|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4377
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني»
بخش صد و ششم

نويسنده: مايكل دي سوين، ونيان دنگ ، اوبه ري لسكور
مترجم: محمدحسين باقي

سياست آغازگر نبودن همچنين بازتاب خواست هايي است که وضعيت ديپلماتيک بين المللي بر سياست خارجي چين مي گذارد. تا امروز، بسياري از متخصصان و دانشمندان غربي تصميم چين مبني بر آغازگر نبودن را غيرقابل درک يافته اند و از اين رو، آنها درک نمي کنند که چرا چين به طور يکجانبه خود را در مواجهه با رقباي برتر محدود کرده و از ارتش و مزيت هاي سياسي که تسليحات هسته اي برايش به ارمغان آورده استفاده نمي کند.
    اما آغازگر نبودن در واقع يک اقدام فعال است که ازسوي مائو و ساير رهبران چين اتخاذ شده است. مائو پس از دستيابي به تسليحات هسته اي مسير شروع مسابقه تسليحاتي با آمريکا يا جست وجوي هژموني جهاني با استفاده يا تهديد به استفاده از تسليحات هسته اي را دنبال نکرد.
    مائو همچنين پيش بيني کرده بود که با توجه به بن بست ميان آمريکا و شوروي که از رقابت سخت آنها براي برتري هسته اي برخاسته، اگر چين نيروهاي هسته اي خود را در چارچوب اهداف دفاعي محدود کند و هژموني هسته اي آنها را به چالش نکشد، اين دو ابرقدرت ممکن است- با بي ميلي- به تبديل شدن چين به يک دولت هسته اي تن دهند. بنابراين، به لحاظ استراتژيک، اين به راستي مبتني بود بر تحليلي دقيق از وضعيت بين المللي و درک عميق از نقش تسليحات هسته اي.
    
    به پيش بردن يک سياست خارجي مستقل
    سياست آغازگر نبودن در استفاده از تسليحات هسته اي همچنين محصول سياست خارجي غيرمتعهدانه صلح آميز و مستقل چين است که نفي استفاده از تسليحات هسته اي به عنوان ابزاري براي بررسي روابط دولت- دولت و توسعه منافع ملي خود را نشان مي دهد. اين در تضاد کامل با رويکرد آمريکا مبني بر استفاده از تسليحات هسته اي به عنوان روش مهمي براي حفظ جايگاه استراتژيک در روابط با متحدانش قرار دارد.
    از ابتدا، آمريکا براساس آن استراتژي به اصطلاح بسط يافته بازدارندگي اش بر کنترل متحدانش متمرکز شده آن هم با چند روش: تامين چتر هسته اي براي آنها، جلوگيري از توسعه تسليحات هسته اي آنها و همزمان ساخت يک نظام امنيتي جهاني به رهبري آمريکا. با اين حال، رويکرد آمريکا همچنين به کشمکش ها و تضادهاي دشوار در ارتباط با کنترل متحدانش و مقاومت آنها در برابر اين کنترل انجاميده است. در مقابل، چين بر عدم شکل دادن به ائتلاف هاي نظامي با تمام کشورها اصرار داشته و از تسليحات هسته اي به عنوان ابزاري براي کنترل يا اعمال نفوذ بر سياست هاي کشورهاي ديگر استفاده نکرده است. در عين حال، چين فعالانه از خلع سلاح هسته اي حمايت کرده و مايل بوده تا تعهدات مربوطه را بپذيرد.
    
     اهميت سياست آغازگر نبودن در استفاده از تسليحات هسته اي
    آغازگر نبودن و منافع امنيتي چين

    اسناد و اعلاميه هاي دولت چين گاه سياست آغازگر نبودن را از چشم انداز منافع ملي مورد ارزيابي قرار مي دهد. با اين حال، بيشتر دانشمندان چيني بر اين باورند که اين سياست طي چند دهه گذشته از منافع ملي چين خيلي خوب پاسداري کرده است. برخي دانشمندان دلايل متعددي را براي اين اثربخشي رديف کرده اند که بسياري از آن دلايل مستقيما دلايل اصلي چين براي سياست آغازگر نبودن را بازتاب مي دهد. براي مثال، «شيا ليپينگ» (Xia Liping) خاطرنشان مي کند که «سياست آغازگر نبودن چين را قادر کرده تا بر مباني بالاي اخلاقي بين المللي بايستد» و اين مساله اشتياق چين براي قاپيدن اين ابتکار ديپلماتيک را با حمايت از پذيرش گسترده تر سياست هاي آغازگر نبودن نشان مي دهد.
    در مورد محافظت از منافع امنيتي چين «سان شيانگلي» خاطرنشان مي کند که «تعهد طولاني مدت و جدي چين به سياست آغازگر نبودن در استفاده از تسليحات هسته اي نه تنها به طور کامل از نظر استراتژي و سياست امنيتي از تحريک و فتنه انگيزي اجتناب کرده بلکه به بالاترين حدي، خصلت کاملا «دفاع از خود» استراتژي هسته اي چين را نشان داده است. اينها با اهداف استراتژي امنيت ملي و دفاعي بلندمدت چين منطبق بوده و براي امنيت کل دولت سودمند است.»
    مهم تر اينکه، درک دانشمندان چيني از تاثيري که سياست آغازگر نبودن بر منافع ملي کشور دارد بر دو جنبه کليدي متمرکز است: اول، سياست آغازگر نبودن حامي تابوي هسته اي بوده، خطر جنگ هسته اي بين المللي را کاهش داده و ثبات طي بحران ها را حفظ کرده است. موفقيت چين در کاهش تهديد خارجي جنگ هسته اي عليه خود نقش سياست آغازگر نبودنش را بازتاب مي دهد و بنابراين، از امنيت استراتژيک دولت پاسداري مي کند. در عين حال، با اتکا بر نيروهاي هسته اي محدودِ به تدريج استقرار يافته و سياست آغازگر نبودن، چين سطح مشخصي از ثبات استراتژيک را در برابر آمريکا و روسيه – با وجود نابرابري با آنها- تقويت کرده است.
    از اين رو، چين ثبات محيط استراتژيک بين المللي را تضمين کرده و در نتيجه، به صلح جهاني کمک کرده است. «لي بين» خاطرنشان مي کند که سفت و سختي (rigidity) تابوي هسته اي احتمال جنگ هسته اي بين المللي را کاهش داده و اينکه سياست آغازگر نبودن چين نقش مثبتي در حفظ اين تابو ايفا کرده است.
    «وو ريکيانگ» (Wu Riqiang) نيز خاطرنشان مي کند که «اعلان سياست آغازگر نبودن چين به شدت تابوي هسته اي را تقويت کرده است. در نتيجه، محيطي باثبات را ترفيع داده که در آن تسليحات هسته اي استفاده نمي شوند.»
    در واقع، سياست آغازگر نبودن ضامن يک ارتباط هسته اي پايدار ميان چين و ساير قدرت هاي هسته اي بوده و احتمال يک وضعيت نظامي متعارف که به طور ناگهاني به يک بحران هسته اي تبديل شود را کاهش داده است. دوم، به دليل سياست آغازگر نبودن غيرمشروط (unconditional no first use) چين از درگير شدن غيرضروري در مسابقه هسته اي با ساير کشورهاي هسته اي اجتناب کرده است.
    نگاه دیگران: نه «صلح آمريکايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و ششم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "مايكل دي سوين، ونيان دنگ ، اوبه ري لسكور"

  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و شصت و سوم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ ، اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 2/9/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و شصت و دوم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ ، اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 1/9/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و شصت و يكم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ ، اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 30/8/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و پنجاه و هشتم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ ، اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 25/8/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش صد و پنجاه و ششم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ ، اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 23/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Advances in Computer Research
متن مطالب شماره 3 (پياپي 903)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است