|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: تناقض بورس كالا با بازار آزاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4378
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


تناقض بورس كالا با بازار آزاد
بازار در برابر افزايش قيمت هاي تالار نقره اي مقاومت كرد

نويسنده: عارفه مشايخي

روز گذشته محصولات پليمري در بورس کالا در شرايطي عرضه شدند که قيمت هاي پايه در روز يکشنبه با رشد محسوسي روبه رو شد، اين در حالي است که اين افزايش نرخ به صورت کامل و جامع در بازار خودنمايي نکرد و برخي از گريدها در مکانيزم عرضه و تقاضا نرخ هاي جديدي را کشف نکردند؛ گويي بازار ناخودآگاه در برابر رشد قيمت هاي بورس کالا مقاومت کرده است. روز دوشنبه قيمت ها در بازار آزاد روندي مثبت در برخي کالاها و با جرقه هاي کاهشي در مورد برخي ديگر را تجربه کرد و اين در حالي بود که روز گذشته بيشتر گريدها با کاهش قيمت در اين بازارها همراه شدند. اين امر نشانگر آن است که ذات بازار آزاد، افزايشي بيش از اين حد را نمي پذيرد و به عبارتي مي توان گفت با بالا رفتن قيمت ها طي هفته هاي گذشته، بازار داخلي هم همگام با آن بالا رفته و حال پس از گذشت چند هفته و وقوع دلايلي همچون عقب نشيني تقاضا، قيمت ها در بازارهاي داخلي پايين آمده است. با توجه به اينکه بنگاه هاي پايين دست، واحدهاي خرد و متوسط هستند و تامين مواداوليه براي آنها کاري سهل و ساده نيست با بالا رفتن قيمت ها تقاضاي محصول در حال عقب نشيني است و برخي از واحدها مجبور به خاموش کردن خط توليد واحدهاي خود و تعويق خط شده اند.
    موضوع ديگري که در اين ميان مي توان به آن اشاره و درخصوص آن ابزار نگراني کرد اين است که توليدکنندگان بخش پايين دست صنعت پتروشيمي به دليل ضعف نقدينگي به دنبال مواد اوليه کم کيفيت تر براي توليد محصولات خود رفته و اين امر موجب توليد ضايعات و محصولات نهايي با کيفيت کمتر در بازار مي شود. مورد ديگر موجودي نسبتا بالاي انبارها طي هفته گذشته است که با فرض حجم معاملات بالاي 10 هزار تن طي هفته هاي اخير نشانگر اين احتمال است که حجم معاملات رشد چنداني را در هفته هاي آينده تجربه نخواهد کرد. البته اين در حالي است که همان طور که بارها به آن اشاره کرديم بازار پليمرها در نهايت راهي جز تبعيت از قيمت هاي پايه نخواهد داشت ولي تاثير گذاري آن زمانبر خواهد بود. احتمال کاهش قيمت ها در بورس کالا نيز چندان قدرتمند نيست، زيرا بازارهاي جهاني به سمت رشد قيمت ها متمايل شده اند.
    
     کارنامه تالار نقره اي
    روز گذشته94هزار و566 تن تقاضا در مقابل42هزار و86 تن عرضه قرار گرفت و اين در حالي است که سه شنبه هفته گذشته79هزار و969 تن تقاضا، 40هزار و343 تن عرضه و نهايتا32هزار و151تن کالا مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته با روندي افزايشي همراه بوده است. برخي از نکات مهم عرضه هاي روز گذشته:
    
    پلي اتيلن ترفتالات بطري: اين محصول يکي از کالاهاي پرالتهاب هفته هاي اخير به شمار مي آيد که طي هفته جاري گريد 781 اين محصول با کاهشي 231 تني همراه بود و نهايتا روز گذشته9هزار و161تن تقاضا در مقابل2هزار و794تن عرضه قرار گرفت و اين گريد با اختلاف200توماني از قيمت پايه با قيمت4هزار و800تومان کار خود را در معاملات به پايان رساند. نکته ديگر کاهش هزار و 408 تني گريد 821 اين محصول و عرضه 902 تني طي هفته جاري بود که منجر شد با قيمت نهايي4هزارو300تومان معامله شود. اين ميزان کاهش از ديگر اتفاقاتي است که براي پلي اتيلن ترفتالات بطري روي داده است. در مجموع مي توان گفت که 4 هزار و 840 تن از پلي اتيلن ترفتالات بطري در بورس کالاي نقره اي عرضه شده است که در مقايسه با عرضه 5 هزار و 533 تني هفته گذشته، اين محصول با کاهش 693 تني همراه بوده است و روند کاهشي عرضه اين محصول با توجه به التهاب فصلي متناسب نبوده است و باعث ايجاد وقفه در حرکت به سمت تعادل اين محصول مي شود. PVC ها از ديگر کالاهاي جذاب روز گذشته به شمار مي آيد که به طور کلي با عرضه9هزار و874 تني در مقابل15هزار و20 تن تقاضا قرار گرفت. گريد S65 اروند نسبت به هفته قبل با بسته بندي پالت با افزايش 990 تني نسبت به هفته قبل همراه بود و دست آخر با عرضه 2 هزار و 982 اين محصول طي هفته جاري همراه بوديم. افزايش عرضه 600 تني گريد S65 با بسته بندي جامبوي اروند نسبت به هفته قبل و عرضه 800 تني اين محصول در هفته جاري، از ديگر اتفاقاتي است که براي اين گروه کالايي رخ داده است. عدم عرضه مجدد گريد 57 آبادان مانند هفته هاي گذشته، نکته قابل توجه اين گروه است که در اين هفته اين کالا را با افزايش تقاضا مواجه کرده و اين امکان را به وجود مي آورد که درصد رقابت قيمتي براي اين کالا افزايش يابد.
    
    سنگين اکستروژن و لوله: اين محصول از ديگر کالاهاي مهم و پرالتهاب بازار پتروشيمي هاست که با افزايش 500 تني عرضه EX3 شازند و عرضه هزار و 500 تني اين محصول در هفته جاري، مواجه بوديم و اين در حالي است که کاهش هزار و 12 تني عرضه گريد EX3 جم در هفته جاري از ديگر نکات قابل توجه درخصوص سنگين اکستروژن و لوله است. البته اين در حالي است که پتروشيمي اميرکبير به دليل مشکلات فني در خط، عرضه اي در بورس نقره اي نداشته و اين عامل سبب شده که عرضه اين محصول با کاهش همراه شود.پلي استايرن ها از ديگر کالاهايي بودند که با بيشترين افزايش در روز يکشنبه طي اعلام قيمت هاي پايه روبه رو شدند؛ به گونه اي که پلي استايرن مقاوم و معمولي به ترتيب با افزايش 4 هزار و 769 و 4 هزارو 179 ريالي مواجه شدند. اين در حالي است که پلي استايرن انبساطي با افزايش 50 تني و عرضه 150 تني اين محصول طي هفته جاري روبه رو شد و گريد پلي استايرن معمولي با 100 تن افزايش هزار و 540 تن عرضه شد.
    برگي از بازارهاي جهاني درخصوص پلي استايرن: به دنبال افزايش قيمت هاي استايرن و اتيلن و کمبود عرضه در دوره پس از توفان هاروي و همچنين به علت وجود تقاضاي مناسب در داخل کشور، بازار پلي استايرن وارداتي در چين شاهد افزايش هاي سنگيني در طول اين هفته بود که بر بازار اين محصول در اقصي نقاط دنيا موثر است.منبعي نزديک به يک توليدکننده تايواني اظهار کرد: توفان هاروي تاثير قابل توجهي روي بازار آسيا گذاشته است؛ چراکه آمريکا يکي از عرضه کنندگان مهم استايرن در اين منطقه است. بنابراين عقيده داريم با توجه به مسائل مربوط به عرضه، قيمت ها در ماه سپتامبر روندي ثابت تا افزايشي خواهند داشت.پيش بيني مي شود عمدتا به دليل رشد قيمت ها در بازار صنايع بالادستي و همچنين تقاضاي مناسب، قيمت هاي پلي استايرن روند افزايشي خود را حفظ کنند؛ اگرچه کاهش هاي مختصر در قيمت هاي استايرن در پايان هفته باعث شد برخي معامله کنندگان منتظر اصلاح قيمت ها شوند؛ اما احتمال مي رود تا زمان برطرف شدن مشکلات در آمريکا، اين قيمت ها همچنان بالا بمانند.
    
    
تناقض بورس کالا با بازار آزاد / بازار در برابر افزايش قيمت هاي تالار نقره اي مقاومت کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "عارفه مشايخي"

  در گفت و گو با يك فعال صنعت پلاستيك بررسي شد: تنظيم بازار چهارگانه براي صنعت پتروشيمي
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 19/3/97
مشاهده متن    
  شرايط عدم تعادل در زنجيره تامين پتروشيمي / چرا صنايع پايين دست قادر به تامين نياز خود به صورت كامل در بازار نيستند؟
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 31/2/97
مشاهده متن    
  دو بردار غيرهم جهت در بازار پتروشيمي / جنگ تجاري آمريكا و چين و خروج ترامپ از برجام چه اثراتي را به همراه خواهند داشت؟
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 25/2/97
مشاهده متن    
  صعود نفتي بازار بعد از خروج ترامپ / قيمت هاي پايه محصولات پليمري با رشد روبه رو شد
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 24/2/97
مشاهده متن    
  عقب نشيني معامله گران در تالار نقره اي / با رشد قيمت در بازار محصولات پتروشيمي اتفاق افتاد
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 19/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Analytical Research in Clinical Medicine
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است