|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: منوي همكاري با اوكراين روي ميز مذاكره
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4376
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


گزارش 
منوي همكاري با اوكراين روي ميز مذاكرهدنياي اقتصاد: همايش تجاري اوکراين و ايران با حضور غلامحسين شافعي رئيس اتاق ايران، گنادي چيژيکف رئيس اتاق اوکراين، محمد بهشتي منفرد سفير ايران در کي يف و حميد قادي رئيس اتاق مشترک ايران و اوکراين برگزار شد. رئيس اتاق ايران در اين همايش بر ضرورت توسعه همکاري هاي دو کشور، گسترش مبادلات اقتصادي و تحرکي نوين در همکاري بانکي تاکيد کرد. او مذاکرات طرفين در زمينه هاي مختلف را مثبت و قابل توجه دانست. شافعي با برشمردن زمينه هاي همکاري فعالان اقتصادي اوکراين، از آمادگي اتاق ايران براي گسترش همکاري با اتاق اوکراين خبر داد.
    شافعي در اين همايش گفت: در اولين گام بايد تحرکي نوين در روابط بانکي دو کشور ايجاد شود چراکه تقويت همکاري هاي بانکي تسهيل کننده سرمايه گذاري هاي مشترک و روابط اقتصادي در بخش هاي عمومي و خصوصي است. براي گسترش همکاري هاي اقتصادي در مرحله اول نياز به عادي سازي و فعال کردن روابط بانکي و در مرحله بعدي موضوع تامين مالي و پوشش بيمه هاي صادراتي است. رئيس اتاق ايران تصريح کرد: مناطق آزاد تجاري براي راه اندازي شعب بانک ها و بيمه هاي اوکرايني مناسب هستند و به راحتي مي توان در اين مناطق فعاليت کرد. ضمن آنکه همکاري شعب بانک هاي تجاري دو طرف و توسعه روابط کارگزاري بانک ها ضروري است و زيربناي تحرک در روابط اقتصادي دو کشور به شمار مي رود.
    وي با بيان اينکه نقش بنگاه هاي اقتصادي کوچک و متوسط در اقتصاد ايران حائز اهميت است، ابراز اميدواري کرد که شرکت هاي پيشرو در فناوري بتوانند در شرايط جديد ايران همکاري هاي مشترک را توسعه دهند. شافعي افزود: درحال حاضر يکي از اهداف اصلي اتاق ايران به عنوان پارلمان بخش خصوصي کشور، تقويت و توانمندسازي بنگاه هاي کوچک و متوسط از طريق ارائه مشاوره هاي لازم به دولت است صيانت از حقوق بنگاه هاي کوچک و متوسط ازجمله وظايف اتاق هاي بازرگاني در جهان محسوب مي شود. اتاق ايران در کنار رويکرد تشکل گرايي خود مي تواند ضمن برقراري و تقويت ارتباطات و انجام مذاکرات با اتاق بازرگاني اوکراين و اتحاديه هاي اقتصادي متناظر در اوکراين تجارب ارزنده و مثبت خود در اين زمينه را به طرف اوکرايني منتقل کند.
    رئيس اتاق ايران تاکيد کرد: ايران با بهره گيري از اقتصاد در حال رشد، نيروي انساني و شرايط خوب سياسي در منطقه مي تواند زمينه ها را براي حضور مستمر شرکت هاي اوکرايني و دسترسي به بازار منطقه اي فراهم آورد. شافعي تصريح کرد: صنايع نفت، گاز و پتروشيمي، صنايع غذايي، صنعت برق و انتقال نيرو و خدمات فني مهندسي ازجمله زمينه هايي است که ايران در طي سال هاي اخير در آن به شهرت جهاني دست يافته و در پروژه هاي بين المللي متعددي نيز شرکت کرده است.
    رئيس اتاق ايران با اشاره به رشد کيفيت محصولات کشور گفت: روند مثبت ارتقاي کيفي محصولات توليد ايران به جهت افزايش توقع مصرف کنندگان داخلي و به عنوان يک ضرورت براي رقابتي بودن در بازارهاي داخلي و بين المللي به ويژه در توليد مواد شوينده و آرايشي بهداشتي، صنايع فلزي، ريخته گري و قالب سازي، آسفالت سازي، صنايع ريلي و واگن سازي و زيرشاخه هاي آنها همزمان با کاهش قيمت توليد اين محصولات به دليل افزايش نرخ ارز باعث شده است محصولات ايران از مزيت رقابتي روزافزوني نسبت به گذشته در بازارهاي بين المللي برخوردار شوند. ايران و اوکراين مي توانند در زمينه فرآورده هاي کشاورزي، مواد غذايي، فرآوري مواد معدني، لجستيک، روابط بانکي، خدمات مشاوره اي، همکاري نمايشگاهي، سرمايه گذاري مشترک، صنايع دانش بنيان و انتقال فناوري، گردشگري، صنايع داروسازي، توسعه تجارت دوطرفه و صادرات غيرنفتي روابط خود را بيش ازپيش گسترش دهند. با توجه به ظرفيت هاي متقابل ايران و اوکراين در منابع معدني، اوکراين مي تواند در فرآوري مواد معدني و در مشارکت با طرف هاي ايراني فعاليت داشته باشد و ايران نيز انتظار دارد در صورت همکاري، دانش و فناوري روز اين صنعت را در اختيار گيرد.
    به گفته رئيس اتاق ايران، در طرح هاي توسعه اي ايران بر گسترش خدمات تجارت خارجي و ترانزيت و زيرساخت هاي موردنياز تاکيد بسياري شده است و شرکت هاي اوکرايني مي توانند سرمايه گذاري در بنادر ايران، بزرگراه ها، تونل ها و ترمينال هاي مرتبط با کريدورهاي شمال و جنوب و شرق و غرب ايران را در دستور کار خود قرار دهند. توليد خودرو و قطعات خودرو از ديگر زمينه هاي مناسب براي سرمايه گذاري مشترک در اوکراين بود که شافعي به آن اشاره کرد و گفت: با توجه به روند جديد پروژه هاي تعريف شده در صنايع خودروسازي ايران در همکاري با شرکت هاي بزرگ و معتبر خودروسازي جهان امکان ايجاد همکاري در اين زمينه بيش از پيش مهياست. وي افزود: يکي از اولويت هاي مهم ايران پس از تحريم ها، حمايت از سرمايه گذاري مستقيم خارجي است. ايران ديگر نمي خواهد تنها يک مصرف کننده کالاهاي ساير کشورهاي دنيا باشد، بلکه مي خواهد با جذب سرمايه گذاري خارجي و نيز سرمايه گذاري هاي مشترک کالاهاي مورد نياز خود و منطقه را تامين کند.
    شافعي ادامه داد: امنيت ايران در مقايسه با کشورهاي همسايه، شرايط خوب سرمايه گذاري و همکاري هاي مشترک براي توسعه و به روزرساني زيرساخت ها و افزايش سهم بخش هاي توليدي کشور در زمينه هاي مختلف از جمله برتري هاي ايران در قياس با ديگر کشورهاي منطقه است. صنايع بزرگ و زيربنايي، حمل ونقل، انرژي، معادن، کشاورزي، ارتباطات و مخابرات، مديريت آب و پساب، ساخت نيروگاه ها با تکنولوژي هاي جديد، بسترهايي مناسب براي همکاري مشترک با شرکت هاي دانش بنيان ايراني است. رئيس اتاق ايران گفت: علاقه منديم تا طرف اوکرايني در بخش هاي مختلف پروژه هاي سرمايه گذاري مشترک در ايران داشته باشد و در مقابل فرصت حضور در بازار اوکراين را هم در اختيار فعالان اقتصادي ايران قرار دهد. در ادامه گنادي چيژيکوف رئيس اتاق اوکراين گفت: امروز نمايندگان حوزه هاي مختلف اقتصادي اوکراين اينجا حضور دارند و خواهان گسترش روابط خود با ايران هستند. حميد قادي، رئيس اتاق مشترک ايران و اوکراين با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاري با 5 اتاق استاني در اوکراين از انعقاد تفاهم نامه همکاري با ساير اتاق هاي استاني در آينده سخن گفت.
    گزارش: منوي همکاري با اوکراين روي ميز مذاکره
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات روانشناسي تربيتي
متن مطالب شماره 29، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است