|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/22: نقش پنهان رژيم صهيونيستي در فجايع ميانمار
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5134
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4921 22/6/96 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
 


نقش پنهان رژيم صهيونيستي در فجايع ميانمار
افشاگري عفو بين الملل از پشت پرده نسل كشي مسلمانان


سازمان ملل مي گويد تاکنون بيش از 370 هزار نفر از مسلمانان مظلوم ميانمار از ظلم دولت و سرکوب هاي وحشيانه ارتش اين کشور به بنگلادش گريخته اند. اين درحالي است که مين هاي کار گذاشته شده در مرزهاي بنگلادش تعداد زيادي از آوارگان مسلمان را به صورتي بي رحمانه فلج کرده است. انتشار تصاوير فجيع مربوط به اين بي رحمي ها اکنون در اکثر رسانه هاي جهان بازتاب پيدا کرده و به محکوميت جهاني اقدامات دولت ميانمار منجر شده است. همه اينها درحالي است که اسناد نشان مي دهد مقامات رژيم صهيونيستي همچنان به مراودات و معاملات تسليحاتي خود با دولت ميانمار ادامه مي دهند و به اين وسيله مشوق ارتش ميانمار در ادامه کشتار مسلمانان در اين کشور هستند .
    
    صهيونيست هاي جنايتکار
    اين روزها که رفتار خشونت آميز ارتش ميانمار نسبت به مسلمانان منطقه روهينگيا شدت يافته و تصاوير آتش زدن خانه ها و کشتار وسيع مردمان بي پناه همه جا پخش شده است، افکار عمومي جهان به پشت پرده اين فجايع چشم دوخته است. جايي که سلاح هاي توليد شده در رژيم صهيونيستي به وفور در اختيار نظاميان ميانماري قرار مي گيرد تا به وسيله آنها مسلمانان را به رگبار ببندند. به اعتقاد آنها هر گلوله اي که در اختيار ارتش ميانمار قرار گيرد خرج هدف قرار دادن زن ها و کودکان مسلمان آن کشور مي شود. يک نمونه از اين جنايات پيدا شدن جنازه 26 نفر شامل 12 کودک در رودخانه «نف» در مرز بين بنگلادش و ميانمار بود که وجدان بشريت را بشدت جريحه دار کرد. در گزارش جولاي 2017 «سازمان عفو بين الملل» مي توان نمونه هاي بي شمار استفاده از ابزار سرکوب خياباني ساخت اسرائيل توسط پليس ميانمار را مشاهده کرد. در گزارش مذکور آمده است که ميانمار، سفارش ساخت گازهاي اشک آور و ماشين آب پاش ضدشورش را به اسرائيل داده است؛ تجهيزاتي که در جريان اعتراضات دو سال اخير اين کشور، موجب مرگ بسياري از زنان و کودکان شده است.
    «پني گرين» رئيس «بخش بين المللي جنايات حکومتي» در دانشگاه «کوئين مري»انگليس در اين رابطه مي گويد: «دنيا نبايد تعجب کند که اسرائيل، حتي با وجود مشاهده جنايات وحشيانه ارتش ميانمار، باز هم از آن حمايت کند. رژيمي که در غزه کودک کشي کرد، يک رژيم ضعيف کش و کودک کش ديگر را بخوبي درک مي کند. اگر غير از اين باشد عجيب است. ديروز شما به غزه نگاه کرديد و همه تان شرم و ننگ انسانيت را ديديد. امروز به روهينگيا بنگريد و تکرار تاريخ را از سوي دو تفکر مشابه ببينيد».
    روزنامه هاآرتص در گزارش 6 سپتامبر خود پرده از حقيقتي برداشت که عمق اين همکاري را نشان مي داد. اين روزنامه نوشت: اسرائيل حامي اصلي نظامي ارتش ميانمار در جنايت عليه مسلمانان است. سابقه شروع همکاري جدي نظامي بين دو طرف، از سپتامبر 2015 شروع شد؛ زماني که ژنرال «مين آنگ هايين» يکي از افسران بلندمرتبه ارتش ميانمار، براي ديدار از اماکن نظامي اسرائيل و خريد تسليحات به آنجا سفر داشت و از پايگاه ها و سامانه هاي «البيت» و «التا» ديدار کرد. همچنين، سفر ميشل بن باروخ معاون خارجي وزير دفاع اسرائيل به ميانمار در تابستان 2015 که هدفش توافق بر سر جزئيات اين معامله تسليحاتي بود.
    گفتني است پيش از اين بسياري از رسانه ها از جمله روزنامه اينديپندنت انگليس مدعي فروش تسليحات از سوي اسرائيل به ميانمار شده بودند اما در نهايت، گزارش مستند 6 سپتامبر هاآرتص آب پاکي را روي دست منکران قضيه ريخت. اسرائيل از دهه 1990 با فروش مسلسل يوزي 9 ميلي متري و ضدهوايي 155 ميلي متري هاويتزر سري سولتام، کار را با ميانمار آغاز کرد.
    بعدها، جنگنده اف 7 هم در اختيار ميانمار قرار گرفت. سال 2005 نيز 150 عراده خودروي زرهپوش شناسايي ساخت برزيل موسوم به «کاسکاول ئي ئي 9 » از سوي اسرائيل به ميانمار فروخته شد. نکته حائز اهميت اين است که اين حمايت تسليحاتي از سال 1993 که جنگ داخلي ميانمار شکل گرفت، آغاز شد و تا سال 2005 يعني پايان اين جنگ داخلي ادامه داشت.
    
    تباني نانوشته براي کشتار مسلمانان
    جواد منصوري
    سفير سابق ايران در چين

    چند سالي است برخي دولت ها به بهانه هاي واهي عليه مسلمانان مشکلاتي را ايجاد مي کنند. اين دولت ها با عناويني چون تروريسم يا اسلام هراسي و به اين بهانه که اقليت مسلمان امنيت را از جامعه آنها سلب مي کنند و به بهانه هاي ديگر، محدوديت هاي مختلفي براي مسلمانان ايجاد کرده و آنها را از حداقل حقوق شهروندي محروم مي کنند. حتي در مواردي با تجاوز به حقوق انساني آنها، اقدام به کشتار مسلمانان يا اخراج آنها مي کنند. کشتار و اخراج مسلمانان ميانمار به نوعي يک تباني نانوشته بين المللي عليه مسلمانان است. ابعاد جنايات دو لت ميانمار عليه مسلمانان اين کشور آنقدر گسترده است که تقريبا افکار عمومي جهان را متوجه اين قضيه کرده است و بيشتر مجامع بين المللي حقوق بشري و رسانه ها به استثناي رسانه هاي صهيونيستي به محکوميت اين جنايات پرداختند و آن را نسل کشي و جنايت عليه يک قوم تلقي کرده و خواستار واکنش نهادهاي بين المللي نسبت به آن شده اند. بنابه گفته برخي رسانه ها، اين اقدام دولت ميانمار با هماهنگي رژيم غاصب اسرائيل صورت گرفته است که در اين صورت مي توان گفت اين جنايت ها سرآغازي خواهد بود براي سلسله جناياتي عليه مسلمانان در گوشه و کنار جهان.
    به گفته برخي منابع، رژيم صهيونيستي به اين منظور سلاح در اختيار دولت ميانمار قرار داده است.
    محکوميت جنايات ميانمار عليه مسلمانان توسط کميسارياي عالي حقوق بشر نيز مي تواند تا اندازه اي فشار بر مسلمانان را کمتر کند، اما اطميناني براي توقف جنايات دولت ميانمار وجود ندارد. اين دولت طي چند سال گذشته بارها دست به جنايت زده است ولي از آنجا که واکنش هاي بين المللي گسترده اي عليه ميانمار صورت نگرفت به جنايات خود ادامه داد و اين بار هم بر دامنه جناياتش افزود. در حال حاضر، افکار عمومي جهان نسبت به اين مساله حساس شده است.
    در اين ميان، سازمان ملل ابتدا نسبت به اين جنايات ملايم برخورد کرد، اما واکنش شديد افکار عمومي جهان به اين موضوع سبب شد سازمان ملل هم در اين زمينه مقداري صريح تر و قاطع تر برخورد کند؛ هر چند هنوز نتيجه اي حاصل نشده است.
    محکوم کردن اين جنايات توسط سازمان بين المللي پناهندگان هم اتفاق مثبتي در اين زمينه است، ولي منجر به اقدام عملي براي جلوگيري از جنايات عليه مسلمانان ميانمار نمي شود. در واقع، دولت ميانمار نسبت به اين واکنش ها بي اعتناست. اين دولت حتي تاکنون به هيچ يک از هيات هاي بين المللي براي کمک و رسيدگي به اين جنايات اجازه ورود نداده است.
    بر اين اساس به نظر مي رسد فشار بر دولت ميانمار بايد از طريق رسانه ها و نهادهاي بين المللي ادامه يابد تا جايي که مجامع سياسي با فشار به دولت ميانمار خواستار توقف اين جنايات شوند.
    
    نامه نوه گاندي به آنگ سان سوچي
    نوه ماهاتما گاندي، رهبر سياسي و معنوي هندي ها براي آنگ سان سوچي نامه نوشت و از او خواست از قدرتش براي توقف حملات عليه مسلمانان روهينگيايي در راخين استفاده کند.
    به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه تايمز، «الا گاندي» نوه ماهاتما گاندي، رهبر سياسي و معنوي هندي ها در اين نامه آورده است: ما به آنگ سان سوچي، رهبر دموکراسي خواه ميانمار تاکيد مي کنيم از قدرت و نفوذش براي تضمين توقف حملات عليه مسلمانان روهينگيايي در ميانمار استفاده کند تا ديگر شاهد اين رفتار غيرانساني نباشيم.
    آنگ سان سوچي علاوه بر جايزه صلح نوبل برنده جايزه بين المللي ماهاتما گاندي براي سازش و صلح در سال 2009 است و اين جايزه زماني به وي تعلق گرفت که او در حصر خانگي به سر مي برد. «دزموند توتو»، فعال سابق ضدآپارتايد و اسقف بازنشسته نيز اخيرا براي آنگ سان سوچي نامه اي نوشته و از او خواست مانع رفتار نادرست با مسلمانان روهينگيايي در راخين شود . دالايي لاما، رهبر بوداييان تبت نيز روز دوشنبه با ابرازنگراني از وضعيت فجيع مسلمانان ميانمار در سخناني از کساني که به نوعي موجب آزار و اذيت برخي مسلمانان مي شوند، خواست بودا را به ياد داشته باشند. او گفت « قطعا بودا به ياري آن مسلمانان ستمديده مي آيد. من درد آنها را حس مي کنم. بسيار غم انگيز است.»
    
    نقش پنهان رژيم صهيونيستي در فجايع ميانمار / افشاگري عفو بين الملل از پشت پرده نسل کشي مسلمانان
    


 روزنامه جام جم، شماره 4921 به تاريخ 22/6/96، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Annals of Colorectal Research
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است