|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/22: بده بستان هاي پنهاني با پيونگ يانگ
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3196
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2961 22/6/96 > صفحه 8 (جهان) > متن
 
      


بده بستان هاي پنهاني با پيونگ يانگ
كرملين چگونه تحريم هاي كره شمالي را دور مي زند


در شرايطي که کشورهاي جهان مي کوشند با واردآوردن فشار اقتصادي به پيونگ يانگ، اين کشور را از تلاش براي دستيابي به سلاح هسته اي منصرف کنند، برخي واسطه هاي روسي با قاچاق نفت و ديگر کالاهاي ضروري به کره شمالي عملا در جهت بي اثرکردن اين تلاش ها و ياري به برنامه هسته اي پيونگ يانگ برآمده اند. افزايش صادرات روسيه به کره شمالي باعث مي شود تا از ضرب فشار اقتصادي بر اين کشور کاسته شود آن هم در شرايطي که رهبران کره شمالي بيش ازپيش به رفتارهاي تحريم آميز روي آورده اند. همين هفته گذشته بود که بعد از چند آزمايش موشکي يک بمب هيدروژني را با موفقيت امتحان کردند. مقامات آمريکايي بر اين باورند که کمک هاي روسيه به پيونگ يانگ، تاثيرگذاري اقدامات مالي براي مجاب کردن پيونگ يانگ براي توقف برنامه هسته اي اش را کم رنگ مي کند.
    
     شرکت هاي صوري روسيه
     به گزارش «واشنگتن پست»، شواهد و قرائن از افزايش عبور و مرور تانکرهاي نفت کش ميان بنادر کره شمالي و ولادي وستوک، شهري در منتهي عليه شرقي روسيه، حکايت دارد که به نوعي مرز مشترک دو کشور به حساب مي آيد. درحالي که تجارت بين المللي با کره شمالي به واسطه تحريم هاي سازمان ملل به کمترين ميزان خود رسيده، بازرگانان روسي، از اين فرصت براي به جيب زدن سودهاي کلان بهره مي گيرند. درواقع آنها با تاسيس هزارتويي از شرکت هاي صوري مي کوشند تا بر بده بستان هاي مالي خود با کره شمالي سرپوش گذاشته و عوايد ناشي از آن را پول شويي کنند. چنين بده بستان هايي مي تواند کره شمالي را زنده نگه دارد آن هم در زمانه اي که ايالات متحده در پاسخ به آزمايش هاي موشکي و هسته اي اخير پيونگ يانگ، در جهت تعميق انزواي اقتصادي و سياسي رژيم کيم گام برمي دارد. مسئولان دولت ترامپ اميدوار بودند ممنوعيت هاي تجاري جديد از سوي چين ازجمله منع موقت صادرات گازوئيل و بنزين، بتواند سرانجام به توافقي براي توقف برنامه هسته اي و موشکي اين کشور بينجامد. علاوه بر اين، شوراي امنيت سازمان ملل نيز مدتي پيش تحريم هاي اقتصادي جديدي را عليه کره شمالي وضع کرد که سوخت وارداتي به اين کشور را به ميزان ٣٠ درصد کاهش مي دهد. هرچند ايالات متحده در ابتدا خواستار توقف کامل صادرات سوخت به کره شمالي شده بود، اما در نهايت براي به دست آوردن حمايت چين و روسيه از قطع نامه جديد، مجبور شد به کاهش واردات سوخت رضايت دهد. تحريم هاي بين المللي در کنار اقدامات چين براي کاهش صادرات نفت و گاز باعث شده پيونگ يانگ در اين روزهاي سخت، چشم اميد به روسيه بدوزد. اين را يکي از مقامات ارشد آمريکايي گفته است که در جريان جزئيات چگونگي قاچاق سوخت به کره شمالي قرار دارد. افزايش تجارت مسکو با پيونگ يانگ باعث شد وزارت دادگستري و خزانه داري ايالات متحده تحريم هاي جديد را عليه خود روسيه وضع کنند. در اسنادي که در دفاع از اين مجموعه تحريم هاي جديد ارائه شده، اين طور آمده است که شهروندان روسي اقدام به تاسيس مجموعه شرکت هايي کرده اند که هدف از آن سرپوش گذاشتن بر بده بستان هاي خود با پيونگ يانگ است. کالاهاي قاچاق شده به کره شمالي اکثرا گازوئيل و ديگر انواع سوخت هاي فسيلي است که براي اقتصاد کره شمالي نقشي حياتي داشته و کره شمالي قادر به توليد آنها نيست. در گذشته نيز مواردي از صادرات تجهيزات صنعتي و سنگ هاي معدني از روسيه به کره شمالي گزارش شده بود. تردد بين ولادي وستوک و بندر راجين کره شمالي در مدت اخير آن قدر سنگين شده است که مقامات محلي مجبور به ايجاد يک خط مرزي مشترک ميان اين دو شهر شدند. با وجود تلاش هاي روس ها براي غنيمت شمردن فرصت تحريم ها، چين به لطف مرز مشترک بيشتر و پيوندهاي نزديک با پيونگ يانگ، همچنان اصلي ترين شريک تجاري کره شمالي محسوب مي شود به طوري که ٩٠ درصد از تجارت خارجي کره شمالي را در اختيار دارد. به همين خاطر، همکاري و همراهي بي جينگ کليد موفقيت و کارآمدي هرگونه تلاش براي تغيير رفتار رژيم کيم است.
    
     روسيه در نقش چين
     بااين حال، روسيه نيز به لطف ذخاير غني نفتي مي تواند به تنهايي نيز ادامه حيات اقتصادي کره شمالي را تضمين کند و به اين کشور توان کافي براي مقاومت در برابر فشارهاي بين المللي براي توقف برنامه اش براي دستيابي به سلاح هاي هسته اي را بدهد. به گزارش واشنگتن پست و به نقل از آنتوني روگيريو، يکي از مسئولان اسبق وزارت خزانه داري آمريکا، حال روسيه به يک بازيگر اصلي در اين زمينه بدل شده است. او در اين باره مي گويد: «چيني ها ممکن است براي اعمال فشار بيشتر بر کره شمالي موافقت کنند اما مشخص نيست که روس ها نيز مايل به انجام اين کار باشند». گزارش ها درخصوص قاچاق سوخت از روسيه به کره شمالي در حالي مطرح مي شود که مسکو همچنان به انتقادات خود از تلاش هاي بين المللي با هدف اعمال تحريم هاي تجاري بيشتر عليه پيونگ يانگ ادامه مي دهد. ولاديمير پوتين، چهارشنبه گذشته در جريان يک کنفرانس خبري مشترک با مون جائه اين، رئيس جمهور کره جنوبي، اعلام کرد که از تحريم هاي جديد سوختي عليه کره شمالي حمايت نخواهد کرد.
     نگاهي دقيق تر به اسناد و مدارک نشان مي دهد که چطور روس ها با ارسال گازوئيل و ديگر سوخت ها به کره شمالي به اين کشور در دورزدن تحريم ها کمک مي کنند. براي مثال، در اين اسناد به شرکتي به نام «ولمور» اشاره شده است که به وسيله عوامل روسيه در سنگاپور تاسيس شده تا از طريق آن امکان فروش ميليون ها دلار سوخت به کره شمالي ممکن گردد. «ولمور» در سال ٢٠١٤ ميلادي به عنوان يک شرکت مديريت املاک و مستغلات، آغاز به کار کرد. بااين حال، طبق اعلام وزارت دادگستري آمريکا، وظيفه و کارکرد اصلي اين شرکت پول شويي وجوه دريافتي از کره شمالي در قبال فروش سوخت است. اين شرکت فاقد هرگونه دفتر مرکزي، فضاي اداري و آدرس وب سايت است. ماه گذشته، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه، در واکنش به ارائه اين مستندات به دادگاه، بدون اشاره مستقيم به اتهامات و دورزدن تحريم ها از سوي برخي شرکت ها و موسسات روسي، سياست تحريم را بيهوده و بي ثمر خواند. از ديگر سو، مقامات آمريکايي تصديق کرده اند که عملا نمي توانند مانع تردد تانکرهاي روسي به کره شمالي شوند. اما ايالات متحده همچنان يک اهرم قدرتمند در دست دارد؛ اينکه قاچاقچيان روس علاقه دارند به دلار معامله کنند. به همين خاطر بود که ماه گذشته وزارت دادگستري اين کشور تحريم هاي جديدي را عليه شرکت هاي روسي وضع کرد. اين کار به وزارت خزانه داري امکان مسدودکردن حساب هايي را مي دهد که با کره شمالي بده بستان مالي دارند.
    
    تحريم جديد عليه کره شمالي در راه است
     در واکنش به آزمايش هاي موشکي و هسته اي اخير کره شمالي، شوراي امنيت سازمان ملل متحد روز دوشنبه به اتفاق آرا با اعمال تحريم هاي تازه اي بر کره شمالي موافقت کرده است. هدف از اين تحريم ها ضربه زدن به درآمد مالي دولت کره شمالي است که براي پيشبرد برنامه اتمي و موشک هاي بالستيک خود به آن نياز دارد. اين قطع نامه جديد علاوه بر محدودکردن واردات نفت و گاز کره شمالي، صادرات پارچه اين کشور را نيز ممنوع مي کند. ديپلمات هاي غربي ابراز اميدواري کرده اند تشديد تحريم ها ابزار قوي تري براي يافتن يک راه حل سياسي پيش پاي آنها بگذارد. در اين رابطه نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل، گفت که آمريکا دنبال جنگ با کره شمالي نيست و پيونگ يانگ «هنوز از نقطه غيرقابل بازگشت عبور نکرده است». تصويب اين قطع نامه، همچنين با حمايت کشورهاي ژاپن و کره جنوبي همراه شد. اين دو کشور اعلام کرده اند، درصورتي که پيونگ يانگ دست از پيشبرد تهاجمي تسليحات هسته اي و موشک هاي بالستيکش برندارد، آماده اعمال فشارهاي بيشتر بر کره شمالي اند. اين در حالي است که گفته مي شود روسيه و چين پس از آنکه آمريکا لحن پيش نويس قطع نامه را ملايم تر کرد با آن موافقت کرده اند. اين نهمين قطع نامه شوراي امنيت به منظور اعمال تحريم ها عليه کره شمالي از سال ۲۰۰۶ تاکنون محسوب مي شود. پيونگ يانگ نيز در واکنش به تحريم هاي جديد، آمريکا را تهديد کرد به دليل تلاش هايش براي اعمال تحريم ها عليه کره شمالي تاوان سختي خواهد داد.
    بده بستان هاي پنهاني با پيونگ يانگ / کرملين چگونه تحريم هاي کره شمالي را دور مي زند
    


 روزنامه شرق ، شماره 2961 به تاريخ 22/6/96، صفحه 8 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آرشيو پزشكي ايراني
متن مطالب شماره 6 (پياپي 2106)، Jun 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است