|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: دعوت «العبادي» از كُردها براي مذاكره در بغداد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6807
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


دعوت «العبادي» از كُردها براي مذاكره در بغداد
12 روز مانده به برگزاري همه پرسي استقلال اقليم رخ داد


شوراي استاني «ديالي» با اکثريت آرا برگزاري همه پرسي در اين استان را رد کرد
    
    گروه جهان/ در حالي که شمارش معکوس براي برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان عراق آغاز شده و تقريباً تمام تلاش هاي دولت اين کشور، کشورهاي منطقه و جامعه بين الملل براي به تاخير انداختن اين رويداد مهم، بي نتيجه مانده است حيدرالعبادي، نخست وزير عراق در جريان يک کنفرانس خبري از رهبران کرد دعوت کرد، براي مذاکره درباره همه پرسي، به بغداد بيايند. اين دعوت، چند ساعت پس از جلسه روز سه شنبه پارلمان عراق که در آن نمايندگان از جمله برخي نماينده هاي کرد با اکثريت آرا همه پرسي را غيرقانوني اعلام و دولت بغداد را ملزم کردند براي حفظ تماميت کشور با کردها مذاکره کند، انجام شد. مذاکره اي که اگر عملي شود ممکن است، آينده همه پرسي سوم مهر را به کلي تغيير دهد، زيرا در حال حاضر نيز بين کردها اختلاف نظر وجود دارد و 26 عضو از 29 عضو شوراي استاني ديالي با اکثريت آرا برگزاري همه پرسي در اين استان را رد کرده و اين اقدام را تشديدکننده تنش ها در استان دانستند.
    به گزارش ايرنا به نقل از سايت شبکه خبري سومريه نيوز عراق، حيدر العبادي در کنفرانس خبري هفتگي خود خطاب به رهبران کرد گفت: کابينه عراق متعلق به تمام عراقي ها است و شما در وهله اول شهروندان ما هستيد. شما براي من مهم هستيد و مي دانم که چه اتفاقاتي ممکن است بيفتد لذا هشدار مي دهم به سمت آشوب نرفته و هر گونه تلاش در اين زمينه را در نطفه خفه کنيم. وي افزود: از رهبران کرد مي خواهم براي باز کردن باب گفت و گو به بغداد بيايند. ما بايد به کساني که تلاش مي کنند تنش آفريني کنند و به مسائل نژادپرستي دامن بزنند توجه داشته باشيم. نخست وزير عراق تاکيد کرد: همه پرسي استقلال کردستان عراق بر خلاف قانون اساسي و قوانين محلي اقليم است و من بار ديگر مخالفت خود را با آنچه «اِعمال خواسته با زور و به صورت يک جانبه است»، اعلام مي کنم و مذاکره را ضروري مي دانم.
    وي با اشاره به وقوع برخي اقدام هاي منفعت طلبانه و غيرقانوني در اقليم گفت: صادرات نفت کرکوک از سوي اقليم بر خلاف قانون اساسي است و اين سوال را مطرح مي کنم اگر صادرات نفتي انجام مي شود، پس چرا حقوق کارمندان پرداخت نمي شود؟ به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، احمد ابوالغيط، دبيرکل اتحاديه عرب نيز که پيشتر از مقام هاي اقليم کردستان عراق خواسته بود، همه پرسي را به تاخير بيندازند اما پاسخ منفي دريافت کرده بود، اين بار از مقام هاي اقليم خواست پيش از برگزاري همه پرسي استقلال با دولت مرکزي بغداد مذاکره کنند.
    وي در نشست وزيران امور خارجه اين اتحاديه در قاهره گفت: ما بايد به فرآيندهاي مذاکراتي فرصت دهيم تا از اين طريق قانون اساسي که نمايندگان کرد نيز در تدوين آن نقش داشته اند، اجرا شود. ابوالغيط همچنين خواستار حفظ تماميت ارضي عراق شد و گفت: جهان عرب مايل است کردها در عراق و سوريه به عنوان بخشي از جامعه باقي بمانند.
    پيش از اين نيز ابراهيم جعفري، وزير خارجه عراق به بخش هايي از قانون اساسي عراق که در آن بر لزوم حفظ تماميت ارضي عراق تاکيد شده، اشاره کرده و گفته بود: همه پرسي کردستان پيامدهاي خطرناکي براي امنيت و ثبات عراق و کشورهاي منطقه برجاي دارد. وي درباره اظهاراتي مبني بر اينکه جنگ طايفه اي در عراق وجود دارد، نيز گفت: اين اخبار به هيچ وجه صحت ندارد.
    
    شوراي استان ديالي مخالف برگزاري همه پرسي
    علاوه بر اتفاق نظر جامعه بين الملل، کشورهاي منطقه و مقام هاي دولت مرکزي عراق مبني بر خطرناک بودن برگزاري همه پرسي استقلال در اين برهه زماني، مقامات استان ديالي، يکي از استان هايي که قرار است در آن همه پرسي برگزار شود نيز مخالف همه پرسي هستند به طوري که در راي گيري روز سه شنبه شوراي استاني ديالي درباره همه پرسي، 26 نفراز 29 عضو اين شورا راي منفي به برگزاري همه پرسي داده و اعلام کردند، همه پرسي باعث تشديد تنش ها در سطح استان خواهد شد.
    شوراي استان ديالي درباره اين راي گيري گفت: اين شورا تصميم به رد برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان عراق گرفت زيرا مدت زمان کمي از نابودي داعش مي گذرد و اين اقدام باعث تشديد اختلافات در استان خواهد شد. اکنون استان ديالي بايد در مقابل فتنه جديد بايستد. اين شورا همچنين در روزهاي گذشته فرماندار شهر مندلي را به دليل اينکه يک جانبه تصميم به برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان عراق گرفته بود با اکثريت آرا از کار برکنار کرد. مردم استان ديالي هم با برپايي راهپيمايي، مخالفت خود را با برگزاري همه پرسي استقلال اقليم کردستان عراق ابراز داشته و آن را در محدوده اين استان رد کرده اند. علاوه بر استان ديالي، در کرکوک نيز اختلاف نظرها بسيار بالا است و به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، محمد باقر سهيل التميمي و شيخ عشيره بني تميم سه شنبه شب مخالفت خود را با برگزاري همه پرسي استقلال اعلام کرد و گفت: عشاير بني تميم بي ترديد برگزاري همه پرسي در استان کرکوک را برنمي تابند و هرکس که در رسانه ها ظاهر شود و به اسم بني تميم سخن بگويد و حامي برگزاري همه پرسي باشد، دروغ گفته زيرا موضع عشيره بني تميم، مخالفت با همه پرسي است. همين اختلاف نظرها در استان کرکوک باعث شد مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق روز سه شنبه به کرکوک سفر کند و با سخنراني بين مردم آنها را ترغيب به شرکت در همه پرسي و دادن راي آري کند.
    گذشته از تحرکات تبليغاتي بارزاني، برخي منابع ديروز چهارشنبه از برخي تحرکات نظامي نگران کننده اقليم نيز خبر دادند. حسن توران، نماينده ترکمان هاي استان کرکوک يکي از اين منابع بود که به رسانه ها گفت، دو گردان از نيروهاي نظامي اقليم به همراه شماري از اعضاي«پ.ک.ک»به کرکوک اعزام شده اند. اين در حالي است که روز سه شنبه نيز ارتش عراق با هدف جنگ با تروريست هاي داعش در حوالي کرکوک مستقر شد. اکنون اين نگراني وجود دارد که ورود نيروهاي نظامي اقليم کردستان عراق به منطقه اي که پيشتر ارتش عراق وارد آن شده بود، منجر به بروز تنش هايي در کرکوک شود.
    در چنين شرايطي، به گزارش «ايران» به نقل از خبرگزاري رويترز، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي برخلاف نظر جامعه بين الملل، با صدور بيانيه اي حمايت اين رژيم از استقلال اقليم کردستان عراق را اعلام کرد و گفت، از تلاش هايي که کردها براي دستيابي به استقلال خود صورت مي دهند، حمايت مي کنيم. تل آويو تنها حامي همه پرسي استقلال اقليم است زيرا منافع منطقه اي خود را در ناآرام بودن منطقه و تکه تکه شدن کشورهاي منطقه مي بيند. نتانياهو پيشتر نيز در اواسط ماه آگوست هنگامي که هياتي متشکل از 33 نماينده کنگره امريکا به سرزمين هاي اشغالي سفر کرده بود، در جمع اين هيات نسبت به تشکيل کشور مستقل کردستان در عراق ابراز علاقه کرد.
    دعوت «العبادي» از کُردها براي مذاکره در بغداد / 12 روز مانده به برگزاري همه پرسي استقلال اقليم رخ داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 246، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است