|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/22: معامله «دوسر برد» روس ها
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3196
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2961 22/6/96 > صفحه 8 (جهان) > متن
 
      


معامله «دوسر برد» روس ها
تركيه قرارداد خريد سامانه موشكي «اس- ۴۰۰» روسيه را امضا كرد


کمتر از دو سال پيش ترکيه جنگنده سوخوي ٢٤ روسيه را در مرز سوريه و ترکيه سرنگون کرد و تنش ميان آنکارا و مسکو بالا گرفت. حالا سه ماه مانده به دومين سالگرد آن حادثه، رويدادهاي منطقه اي و منافع مشترک، دو کشور را به حدي به يکديگر نزديک کرده که ترکيه براي اولين بار قرارداد خريد تعدادي سامانه دفاع موشکي «اس- ٤٠٠» را با روسيه امضا کرده است. رسانه هاي ترکيه روز گذشته به نقل از رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري اين کشور، خبر امضاي قرارداد خريد سامانه روسي «اس- ٤٠٠» را منتشر کردند، قراردادي که در چارچوب اولين خريد عمده نظامي ترکيه از روسيه است.
     به گفته اردوغان پيش پرداخت اين قرارداد پرداخته شده و تخمين زده مي شود ارزش اين قرارداد دوميلياردو ٥٠٠ ميليون دلار باشد. ولاديمير کوژين، يکي از مقامات دفتر رئيس جمهوري روسيه هم خبر امضاي اين قرارداد را تاييد کرده است. به گفته کوژين همه تصميم هاي گرفته شده در اين قرارداد قطعا در راستاي منافع استراتژيک روسيه است و «به همين دليل واکنش تعدادي از کشورهاي غربي در واردکردن فشار به ترکيه براي انصراف از اين معامله قابل درک است».
     ترکيه که دومين ارتش بزرگ را ميان کشورهاي عضو ناتو دارد، پس از شکراب شدن رابطه اش با ايالات متحده و متحدان غربي اش به روسيه نزديک تر شد. ترکيه اميدوار بود با روي کارآمدن دونالد ترامپ در آمريکا رابطه دو کشور بهبود يابد، اما ادامه حمايت واشنگتن از يگان هاي مدافع خلق در سوريه موجب بالاگرفتن تنش ميان اين دو کشور شد. ترکيه يگان هاي مدافع خلق را که نيروهاي نظامي کُرد سوريه اند، هم پيمانان حزب کارگران کردستان (پ ک ک) مي داند و آنها را گروهي تروريستي مي خواند، اما آنها مهم ترين متحد زميني آمريکا براي مبارزه با داعش در خاک سوريه به شمار مي روند. يکي ديگر از دلايل بالاگرفتن تنش ميان دو کشور، عدم استرداد فتح الله گولن به ترکيه بود؛ روحانيِ در تبعيدي که آنکارا او را مسئول کودتاي نافرجام جولاي سال گذشته ترکيه مي داند.
     روابط ترکيه با کشورهاي اروپايي عضو ناتو هم چندان روبه راه نيست و براساس گزارش ها تصميم دولت ترکيه به خريد اين نوع سامانه موشکي از روسيه پس از آن گرفته شد که آمريکا، آلمان و هلند تصميم گرفتند قرارداد استقرار دفاع ضد موشکي پاتريوت خود در جنوب ترکيه را تمديد نکنند.
     به گزارش روزنامه حريت، اردوغان بدون نام بردن از کشوري، از شرکاي غربي ترکيه که براي هواپيماهاي بدون سرنشين به دنبال گرفتن مقدار زيادي پول بوده اند، ابراز ناخرسندي کرده است. به گفته رئيس جمهوري ترکيه اين کشور در هفته گذشته ٩٠ عضو يگان هاي مدافع خلق را با هواپيماهاي بدون سرنشين خودش کشته است، چرا که هواپيماهاي بدون سرنشين غربي بسيار گران بوده اند. به باور تحليلگران تصميم ترکيه اهميت عملي و سياسي دارد و نشانه دوري تدريجي آنکارا از متحدان غربي اش است. ترکيه چندين سال است سوداي خريد سامانه موشکي را در سر دارد و چهار سال پيش هم مسئله خريد اين سامانه از چين را مطرح کرد، اما پس از فشارهاي کشورهاي عضو ناتو، از اين خريد صرف نظر کرد؛ بااين حال اين بار فشارها کارساز نبوده و رئيس جمهور ترکيه در گفت وگو با خبرنگاران گفته است «هيچ کس حق ندارد» درباره تصميم هاي مستقل ترکيه در زمينه صنايع دفاعي اش اظهار نظر کند.
     براساس برخي گزارش ها، قرار است در سال جاري دو سامانه موشک «اس-٤٠٠» روسي در ترکيه استقرار يابد و بعد دو سامانه ديگر در آن کشور مونتاژ شود. گفته مي شود ولاديمير پوتين و رجب طيب اردوغان در ملاقات ماه مي درباره خريد تسليحاتي ترکيه از روسيه، گفت وگو کرده بودند. سيستم دفاع ضد موشکي «اس-٤٠٠» قادر به ردگيري و انهدام هدف هاي هوايي با سرنشين يا بدون سرنشين تا فاصله ٤٠٠ کيلومتري است. به گفته کارشناسان، درحال حاضر صنايع دفاعي روسيه مشغول تحقيقات براي ساختن نوع پيشرفته تري از اين نوع سيستم دفاع ضدهوايي هستند. درحال حاضر چند واحد موشکي اسپانيا و ايتاليا در ترکيه مستقر است، اما کاربرد آنها تابع مقررات و تصميمات پيمان ناتو است و ترکيه راسا اجازه استفاده از آنها را ندارد و در زمينه محل استقرار يا چگونگي کاربرد اين سيستم ها از آزادي عمل برخوردار نيست. با خريد موشک هاي روسي، ترکيه مي تواند آنها را در هر نقطه از خاک خود از جمله در مرز با ارمنستان يا سواحل درياي اژه، در مقابل سواحل يونان مستقر کند. يونان هم عضو ناتو است.
    
     اختلافي با ايران و روسيه نداريم
     رئيس جمهور ترکيه همچنين گفت هيچ اختلافي ميان ايران، روسيه و ترکيه درباره سرنوشت ادلب و اَفرين وجود ندارد و توافق اين کشورها به ويژه درباره ادلب همچنان ادامه دارد. او با اشاره به توافق ايران، روسيه و ترکيه درباره شهرهاي ادلب و افرين در ترکيه طبق فرايند مذاکرات آستانه، گفت آنکارا با تهران و مسکو هيچ اختلافي درباره سرنوشت اين شهرها ندارد و توافق درباره اين مناطق مانند گذشته بدون هيچ مشکلي ادامه دارد. اردوغان با تاکيد بر اهميت مذاکرات آستانه که دور بعدي آن ١٤ سپتامبر در پايتخت قزاقستان برگزار خواهد شد، گفت روسيه و ترکيه اختلاف نظري درباره اين فرايند و به علاوه ديدار با ايران ندارند. او ادامه داد: من بر اين باورم که نشست هاي سالم پس از نشست آستانه ادامه خواهند داشت و اين نشست ها مثبت بوده اند؛ اما اردوغان اخبار ضدونقيض منتشرشده در راستاي ديدار سري و محرمانه او با «بشار اسد»، رئيس جمهوري سوريه را رد کرد. ترکيه به دلايل مختلفي در دو سال گذشته از متحدان غربي اش دور شده است؛ از سياست هاي سرکوبگرانه داخلي پس از کودتاي نافرجام جولاي سال گذشته تا اختلاف نظر درباره بحران سوريه. با وجود وعده ها و مذاکرات چندين ساله براي پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا، چشم انداز روشني براي اين عضويت ديده نمي شود؛ به نظر مي رسد اردوغان ديگر حاضر نيست به اميد پيوستن به اتحاديه اروپا از اقتدارگرايي خود در درون ترکيه بکاهد. همه اين عوامل دست به دست هم داده تا فهرست منافع ترکيه از قِبل همکاري با بروکسل و واشنگتن کمتر شود. قرارداد تسليحاتي اخير ترکيه و روسيه، آنکارا را از شر محدوديت هاي نظامي ناتو روي سيستم هاي دفاع موشکي اش کم مي کند و از آن سو موفقيتي براي صنعت دفاعي روسيه به شمار مي رود. در اين ميان تحليلگران مي گويند اين قرارداد شايد اقبال از اين نوع سيستم هاي دفاعي روسيه در منطقه را افزايش دهد، چراکه اگر ترکيه که عضو ناتوست مي تواند اين سيستم ها را بخرد، چرا کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس نتوانند.
    معامله «دوسر برد» روس ها / ترکيه قرارداد خريد سامانه موشکي «اس- ۴۰۰» روسيه را امضا کرد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2961 به تاريخ 22/6/96، صفحه 8 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي باستان شناسي ايران
متن مطالب شماره 16 (پياپي 801)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است