاي مشترک با کشورهاي ديگر و تحريم کردن نهادهاي دولتي کره شمالي. سفير آمريکا در سازمان ملل اعلام کرد که «جهان هرگز يک کره شمالي هسته اي را نخواهد پذيرفت و امروز [دوشنبه 20 شهريورماه] شوراي امنيت مي گويد که اگر رژيم کره شمالي برنامه هسته اي خود را متوقف نسازد، ما خود دست به کار خواهيم شد.»
    ايالات متحده ابتدا يک قطعنامه مقدماتي ارائه داد که خواستار ممنوعيت کامل صادرات نفت به کره شمالي و مسدود کردن دارايي «اون»، رهبر کره شمالي، حزب کارگران و دولت کره شمالي شده بود. اما بعد، آمريکا قطعنامه ديگري را به بحث گذاشت که محاصره کامل نفتي، مسدود کردن دارايي ها، ممنوعيت براي سفر کيم را شامل مي شد و زبان خود درخصوص کارگران خارجي و مسائل ديگر را نرم تر کرد. احتمالا ترس از فروپاشي کره شمالي است که باعث شد لحن قطعنامه دوم اندکي نرم تر شود. نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل مي گويد: «تا کنون اينها سخت ترين اقداماتي بودند که بر کره شمالي وضع شده اند. اين به ما شانس بهتري براي متوقف کردن توانايي رژيم براي تامين مالي برنامه هسته اي اش را مي دهد.» چين و روسيه بدبيني خود به اين تحريم ها را اعلام کردند اما چين اندکي بعد از راي روز دوشنبه اعلام کرد که از اين قطعنامه حمايت مي کند.
    در مقابل، کره شمالي اعلام کرد که «به زودي پاسخ قاطعي به قطعنامه ننگين شوراي امنيت سازمان شيطاني ملل خواهد داد.» به نظر مي رسد در پاسخ به اين تحريم ها، کره شمالي يک آزمايش موشکي يا هسته اي ديگر انجام دهد. نيکي هيلي به سي ان ان مي گويد: «نفت همچون خوني در رگ هاي کره شمالي براي ساخت و تامين مالي برنامه هسته اي اش است.» اين قطعنامه جديد احتمالا 30 درصد از کل واردات نفتي کره را کاهش خواهد داد و همچنين موجب کاهش 55 درصدي فرآورده هاي نفتي صادر شده به کره خواهد شد. در سال 2016، کره شمالي از فروش منسوجات 760 ميليون دلار درآمد به دست آورده و باعث شده بود اين صنعت در کره شمالي به مهم ترين بخش درآمدي تبديل شود. اين صنعت تاکنون مورد تحريم هاي سازمان ملل قرار نگرفته بود. همچنين از قبل کارگران خارجي نيز کره شمالي سالانه 500 ميليون دلار عايدي دارد. اين دو بخش اکنون مورد تحريم قرار گرفته اند.
    
    آيا بايد در برابر کره شمالي تسليم شد؟
    بسياري از دهه 90 به بعد مي گويند کره شمالي روزهاي آخر خود را سپري مي کند. با اين حال، اين کشور توانسته موشک هايي را طراحي کند که بخش زيادي از خاک آمريکا را در پوشش خود داشته باشد. «جان وُلفِستال»، محقق بنياد کارنگي مي نويسد کره شمالي توانسته از فشارهاي اقتصادي، سياسي و نظامي 5 دولت متوالي آمريکا جان به در ببرد. اکنون دولت ترامپ با بزرگترين چالش سياست خارجي خود مواجه است. اکنون آمريکا مردد است آيا مانع يک کره شمالي هسته اي شود يا خير؟ آيا ائتلاف خود با کره جنوبي و ژاپن را تقويت و حفظ کند يا خير؟ اکنون کره جنوبي و ژاپن مي پرسند آيا قابليت هاي جديد «اون» باعث مي شود آمريکا به دفاع از اين دو کشور «برنخيزد» يا اينکه چتر امنيتي خود را همچنان بر فراز اين دو کشور حفظ کند.
    در سال هاي اخير، سياست آمريکا در قبال کره شمالي بر اين متمرکز بوده که آيا واشنگتن بايد با پيونگ يانگ سخن بگويد و مذاکره کند يا به دنبال توقف برنامه اين کشور باشد. اگر در گذشته بحث ها بر سر متوقف ساختن قابليت هاي کره شمالي متمرکز بود اما امروزه چالش اصلي آمريکا اين است که مانع از لطمه زدن و صدمه رساندن کره شمالي به آمريکا و متحدانش شود چرا که «اون» به قابليت موشک هاي هسته اي دوربرد دست يافته است. به نوشته «ولفستال» اولين سوالي که سياست گذاران آمريکايي مي پرسند اين است: اهداف بازدارندگي آمريکا براي کره شمالي چيست؟ به عبارت ديگر، آمريکا از کره شمالي مي خواهد که چه کاري «انجام ندهد» و چگونه مي تواند اين کشور را متقاعد به «انجام ندادن» اين کارها کند؟ «کيم جونگ اون» بايد درک کند که تحت هيچ شرايطي نبايد از سلاح هاي هسته اي استفاده کند؛ انجام اين کار يعني پايان رژيم و پايان «اون». آمريکا چه بخواهد و چه نخواهد، کره شمالي يک تهديد آشکار استراتژيک عليه آمريکاست و بايد با اين کشور به عنوان تهديد برخورد شود.
    بازدارندگي يک راه حل کامل نيست اما براي اينکه قرين موفقيت شود دولت ترامپ بايد با همتايان کره شمالي خود تماس مستقيمي برقرار کند و به آنها بفهماند که چه چيزي يا چه اقدام تحريک آميزي مي تواند موجب پاسخ مستقيم آمريکا شود. روش هاي بيشمار ديگري هست که اين پيام به کره شمالي منتقل شود اما هيچ راهي بهتر از تماس مستقيم با مقام هاي اين کشور نيست. به نوشته ولفستال، اين تماس ها مثلا مي تواند در قالب ديدار و تماس همتايان نظامي باشد. البته اين ديدار بايد از قالب سنتي که ديپلمات هاي آمريکايي در نيويورک و مقر سازمان ملل ديدار مي کنند، خارج شود. حتي ارتباط از طريق چين- که در گذشته بارها انجام گرفته- نيز نمي تواند اين پيام را برساند. آن پيام بايد روشن کند که استفاده از تسليحات هسته اي و انتقال اين تسليحات يا موشک هاي بالستيک و... به دولت ديگر و استفاده از آنها غيرقابل پذيرش است. اگر آمريکا نتواند مانع کره شمالي از داشتن تسليحات هسته اي شود، بايد روشن سازد که هر تصميمي براي استفاده از آنها به معناي آخرين روز حيات «اون» و کشورش خواهد بود. تاکنون هيچ ترکيبي از تهديد، مشارکت، مذاکره و تحريم نتوانسته به نتيجه اي روشن منتج شود. در بهترين حالت، هر مذاکره اي با کره شمالي بايد در جست وجوي توافقي براي فرار از اقداماتي باشد که مي تواند محرک بحران شود از جمله اينکه موشک هاي متحرک به کار گرفته نشود و بر پايان دادن يا محدود کردن آزمايش هاي هسته اي و موشکي اين کشور توافق داشته باشد.
    در يک شرايط مطلوب که معلوم نيست چه زماني فراهم شود، آمريکا مي تواند مذاکره با کره را آغاز کند و به توافقي برسد که براساس آن اين کشور ساخت موادي که مي تواند براي استفاده در توليد تسليحات هسته اي به کار گرفته شود را متوقف سازد. اما حقيقت اين است که آمريکا نمي داند و کره شمالي هم نخواهد گفت که تمام مراکز توليدي اش در کجا قرار گرفته است. اين کشور اجازه دسترسي و بازرسي از سايت ها را نيز نمي دهد. معلوم نيست کره شمالي چه درخواستي به خاطر اين محدوديت ها داشته باشد اما واشنگتن و سئول بايد اقداماتي را پيشنهاد دهند که خطر تقابل نظامي يا بدتر شدن اوضاع را کمتر کند.
    اکنون مهم ترين نکته بازدارندگي دادن تضمين به کره جنوبي و ژاپن در مواجهه با تهديد کره شمالي است. رهبران اين دو کشور از خود مي پرسند آيا واشنگتن حاضر است نيويورک و لس آنجلس را در حمايت از توکيو و سئول به خطر اندازد؟ اکنون که موشک هاي کره شمالي به اين شهرها مي رسد، اين نگراني ها طبيعتا افزايش خواهد يافت. آمريکا در دوران جنگ سرد به اروپا قول داده بود که در برابر تهديد جنگ هسته اي شوروي از اين قاره دفاع خواهد کرد و اکنون همين تعهد را در برابر تهديد روسيه دارد. وقت آن است که اين تعهد آمريکا امروز به دوستان آسيايي اش هم داده شود تا خيال آنها از کره شمالي راحت شود.
    
    
    گزارش: تحريم هاي فلج كننده عليه پيونگ يانگ / چين به قطعنامه ضد كره شمالي راي مثبت داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انفورماتيك پزشكي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است