|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/6/22: حاشيه نشينان شهري
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9224
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9033 22/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
حاشيه نشينان شهري


نويسنده: دكتر حامد حاجي حيدري
برگرفته از: hajiheidari؛PhiloSociology.ir

1- از هنگام آغاز حيات مكتب اتريش و تبعات سترگ آن بر كل پيكره علوم انساني جهان، يك چيز مسجل شده است؛ و آن اين كه به كلانشهر مدرن، و مردم عمدتاً مصرف كننده آن بايد به چشم يك آسيب نگريست. اجماع نيرومندي پديد آمد حول اين مدعا كه صداي مطالبه يقه سپيدان شهرها، بيش از ساير مردم موطن شنيده مي شود، و آسيب متابعت بي چون و چرا از شهروندان كلانشهرها كه حكام بلامنازع دموكراسي هاي امروز هستند، بيش از منافع حاصل از آن براي كشور است. مردم كلانشهرها به دليل خصلت ادبيات و زبان و ارتباطات و آموزش خود، در مقايسه با مردم شهرستان ها و حاشيه نشينان و فرودستان، عدم رضايت خود را با شمار بيشتري از شهروندان در ميان مي گذارند، و «جو» مي سازند، و به اين ترتيب، گاه بر مسائل واقعي ملت، با منافع و سود خويش سرپوش مي گذارند.
    2- اما سلطه قشر متوسط شهري و يقه سپيدان، همواره استثنا هاي مهمي داشته است. وقتي شكاف ميان حاشيه و مركز، پيرامون و متروپل، شهرستان و كلانشهر، و جنوب شهر و شمال شهر، به نحو مفرطي عميق شود، در يك جرقه، نا آرامي هاي اجتماعي عظيمي به وقوع مي پيوندند. بنا به اين اصل، دم و دستگاه حكمراني بايد به سمت اعتدال راستين ميل كنند و بهتر است به دنبال ايجاد سيستم ها و شبكه هايي براي انتقال صداي مردم فرو دست باشد كه به عنوان بستري براي به اشتراك گذاري نظرات آنان به كار گرفته شود. بايد ديدگاه هاي آن ها به خوبي بازتاب يابند.
    3- امروزه، اقشار فرودست و محروم شهرستان ها و حاشيه شهرها، هر چند كه از سطح «محروميت مطلق» بسيار كهتري در مقايسه با محرومان چند دهه قبل رنج مي برند، ولي «فشار زمانه» بيشتري را در مقايسه با نسل هاي پيشين تحمل مي كنند و از اين رو «نرخ سرشكستگي» براي گذر از مشكلات در ميان آنان بيشتر است. از اين قرار، سياستمداراني كه اغلب، ميانسال و كهنسال هستند، و وضع و حال محرومان را با محروميت هاي دوران قبل مقايسه مي كنند، ممكن است از درك وضع و حال آن ها ناتوان باشند. براي علاج اين اوضاع و احوال، بايد حساسيت مفهوم «فشار زمانه» و «نرخ سرشكستگي» مردم را در هسته مركزي فرآيند تعامل خود با مردم قرار دهند.
    4- در همين ارتباط، نكته مهم بعد آن است كه تصورات متعارفي از مطالبات مردم فرو دست، ديگر روا نيست. آن ها فقط دنبال پول يا سبد كالا و خدمات و كمك نيستند. گروه عمده اي از آن ها، منطقاً نيازمند و خواهان بسته تامين هاي مادي و همچنين و بويژه تامين هاي «غير مادي» هستند؛ آن ها بيش از تامين هاي مادي، مي خواهند به درستي ديده شوند و درون يك اتحاد فرهنگي به رسميت شناخته گردند. آن ها بيشتر نيازمند يك معناي فرهنگي خوب و يك چشم انداز روشن هستند. چنين تامين هاي مادي و معنوي همه جانبه كه ركن اصلي آن در جنبه معنوي و به رسميت شناختن هويت غني اين مردم آسيب ديده است، تاثير قابل توجهي بر ميزان وفاداري آنان خواهد داشت. مردمي كه اين نوع از تامين هاي معنوي را تجربه مي كنند، اغلب به ميزان چندين برابر تامين هاي مادي احساس رضايت خواهند كرد.
    5- نكته بعد اين است كه بايد فرو دستان را به طرح صريح خواسته ها تشويق كرد و مي توان از گروه هاي فارغ التحصيل علوم انساني براي تحقيق ميداني در مورد مسائل و آسيب هاي آن ها كمك گرفت. ولي مهم تر از جلب و جمع آوري اين اطلاعات، آن است كه مهياي حل و فصل اين مسائل باشيم. يك دم و دستگاه حكمراني كه تماماً در شاخص هاي كلان سير مي كند و عميقاً در محاصره روشنفكران برج عاج نشين است، ابداً مناسب اجراي راه حل مسائل اين روزگار نيست. وقتي مردم بدانند كه حاكمان از مسائل آن ها خبر دارند، ولي كاري براي تسكين دردهاي آن ها نمي كنند، يا نمي توانند كاري انجام دهند، آن گاه در وضعيت خطرناك تري قرار مي گيرند.
    امروزه در سايه مفاهيم مهمي كه در علوم اجتماعي ابداع شده، واضح گشته است، عدم موفقيت در رسيدگي به مطالبات «ابراز شده» به جامعه پذيري سياسي كمتر مي انجامد. نكته اين است كه تسهيل طرح شكايات و مطالبات، بدون كارآمد سازي مكانيسم هاي حل و فصل، خود، عاملي تاثيرگذار در افزايش سطح انتظارات مردم خواهد بود كه به نوبه خود، باور به ناتواني سياست را افزايش مي دهد. امروزه، مردم محروم از مسئولان مي خواهند كه صادق باشند و به تمامي جوانب شكايات آنان توجه داشته باشند.
    6.نكته بعدي اين است كه اغلب سياستمداران ما عادت به خواندن بولتن ها پيدا كرده اند، يا از خلال شبكه هاي اجتماعي به دنبال كشف اولويت هاي موضوعي جامعه مي گردند. بدانيد كه استفاده از تكنولوژي محدوديت هايي در پي دارد و برخي از مردم ترجيح مي دهند به طور مستقيم با مسئولان تعامل داشته باشند. با در نظر گرفتن انقلاب هاي تكنولوژيك اخير نظير رواج رسانه هاي اجتماعي، سياستمداران تصور مي كنند بهتر است با استفاده از سيستم هاي آنلاين به تعامل با مردم بپردازند؛ اين در حالي است كه يك پژوهش در زمينه سازمان و مديريت كه در سال 2013 در ايالات متحده انجام شده است نشان مي دهد كه اغلب افراد (66 درصد) از تلفن براي طرح نظرات خود استفاده مي كنند، و تنها 6 درصد مردم از اينترنت به عنوان اصلي ترين ابزار طرح گلايه ها از مسئولان نام مي برند. اين يعني، قرار دادن ابزارهاي فني جديد، براي ارتباط مسئولان با مردم روشي ناقص است، زيرا، مردم اصولاً در پي روابط صميمي تر هستند و ترجيح مي دهند مشكلات خود را تحت تعاملات انساني تر طرح كنند. مسئله، «به رسميت شناخته شدن» است. موضوع هويت و سليقه، تعامل مردم با حكومت را پيچيده كرده است.
    7.عاقبت اين كه به طور قطع، ايجاد روش هاي مناسب ارتباط گرفتن با مردم، از جمله امور دشوار و انرژي بر براي مسئولان است، و در عين حال، وجه امتياز اصلي سياستمداران موفق از كم توفيق ها هم هست. اگر چه سطح توسعه ارتباطات اجتماعي دستاوردهاي جديدي را در اين خصوص به ارمغان آورده است، اما، هم زمانبر ميزان پيچيدگي هاي خدمات و فرصت ها نيز افزوده است.
    سرمقاله: حاشيه نشينان شهري
    


 روزنامه رسالت، شماره 9033 به تاريخ 22/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از "دكتر حامد حاجي حيدري"

  جيم الف
دكتر حامد حاجي حيدري *، رسالت 29/2/97
مشاهده متن    
  مسير عظمت انقلابي گري
دكتر حامد حاجي حيدري*، رسالت 22/2/97
مشاهده متن    
  در مسير اقدام جهاني اجتناب ناپذير
دكتر حامد حاجي حيدري*، رسالت 11/2/97
مشاهده متن    
  سياست به سبك زين الدين زيدان
دكتر حامد حاجي حيدري*، رسالت 1/2/97
مشاهده متن    
  يادداشت اساتيد: پوست اندازي مستمر انقلابي گري
دكتر حامد حاجي حيدري*، كيهان 15/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي فيزيولوژي و مديريت در ورزش
متن مطالب شماره 4 (پياپي 904)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است