|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/22: مجازات جايگزين حبس در «محكومين»
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5153
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4921 22/6/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


مجازات جايگزين حبس در «محكومين»
گزارش جام جم از توليد سريال جديد شبكه يك

نويسنده: آذر مهاجر

سريال «محکومين» به تهيه کنندگي بهروز مفيد و کارگرداني سيدجلال سيدحاتمي و حسين قناعت براي پخش از شبکه يک توليد مي شود. اين سريال به موضوع مجازات جايگزين حبس مي پردازد که نه تنها در سريال هاي تلويزيوني بلکه در قانون نيز مقوله تازه اي محسوب مي شود که کمتر به آن پرداخته شده است.
    
    قصه گويي به بهانه فرهنگ سازي
    مجازات جايگزين حبس براي محکومان زير دو سال، از سال 1392 به تصويب رسيده، اما به دلايل متعدد از جمله فراهم نبودن بسترهاي فرهنگي، حتي قضات نيز کمتر از اين قانون در صدور احکام بهره مي گيرند.
    بهروز مفيد به عنوان تهيه کننده، چند سال پيش براساس يک تجربه شخصي با اين قانون آشنا شد و تصميم گرفت سريالي درباره آن بسازد تا اين که طرح سريال محکومين در دوره جديد معاونت سيما و مديريت شبکه يک، در دستور کار اين شبکه قرار گرفت.
    مفيد درباره اين سريال به جام جم توضيح مي دهد: افرادي هستند که به صورت غيرعمد مرتکب جرم شده اند و به ذات بزهکار نيستند. قانون مجازات جايگزين حبس، اين اجازه را به قضات مي دهد که مجازات هاي ديگري به جز زندان براي اين افراد در نظر بگيرند. در کشور ما بيش از 200 هزار زنداني وجود دارند که بخشي از آنها به حبس زير دو سال محکوم شده اند. شايد اگر بستر فرهنگي براي پياده کردن اين قانون فراهم شود، قضات هم تمايل بيشتري به صدور چنين احکامي داشته باشند.
    اين تهيه کننده مي افزايد: جرايم غيرعمد عمدتا در خانواده هاي آبرومند رخ مي دهد و آنها را دچار بحران مي کند. همچنين اجراي حکم زندان، هزينه هايي براي سازمان زندان ها و دولت به همراه دارد و همه اينها باعث مي شود اين قانون براي ساخت يک سريال تلويزيوني جذاب و مفيد باشد. البته به لحاظ نمايشي نيز موضوعي تازه و متنوع است که قابليت طرح داستان هاي موثر و ديدني را دارد.
    به گفته اين تهيه کننده، سريال محکومين قصد دارد ضمن روايت قصه هايي که از واقعيت الهام گرفته شده اند، در اين زمينه فرهنگ سازي کند.
    
    يک مددکار و 30 پرونده
    فيلمنامه سريال محکومين را طلا معتضدي، حسين قناعت، محمد عبدي و رسول نقوي در 30 قسمت نوشته اند.
    براساس اظهارات مفيد، از آنجا که در مجازات هاي جايگزين حبس، يک مددکار در کنار مجرمان قرار دارد، شخصيت اصلي سريال محکومين، مددکاري است که در هر قسمت درگير يک پرونده و ماجراهاي آن مي شود.
    مفيد درباره فيلمنامه اين سريال توضيح مي دهد: محکومين يک سريال اپيزوديک است و مددکار اجتماعي، حلقه ارتباطي بين همه قسمت هاست. ساختار اپيزوديک شايد ارتباط قوي و درام پرکششي ايجاد نکند، اما اين حسن را دارد که مخاطب از هر جاي سريال به جمع تماشاگران اضافه شود و با از دست دادن يکي دو قسمت چيز زيادي را از دست ندهد. به گفته اين تهيه کننده، در روند نگارش فيلمنامه، مشاوران و کارشناساني در کنار گروه نويسندگان بوده اند و فيلمنامه سه مرتبه بازنويسي شده که هم درست و دقيق و هم از درام و کشش لازم برخوردار باشد.
    مفيد همچنين درباره انتخاب سيدجلال سيدحاتمي براي کارگرداني سريال محکومين مي گويد: گسترش توليدات تلويزيون و ساخت سريال هاي متنوع، فرصتي فراهم کرده که بتوان روي نيروي هاي جوان و مستعد سرمايه گذاري کرد. آقاي حاتمي در اولين فيلمش با نام «لاک قرمز» موفق عمل کرده است، ضمن اين که فضاي فيلمنامه محکومين به اين فيلم شباهت هايي دارد.
    
    بيش از صد بازيگر
    براساس توضيحات تهيه کننده محکومين، در اين سريال يک بازيگر محوري حضور دارد و حدود هفت بازيگر نقش هاي اصلي هر اپيزود را بازي مي کنند.
    مفيد در اين باره توضيح مي دهد: در مجموع بين 30 تا 50 بازيگر، نقش هاي اصلي اين سريال را طي 30 قسمت به عهده دارند و تا پايان کار در مجموع بين 140 تا 150 بازيگر با ما همراهي خواهند کرد.
    به گفته اين تهيه کننده، نقش مددکار سريال را ليلا زارع به عهده دارد و بجز او مسعود کرامتي، علي شادمان، حسين مهري، سولماز غني، محمد حاتمي، علي انصاريان، فرشاد احمدزاده، حسين سليماني و مهدي صباغي از ديگر بازيگراني هستند که تا اينجاي سريال ايفاي نقش کرده اند. در ادامه و به تناسب فيلمنامه بازيگران ديگري نيز به اين گروه اضافه خواهند شد.
    تصويربرداري سريال محکومين در خانه اي در خيابان شريعتي تهران آغاز شده و در مکان هاي متعددي از جمله دادگاه، زندان، رستوران، پارک و خانه برخي شخصيت ها ادامه خواهد داشت.
    
    يک چالش شيرين
    مدتي است حسين قناعت يکي از نويسندگان سريال که دانش آموخته رشته کارگرداني است براي تسريع در توليد، کارگرداني قسمت هايي از سريال را برعهده گرفته است.
    براساس اظهارات مفيد، قرار بود اين سريال بهمن ماه آماده پخش باشد اما طبق برنامه ريزي جديد بايد دي ماه به شبکه يک تحويل شود. از همين رو 22 قسمت سريال را سيدحاتمي و 8 قسمت را حسين قناعت کارگرداني مي کنند.
    سيدجلال سيدحاتمي، سال هاست که به عنوان دستيار و برنامه ريز در تلويزيون فعاليت مي کند. او با اشاره به اين که در سريال «سرزمين کهن» همکار کمال تبريزي بوده، کارگرداني سريال محکومين را يک چالش شيرين توصيف مي کند: در اين سريال با يک قصه و تعدادي بازيگر طرف نيستم؛ هر قسمت از آن با جمعي از بازيگران ساخته مي شود، لوکيشن ها متنوع و خاص است و با هر قصه، فضاي کار هم تغيير مي کند. از اين بابت، کار سخت است اما من از انجامش لذت مي برم.
    سيدحاتمي درباره بخش شيرين و جذاب اين سريال، توضيح مي دهد: مسائل اجتماعي تم مورد علاقه من است. وقتي کارگرداني اين سريال پيشنهاد شد، محتواي آن نظرم را جلب کرد و پذيرفتم.
    اين کارگردان درباره انتخاب ليلا زارع براي نقش محوري سريال گفت: براساس شناختي که از جنس بازي خانم زارع دارم، احساس مي کنم ايشان بازيگر مناسبي براي اين نقش باشد. خانم زارع بازي روان و واقع گرايانه اي ارائه مي دهد که با جنس و ساختار سريال هماهنگ است.
    به گفته اين کارگردان، سريال محکومين نوعي روايت مستند از زندگي آدم ها و دردهاي اجتماعي است که مي کوشد آن را به زيبايي روايت کند. وي در اين باره گفت: کار سختي داريم، اما هم من و هم آقاي مفيد اميدواريم با اين سريال و البته با حمايت تلويزيون به نتيجه خوبي برسيم.
    
    کارنامه پربار يک بازيگر کم کار
    ليلا زارع تنها بازيگر محوري سريال «محکومين»، پيش از اين فقط در دو سريال تلويزيوني بازي کرده است؛ «ارمغان تاريکي» به کارگرداني جليل سامان و «سرزمين کهن» به کارگرداني کمال تبريزي که مراحل پس از توليد را پشت سر مي گذارد و هنوز پخش نشده است.
    زارع براي بازي در سريال ارمغان تاريکي جايزه نقش اول زن را از سومين جشنواره جام جم از آن خود کرده است و البته براي بازي در فيلم هاي سينمايي نيز جوايز متعددي برنده شده که از سيمرغ بلورين جشنواره فجر تا يوزپلنگ نقره اي لوکارنو در آنها ديده مي شود. اين بازيگر گزيده کار در انجام گفت وگوهاي رسانه اي نيز همانند انتخاب نقش هايش معيارهاي سرسختانه اي دارد و ترجيح مي دهد زماني درباره اين سريال و نقش «هستي» به عنوان يک مددکار صحبت کند که به مختصات نقش و جايگاه و تعريف آن کاملا اشراف پيدا کرده و بخش قابل توجهي از آن را مقابل دوربين بازي کرده باشد.
    مجازات جايگزين حبس در «محکومين» / گزارش جام جم از توليد سريال جديد شبکه يک
    


 روزنامه جام جم، شماره 4921 به تاريخ 22/6/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از "آذر مهاجر"

  مهمان هاي ابدي / نخبه هاي فرهنگي و ادبي كشورهاي دوست و همزبان در كشورمان تكريم مي شوند اما شرايط و امكانات شهروند شدن را به دست نمي آورند
آذر مهاجر، جام جم 21/4/97
مشاهده متن    
  گنج ادبيات كودك و نوجوان در گنجه سينما / جام جم در گفت و گو با علا و طالبي بررسي مي كند
آذر مهاجر، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  زير گنبدكبود، قصه گو تنها نشسته بود / به مناسبت 18 تير و سالروز فوت مهدي آذر يزدي سراغي از او گرفتيم
آذر مهاجر، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  پديده نويسنده هاي مايكروفري! / گفت و گو با كساني كه با3ميليون تومان و طي چند ماه براي شما 3 كتاب منتشر مي كنند، كارت نويسندگي مي گيرند و وام جور مي كنند
آذر مهاجر، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
  تو براي يك ملت دويدي ميلاد! / با بازيگر بچه هاي آسمان در مورد استارت انفجاري ميلاد محمدي حرف زده ايم
آذر مهاجر، جام جم 6/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Economic Review
متن مطالب شماره 51، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است