|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4376
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهتعطيلي زود هنگام شوراي شهر
    دنياي اقتصاد: شوراي شهر پنجم نيامده تعطيل شد! روز گذشته در پايان جلسه علني اعضاي شوراي شهر تهران تصميم گرفتند براي تعطيلات تابستاني، يک هفته آينده جلسات شوراي شهر تهران تعطيل شود، اين در حالي است که از آغاز فعاليت رسمي شوراي شهر پنجم فقط 21 روز مي گذرد و طي اين مدت اعضاي پارلمان محلي پايتخت فقط 7 جلسه برگزار کرده اند.
    جلساتي که به دليل ايجاد تغييرات اساسي در ترکيب اعضاي شوراي شهر از يکسو و کابينه شهرداري تهران از سوي ديگر، بخش اعظم وقت جلسات برگزار شده خود را به انتخابات متعدد از انتخاب رئيس شورا تا انتخاب نمايندگان شورا در کميسيون ها و نهادهاي مختلف گذرانده است. اين روند موجب شده طي اين مدت وقت چنداني به طرح مساله و تصميم گيري براي موضوعات و مشکلات شهر و شهرداري تهران اختصاص پيدا نکند. در حالي که با توجه به وضعيت شهر تهران بسياري از کارشناسان شهري تاکيد دارند شوراي شهر تهران نياز است تا در مورد برخي موضوعات و اصلاح وضع موجود تصميمات ضربتي اتخاذ کند. يکي از مهم ترين موضوعاتي که به نظر مي رسد اعضاي شوراي شهر پنجم بهتر بود پيش از تعطيلات تابستانه که تا دوم مهرماه به طول مي انجامد به بحث و بررسي بيشتري بپردازند تا در صورت لزوم طرح ويژه اي را تصويب کنند معضل ترافيک مهرماه است. مشکلي که هر سال با آغاز سال تحصيلي جديد با افزايش بار ترافيک در ساعات اوليه صبح، موجبات نارضايتي بسياري از شهروندان را فراهم مي کند. اين موضوع اگرچه پس از انتصاب معاون حمل و نقل و ترافيک جديد شهرداري تهران، در قالب بررسي برنامه هاي اين معاونت براي کنترل ترافيک مهرماه در جلسه علني شورا مورد بحث قرار گرفت اما به دليل عدم اظهار نظر اعضاي شورا بنا شد در جلسه بعدي(يعني ديروز) مجددا به اين موضوع پرداخته شود، اما اين موضوع در جلسه ديروز مسکوت ماند و به نظر مي رسد مجال ديگري براي بررسي اين موضوع مهم پيش از آغاز فصل به وجود نيايد. دومين مساله مهمي که با تعطيلات تابستانه شوراي شهر فعلا بر زمين مي ماند ارائه گزارش وضعيت موجود از شهر و شهرداري است که مطابق با قول شهردار جديد تهران بنا بود در ابتداي کار به اعضاي شوراي شهر و همچنين شهروندان ارائه شود. نکته اي که در کنار اين موضوع بايد مورد توجه اعضاي شوراي شهر تهران پيش از تعطيلي زودهنگام قرار مي گرفت عدم استقرار کامل کابينه جديد مديريت شهري و نيمه کاره ماندن انتصابات مديران و معاونان شهردار تهران است. برخي کارشناسان شهري معتقدند اعضاي شوراي شهر اگرچه نبايد در روند انتصابات شهردار تهران دخالت مستقيم داشته باشند اما مي توانند بر اين روند نظارت داشته باشند. علاوه بر اين دو موضوع، يکي از موضوعاتي که رئيس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران در چند روز اخير بر آن به عنوان دستور کار اين کميسيون در شهريورماه تاکيد داشت، اصلاح بودجه بر مبناي حذف هزينه هاي غيرضروري است. حال با تعطيلي زودهنگام شوراي شهر بعيد به نظر مي رسد اعضاي شوراي شهر در تعطيلات تابستانه به موضوعات کاري پيش بيني شده خود بپردازند.
    
    
    سوء تفاهم درباره تراموا
    دنياي اقتصاد: عضو کميسيون اجتماعي و فرهنگي شوراي شهر تهران در حالي از اظهارات معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري تهران درباره راه اندازي يک خط تراموا در دوره کنوني مديريت شهري انتقاد کرد که اين موضوع صرفا به عنوان يک چشم انداز از برنامه هاي آتي حوزه حمل ونقل از سوي معاون مربوطه مورد اشاره قرار گرفت.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، الهام فخاري در جلسه علني روز گذشته با بيان اينکه محسن پورسيدآقايي، معاون شهردار تهران از ايجاد خط تراموا سخن گفته است، تاکيد کرد: اين طرح مصوبه شورا را ندارد و بدون اجازه شورا، شهرداري نمي تواند اقدامي در اين زمينه انجام دهد. محسن هاشمي رفسنجاني، رئيس شوراي شهر تهران نيز با تاييد اين نکته که هنوز اجراي تراموا در شورا به تصويب نرسيده است، در اين باره گفت: اشاره شما درست است و ايجاد تراموا مصوبه شوراي شهر را ندارد. بنابراين درخواست مي کنم تذکر را مکتوب ارائه دهيد تا به اطلاع معاون مربوطه برسانم. واکنش منفي عضو شوراي شهر تهران به خبر اعلامي از سوي پورسيدآقايي در حالي مطرح شد که به نظر مي رسد شورا درباره تراموا دچار سوءتفاهم شده است. توسعه مدهاي حمل ونقلي جذاب ريلي از نيازهاي اساسي تهران قلمداد مي شود که انتظار مي رود مورد توجه مديران شهري در دوره جديد قرار بگيرد؛ ضمن اينکه معاون شهردار تهران راه اندازي يک خط تراموا آن هم طي چهارسال آتي را يکي از برنامه هاي بلند مدت دوره خود عنوان کرد و بديهي است که براي اجراي آن، مسير تصويب در شوراي شهر را طي خواهد کرد.
    
    
    «شهر نشيني» بحران اصلي اقتصاد مسکن
    مديرکل دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازي با اشاره به آمار متقاضيان واحدهاي مسکوني مصرفي، بحران پيش روي بازار مسکن را چالش شهرنشيني ناشي از افزايش جمعيت شهرها و کاهش جمعيت روستاها اعلام کرد.
    به گزارش پايگاه خبري وزارت راه وشهرسازي،علي چگني در چهارمين نشست مديران مسکن و ساختمان منطقه ۴ کشور،گفت:آمار معاملات در تهران نشان مي دهد عمده متقاضيان خريد مسکن افرادي هستند که متقاضي آپارتمان هاي ۶۰ تا ۷۰ متري با قيمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ ميليون تومان هستند. واحدهايي هم وجود دارد که داراي مساحت بالاتري هستند و عرضه آنها با ميزان تقاضاي خريد هماهنگ نيست. بنابراين از يک طرف حدود يک ميليون و ۳۰۰ هزار نفر متقاضيان واحدهاي مسکوني کوچک را داريم و از سوي ديگر با مازاد توليد روبه رو هستيم. يعني بخش مهمي از خانه هاي خالي کنوني که براي سکونت ساخته شدند، متقاضي ندارند. چگني گفت: بنابراين بايد براي ساخت واحدهاي مسکوني طوري برنامه ريزي شود که واحدها موردنظر و تامين کننده نياز خانوارهاي کنوني باشد. اين قبيل واحدهاي مسکوني مي توانند گردش مالي را در بخش مسکن ايجاد کنند. چگني افزود: ۲ ميليون و ۶۰۰ هزار واحد مسکوني خالي در کشور بالغ بر ۲۰۰ ميليارد دلار ارزش مالي دارند اما اين سرمايه به دليل نبود متقاضي راکد مانده و بخش زيادي از سازندگان را بلاتکليف نگه داشته است. وي ادامه داد: افزايش خانوارهاي اجاره نشين در سال هاي اخير نيز نکته اي است که بسيار اهميت دارد. آمارها نشان مي دهند تقريبا ۳۸ درصد جامعه ايران، اجاره نشين هستند و حدود ۷۲ درصد جمعيت کشور در مناطق شهري زندگي مي کنند. بنابراين چالش آينده اقتصاد مسکن در ايران، بحران شهرنشيني است.
    ويژه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي آبياري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4102)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است