|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/22: دبير شوراي عالي امنيت ملي: رفراندوم در اقليم كردستان وجاهت و اعتبار قانوني ندارد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3196
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2961 22/6/96 > صفحه 7 (ديپلماسي) > متن
 
      


دبير شوراي عالي امنيت ملي: رفراندوم در اقليم كردستان وجاهت و اعتبار قانوني نداردهرچه به زمان برگزاري رفراندوم استقلال اقليم کردستان نزديک مي شويم، صف آرايي ها درباره اين موضوع روشن تر از پيش مي شود. اگرچه موضع جمهوري اسلامي ايران از ابتدا درباره اين موضوع مشخص بوده و از ابتدا اين رفراندوم را بستري براي تجزيه عراق مي داند. علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي، در گفت وگو با «الوفاق» در پاسخ به مواضع اخير مسئولان اقليم کردستان عراق درباره برگزاري رفراندوم مي گويد: «در شرايطي که عراق به مرحله پاياني رهاسازي خاک خود از دست تروريست هاي تکفيري نزديک مي شود، اين اقدامات که وجاهت و اعتبار قانوني نيز ندارند به طور قطع اثرات غيرامنيتي بر منطقه، عراق و به ويژه اقليم کردستان خواهد داشت». شمخاني تاکيد مي کند: «مشکل مردم عراق با تجزيه مبتني بر گرايش هاي قومي و مذهبي حل نشده و اين گونه اقدامات به واسطه تضعيف ژئوپليتيک و انسجام داخلي مي تواند معضلات جديدي را نيز به دنبال داشته باشد و موجب سوءاستفاده قدرت هاي فرامنطقه اي و سيطره اقتصادي و سياسي آنان در منطقه شود».
     شمخاني عصر ديروز در حاشيه بيست وهشتمين محفل انس پيش کسوتان جهاد و شهادت با اشاره به تاثير مخرب برگزاري همه پرسي در اقليم در ازدست رفتن فرصت ها و ظرفيت هاي فراوان و اثرگذار جامعه کرد در حاکميت عراق اظهار داشت: «برگزاري همه پرسي مي تواند موجب تشديد اختلاف نظرهاي موجود ميان احزاب و گروه هاي کردي شده و با افزايش تنش هاي ناخواسته در اين منطقه مصائب و رنج هاي مضاعف براي مردم ستمديده و شجاع اقليم را رقم خواهد زد». بيستم تيرماه بود که تهران ميزبان جلال طالباني بود و يک هفته بعد از اتحاديه ميهني اقليم کردستان، هيئتي به تهران سفر کرد و با علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي ديدار و گفت وگو کرد. شمخاني درآن ملاقات هم بار ديگر مخالفت ايران با اين همه پرسي را اعلام کرد. شمخاني گفته بود: «عراق امن، باثبات و متحد، تامين کننده امنيت پايدار، ثبات و پيشرفت اين کشور بوده و مجموعه کشورهاي دوست و خيرخواه عراق بايد پشتيبان اين رويکرد باشند». شمخاني با اشاره به زمزمه هايي مبني بر برگزاري همه پرسي در اقليم کردستان عراق گفته است: «اگرچه ممکن است ظاهر اين موضوع جذاب باشد اما در حقيقت موجب انزوا و فشار بر کردهاي عراق و تضعيف کردستان و درنهايت کل کشور عراق خواهد شد».
    
     همه پرسي کردستان تکرار خطاهاي راهبردي بارزاني است
     ايران نگران آينده عراق، کشور همسايه است؛ روز گذشته حسين اميرعبداللهيان، دستيار ويژه رئيس مجلس شوراي اسلامي در امور بين الملل، در گفت وگو با «ايرنا» موضوع همه پرسي در اقليم کردستان را محور صحبت هاي خود قرار داد: «درباره کردستان چند نکته مي خواهم بگويم؛ اول اينکه واقعا آقاي مسعود بارزاني و اکراد عراق را دوست جمهوري اسلامي مي دانيم. آخرين نمونه از دوستي ايران با آقاي بارزاني و حزب دموکرات در جريان سقوط موصل به دست داعش و مسائل پس از آن است». او ادامه مي داد: «داعش در مقطعي به سمت اربيل حرکت کرد و هنوز من آن موقع مسئوليت حوزه عربي آفريقايي وزارت را داشتم. فراموش نمي کنم که سرکنسول ما از اربيل تماس گرفت و گفت تقريبا خاندان آقاي بارزاني همه اربيل را ترک کرده اند و مردم هم به طور گسترده در حال ترک شهر هستند. مي پرسيد آيا سرکنسولگري را به دليل نزديک شدن داعش به اربيل تعطيل کنيم يا کارمان را ادامه دهيم؟ فرداي آن روز مطلع شديم آقاي بارزاني بارها از آمريكايي ها درخواست کمک کرده ولي محکم ترين جواب آمريكايي ها اين بود که داريم اوضاع را بررسي مي کنيم. اگر قرار بود بارزاني منتظر بررسي آمريكايي ها بماند، الان احتمالا آقاي بارزاني در بخشي از مرزهاي ما سکونت داشت يا بايد در بغداد مي بود». او افزود: «آقاي بارزاني در ادامه رايزني هاي خود پس از مايوس شدن از آمريكايي ها به جمهوري اسلامي ايران و سردار سليماني پيام فرستاد و ايشان در کمتر از چند ساعت ريسک بزرگي کرد و با هوايپما خود را به فرودگاه اربيل رساند و به پيش مرگه کمک کرد و اربيل از خطر قطعي و حتمي سقوط به دست داعش نجات پيدا کرد. اين فقط يک مورد از دوستي و صداقت ما نسبت به کردهاي عراق و شخص آقاي بارزاني و مجموعه بارزاني ها در عراق است. در آن زمان کربلا در معرض تهديد بود، بغداد به عنوان پايتخت عراق در معرض تهديد بود و جمهوري اسلامي ايران همان گونه از اريبل دفاع کرد که از کربلا و بغداد دفاع کرد و اين نشانه دوستي ماست». به گفته اميرعبداللهيان اگر بخواهم برداشت شخصي خود را از دوست خوبمان آقاي بارزاني بکنم اين است که آقاي بارزاني گاهي اوقات دچار خطاهاي راهبردي مي شود. اولين خطاي راهبردي که از بارزاني به ياد دارم از دوره حکومت صدام بود. در آن سال ها شايد خود من به عنوان دبير دوم سفارت در بغداد بودم و با دقت تحولات عراق را دنبال مي کردم. در شمال عراق مدار ٣٦ درجه منطقه ممنوعه پروازي بود که ازسوي آمريكا، انگليس و فرانسه گشت زني مي شد و اجازه نمي دادند تا نيروي هوايي عراق در زمان صدام آنجا پرواز و کردها را بمباران کند. درحالي که کردها معارض جدي صدام بودند و کردها با شيعه پيمان داشتند و مجلس اعلا و حزب الدعوه به عنوان معارض عليه صدام فعاليت مي کردند، به يک باره بارزاني ها با ارتش صدام هم دست شدند و به مرکز اتحاديه ميهني کردستان به رياست جلال طالباني حمله کردند. در آن سال ها کل ساکنان استان سليمانيه در پي حمله مشترک پيش مرگه ها در اختيار بارزاني و ارتش صدام وارد مرزهاي جمهوري اسلامي شدند. ماه ها در آنجا بودند و اين يکي از خطاهاي استراتژيکي است که مسعود بارزاني در زمان فعاليت سياسي خود مرتکب شد».
    
     بارزاني شتاب زده عمل مي کند
     او دومين خطاي بارزاني را چنين بيان مي کند: «دومين خطايي که بارزاني مرتکب شد اين بود که بالاخره در جريان سقوط موصل خيانت هايي در سطح داخلي و همراهي هاي بين المللي و منطقه اي شکل گرفت که موصل سقوط کرد؛ اينکه پس از سقوط موصل رهبر داعش اولين پيام خود را از يک شبکه تلويزيون کُردي پخش مي کند ناشي از محاسبه غلط دوستان کُردِ ماست که اگر اهدافي را بخواهند براي خود در سطح قومي و قبيله اي دنبال کنند...
     نبايد از ابزار داعش استفاده کنند که کمتر از سه يا چهار ماه بعد رفتند به سمت شهر اربيل که داعش فکر مي کرد متحد آن خواهد بود». اميرعبداللهيان خطاي راهبردي بارزاني را شتاب زدگي او مي داند: «بارزاني خيلي شتاب زده خودش را وارد يک پروسه اي کرده و با امنيت و آينده عراق بازي مي کند و کاري که وي انجام مي دهد نه تنها خدمتي به کردها نخواهد بود، بلکه با امنيت آنها بازي مي کند. فراموش نمي کنم زماني درباره آينده سوريه با يک مقام ارشد ترک در آنکارا مذاکره داشتيم. آن مقام ارشد ترکيه اي به من گفت با اينکه ما در موضوع حذف بشار اسد نظرمان دقيقا نقطه مقابل جمهوري اسلامي ايران است و به دنبال حذف او هستيم، اما اگر روزي کردها در عراق بخواهند به دنبال استقلال و تشکيل کشور مستقل باشند، به دليل پيامدهاي منفي اين اقدام براي ترکيه حتي حاضريم با بشار اسد همکاري کنيم و دوباره گفت وگوها را با کشورهاي منطقه براي جلوگيري از اين اتفاق از سر بگيريم».
     اميرعبداللهيان مي گويد: «ما شرايطمان با ترکيه و سوريه متفاوت است؛ ما به کردهايمان در داخل ايران نگاه قومي نداريم که نگراني داشته باشيم، اما نگران امنيت اقليم کردي در پس اين بازي جديد هستيم. نگران تاثير اين مسئله بر وحدت و تماميت ارضي و امنيت عراق هستيم و فراتر از آن نگران تاثير آن بر امنيت منطقه اي هستيم. فکر مي کنيم آنچه آقاي بارزاني لازم است تا بر آن تمرکز کند، تمرکز بر وحدت و تماميت ارضي عراق است».
     ١٤ شهريور بود که حسين اميرعبداللهيان با «اريک شواليه»، مشاور ديپلماتيک رئيس جمهور فرانسه، در تهران ديدار کرد؛ او با اشاره به اين ديدار گفته است: «فرانسوي ها از زمان فرانسوا ميتران تعلقاتي به کردستان دارند. نماينده مکرون در آن ديدار تاکيد کرد از همه پرسي بارزاني حمايت نخواهيم کرد و از وحدت، تماميت ارضي عراق حمايت مي کنيم و عراق را در چارچوب قانون اساسي آن به رسميت مي شناسيم نه چيزي فراتر از آن». تهران درباره همه پرسي کردستان عراق هشدار مي دهد؛ هشداري که شايد نمايندگان اقليم به شنيدن آن توجهي نمي کنند و اين نارضايتي خود را قبلا اعلام کرده بودند.
    
    سفر سردار سليماني به اقليم کردستان
    ايسنا: يک خبرگزاري عراقي مدعي شد سردار قاسم سليماني به منظور ديدار با مقامات کُرد به کردستان عراق سفر کرده است. به گزارش خبرگزاري «اسکاي پرس»، رسانه هاي کردي مدعي شدند که سردار قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس ايران به اقليم کردستان سفر کرده است و پس از ديدار با برخي مقامات در سليمانيه راهي اربيل شده است تا درباره مسئله همه پرسي استقلال کردستان با مقامات کُرد گفت وگو کند. اين رسانه مدعي شده است سردار سليماني مي كوشد بارزاني همه پرسي را لغو کند. در اين گزارش آمده است ايران مخالف برگزاري همه پرسي و جدايي کردستان از عراق است.
    دبير شوراي عالي امنيت ملي: رفراندوم در اقليم کردستان وجاهت و اعتبار قانوني ندارد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2961 به تاريخ 22/6/96، صفحه 7 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله صنايع چوب و كاغذ ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است