|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: سكوت عارفانه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4097
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سكوت عارفانه
عارف: براي حفظ انسجام، فعلا سكوت مي كنم


گروه سياسي| محمدرضا عارف به واسطه دو مسووليت مهمش اين روزها كم مورد انتقاد بدنه اصلاح طلبان قرار نگرفته است. هم رييس فراكسيون اميد است و هم رييس شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان كه خيلي ها از ضرورت بازسازي و تغيير آن سخن مي گويند. بدنه اصلاح طلبان منتظرند تا عارف درباره اين دو مسووليت خودش و فراز و فرودهايي كه داشته است به آنها توضيح بدهد. ديروز ديدار او با اعضاي تشكل دانشجويي انجمن وفاق و توسعه دانشگاه شيراز بهانه خوبي بود تا او به بخشي از اين انتقادات پاسخ بدهد و حرف هاي مهمي درباره ساختار شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان، هويت و انسجام اصلاح طلبان، عملكرد فراكسيون اميد و مساله حصر بيان كند. به گزارش اميدنامه، عارف با نگاهي به گذشته گفت: ذات اصلاح طلبي با تحريم و كنار كشيدن از انتخابات ميانه اي ندارد. راهبرد ما در دهه ٩٠ حضور فعال و جدي در انتخابات مهم است و به هيچ وجه با صندوق راي قهر نخواهيم كرد. عارف با بيان اينكه جوانان اصلاح طلب در راه رسيدن به آرمان هاي خود هزينه هاي بعضا سنگين متحمل شدند، به انصراف خود در انتخابات سال ٩٢ كه مورد سوال يكي از حاضرين در جلسه بود اشاره كرد و گفت: تصميمي كه در انتخابات سال ٩٢ گرفته شد بيانگر ظرفيت گفتمان اصلاحات بود و نبايد آن را معطوف به فرد خاصي كرد البته آن تصميم در شرايط برد گرفته شد كه تصميم منطقي و درستي بود.
     رييس فراكسيون اميد، وحدت و انسجام جريان اصلاح طلب را يك اصل مهم براي ادامه حضور اين جريان در فضاي سياسي ايران دانست و گفت: بايد يك صدا از داخل جبهه اصلاحات شنيده شود، به همين دليل در انتخابات مجلس دهم تصميم گرفته شد شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، شوراي مشورتي آقاي خاتمي و شوراي مشورتي گروه اميد در قالب ساز و كار شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان فعاليت كنند كه شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان برخلاف تصور برخي دوستان نه تنها باعث تضعيف احزاب نشد بلكه فرصتي را براي تقويت احزاب فراهم كرد و برخي احزاب اصلاح طلب با توسعه و گسترش فعاليت هاي خود رو به رو شدند. در مقطع فعلي متاسفانه با جعل برخي گفتمان ها به دنبال فروپاشي شوراي عالي اصلاح طلبان هستند كه البته موفق نخواهند شد و جريان اصلاحات با ساز و كاري كه انديشيده مي شود بايد انسجام و وحدت خود را حفظ كند.
    
     براي انسجام جريان اصلاح طلب سكوت مي كنم
     عارف با هشدار به افرادي كه با برخي اظهارنظرها به دنبال ناديده گرفتن هويت اصلاح طلبي هستند، تاكيد كرد: فعلا براي حفظ انسجام جريان اصلاح طلب در برابر برخي اظهارنظرهايي كه به دنبال عبور از هويت اصلاح طلبي و فروپاشي وحدت و انسجام هستند سكوت مي كنم ولي در صورت تداوم آن مطمئنا نسبت به اهداف اين گونه اظهارنظرها سخن خواهم گفت.
     رييس فراكسيون اميد تاكيد كرد: تركيب شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان و ساز و كار آن وحي منزل نيست به همين دليل علاوه بر تعيين كارگروه ارزيابي عملكرد و پيشنهاد اصلاح در ساختار و روند فعاليت ها از حدود ٦٠ نخبه اصلاح طلب كه بعضا از منتقدان شوراي عالي بودند در قالب پرسشنامه هايي نظرخواهي شده است كه تداوم فعاليت اين شورا و تغييرات احتمالي در ساز و كار آن با استفاده از تجميع اين نظرات انجام خواهد شد. وي به نقش كليدي آقاي خاتمي و آيت الله هاشمي رفسنجاني در پيروزي هاي چند سال اخير جريان اصلاحات اشاره كرد و گفت: منتخبان مردم در مجلس شوراي اسلامي و شوراي شهر و روستا بايد به وعده هاي خود عمل كنند. به ويژه اصلاح طلباني كه در اين دو نهاد مردمي حضور دارند بدانند كه عملكردشان زير ذره بين است. عارف با اشاره به ليست شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان براي انتخابات مجلس دهم، گفت: در انتخابات مجلس دهم رويكرد اصلي ما همراهي با جريان حامي دولت بود به همين دليل در آن انتخابات به دنبال ائتلاف با جريان حامي دولت بوديم با وجود اينكه قابل پيش بيني بود كه برخي از افراد حاضر در ليست در مجلس راه شان را از ما جدا خواهند كرد ولي پيش بيني نمي كرديم كه برخي از آنها در مجلس رودرروي ما قرار بگيرند.
    
     چرا به مردم توهين مي كنيد؟
     وي با انتقاد از برخي تعابيري كه نسبت به ليست اميد شوراي شهر تهران صورت گرفت، گفت: مردم به احترام گفتمان اصلاحات به تمامي ٢١ نفر ليست اميد راي دادند، چرا با برخي اظهارنظرها به مردم توهين مي كنيد و زمينه بي اعتمادي به گفتمان اصلاحات را فراهم مي كنيد؟ رييس فراكسيون اميد به عملكرد اين فراكسيون اشاره كرد و با بيان اينكه در سال اول فعاليت فراكسيون اميد جهت گيري اصلي انسجام بخشي بود، گفت: در سال دوم فعاليت فراكسيون اميد به دنبال عملياتي كردن برنامه هاي وعده داده شده به مردم هستيم تا در پايان فعاليت مجلس دهم كارنامه قابل قبولي براي ارايه به افكار عمومي داشته باشيم. عارف با اشاره به بخشي از عملكرد فراكسيون اميد، يادآور شد: حضور نمايندگان فراكسيون اميد در كميسيون ماده ١٠ احزاب، هيات نظارت بر مطبوعات و هيات نظارت بر انتخابات شوراها دستاورد كمي براي جريان اصلاح طلب نيست چه بسا در نبود افراد عضو فراكسيون اميد در اين مجامع مجوز برخي احزاب اصلاح طلب، مطبوعات و رسانه هاي مرتبط با اين جريان و نيز صلاحيت كانديداهاي اصلاح طلب با چالش جدي رو به رو مي شد.
     وي با تاكيد بر اينكه فراكسيون اميد بايد از سرمايه اجتماعي به دست آمده مراقبت كند از جوانان خواست در مجامع مختلف و در فضاي مجازي مطالبات جدي و منطقي از فراكسيون اميد را مطرح كنند. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پايان در پاسخ به سوالي درخصوص مساله حصر گفت: اگر جريانات سياسي به دنبال امتياز گيري از حل مساله حصر باشند بايد بگويم در حل اين موضوع كه مطالبه جدي جامعه است، موفق نخواهيم شد. فعاليت هاي خوبي براي رفع حصر در فضاي غير رسانه اي صورت گرفته كه اميدوارم با حل اين مساله نگراني هايي كه براي سلامتي محصورين در بين بزرگان و بدنه جامعه وجود دارد، رفع شود.
    سكوت عارفانه / عارف: براي حفظ انسجام، فعلا سكوت مي كنم
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 68 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهره برداري و پرورش آبزيان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 604)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است