|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: تفكر ضد رونق در بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4377
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


تفكر ضد رونق در بورس
موج مخالف عرضه هاي جديد بازار سرمايه به دنبال چيست؟

نويسنده: هديه لطفي

دنياي اقتصاد : مسير عمق بخشي به بازار سرمايه پس از تصميم بازگشت معاملات اوراق بدهي به بازار سهام، حالا با عرضه هاي اوليه در حال گسترش است. 15 شهريور سال جاري، پس از گذشت 6 ماه از توقف پذيرش اوراق بدهي دولتي در بازار سرمايه، شاهد عرضه اوليه مرحله پنجم اسناد خزانه اسلامي بانکي موسوم به «سخاب» در فرابورس ايران بوديم. اين روند طي هفته جاري با عرضه مراحل دوم و سوم اسناد خزانه اسلامي، اين عرضه ها تداوم يافت. اين امر در شرايطي رخ داد که شاهد عرضه اوليه در بازار سهام نيز بوديم. بر اين اساس روز گذشته کشف قيمت سهام شرکت چدن سازان به عنوان دومين عرضه اوليه بورس رقم خورد. ضمن اينکه قرار است امروز 10 درصد از سهام شرکت داده گستر عصر نوين موسوم به «هاي وب» راهي بورس تهران شود. اين در حالي است که بنا به گفته مدير پذيرش بورس تهران، موجي از شرکت هاي تازه وارد درخواست پذيرش به بورس را داده اند.
    حال در شرايط کنوني شاهد اوج گيري ورود سهام و اوراق در بازار سرمايه هستيم. امري که گامي مثبت در راستاي توسعه و تعميق هر چه بيشتر بازار سرمايه خواهد بود. به عبارت دقيق تر بازار سهام در مقاطع مختلف فرصت هايي را در اختيار دارد تا بتواند با روش هايي جذاب، شاهد ورود نقدينگي و تعميق بورس باشد. عرضه هاي اوليه از مهم ترين استراتژي هايي است که اشتياق فعالان بورسي را براي سرمايه گذاري افزايش مي دهد. اين موضوع را نبايد از نظر پنهان داشت که انجام عرضه هاي اوليه در زمان صعود قيمت سهام علاوه بر عمق بخشيدن به فضاي معاملات مي تواند با جذب بخشي از نقدينگي سرگردان در بورس، مانع از رشد حبابي قيمت ها شود. در اين راستا در حالي موتور عرضه اوليه سهام شرکت هاي جديد از ماه هاي پاياني سال گذشته از سوي سازمان بورس خاموش شد که سرانجام بنا به تصميماتي، اين عرضه ها با ورود «پرداخت» در اواخر تيرماه سال جاري استارت خورد. هر چند در اين ميان برخي فعالان بازار انتظار زيادي براي تجربه مجدد عرضه هاي اوليه کشيدند و انتظار داشتند در ماه هاي ابتدايي سال و در دوران اوج بازار (ثبت بازدهي 1/ 5 درصدي بورس تا پايان ارديبهشت ماه) شاهد عرضه اوليه و ورود شرکتي جديد به بازار سهام باشند، اما مسوولان بازار ترجيح دادند اين امر را به تعويق بيندازند. در سوي ديگر افرادي قرار داشتند که از اين انجام نشدن عرضه هاي اوليه استقبال کرده و شرايط را براي ورود شرکت جديد مناسب نمي ديدند. اين گروه در حال حاضر نيز تصميم مسوولان بازار مبني بر عرضه هاي متناوب و پي در پي را کارشناسانه ندانسته و آن را موجب لطمه به بازار عنوان مي کنند. بخشي از اين فعالان را همان مخالفان با عرضه اوراق بدهي در بازار سرمايه تشکيل مي دهند که در شرايط کنوني به اعتراض براي ورود بنگاه هاي جديد مشغول شده اند. به نظر مي رسد اين گروه يا با انگيزه پنهان در سفته بازي يا از روي ناآگاهي به اين قبيل مخالفت ها و کارشکني ها مي پردازند.
    
    خطاي تشخيص
    اين گروه سهامداران با تکيه بر وضعيت فعلي بازار سهام، ورود شرکت هاي جديد به بازار را زود مي دانند و اين قبيل عرضه ها را عامل خروج نقدينگي از ديگر سهم هاي بازار عنوان مي کنند. بر اساس عقيده اين گروه تشکيل صف فروش براي تامين نقدينگي در جهت خريد سهم جديد، فضاي منفي در ديگر سهم هاي بازار و کليت بورس ايجاد خواهد کرد. اين در حالي است که بررسي جزئيات بيشتر از روند قيمتي سهام حاکي از آن است که رشد قيمت سهم و جذب نقدينگي، تنها در پي عرضه اوليه نخواهد بود. به عبارت دقيق تر هر سهمي در صورت برخورداري از پتانسيل هاي بالا و جذابيت زياد، مي تواند در جذب نقدينگي موثر باشد. اين موضوع تنها مخصوص عرضه هاي اوليه نيست. کما اينکه در حال حاضر برخي نمادها با وجود گذشت چندين سال از عرضه اوليه، همچنان براي معامله گران جذابيت دارند. چنانچه ما بخواهيم اين ديدگاه را داشته باشيم که عرضه اوليه عاملي در خروج نقدينگي از بازار خواهد بود، پس بايد هر سهمي که با جذابيت روبه رو شد، از بازار خارج شود! اما در اين ميان بايد هوشمند بودن پول را مدنظر قرار داد؛ در واقع مسير حرکت نقدينگي به سمت عامل سودآور و جذاب خواهد بود. خواه اين جذابيت در عرضه هاي اوليه باشد و خواه در پتانسيل بنيادي شرکت. به هر حال پول هوشمند در مسير سودآوري و جذابيت بالا حرکت خواهد کرد. به عبارت ديگر چنانچه سهمي از جذابيت بالايي برخوردار باشد و به دليل سفته بازي، رشد قيمتي نيافته باشد، با ورود شرکت جديد نيز دستخوش تغييرات نخواهد شد. اين به آن معناست که سرمايه گذاران اقدام به فروش سهام پرپتانسيل به منظور تامين نقدينگي مناسب در عرضه هاي اوليه نخواهند کرد. از سوي ديگر بررسي روند عرضه هاي اوليه نشان از آن دارد که اين عرضه ها، پول جديد را به همراه خواهند داشت. پولي که عمدتا مربوط به نقدينگي حاصل از فروش ديگر دارايي هاي سهامداران نيست، بلکه از سپرده ها و ديگر بازارهاي موازي به بورس وارد مي شود.
    
    ريشه يابي شکل گيري مخالفت ها
    اما ريشه اصلي اين مخالفت ها از کجا شکل گرفته است؟ به عبارت ديگر افرادي که به مخالفت با عرضه هاي اوليه مي پردازند، چه کساني بوده و چه ماهيتي دارند؟ در پاسخ به اين موضوع به سفته بازاني برخورد مي کنيم که در دوران رکودي بازار و آن زمان که بورس از چشم انداز مناسبي برخوردار نبود، به پشتوانه قدرت پول بالا، به خريد سهام در کف قيمتي پرداخته اند. حال به محض هرگونه تغييري در قيمت سهام، چه اين نوسان از جانب عرضه اوليه باشد و چه اتفاق بنيادي، به مخالفت با آن مي پردازند. اين فعالان بيشتر سفته بازاني هستند که در هيچ زماني عرضه هاي اوليه را مناسب نمي دانند و اقدام به جوسازي عليه اين موضوع مي کنند. جالب آنکه بسياري از اين افراد در شرايط رکودي معاملات اگر عرضه اوليه در بازار صورت نگيرد، انتقادات زيادي به عدم انجام عرضه اوليه وارد مي کنند و وضعيت نامساعد بازار را به نبود انگيزه و تنوع نسبت مي دهند.
    
    عبرت از تجربه نامناسب اوراق بدهي
    در حالي اواخر سال گذشته اخذ يک تصميم نادرست از سوي مقام سياست گذار موجب توقف انتشار اوراق جديد در بازار بدهي شد که آن سو تر، بازارهاي غيرمجاز به دادوستد اوراقي مشابه تحت عنوان «سخاب» آن هم با سودهاي به مراتب بالاتر پرداختند. اين امر نه تنها موجب خروج نقدينگي از بورس و اعطاي سودهاي غيرقابل کنترل در بازارهاي موازي شد که سرانجام اين تجربه نامناسب پس از چندين ماه متوقف شد. به اين ترتيب اين اوراق مجدد به کانال بازار سرمايه بازگشت. اين موضوع بايد درس عبرتي براي سهام معامله شده در بورس نيز باشد. در واقع چنانچه جذابيتي واقعي براي بازار سهام ايجاد نشود، به سرنوشتي مانند بازار يادشده دچار خواهد شد. صرفا با ايجاد يکسري محدوديت ها و افزايش فشار پول، نمي توان جذابيت در بازار درست کرد. به اين ترتيب نه تنها پول جديد به بورس وارد نمي شود بلکه نقدينگي کنوني نيز از بازار خارج خواهد شد. اما اقدام اخير متوليان بازار سرمايه در زمينه افزايش عرضه هاي اوليه، مي تواند گامي مناسب در کنترل نقدينگي کنوني و ايجاد جذابيتي جديد در ورود نقدينگي جديد باشد. در اين صورت پول جديد به بورس وارد شده و پس از مدتي گردش در سهم تازه وارد به بازار، به ديگر نمادهاي مناسب شيفت مي کند و اين امر نيز در تداوم چرخه نقدينگي و همچنين تعميق بيشتر بازار کمک زيادي خواهد کرد.
    
    بررسي آماري عرضه هاي اوليه
    در اين ميان بررسي عرضه هاي اوليه از ابتداي سال جاري تا کنون نشان از آن دارد که پس از حدود 5 ماه از شروع سال جاري، نماد به پرداخت ملت به عنوان نخستين عرضه اوليه سال 96، راهي بورس شد. اين نماد در روز 27 تيرماه با عرضه 5درصدي، با کشف قيمت 1750 توماني هر سهم راهي بازار شد. بازدهي «پرداخت» از زمان عرضه تا کنون به حدود 22 درصد رسيده است. در ادامه شاهد عرضه اوليه 10 درصدي دو شرکت مبين وان کيش و هتل بين المللي پارسيان کوثر در فرابورس بوديم. «اوان» که در 18 مرداد ماه شاهد کشف قيمت 347 توماني هر سهم خود بود، تا کنون بازدهي شگفت انگيز بيش از 200 درصدي را به ثبت رساند. اين در حالي است که «گکوثر» با استقبال چنداني روبه رو نشد. به طوري که هر سهم مزبور با قيمت 1220 توماني راهي فرابورس شد و تنها بازدهي 14 درصدي را در 7 روز معاملاتي خود داشت. حال ديروز نيز شاهد عرضه اوليه 10 درصدي سهام چدن سازان در بورس تهران بوديم. اين عرضه نيز با کشف قيمت 195 توماني هر سهم «چدن» همراه شد. امروز نيز 10 درصد از سهام «هاي وب» شاهد عرضه اوليه ميان سهامداران بورسي خواهد بود. پيش تر اسماعيل درگاهي، مدير پذيرش بورس تهران از موج عرضه هاي اوليه و شرکت هاي خواهان ورود به بازار خبر داده بود. وي با اعلام اينکه 50 شرکت درخواست پذيرش براي ورود به بورس را دارند، گفت: اين عرضه ها با توجه به شرايط بازار و کشش موجود انجام خواهد شد. در صورتي که بورس شرايط مطلوبي داشته باشد، شاهد عرضه هاي اوليه خواهيم بود. وي در ادامه اظهار کرد: در اين شرايط به نظر مي رسد شاهد ورود 12 شرکت تا پايان سال به بورس باشيم. وي ادامه داد: در اين ميان چند شرکت از جمله تامين سرمايه اميد، نيروگاه جهرم، نفت و گاز پرشيا و ترانسفورماتور توزيع زنگان در ليست انتظار عرضه هاي اوليه قرار دارند.
    
     نگاهي به ارزش گذاري ها
    اما در اين ميان ارزش گذاري هاي صورت گرفته در عرضه هاي اوليه کمي با ابهام همراه است؛ در ارزش گذاري هاي مزبور اختلاف نظر هايي ميان کارشناسان بازار سرمايه به وجود آمده است. يکسري از عرضه هاي انجام شده به ويژه در عرضه هاي قبلي، با قيمت بسيار بالا همراه بود. ريشه اصلي اين موضوع توجه به P/ E اختصاص يافته به سهم خواهد بود. به طوري که رکودهاي ايجاد شده در سال هاي اخير، تشديد رفتارهاي سفته بازي را به دنبال داشته است.اين امر در نمادهاي کوچک، نوسان هاي شديد ايجاد کرده و در نهايت موجب فاصله گرفتن قيمت سهم از نسبت P/ E واقعي آن شده است. به طوري که در حالي متوسط نسبت P/ E بورس تهران در 20 سال اخير معادل 6 واحد بوده که اين نسبت در يک سال و نيم اخير به بالاي 7 مرتبه رسيده است. البته چنانچه اين نسبت با نرخ سود 15 درصدي سپرده هاي بانکي لحاظ شود، بسيار مناسب و معقول خواهد بود. اما در شرايط کنوني به ويژه در نمادهاي کوچک نمود بسيار بالايي دارد. به طوري که نسبت P/ E در برخي شرکت هاي کوچک بسيار غيرمعقول و حتي به 15 تا 20 مرتبه هم مي رسد. ايراد بزرگ در اينجاست که براي ارزش گذاري به اين نسبت هاي مقطعي توجه مي شود نه به متوسط نسبت P/ E بورس. در صورتي که بايد رقمي منطقي براي اين نسبت لحاظ شود. در بررسي اين موضوع بايد به نرخ سود بدون ريسک توجه شود که در اين صورت نسبت P/ E در محدوده 6 تا 8 مرتبه خواهد بود. در سناريوي دوم نيز بايد سابقه تاريخي نماد و گروه، مورد بررسي قرار گيرد. در اين صورت ديگر توجهي به نسبت هاي مقطعي نخواهد شد و ارزش گذاري با روندي مناسب و دقيق همراه مي شود.
    تفکر ضد رونق در بورس / موج مخالف عرضه هاي جديد بازار سرمايه به دنبال چيست؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از "هديه لطفي"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است