|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: چهار سوي رنو در ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4376
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


چهار سوي رنو در ايران
برنامه هايي كه خودروساز فرانسوي براي بازار كشور در نظر گرفته است    دنياي اقتصاد: رنو اين خودروساز فرانسوي در شرايطي خود را آماده آغاز دور جديد فعاليت در ايران مي کند که برنامه هاي اصلي اش را روي چهار محور «عرضه محصولات جديد»، «داخلي سازي»، «صادرات» و «ادامه همکاري با ايران خودرو و سايپا» متمرکز کرده است.رنو که اواسط تابستان امسال قرارداد همکاري مشترک خود را با سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) امضا کرد، به احتمال فراوان از اوايل سال 2018 ميلادي فعاليت جديد و متفاوتش را در خودروسازي کشور آغاز مي کند.
    اين خودروساز بزرگ فرانسه که به دنبال حضوري مستقل در ايران است، روياي تبديل شدن به بزرگ ترين عرضه کننده خارجي خودرو در کشور را دارد و از همين رو مي خواهد تيراژ محصولات خود را تا نيم ميليون دستگاه در سال افزايش دهد. اين رقم جدا از محصولات فعلي، خودروهاي جديد رنو را نيز در بر مي گيرد؛ به نحوي که رنويي ها مي خواهند با عرضه مدل هاي جديد در بخش هاي مختلف بازار خودرو ايران، حضور يابند.هرچند رنو نيز مانند پژو چندان مايل به افشاي جزئيات قرارداد خود با سازمان گسترش نيست، با اين حال جديدترين اطلاعات به دست آمده از اين شرکت، حکايت از تمرکز رنويي ها روي چهار محور «داخلي سازي»، «آموزش قطعه سازان ايراني»، «صادرات قطعه و خودرو» و همچنين «توليد محصولات انحصاري در خودروسازي کشور» دارد. همچنين رنو با وجود عقد قرارداد با سازمان گسترش و حضور مستقل در ايران، تمايل دارد کماکان ارتباط خود با خودروسازان داخلي را در قالب قرارداد پلت فرم مشترک X90 ادامه داده و محصولات جديدي را (در قالب قرارداد موردنظر) عرضه کند.
    
    برگ برنده رنو در بازار ايران
    اما ازآنجاکه از قرارداد رنو به عنوان يک اتفاق تازه در صنعت خودرو داخل ياد مي شود و با توجه به اظهارات اخير يکي از مقامات اين شرکت فرانسوي، به کليات برنامه هاي اين خودروساز در ايران مي پردازيم تا مشخص شود رنويي ها چه برنامه هايي براي خودروسازي و بازار کشور در نظر گرفته اند. آنچه در وهله اول از اهميت بالايي هم براي ايراني ها و هم براي رنو برخوردار بوده و جزو اولويت هاي خودروساز فرانسوي به شمار مي رود، عرضه محصولات جديد در بازار خودرو کشور است.طبق آنچه مسوولان ارشد رنو در مراسم امضاي قرارداد با سازمان گسترش اعلام کردند، اين شرکت قصد دارد دو خودرو به نام هاي داستر و سيمبول را در ايران توليد و روانه بازار کند. هرچند اين دو خودرو همين حالا نيز در جاده ها و خيابان هاي کشور به چشم مي آيند، با اين حال، همانطور که پيش تر گفته شده بود رنو مدل هاي جديد داستر و سيمبول را در ايران خواهد ساخت. در واقع رنويي ها قصد دارند داستر و سيمبولي جديد را در ايران توليد کنند، نه مدل هاي فعلي اين دو خودرو را. نکته مهم ديگر اينجاست که داستر و سيمبول جديد فقط در ايران توليد و در هيچ يک از سايت هاي داخلي و خارجي اين خودروساز فرانسوي توليد نخواهند شد.با اين حساب، ايران به مرکز توليد دو محصول جديد رنو تبديل مي شود و اين موضوع مي تواند در آينده به عنوان يک برگ برنده به خصوص در حوزه صادرات، نقش آفريني کند.
    اما يکي ديگر از برنامه هاي مهم رنو در حوزه عرضه محصول در ايران، ورود اين خودروساز به منطقه اقتصادي بازار خودرو کشور است. رنويي ها به خوبي متوجه شده اند که تمرکز نزديک به 80 درصد از مشتريان ايراني، روي خودروهاي حاضر در بازه قيمتي زير 50 ميليون تومان است؛ بنابراين عرضه محصولات جديد در اين محدوده قيمتي، يک برگ برنده براي رنو يا هر خودروساز خارجي ديگر به شمار مي رود. از همين رو رنو که معمولا مدل هاي به اصطلاح اقتصادي و ارزان قيمت در سبد محصولات خود دارد، مي خواهد با استفاده از ظرفيت عظيم بازه قيمتي زير 50 ميليون تومان بازار ايران، محصول يا شايد محصولاتي متناسب با اين بازه را توليد و عرضه کند.طبق جديدترين اطلاعات به دست آمده، گزينه اصلي خودروساز فرانسوي براي ورود به اصلي ترين بازه قيمتي بازار خودرو ايران، «کوئيد» است، محصولي که به قيمت اقتصادي شهره بوده و هم اکنون در خيابان هاي هند به چشم مي آيد. طبق اخبار رسيده، رنو البته قصد عرضه کوئيد هند را در بازار ايران ندارد؛ زيرا اين محصول از استانداردهاي لازم براي بازار کشور برخوردار نيست. آن طور که خبر مي رسد، رنو طي يک ماه آينده مدل جديد و استانداردتر کوئيد را در برزيل عرضه خواهد کرد و به احتمال فراوان، همين مدل يا چيزي شبيه آن روانه خودروسازي و بازار ايران خواهد شد.با اين حساب، کوئيدي که رنو در ايران عرضه خواهد کرد، قدرت پاس کردن استانداردهاي داخلي را دارد و کيفيت قابل قبولي را خواهد داشت. اين موضوع البته روي قيمت کوئيد اثر افزايشي خواهد گذاشت، با اين حال رنو مي خواهد تا حد امکان، کوئيد را در کيفيتي بالا و قيمتي پايين عرضه کند تا برگ برنده اش نزد مشتريان ايراني نسوزد
    
    ميل رنو به داخلي سازي
    اما ديگر برنامه رنو در دور جديد فعاليت هايش در ايران، داخلي سازي قطعات است. اين موضوع (داخلي سازي قطعات) جدا از اينکه براي وزارت صنعت، معدن و تجارت از اهميت ويژه اي برخوردار است و يک الزام به شمار مي رود، براي رنويي ها نيز مهم به نظر مي رسد. مسوولان رنو خوب مي دانند که داخلي سازي هرچه بيشتر قطعات، مي تواند ضمن کاهش هزينه هاي توليد، رضايت دولت و وزارت صنعت ايران را نيز از آنها افزايش دهد، موضوعي که به هر حال راه را براي رسيدن به اهداف بزرگ شان در خودروسازي و بازار کشور هموار خواهد کرد.طبق آخرين اطلاعات به دست آمده، رنو قصد دارد توليد محصولات جديد خود را در ايران، با داخلي سازي حداقل 30 درصدي آغاز کند. اين عدد اگرچه کمتر از الزام وزارت صنعت، معدن و تجارت (الزام ساخت داخل حداقل 40 درصدي در شروع کار) است، با اين حال طبق برنامه رنو، بالاتر خواهد رفت. بر اين اساس، به گفته برخي از مقامات اين شرکت، رنويي ها درصد ساخت داخل محصولات خود را در ايران پس از مدتي نه چندان طولاني به بالاي 60 درصد خواهند رساند. البته رنو ضمن آنکه داخلي سازي را بالا مي برد، کيفيت را نيز در کنترل خود خواهد داشت. رنو پيش تر در پروژه پلت فرم مشترک X90 نيز نشان داد کيفيت را فداي داخلي سازي نخواهد کرد و اتفاقا يکي از دلايلي که ساخت داخل تندر-90 و ساندرو از عدد 60 درصد بالاتر نرفته، همين توجه رنويي ها به موضوع کيفيت است.
    
    آموزش قطعه سازان ايراني از سوي رنو
    برنامه داخلي سازي رنو در ايران اما در شرايطي است که پيشبرد آن کاملا به قطعه سازان کشور وابسته بوده و اتفاقا رنو نيز يکي از برنامه هاي اصلي خود را در دور جديد فعاليت هايش (در ايران) روي همين موضوع متمرکز کرده است. طبق جديدترين اطلاعات به دست آمده، برنامه رنو براي قطعه سازان داخلي، متمرکز بر آموزش و همچنين انتقال فناوري و تکنولوژي است. به عبارت بهتر، اين خودروساز فرانسوي مي خواهد همان طور که در جريان پروژه پلت فرم مشترک X90 اقدام به آموزش قطعه سازان ايراني کرد بار ديگر اين تجربه را تکرار کند. بر اين اساس، رنو تيمي متخصص را در نظر گرفته تا طي چند هفته و به صورت فشرده، اقدام به آموزش قطعه سازان ايراني کرده و مهارت هاي لازم را به آنها ياد دهد.از نظر رنو، قطعه سازي ايران داراي پتانسيل بزرگي بوده و نه تنها توان ساخت داخل کردن محصولات جديد اين شرکت را دارد؛ بلکه از توليدات اين صنعت مي توان در زنجيره جهاني تامين قطعات رنو نيز استفاده کرد.
    
    قطعات ايراني در سبد جهاني رنو
    ديگر برنامه رنو در ايران که اتفاقا آن نيز جزو الزامات وزارت صنعت، معدن و تجارت به شمار مي رود، صادرات محصول از کشور است. طبق نظر وزارت صنعت، خودروسازان خارجي حاضر در ايران بايد 30 درصد از محصولات توليدي خود را در کشور، به بازارهاي خارجي صادر کنند و رنو نيز از اين قاعده مستثني نيست. هرچند به نظر مي رسد منظور وزارت صنعت از «صادرات 30 درصدي»، صدور خودروهاي توليدي رنو در ايران به بازارهاي جهاني اين خودروساز است، با اين حال رنويي ها برنامه اي نسبتا متفاوت را براي تحقق اين الزام در نظر گرفته اند. بنابر اخبار جديد، رنو قصد دارد بخشي از الزام صادرات 30 درصدي را از ناحيه قطعات محقق کند و بخشي ديگر را از محل خودروهاي توليدي. در واقع رنويي ها حساب ويژه اي روي صادرات قطعه از ايران باز کرده و مي خواهند به واسطه آموزش قطعه سازان کشور، بخشي از توليدات آنها را در زنجيره جهاني تامين قطعات خود عرضه کنند. با اين حساب و اگر همه چيز طبق برنامه پيش برود، برخي از قطعه سازان داخلي در زمره تامين کنندگان جهاني رنو قرار خواهند گرفت و اين موضوع سبب ارتقاي هرچه بيشتر سطح کيفي توليدات صنعت قطعه کشور خواهد شد.
    
    ادامه همکاري با ايران خودرو و سايپا
    اما پس از عقد قرارداد رنو با سازمان گسترش، براي خيلي ها اين پرسش پيش آمد که حالا برنامه اين خودروساز فرانسوي براي همکاري با ايران خودرو و سايپا چيست؟ آيا رنو قيد ادامه همکاري با آنها را زده و همه تمرکز خود را روي قراردادش با ايدرو خواهد گذاشت يا اينکه مشارکت با دو غول خودروسازي کشور کماکان ادامه خواهد يافت؟ هرچند در گذشته اخباري مبني بر عدم تمديد قرارداد توليد تندر-90 ميان رنو و خودروسازان داخلي منتشر شد، با اين حال به گفته رنويي ها، اين خودروساز فرانسوي راغب به قطع همکاري با ايران خودرو و سايپا نيست. بر اين اساس، رنويي ها قصد دارند مشارکت با ايران خودرو و سايپا را همچنان ادامه داده و در کنار پيشبرد قرارداد با ايدرو، همکاري با غول هاي جاده مخصوص را هم ادامه دهند.
    آن طور که از رنو خبر مي رسد، اين شرکت حاضر شده مدل هاي جديدي را براي توليد در ايران خودرو و سايپا در نظر بگيرد، مدل هايي که به نظر مي رسد جزو خانواده X90 خواهند بود. البته خودروساز فرانسوي به دنبال حذف مدل هاي فعلي خود در ايران يعني تندر-90 و ساندرو و وانت تندر نيست، اما قصد دارد در کنار آنها، خودروهايي جديد را به بازار کشور معرفي کند. اتفاقا يکي از گزينه هاي اصلي رنو در اين مورد، کوئيد است، به نحوي که اين شرکت تمايل دارد برگ برنده خود را در يکي از دو خودروساز بزرگ کشور به توليد برساند.از سوي ديگر اما طبق آخرين آمار، در حال حاضر توليد محصولات رنو در ايران به روزي 700 دستگاه رسيده و اين امکان وجود دارد تا پايان سال، تيراژ روزانه به 800 دستگاه نيز افزايش يابد و اين موضوع، نشان دهنده شوق رنو براي تداوم ارتباط با ايران خودرو و سايپا است. اشتياق رنو براي ادامه همکاري با خودروسازان داخلي در شرايطي است که به نظر مي رسد ايران خودرو و سايپا بدشان نمي آيد همکاري با اين شرکت را به خصوص با توليد محصولات جديد، ادامه دهند.
    
    چهار سوي رنو در ايران / برنامه هايي كه خودروساز فرانسوي براي بازار كشور در نظر گرفته است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت سازمان هاي دولتي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است