|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/6/22: رئيس مركز اسلامي هامبورگ : 2700 مركز اسلامي در آلمان فعاليت مي كنند
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9224
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9033 22/6/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


رئيس مركز اسلامي هامبورگ : 2700 مركز اسلامي در آلمان فعاليت مي كنندحجت الاسلام المسلمين رمضاني از فعاليت 2700 مركز اسلامي در آلمان خبر داد و تربيت نيروهاي متخصص حوزه در عرصه تبليغ بين الملل را در شرايطي كه بيشتر اين مراكز به دنبال ترويج اسلام ليبرال هستند، بسيار ضروري خواند.
     همايش «فقاهت و عرصه تبليغ بين الملل» دوشنبه بيستم شهريور ماه از سوي مركز تخصصي فقه در مدرسه علميه امام كاظم(ع) برگزار شد.
    حجت الاسلام والمسلمين رضا رمضاني رئيس مركز اسلامي هامبورگ در اين همايش اظهار داشت: تنها نهادي كه خداي متعال مديريت آن را در طول تاريخ از ابتداي آفرينش انسان برعهده داشته نهاد روحانيت است؛ البته نه روحانيت به معناي مصطلح آن بلكه به معناي هدايت انسان نسبت به آن مقصودي كه براي انسان در نظر گرفته شده است.
    وي با بيان اين كه پيامبران نيز مي خواستند در عرصه هاي جهاني قوانيني را براي شناخت راه و مقصد هدايت تنظيم كنند، ابراز داشت: حوزه هاي علميه نيز ذيل همين بحث هستند و مي توانند نقش مهمي در اين زمينه ايفا كنند و اصلا ساختار حوزه هاي علميه امروز نتيجه همين هدايت هاي كلان است.
    نماينده مردم گيلان در مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: بنده حدود 12 سال است كه در كشورهاي مختلف اروپايي مشغول فعاليت هستم و تجارب بسيار خوبي را در بخش هاي مختلف دانشگاهي، مراكز و حوزه هاي مختلف به دست آوردم كه بخشي از آنها را بيان خواهم كرد، چراكه ما در سال هايي كه در حوزه علميه قم تدريس داشتيم اصلا نگاه مثبتي به غرب در بين ما نبود.
    وي با بيان اين كه بسباري از مردم گمان مي كنند كه همه مردم اروپا جاهل مقصّر هستند، ابراز داشت: بنده هم فكر مي كردم كه همه غيرمسلمانان غرب جهنمي هستند، اما وقتي چند وقتي در غرب بوديم با يك مافياي رسانه مواجه شديم و فهميديم كه نبايد به همه آنها به عنوان عالم عامد نگاه كرد و البته به اين نتيجه رسيديم كه برخي از نگاه هاي كلان فقهي و كلامي در مورد غرب دقيق نيست.
    حجت الاسلام والمسلمين رمضاني تاكيد كرد: امروز بايد بدانيد كه غالب مردم اروپا جاهل قاصر هستند و فهم اين مطلب به شما در موضوع شناسي مسائل مختلف تاثير گذار است و در مباحث فقهي نيز به شما كمك زيادي خواهد كرد.
    نگاه هاي افراطي و تفريطي در مورد غرب وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين كه در مورد غرب دو نگاه افراطي و تفريطي وجود دارد، عنوان داشت: برخي مرعوب غرب شده اند و معتقدند هرچه هست در اروپاست و دليل بر اين مسئله را پيشرفت چشمگير غرب، كرامت انساني و ظاهر شدن اخلاق در حقوق مي دانند.رئيس مركز اسلامي هامبورگ ادامه داد: نگاه منفي در مورد غرب تاكيد مي كند كه مردم غرب در حال زندگي حيواني در شكل مدرن هستند و از اين طريق مي خواهند راه تعامل و ديالوگ با غرب را ببندند، درحالي كه قرآن خودش دستور به گفتگو مي دهد.
    وي با تاكيد بر اين كه نگاه تعادلي بين دو نگاه موجود تفصيل قائل مي شود، خاطرنشان كرد: ما بايد نه با ديد افراطي و نه با نگاه تفريطي، نخست غرب را بشناسيم و بر اساس آن بتوانيم يك سري شرح وظايف و تكاليفي براي خودمان در عرصه تبليغ بين الملل تعريف كنيم.حجت الاسلام والمسلمين رمضاني تصريح كرد: شناخت غرب يك هنر است، همچنان كه در طول تاريخ از غرب افراد زيادي به اسم متشرق به كشورهاي مختلف و با هزينه هاي زياد سفر مي كردند و ساليان متمادي در آن كشورها مي ماندند تا با فرهنگ، دين و تمدن كشورها آشنا شده و به غرب منتقل كنند.
    حوزه بايد از اوضاع اروپا مطلع باشد وي با اشاره به اين كه حوزه بايد از اوضاع غرب مطلع باشد، گفت: در مورد غرب امروز به تاملات جدي نياز داريم و با وجود آمارهاي عجيب بيشتر اهميت اين موضوع براي ما مشخص مي شود.
    رئيس مركز اسلامي هامبورگ اضافه كرد: در ابتداي انقلاب 100 مركز اسلامي در اروپا وجود داشت ولي امروز بيش از 2700 مركز اسلامي تنها در آلمان وجود دارد كه 240 مركز از اين تعداد، شيعه هستند؛ در انگلستان نيز همين تعداد مركز اسلامي وجود دارد.
    وي با بيان اين كه در برخي از شهرهاي كشورهاي اروپايي جمعيت زيادي از مسلمانان وجود دارد، ابراز داشت: در برخي از اين شهرها حتي جمعيت مسلمان ها از غيرمسلمانان نيز فراتر رفته است، تاجايي كه ما امروز در بروكسل پايتخت كشور بلژيك شاهد حضور 54 درصدي مسلمان ها نسبت به جمعيت شهر هستيم.
    افزايش چشمگير جمعيت مسلمان ها در غرب حجت الاسلام والمسلمين رمضاني ادامه داد: امروز در اروپا بين 55 تا 60 ميليون مسلمان وجود دارد كه اين آمار رسمي اعلام شده است ولي آمارهاي غير رسمي تا بيشتر از 70 ميليون هم مي رسد؛ اما مسئله مهم اين است كه بايد بدانيم در اين مراكز اسلامي چه چيزي به خورد مسلمان ها داده مي شود.
    وي با تاكيد بر گسترش پديده اسلام ستيزي و اسلام هراسي در اروپا عنوان كرد: در دنياي امروز چندين قرائت از اسلام در جهان مطرح مي شود؛ نخست اسلام ليبرال يا همان مسلمان بودن حداقلي است كه به شدت در غرب به ويژه در مراكز علمي تبليغ مي شود.
    استاد حوزه و دانشگاه افزود: در يكي از شهرهاي نزديك برلين بيش از 12 سال است كه پروژه تحقيقاتي قرآن در يكي از مراكز علمي آغاز شده است و در نهايت به اين نتيجه رسديده اند كه بايد بخش هاي زيادي از قرآن كنار گذاشته شود، بخش هاي عمده آن مربوط به همان دوران و ويژه اعراب است و تنها بخش كوچكي به عنوان توصيه هاي اخلاقي قابليت اجرا دارد.
    وي با بيان اين كه در غرب اسلام معرفي شده از سوي امام راحل را اسلامي تند معرفي كرده اند، خاطرنشان كرد: بنده خطاب به يكي از كشيش هاي مسيحي كه اسلام را دين خشونت معرفي مي كرد، گفتم اتفاقا اسلام دين رحمت و مهرباني است و قرآن نيز پيامر و دينش را دين مهرباني معرفي كرده است.حجت الاسلام والمسلمين رمضاني با بيان اين كه بيشتر علماي مسيح حتي يك بار هم قرآن را نخوانده اند، گفت: من به همان كشيش گفتم البته ما نمي توانيم در برابر كساني كه به دنبال انحراف افكار مردم هستند بي تفاوت باشيم و از اين رو مسائلي از جمله دفاع و جهاد در اسلام رسميت دارد.
    
    رئيس مركز اسلامي هامبورگ : 2700 مركز اسلامي در آلمان فعاليت مي كنند
    


 روزنامه رسالت، شماره 9033 به تاريخ 22/6/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات پايه و باليني سرطان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است