|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: ركورد تاريخي مصرف بنزين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4375
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


ركورد تاريخي مصرف بنزين
104 ميليون ليتر در يك روز سوخت    دنياي اقتصاد: ثبت رکورد بي سابقه مصرف 104 ميليون و 700 هزار ليتر بنزين در يک روز بار ديگر الزام «اصلاح قيمت سوخت» را در کشور مطرح کرد. ثابت بودن قيمت بنزين طي دو سال گذشته و عدم توازن ميان تعطيلات رسمي کشور، دو مشکل اصلي در رابطه با رشد مصرف بنزين در ايران هستند. رشد مصرف بنزين عواقبي مانند وابستگي به واردات و افزايش آلودگي هوا را در پي دارد. بر همين اساس به کار گرفتن راهکارهاي بازدارنده مانند اصلاح قيمت سوخت و اجراي رسمي تعطيلات دوروزه پيشنهاد جدي کارشناسان به دولت است.
    ثبت رکورد مصرف ۱۰۴ ميليون و ۷۰۰ هزار ليتر بنزين در روز پنج شنبه (۱۶ شهريورماه) مهر تاييدي بر پيش بيني «دنياي اقتصاد» از رکوردزني مصرف بنزين در شهريور ماه است. اوايل ماه جاري بود که «دنياي اقتصاد» در گزارشي با عنوان «مصرف بنزين اوج مي گيرد» با بررسي رفتار فصلي مصرف بنزين در ايران، اين پيش بيني را مطرح کرد که مصرف بنزين در شهريورماه به روزانه بيش از 87 ميليون ليتر خواهد رسيد. حالا انتظار «دنياي اقتصاد» از اوج گرفتن مصرف بنزين در آخرين ماه از تابستان محقق شده و آن طور که مدير تامين و توزيع سوخت شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي در روز گذشته اعلام کرده «ميانگين مصرف شهريورماه امسال تا کنون 3/ 88 ميليون ليتر در روز بوده است.» به اين ترتيب همانطور که انتظار مي رفت، بيشترين متوسط ماهانه مصرف بنزين در کل تاريخ ايران در شهريور ماه امسال رقم زده شد تا شايد مسوولان مرتبط به راهکارهاي کنترل مصرف سوخت، از جمله اصلاح قيمت توجه جدي تري داشته باشند.
    هرچند الگوي رفتار فصلي متقاضيان بنزين در ايران نشان مي دهد مصرف سوخت در تابستان و به خصوص شهريور ماه اوج مي گيرد، اما به نظر مي رسد ثابت بودن قيمت بنزين در کشور و عقب ماندن آن از نرخ تورم به عنوان اصلي ترين علت مصرف لجام گسيخته بنزين، به افزايش مصرف اين کالا در آخرين فصل از تابستان بيش از پيش دامن زده تا آنجا که در کنار رشد چشمگير ميانگين روزانه مصرف، شاهد رکورد بي سابقه روز 16 شهريور بوديم. چنانچه مصرف بنزين در سطح فعلي باقي بماند، دولت براي تامين نياز داخلي به سوخت مجبور به واردات بنزين معادل يک چهارم از مصرف داخلي خواهد بود. به گفته سيدمحمدرضا موسوي خواه «پيش از اين، بيشترين ميزان مصرف بنزين مربوط به روز ۱۲ فروردين 96 و با حجم 4/ 102 ميليون ليتر بوده و رکورد بيشترين مصرف در سال هاي گذشته نيز به ۱۲ فروردين ۹۵ با ثبت مصرف 9/ 105 ميليون ليتر مربوط مي شود.» اين مقام مسوول همچنين اعلام کرده است «مصرف بنزين امسال از ابتدا تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال 4/ 8 درصد افزايش يافته است؛ همچنين امسال تاکنون به طور ميانگين روزانه 2/ 81 ميليون ليتر بنزين مصرف شده در حالي که اين رقم پارسال 9/ 74 ميليون ليتر بوده است.»
    
     واقعيت هاي رشد مصرف بنزين در ايران
    هشدارها نسبت به رشد بي وقفه مصرف بنزين اواخر تير سال جاري و با عبور ميانگين مصرف روزانه بنزين از 83 ميليون ليتر در روز، آغاز شد. به اين ترتيب اگرچه پيش از اين موضوع «ثابت بودن قيمت بنزين نسبت به نرخ تورم» بارها از سوي کارشناسان مطرح شده بود، اما با عبور ميانگين مصرف بنزين از مرزهاي جديد، اين هشدارها بيش از هر زمان ديگري جدي به نظر رسيدند. از آن زمان تا کنون بيش از يک ماه مي گذرد و حالا ميانگين مصرف روزانه 3/ 88 ميليون ليتر بنزين در شهريور ماه هشدارهاي جدي تري به همراه دارد. ثابت بودن قيمت سوخت روي ليتري 1000 تومان از سال 94 به اين سو با وجود رشد تورم عمومي در کشور، در حالي يکي از اصلي ترين دلايل رشد مصرف بنزين است که پيش از اين مسوولان با ارتباط دادن آن به رشد تيراژ خودرو سعي در پاک کردن صورت مساله داشتند. با اين حال واقعيتي که آمارهاي مربوط به رشد تقاضاي بنزين عيان مي کنند، اين است که با عقب ماندن قيمت بنزين از نرخ تورم، تقاضا نيز براي آن بيشتر مي شود؛ زيرا قيمت بنزين در مقايسه با تورم ارزان است. به اين ترتيب چنانچه اقدامي براي اصلاح قيمت سوخت بر اساس نرخ تورم داخلي يا قيمت هاي جهاني صورت نگيرد، ايران همچنان واردکننده بنزين باقي خواهد ماند تا در کنار توليدات داخلي، فاصله رشد تقاضا براي بنزين را با واردات پر کند. در حال حاضر توليد داخلي بنزين در ايران روزانه حدود 67 ميليون ليتر است. با در نظر گرفتن آخرين ميانگين مصرف روزانه بنزين که عدد 3/ 88 ميليون ليتر را نشان مي دهد، مي توان نتيجه گرفت دولت معادل يک چهارم مصرف داخلي را به منظور تامين تقاضا، وارد مي کند. اين اتفاق به معناي هزينه کردن درآمدهاي نفتي کشور براي واردات بنزين و ارزان سوزاندن آن با تکيه به يارانه هاي دولتي است. از ديگر سو طبق اطلاعات موجود، ايران در ميان تمام کشورهاي دنيا رتبه هفتم در بنزين ارزان را دارا است، رتبه اي که نه تنها به افزايش مصرف سوخت در کشور دامن مي زند بلکه باعث تداوم قاچاق سوخت به آنسوي مرزها نيز مي شود زيرا ايران ارزان ترين بنزين را در منطقه دارد. قيمت هر ليتر بنزين در ايران در حالي 36 سنت است که اين نرخ در ترکيه 55/ 1 دلار در هر ليتر است. قيمت سوخت در افغانستان نيز بيش از ايران و در هر ليتر 64 سنت است که همچنان قاچاق را توجيه پذير مي کند. همچنين نرخ هر ليتر سوخت در پاکستان و عراق نيز به ترتيب 68 و 64 سنت است.
    نبود تعطيلات دو روزه در کشور ديگر معضلي است که باعث اوج گرفتن مصرف بنزين در جريان تعطيلات مناسبتي مي شود. به اين ترتيب در شرايطي که افزايش تعطيلات آخر هفته به دو روز و کاهش تعطيلات مناسبتي پراکنده در طول سال مي تواند منجر به توزيع منطقي تعطيلات شود، اين اتفاق کاهش ترافيک هاي جاده اي و صرفه جويي در مصرف سوخت را از اين ناحيه به همراه دارد. ضمن اينکه با حذف ترافيک هاي سنگين جاده اي در تعطيلات مناسبتي، آلودگي هوا نيز به شکل چشمگيري کاهش پيدا خواهد کرد. مثال واضح براي عدم توازن در تعطيلات کشوري، تعطيلي اخير است که رکورد تاريخي مصرف بنزين در پرتقاضاترين ماه سال را به همراه داشت. به اين ترتيب در شرايطي که مطابق رفتار فصلي مصرف کنندگان بنزين اين انتظار وجود داشت که در آخرين ماه از تابستان امسال، مانند سال هاي گذشته مصرف بنزين در اوج قرار بگيرد، اما تعطيلي عيد غدير خم در روز شنبه (18 شهريور که عملا يک تعطيلي دو روزه را رقم زد)، باعث اوج گرفتن مسافرت هاي جاده اي و رسيدن مصرف بنزين به ۱۰۴ ميليون و ۷۰۰ هزار ليتر شد. اين اتفاق نشان مي دهد چنانچه تعطيلات دو روزه در کشور وجود داشت، به احتمال قوي رفت وآمدها و سفرهاي جاده اي نيز در سراسر سال روندي منطقي تر پيدا مي کرد و در کنار کاهش ترافيک هاي جاده اي و سفرهاي ناگهاني، منجر به کاهش آلودگي هوا و همچنين تقويت صنعت گردشگري داخلي نيز مي شد. به اين ترتيب وجود مشکلاتي مانند ثابت بودن قيمت سوخت نسبت به نرخ تورم و همچنين کمتر بودن آن از قيمت هاي منطقه اي که به ترتيب باعث افزايش مصرف داخلي و رشد قاچاق سوخت مي شود، باعث شده است مصرف بنزين در شهريور امسال (تا کنون) نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزايش ۱۰ درصدي داشته باشد. در حالي که ميانگين مصرف بنزين شهريور سال گذشته 6/ 80 ميليون ليتر در روز بوده، ميانگين مصرف شهريور امسال تاکنون 3/ 88 ميليون ليتر در روز بوده است.
    
    تداوم رشد مصرف
    اما به نظر مي رسد ماجراي رشد مصرف بنزين ادامه خواهد داشت و به شهريور اختصاص نخواهد داشت چراکه علاوه بر افزايش تعداد سفرهاي بين شهري در اين ماه، آغاز سال تحصيلي در روزهاي آينده نيز افزايش ترددهاي درون شهري را به همراه خواهد داشت. در کنار آغاز سال تحصيلي، بايد به شروع ماه محرم و تعطيلات چندروزه آن در مهر ماه نيز توجه داشت. بر همين اساس مي توان انتظار داشت مصرف بنزين در روزهاي آينده همچنان در اوج قرار داشته باشد. با افزايش مصرف سوخت در روزهاي سرد سال، با پديده وارونگي هوا مواجه خواهيم شد که هر سال هزينه هاي درماني بسياري را براي دولت به همراه دارد و تهديدي جدي براي سلامت شهروندان به شمار مي رود.
    
    راهکارهايي که تکرار مي شوند اما تکراري نه
    در کنار اصلاح قيمت سوخت بر اساس نرخ تورم عمومي يا نرخ جهاني سوخت و همچنين لزوم توجه به تعطيلات دو روزه در آخر هفته، توجه به مصرف سي ان جي يکي از راهکارهايي است که کارشناسان براي کاهش مصرف بنزين به آن اشاره مي کنند. بر همين اساس مدير تامين و توزيع سوخت شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي نيز با اشاره به ظرفيت مطلوب گاز طبيعي فشرده (سي ان جي) در کشور گفت: هم اکنون ظرفيت استفاده از سي ان جي در کشور ۴۰ ميليون متر مکعب در روز است که تنها روزانه ۲۱ ميليون مترمکعب از اين رقم استفاده مي شود. موسوي خواه با اشاره به مزاياي اقتصادي و هزينه کمتر استفاده از سي ان جي و همچنين پاک بودن اين سوخت گفت: شهروندان مي توانند در کنار بنزين، از سي ان جي بهره بيشتري ببرند. استفاده از سوخت سي ان جي اما در حالي پيشنهاد مي شود که ايران بيشترين تعداد خودروهاي دوگانه سوز را در دنيا دارد. با اين حال به علت ارزان بودن قيمت بنزين همچنان تمايل مصرف بنزين بسيار بيشتر از سي ان جي است. شايد به همين علت است که کارشناسان عقيده دارند «اصلاح قيمت سوخت مطابق با نرخ تورم بهترين و مهم ترين راهکار بازدارنده از رشد مصرف بنزين است.»
    
    
    ركورد تاريخي مصرف بنزين / 104 ميليون ليتر در يك روز سوخت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه محيط زيست جانوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است