|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/22: سفير تهران در مسكو: نه ايران در دوره قاجار است نه روسيه در دوره تزار
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3196
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2961 22/6/96 > صفحه 19 (ديپلماسي) > متن
 
      


سفير تهران در مسكو: نه ايران در دوره قاجار است نه روسيه در دوره تزار


منبع: پرشيا دايجست

به جرئت مي توان گفت که ايران و روسيه، بهترين دوران را در تاريخ روابط خود سپري مي کنند. اين اتفاق مهم، با شناخت دقيق اوضاع پيچيده و خطرناک غرب آسيا و با ارزيابي درست قدرت و نفوذ فزاينده ايران و نيز دورانديشي استراتژيک رئيس جمهور «ولاديمير پوتين» رخ داده است. دو کشور، نه تنها در دوران درخشان روابط تجاري و صنعتي و نظامي هستند؛ بلکه با همکاري يکديگر در حال جنگ با تروريسم در عراق و سوريه اند. مهدي سنايي، سفير ايران در جمهوري فدراتيو روسيه، در اين گفت وگو از ابعاد روابط تهران- مسکو مي گويد.
    
     روابط ايران و روسيه را در چه سطحي مي بينيد؟
     روابط جمهوري اسلامي ايران و روسيه اکنون در سطحي قرار گرفته که در روابط دو کشور بي سابقه است. با آغاز دوران رياست جمهوري آقاي روحاني روند همکاري هاي ايران و روسيه وارد مرحله تازه اي شد. روساي جمهوري دو کشور در سه سال و نيم گذشته ٩ بار ديدار کردند و چند مرتبه گفت وگوهاي تلفني داشتند. درواقع هم اراده سياسي رهبران دو کشور و هم نزديکي رويکردهاي دو کشور در قبال تحولات منطقه اي و جهاني باعث نزديکي دو کشور شده است. دو کشور ايران و روسيه، دو همسايه قدرتمند در منطقه هستند که چالش هاي زيادي در آن وجود دارد و همکاري دو کشور براي ايجاد ثبات و صلح، باعث خواهد شد که نوعي هم افزايي بين آنها ايجاد شود. دو کشور منافع مشترک و تهديدهاي مشترکي دارند. ثبات در افغانستان و آسياي مرکزي و قفقاز از موضوعاتي هستند که هر دو کشور را به همکاري وا مي دارد. نگاه ابزاري محور غربي- عربي به بحث تروريسم و تقسيم آن به تروريسم خوب و تروريسم بد، باعث ايجاد بحران در منطقه شده است و ايران و روسيه مبارزه با همه گروه هاي تروريستي را به عنوان هدف مشترک خود تعريف کرده اند. اکنون سوريه به يکي از نمادهاي همکاري دو کشور در مبارزه با تروريسم تبديل شده است. دولت آقاي روحاني نوعي موازنه و تعادل را در روابط خارجي کشور ايجاد کرده است که در آن هيچ يک از دو رويکرد «نگاه به شرق» يا «نگاه به غرب» بر کليت روابط سايه نينداخته و آمادگي توسعه روابط با کشورها و قدرت هاي مختلف، بر اساس منافع مشترک، ايجاد شده است. درباره روابط با روسيه بايد اضافه کرد که طرفين تلاش کرده اند از تاثير منفي عامل سوم در روابط بکاهند.
    
     منافع مشترک ايران و روسيه در چه حوزه هايي تعريف مي شود؟
     جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه، در حوزه هاي مختلف داراي منافع مشترک يا تهديدات مشترکي هستند. مبارزه با تروريسم و ايجاد ثبات در مناطق آسياي مرکزي، خاورميانه و نيز افغانستان از مشترکات سياست خارجي دو کشور است. اساسا يکي از مشکلات مناطقي مانند خاورميانه اين است که کشورهاي غربي با تضعيف نهاد دولت در اين کشورها، به گروه هاي تروريستي اين فرصت را داده اند که بتوانند فضايي براي بروز و ظهور پيدا کنند. در واقع خلا قدرت ناشي از تضعيف دولت ها منجر به شکل گيري فضايي براي بازيگران غيردولتي شده و اين امر منطقه را دچار بي ثباتي کرده است. رويکرد دو کشور ايران و روسيه، در مقابل اين وضعيت، کمک به دولت هاي منطقه براي کسب توان لازم براي مقابله با تروريسم و ايجاد ثبات است.
    
     با توجه به سابقه روابط روسيه و ايران در زمان قاجار و نيز حتي پس از پيروزي انقلاب اسلامي تا پيش از رياست جمهوري آقاي پوتين، خيلي از اصلاح طلبان ايران عقيده دارند که نمي توان به روسيه اعتماد کرد؛ زيرا تجربه نشان مي دهد که روسيه همواره به دنبال منافع خويش بوده و هر لحظه امکان دارد روي ايران، با آمريکا و اروپا معامله کند! آيا اين اعتقاد را قبول داريد؟ اگر نه، چرا؟
     واقعيت اين است که جهان در حال تحول است. نه ايران، ايران دوره قاجار است و نه روسيه، روسيه دوره تزاري و شوروي. درست است که بايد از تاريخ عبرت گرفت و درس هايي را که تاريخ به ما مي آموزد، نبايد به فراموشي سپرد؛ اما درعين حال نبايد از تاريخ و خاطرات ناخوشايند تاريخي، احکامي قطعي براي تنظيم روابط با کشورها صادر کرد. بدون ترديد هر کشوري به دنبال منافع ملي خود است و نمي توان کشوري را يافت که منافع خود را فداي کشور ديگر کند. هنر ديپلماسي در آن است که از ظرفيت هاي موجود در روابط با کشورها براي حصول منافع دوجانبه استفاده كند. اگر ظرفيت هايي در روابط ايران و روسيه وجود دارد که مي تواند در راستاي منافع طرفين از آن بهره برد، آيا بايد بر اساس حکم قطعي ناشي از مسائل تاريخي، از آن صرف نظر کرد؟ راه صحيح اين است که کشورها با ديد باز و با حسابگري و هوشياري، منافع خود را در تعامل با ساير کشورها جست وجو كنند. در روابط با هر کشوري، بايد ارزيابي درست و به روزي از وضعيت آن کشور داشت. وقتي مي توان دوستي را جايگزين بدبيني کرد و همکاري را جايگزين خاطرات ناخوشايند تاريخي کرد، نبايد اجازه داد دو کشور همسايه که منافع مشترک و تهديدات مشترکي دارند، نگران نزديکي به يکديگر باشند.
    
     حسن روحاني در سفر اخير به مسکو در آوريل ٢٠١٧ روابط في مابين را استراتژيک خواند. اين استراتژيک بودن به چه معناست؟
     دکتر روحاني و مجموعه دولت، روابط ايران و روسيه را مهم مي دانند و بر تقويت همکاري هاي دو کشور در ابعاد گوناگون اقتصادي، علمي و فرهنگي تاکيد دارند. آمار رفت وآمدهاي سطح بالا بين دو کشور در سه سال گذشته جالب توجه است. ديدارهاي متعدد و متقابل و همچنين سفر آقاي پوتين به تهران و ديدار ايشان با مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري و سفرهاي دکتر روحاني به روسيه حاکي از اراده رهبران دو کشور بر ارتقاي روابط ايران و روسيه بوده است. سفر اخير رئيس جمهور کشورمان به روسيه نيز نشان از اراده طرفين براي پويايي و گسترش روابط دارد. آخرين ديدار سران دو کشور در هفتم و هشتم فروردين ١٣٩٦ در مسکو انجام شد. روابط ايران و روسيه را در برخي ابعاد مي توان «مشارکت استراتژيک» دانست ولي نهايتا آنچه مهم است، ايجاد روابطي است که بر بنيان هايي مستحکم بنا شوند و بازيگران ثالث نتوانند بر آن تاثير بگذارند. سفر آقاي روحاني درواقع جمع بندي تلاش هاي سه سال و نيم دو کشور در عرصه هاي منطقه اي و دوجانبه بود. اتفاقات مثبت متعددي در عرصه هاي مختلف در روابط دو کشور رخ داده و جمع بندي و ارزيابي دو رئيس جمهور از روند توسعه روابط دوجانبه، مثبت بود.
    
     آيا فکر مي کنيد پوتين، تا آخر و به هر قيمتي از بشار اسد حمايت خواهد کرد؟
     دادن پاسخ قطعي به اين سوال نيازمند پيشگويي است و در روابط بين الملل نمي توان پيشگويي کرد. البته مي شود گمانه زني کرد و درمجموع به نظر مي رسد روسيه در تداوم موضع خود درباره سوريه جدي است و اين ثبات قدم را مي توان در مواضع اين کشور درخصوص سوريه مشاهده کرد.
    
     اگر آمريكا و هم پيمانانش به سوريه حمله زميني کنند، احتمال مي دهيد واکنش روسيه چه باشد؟
     واکنش احتمالي روسيه به چنين حمله اي را بايد از تصميم گيران روسيه سوال کرد ولي شواهد نشان مي دهد که وقوع چنين وضعيتي غيرمحتمل است. درحالي که روسيه در حال نبرد با تروريست هاي خارجي در سوريه است، طبيعتا آغاز جنگ تمام عيار آمريكا و هم پيمانانش با سوريه، وضعيت خطرناکي ايجاد خواهد کرد. طبيعتا حمله زميني به سوريه از سوي آمريكا و هم پيمانانش برخلاف موازين حقوق بين الملل خواهد بود و چنين اقدامي، تجاوز به يک کشور مستقل محسوب خواهد شد که پيامدهاي خاص خود را خواهد داشت.
    
     جاي خالي روابط غرب با ايران تا چه اندازه با روابط روسيه با ايران پر شده است؟
     ما به روابط ايران و روسيه چنين نگاهي نداريم و آن را جايگزين يا پرکننده جاي خالي روابط با غرب نمي دانيم. قرار نيست روابط با يک کشور همسايه را جايگزيني براي روابط با ديگران بدانيم. روابط ايران و روسيه بر اساس منافع دو ملت در حال شکل گيري است و اين روابط، متناسب با ميزان همخواني رويکردهاي دوجانبه، منطقه اي و جهاني دو کشور، گسترش خواهد يافت. اين تصور که ايران و روسيه از کارت يکديگر در تعامل با غرب سود ببرند، مربوط به دوره جنگ سرد است و تاريخ مصرف چنين رويکردي گذشته است. ايران و روسيه در همسايگي هم هستند. داشتن روابط نزديک و دوستانه با همسايگان ضرورت عقلي است و نبايد آن را به روابط با کشورهاي غربي پيوند زد. ما در دوره نظام دوقطبي نيستيم که نزديکي به يک قطب، به معناي دوري از قطب ديگر باشد. اکنون در حال ورود به فضاي پساجهاني شدن هستيم که در آن، کشورها بيش ازپيش به همکاري هاي منطقه اي روي آورده و موج جديدي از همکاري هاي منطقه اي در راه است. در اين فضا، عقلانيت حکم مي کند که به تقويت و استحکام روابط با همسايگان بپردازيم. روند روبه جلو در روابط ايران با کشورهاي اروپايي و تنش زدايي در روابط با کشورهاي غربي و منطقه اي، نه تنها مانع رشد روابط ايران با روسيه نخواهد شد بلکه مي تواند به اين روابط کمک کند.
    
     آيا فکر مي کنيد روسيه از تيرگي روابط ايران و غرب خشنود است؟
     اکنون دو کشور به اين نتيجه رسيده اند بايد روابطي را بنيان نهند که کمترين تاثيرپذيري را از جانب عوامل ثالث داشته باشد. به اين معنا که بهبود روابط ايران با غرب يا بهبود روابط روسيه با غرب، نبايد بر روابط دو کشور تاثير منفي داشته باشد. اين تصور که روابط نزديک دو کشور ضرورتا به معناي تيرگي روابط با غرب است يا اينکه بهبود روابط هر يک از اين دو کشور با غرب، تاثير قطعي بر روابط دوجانبه خواهد داشت، اساسا مربوط به فضاي ذهني دوقطبي است و با واقعيات موجود در جهان امروز سازگاري ندارد. البته در روسيه نگاه هاي متفاوتي در اين زمينه وجود دارد. شايد برخي در روسيه از اين موضوع خشنود باشند ولي اين نگاه، نگاه غالب نيست.
    
     آيا روسيه همچنان دارد از پايگاه هاي ايران براي حمله به تروريست هاي سوريه استفاده مي کند؟
     ايران و فدراسيون روسيه در حال همکاري با يکديگر در جنگ عليه تروريسم هستند. در چارچوب اين همکاري، طرفين از ظرفيت هاي يکديگر براي پيشبرد اهداف مشترک استفاده مي کنند و اين موضوع، امري رايج در چنين همکاري هايي است. همکاري هاي تهران - مسکو براي مبارزه با تروريسم در سوريه راهبردي است و ما در اين زمينه تبادل ظرفيت و امکانات را داشته و خواهيم داشت.
    
     آيا ايران و روسيه، حملات هوايي مشترک هم عليه تروريست ها انجام مي دهند؟
     دو کشور ايران و روسيه به دليل داشتن نگاه نزديک به تحولات در سوريه، با يکديگر وارد همکاري شده و ضمن دفاع از دولت قانوني سوريه، به مقابله با تروريست ها اقدام کرده اند تا همه منطقه را از خطر گسترش تروريسم محافظت كنند. اين همکاري بر اساس الگويي از همکاري اجرا شده که در آن نوعي تقسيم کار بين دو کشور صورت گرفته است. درواقع هر کشور وارد حوزه اي شده که در آن داراي مزيت و کارايي بهتر است.
    
     چرا روسيه به اندازه سوريه، در عراق فعاليت نظامي عليه داعش ندارد؟
     به هرحال اين امر به تصميم دولت روسيه بستگي دارد. درعين حال ايران، روسيه و عراق نيز همکاري هايي براي مبارزه هماهنگ با داعش داشته و دارند. مرکز هماهنگي ضدتروريستي بغداد که با مشارکت ايران، روسيه، عراق و سوريه فعاليت دارد، در اين چارچوب فعال است.
    
     روابط ايران و روسيه چه تاثيري در ثبات و آرامش در منطقه خاورميانه دارد؟
     روابط نزديک ايران و روسيه، ثبات و امنيت را براي خاورميانه به ارمغان مي آورد. ايران و روسيه دو کشور قدرتمند در منطقه هستند که مبارزه اي جدي و واقعي با تروريسم را در دستور کار خود قرار داده اند و قصد دارند تا ريشه کني اين معضل، همکاري هاي خود را ادامه دهند. تروريسم تهديدي براي همه کشورهاي منطقه خاورميانه و کشورهاي پساشوروي است. نبايد اجازه داد که تروريست ها در دوره پساداعش از سوريه به مناطقي مانند آسياي مرکزي، قفقاز و افغانستان منتقل شوند. در همين راستا، تقويت دولت هاي مرکزي در اين کشورها اهميت پيدا مي کند تا خود بتوانند مانع از رشد جريان هاي تروريستي شوند. اين رويکرد باعث ايجاد ثبات در اين کشورها و در کل منطقه خواهد شد.
    
     آيا ايران توانسته است با توجه به تحريم اروپا، حضور شايسته اي در بازار روسيه داشته باشد؟
     اساسا حضور در بازار يک کشور ديگر، امري نيست که يک شبه صورت بگيرد. اين امر نيازمند ايجاد سازوکارهايي است که ازجمله آنها مي توان به ايجاد زيرساخت هاي حمل ونقل، شناسايي نيازهاي بازار هدف، ايجاد ظرفيت هاي لازم براي صادرات و برقراري ارتباط بين صادرکنندگان و واردکنندگان، اشاره کرد. اينکه آيا هم زمان با تحريم اروپا، ظرفيت صادراتي لازم در ايران براي دراختيارگرفتن بازارهاي روسيه وجود داشته است يا نه، سوالي است که پاسخ به آن موضوعي تخصصي است. آيا صرف وجود مازاد مصرف سالانه در برخي اقلام، آن هم نه به صورت پايدار و مداوم، به معناي توان صادراتي است؟ به هرحال ايجاد زيرساخت هاي مالي و حمل ونقلي و بسته بندي و نگهداري مناسب براي عرضه محصول باکيفيت، لازمه صادرات مستمر و دراختيارگرفتن بازارهاي هدف است.
    
     چرا ايران هنوز نتوانسته است در سازمان همکاري هاي شانگهاي عضو شود؟ آيا اين امر، با کمک جدي روسيه محقق نمي شود؟
     روسيه از عضويت ايران در سازمان همکاري شانگهاي حمايت مي کند اما ورود هر عضو جديدي به يک سازمان بين المللي، مکانيسم و مقررات خاص خود را دارد. بدون ترديد عضويت جمهوري اسلامي ايران در سازمان هاي منطقه اي ازجمله سازمان همکاري شانگهاي باعث تقويت اين گونه سازمان ها و افزايش همکاري منطقه اي مي شود.
    سفير تهران در مسكو: نه ايران در دوره قاجار است نه روسيه در دوره تزار
    


 روزنامه شرق ، شماره 2961 به تاريخ 22/6/96، صفحه 19 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سيستم هاي اطلاعاتي و مخابرات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 21)، Jan-Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است