|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/6/22: والدين چگونگي استفاده كودكان از موبايل و تبلت را مديريت كنند؟
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9224
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9033 22/6/96 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


والدين چگونگي استفاده كودكان از موبايل و تبلت را مديريت كنند؟
زيست بوم مجازي دُرسا، برنامك كنترل والدين در استفاده كودكان از گوشي هاي هوشمند


ظهور و بروز اينترنت در سال هاي گذشته و گسترش ناگهاني آن، آنچنان انسان را درگير خود كرد كه امروز از آن به عنوان فضاي زندگي انسان ياد مي شود. فضايي كه به دوقسمت واقعي و مجازي تقسيم شده است.
    مسلما گسترش روزافزون فضاي مجازي مي طلبد كه براي اين فضا به عنوان فضاي دوم زندگي انسان فرهنگ سازي صورت گيرد و بي توجهي به اين مسئله هم مي تواند مشكلات بسياري را به دنبال داشته باشد. اگرچه دير ولي امروز به صورت جدي به اين باور رسيده شده كه اگر فرهنگ سازي درستي براي فضاي مجازي انجام نشود اين فضا بسيار خطرناك خواهد بود. اين فرهنگ، همان گونه كه در فضاي واقعي، از عوامل متعددي مانند عرف، شرع، وضعيت اقتصادي و معيشتي، سطح تحصيلات و غيره ناشي مي شود، در فضاي مجازي نيز از همين عوامل تاثير پذيرفته و بر همين عوامل نيز تاثير مي گذارد.
    همانطور كه در دنياي واقعي، محدوديت هايي براي افراد جامعه اعمال مي شود و اعمال اين محدوديت ها باعث مي شود نظم خاصي در جامعه ايجاد شود و جامعه كمتر دچار مشكل مي شود، نياز است در فضاي مجازي هم با ايجاد محدوديت هايي خطرات اين فضا را به حداقل رساند. به صورت مثال ورود كودكان به فضاي مجازي بدون در نظر گرفتن فيلترهاي خاص باعث آسيب هاي فراواني به آنها مي شود.
    كودكان امروز علاقه بسيار زيادي به استفاده از اينترنت و ورود به فضاي مجازي نشان مي دهند، برخي خانواده ها نيز به دلايل مختلف استفاده از اينترنت را براي فرزندان خود آزاد گذاشته و هيچ نوع كنترلي هم در چگونگي استفاده كودك خود از اينترنت ندارند.
    ليلا صالحي در اين رابطه مي گويد: در گذشته براي آرام كردن كودك خود موبايل هايمان را در اخيتارش مي گذاشتيم و بعد در سنين نوجواني تصميم گرفتيم برايش يك تبلت تهيه كنيم. بعد از مدتي متوجه رفتار و سوال هاي عجيب و غريب او شديم. ورود غير كنترل شده او به فضاي مجازي باعث شده بود از اطلاعات غيرضروري كه در سطح سني اش نيست بهره ببرد و اين مسئله او را براي حضور بيشتر در فضاي مجازي علاقه مندتر كرده بود و كم كم متوجه تغيير در رفتار او شديم.
    مهمترين خصوصيت اينترنت گستره اطلاعات آن است و امكان دسترسي به هر نوع اطلاعاتي در آن فراهم است به همين دليل است كه بايد مراقب باشيم تا فرزندان ما بدون كنترل وارد اين فضا نشوند.
    كاربر در فضاي اينترنت مي تواند بدون محدوديت هاي دنياي واقعي، جستجو كند. واقعيتي كه اگر چه در دنياي واقعي معنايي ندارد اما در حيطه اينترنت به خوبي عمل مي كند و ناخواسته نتايجي نيز در دنياي واقعي به جا مي گذارد، از اين رو بايد در مورد استفاده كودكان از فضاي مجازي بسيار مراقب بود.
     براي پيشگيري از پيامدهاي احتمالي كاربرد اينترنت مانند هر فناوري نوين ديگر ابتدا بايد، براي آموزش و فرهنگ سازي در نحوه استفاده صحيح از آنها اقدامات مناسبي انجام گيرد. بهره گيري از فناوري پيشرفته اي همچون اينترنت نيازمند پيوست هاي فرهنگي و امنيتي است، تا به واسطه اين پيوست ها رواج فناوري هاي نوظهور كاربران را با مشكل مواجه نكند.
    در خصوص كودكان و نوجوانان هم خانواده ها وظيفه بسيار مهمي دارند و بايد شرايط را به گونه اي فراهم كنند تا كودك آنها استفاده بهينه اي از فضاي مجازي داشته باشد.
    عباس قائيد رحمت عضو سابق هيئت رئيسه كميسيون اجتماعي مجلس مي گويد: برخي از اعتيادها وابستگي رواني است كه فرد به يك مابه ازاي خارجي اعتياد پيدا مي كند و اينترنت هم يكي از اين موارد به شمار مي رود. وي با بيان اين كه در سطح دنيا اعتياد به اينترنت رو به افزايش است، ادامه مي دهد: زماني كه نوجوانان و جوانان كاري را به تكرار زياد انجام مي دهند؛ موجب اعتياد مي شود. در واقع زماني كه عادت خيلي عمق پيدا مي كند تبديل به اعتياد شده كه اعتياد به اينترنت نيز از همين راه به وجود مي آيد. نماينده سابق مجلس كارهاي نرم افزاري و روانشناختي را از راه هاي جلوگيري از اعتياد به اينترنت مي داند و تاكيد دارد: پيشگيري اوليه از راه هاي موثر در اين زمينه است. به اين معنا كه اجازه ندهيم فرد به اعتياد رو بياورد؛ يعني به نوجوانان و جوانان آگاهي و برنامه بدهيم كه با شناخت، عقل و منطق از اينترنت استفاده درستي داشته باشد. وي با بيان اين كه خانواده ها، معلمان، فعالان اجتماعي و فرهنگي نيز بايد درگير موضوع اعتياد نوجوانان و جوانان به اينترنت شوند، ادامه مي دهد: اطلاع رساني از طريق رسانه ها و صدا وسيما نيز در مورد زمينه ها و پيامدهاي اعتياد به اينترنت مي تواند در كاهش اين نوع از اعتياد موثر باشد.
    يكي از مهمترين مواردي كه اين نماينده سابق مجلس به آن اشاره دارد، لزوم درگيري خانواده ها با موضوع استفاده نوجوانان از فضاي مجازي است و همانطور كه قائيد رحمت تاكيد دارد خانواده ها بايد شرايط را طوري فراهم كنند تا نوجوانان با ورود به دنياي مجازي دچار آسيب نشوند كه البته استفاده از نرم افزارهايي كه در اين رابطه طراحي شده كمك بسيار زيادي مي تواند به خانواده ها داشته باشد.
    شايد تمام اقداماتي كه پدر و مادر براي كنترل كودك خود در فضاي مجازي بايد به كار گيرند بسيار وقت گير باشد و حوصله زيادي را بخواهد. امروزه نرم افزارها و برنامه هايي وجود دارد كه مي تواند به والدين كمك كند تا با خيال راحت كودك خود را با فضاي مجازي و اينترنت تنها بگذارد بدون آنكه نگران خطرات احتمالي باشند. تعدادي از اين نرم افزارها وارداتي و با فرهنگ هاي بيگانه وارد خانواده هاي ما مي شوند كه حضور آنها نه تنها نمي تواند كمك شاياني باشد چه بسا در مواردي خود آنها نيز مشكل سازند، البته نمونه هاي داخلي موفقي نيز در اين زمينه وجود دارد، كه براي نمونه مي توان از اپليكيشن دنياي رسا به عنوان يكي از مصاديق موفق آن نام برد.
    زيست بوم مجازي درسا با هدف ترويج «دانايي، رشد، سرگرمي و اينترنت پاك» در بين كودكان و نوجوانان با سرويس هايي همچون درسا بازار (بازار اندرويدي كودك و نوجوان) دنياي درسا (برنامك نظارت والدين) اينترنت درسا (اينترنت پاك براي كودك و نوجوان) در حال فعاليت است.
    اما آنچه كه مي تواند يكي از اصلي ترين ابزارهاي مديرت والدين روي فرزندان باشد، اپليكيشن يا برنامك دنياي درسا است. برنامك دنياي درسا شامل دو اپليكيشن مجزا براي كودك و والدين است كه هر دوي اين اپليكيشن ها روي يك گوشي نصب مي شوند. والدين با نصب اين برنامه، براي زماني كه مي خواهند گوشي يا تبلت را در اختيار كودكان خود قرار دهند نسخه كودك در دنياي درسا را اجرا مي كنند و كودك از آن پس يك گوشي مدريت شده با كمترين خطر ريسك را در اختيار دارد.
    دنياي درسا تمامي برنامك هاي نصب شده به روي دستگاه را شناسايي مي كند. اين برنامه به خانواده ها اين امكان را مي دهد تا برنامه هاي نصب شده روي دستگاه را مديريت كنند و والدين براي هر برنامه اي كه صلاح مي دانند مجوز استفاده به فرزندانشان را دهند. علاوه بر اين امكان مديريت استفاده از اينترنت در هر برنامه نيز مد نظر قرار گرفته است.
    يكي ديگر از ويژگي هاي مهم اين برنامك امكان مديريت تماس و ارسال پيامك فرزندان است. به اين معني كه والدين با استفاده از برنامك دنياي درسا مي توانند تعيين كنند كه فرزندانشان با چه كساني ارتباط داشته باشند تا خطر هاي احتمالي آنان را تحديد نكند.
    شما مي توانيد لينك دانلود برنامك دنياي درسا را با ارسال عدد 84 به شماره 3003 دريافت كنيد.
    والدين چگونگي استفاده كودكان از موبايل و تبلت را مديريت كنند؟ / زيست بوم مجازي دُرسا، برنامك كنترل والدين در استفاده كودكان از گوشي هاي هوشمند
    


 روزنامه رسالت، شماره 9033 به تاريخ 22/6/96، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي چاپ
متن مطالب شماره 144، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است