|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: روايت نو از حماسه با«نقل نغز گردآفريد»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6829
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 16 (پايداري) > متن
 
      


حال و احوال 
روايت نو از حماسه با«نقل نغز گردآفريد»
گپ و گفتي با رحمت اميني نويسنده و كارگردان تئاتر

نويسنده: مرجان قندي

رحمت اميني از خوشنامان عرصه تئاتر ايران است که بيشتر او را به عنوان نمايشنامه نويس، کارگردان و مدرس رشته تئاتر مي شناسند. اميني متولد1350 در شهرستان ورامين و داراي تحصيلات کارشناسي ارشد ادبيات نمايشي و دکتراي پژوهش هنر است. او بجز فعاليت هاي گفته شده، مولف کتاب هاي درسي هنر و نيز کتاب تئاتر پداگوژيک يکي از حوزه هاي مغفول مانده در تئاتر ايران است. اميني تاکنون در سمت هاي مختلفي ازجمله عضويت در کانون ملي منتقدان تئاتر ايران، دبير شوراي تئاتر کشور، دبير شوراي تئاتر دانشگاهيان، عضو شوراي طرح و برنامه نمايشي گروه خانواده شبکه اول سيما، معاون نظارت و ارزشيابي يازدهمين جشنواره سراسري تئاتر دفاع مقدس، دبيري چند دوره از جشنواره تئاتر سوره، عضو شوراي سياستگذاري، بازخواني، بازبيني و داوري جشنواره هاي مختلف تئاتري، مديريت گروه نمايش دانشکده هنر و معماري، مدير و کارشناس دفتر پژوهش هنرهاي نمايشي حوزه هنري، مدير گروه پژوهش هنر جهاد دانشگاهي، دبيري سي امين جشنواره بين المللي تئاتر فجر و ارشاد حضور داشته و هم اکنون نيز به عنوان رياست شوراي ارزشيابي و نظارت بر نمايش اداره کل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مشغول فعاليت است. ارائه دهها مطلب تخصصي حوزه تئاتر در همايش هاي داخلي و بين المللي نيز جزو کارنامه فعاليت هاي اوست. با اين هنرمند کشورمان گفت و گويي انجام داده ايم تا از فعاليت و دغدغه هاي کاري اين روزهايش بيشتر بدانيم.
    
    درباره جديدترين فعاليت خود در زمينه نمايشنامه نويسي و کارگرداني بگوييد؟
    مهم ترين کار و برنامه ريزي اين روزهايم مربوط به اجراي نمايش «نقل نغز گردآفريد» است. کار کردن در بخش «کتاب و نمايش» کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان باعث شکل گيري ايده اين نمايش و سفارش از جانب اين نهاد شد. داستان اين نمايش بر مبناي يکي از قصه هاي شاهنامه است که موضوع آن به دفاع از مرز ميهن و حماسه آفريني مربوط مي شود و به دور از بحث پايداري نيست. «نقل نغز گردآفريد» که با چند ماه کار به صورت کارگاهي روي داستان گردآفريد شاهنامه آماده شده است با حضور گروهي ازجمله علي سينا رضاييان که موسيقي کار را به صورت زنده اجرا مي کند و سحر حق شناس به عنوان نقال که براي نخستين بار به صورت همزمان نقالي و بازيگري مي کند، اجرا مي شود.
    
    مخاطب نمايش، کودکان و نوجوانان هستند؟
    بله، ما سعي کرده ايم در مدت 25 دقيقه به زباني که هم نوجوان متوجه شود و هم براي قشر بزرگسال جذاب باشد، از گردآفريد روايتي را به نمايش بگذاريم.
    
    محل اجراي نمايش را هم اعلام مي کنيد؟
    نمايش «نقل نغز گرد آفريد» به صورت گردشي در مکان هاي مختلف اجرا مي شود. براي مثال ما تاکنون دو اجرا براي گروه پاپيون؛ کودک و نوجوانان سندروم داون داشتيم که در تالار محراب اجرا شد.
    
    در خصوص اجراهاي بعدي اين نمايش برنامه تان مشخص است؟
    باتوجه به اينکه يکي از اهداف ما اجراي تئاتر براي اقشاري است که کمتر امکان ديدن تئاتر در مراکز فرهنگي -هنري را دارند، تاکنون پيشنهادهايي براي اجرا در مکان هايي چون انجمن کارتن خواب ها ارائه شده که به احتمال زياد اجراي بعدي ما براي کارتن خواب ها خواهد بود. همچنين دو اجرا در بيست و سوم ماه جاري در قالب جشنواره آيين سنتي در خانه نمايش اداره تئاتر خواهيم داشت.
    
    کار بعدي تان چه خواهد بود؟
    از ديگر کارهايي که اين روزها فکرم را مشغول کرده، آماده کردن تئاتر کمدي «جعفرخان از فرنگ برگشت» است که بايد روي متنش کار کنم و به سياق امروز دربياورم. فکر مي کنم اين کار هم حداقل به 3 ماه تمرين نياز دارد و اميدوارم تا پايان آذرماه بتوانم آن را روي صحنه ببرم.
    
    اوضاع تئاتر دفاع مقدس را چطور مي بينيد؟
    تاکنون در عرصه هنر ازجمله تئاتر و هنرهاي نمايشي تلاش مطلوبي براي به تصوير کشيدن مقاومت و جانفشاني هاي هشت سال دفاع مقدس و مفاهيمي که ما با آن آشنايي داريم صورت گرفته، اما انتظارات بيشتر از اين حرف هاست. در حقيقت قسمت اعظم و مهم تر اين وظيفه به کساني بازمي گردد که بايد شرايط مطلوبي فراهم کنند تا نام تئاتر به نظر کوچک و کم اهميت نيايد و تصور نشود که تئاتر هنري است که امکاناتي نمي خواهد و براحتي از آن عبور کنند. تئاتر توليد انديشه است و نياز به هزينه و زمان دارد.
    
    صحبت ديگري درباره فعاليت هايتان داريد؟
    گله اي دارم از صدا و سيما! مدتي قبل من و تعدادي از دوستانم در دانشگاه تهران مشغول مصاحبه و آزمون عملي از داوطلبان اين رشته بوديم، حدود 3 هزار نفر از سراسر کشور با شوق براي تحصيل در اين رشته آمده بودند. برخي از آنها همراه خانواده از راه هاي دور آمده بودند. در همين زمان رسانه ملي با پخش گزارشي در مورد تئاترهايي که روي صحنه است طوري اوضاع اين هنر را وخيم نشان داد که گويي تئاتر هاي در حال اجراي ما تنها رقص و آواز است درصورتي که کليت تئاتر ما اين نيست. در اين ميان پدران و مادراني که دعا مي کردند مصاحبه فرزندشان خوب انجام شود هم نگران آينده کاري آنها شدند. بحث اين است که اگر صدا و سيما مي خواهد براي بهبود وضعيت تئاتر تلاش کند نبايد آن را به مسلخ کشيده و اين هنر مظلوم را به حاشيه ببرد. صداو سيما با اين گزارش ها که در ساعت ها و برنامه هاي پربيننده پخش مي کند نه تنها به وضعيت بهبود آن کمک نمي کند بلکه فقط موجب دلسرد شدن اهالي اين هنر مي شود.
    
    حال و احوال: روايت نو از حماسه با«نقل نغز گردآفريد» / گپ و گفتي با رحمت اميني نويسنده و کارگردان تئاتر
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 16 (پايداري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "مرجان قندي"

  يكه تازي « نام ها» در عرصه آثار دفاع مقدس / گفت و گو با سيد ياسرهشترودي
مرجان قندي، ايران 20/4/97
مشاهده متن    
  سينما بايد از حقانيت دفاع مقدس دفاع كند / در اولين نشست از سلسله گفتمان سينمايي دفاع مقدس مطرح شد
مرجان قندي، ايران 16/4/97
مشاهده متن    
  حجت الاسلام سعيد فخرزاده در گفت و گو با «ايران»: توليد بالا بايد همراه با محتواي خوب باشد
مرجان قندي، ايران 9/4/97
مشاهده متن    
  فصل داغ انس با آثار دفاع مقدس / قهرماني هاي هشت سال دفاع مقدس چراغ راه نوجوانان
مرجان قندي، ايران 6/4/97
مشاهده متن    
  تجلي مذهب و هنر در مسجد جامع زنجان / مسجد، پايگاه معنويت - 7
مرجان قندي، ايران 20/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پيش به سوي كشاورزي اقتصادي
متن مطالب شماره 8-9، ارديبهشت و خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است