|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: ديدار دو روحاني اصلاحات
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4117
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


گزارش روز 
ديدار دو روحاني اصلاحات
عبدالله نوري به عيادت علي اكبر محتشمي پور رفت

نويسنده: مجتبي حسيني

دو روحاني: «عبدالله نوري و علي اكبر محتشمي پور» بازهم به هم رسيدند اما نه چون هميشه در كوچه پس كوچه هاي سياست كه در بيمارستان آراد تهران. جايي كه نوري به عيادت محتشمي پور رفت تا از رفيق قديمي اش بپرسد: شيخنا كيف حالك. اين دو روحاني پرآوازه نه براي اهل و عيال سياست كه براي مردم كوچه و بازار به ويژه نسل اول و دومي هاي انقلاب نام آشنايند و شناخته شده. اسم شان كه مي آيد كسي ديگر از تبار فكري و سياسي و سوابق شان سوال نمي پرسد. هر چه باشد در عالم انقلابي گري و سياست ورزي، كهنه كارند و پر سابقه. خط امامي اند و انقلابي. هر دو مُهر و مِهر امامِ انقلاب را در سينه و بر احكام حكومتي خود دارند. اين اما همه شباهت هاي شان نيست. چه آنكه هر دو اشتراكات ديگري هم دارند: از «مسووليت» هاي مشابه تا «مخالفان» مشابه و از «بحران» هاي مشترك تا «سرنوشت» مشترك. هرچه باشد هر دو از يك طايفه فكري اند و مخرج مشترك سياسي شان يك چيز است: «اصلاحات».
    
     شوراي سرپرستي صدا و سيما و مجلس
     محتشمي پور هرچند از نجف با امام بود اما فعاليت سياسي او و نوري پس از انقلاب با سرپرستي در صدا و سيما آغاز شد. از سال ٥٩ تا ٦٣ هر دو عضو شوراي سرپرستي صدا و سيما شدند. هرچند عبدالله نوري بعد از صداوسيما به وزارت خارجه و بعد هم به سپاه رفت و محتشمي پور سفير ايران در سوريه شد. اما پس از چندي دوباره اين دو روحاني سرشناس جا پاي يكديگر گذاشتند. محتشمي پور در مجلس سوم نماينده مردم تهران شد و نوري نماينده امام در سپاه پاسداران شد. اين دو البته هرگز در مجلس با يكديگر همكار نشدند. عبدالله نوري در انتخابات مجلس پنجم در سال ۷۴ از تهران به مجلس راه يافت و تنها ١١ راي كمتر اجازه نداد تا او رييس مجلس شود. اگر عبدالله نوري در مجلس پنجم به عنوان رييس فراكسيون اقليت (چپ هاي اسلامي) انتخاب شد، سيد علي اكبر محتشمي پور هم در مجلس ششم رياست فراكسيون دوم خرداد را پذيرفت تا از اين جهت اين دو روحاني سوابق و تجربياتي مشترك داشته باشند.
    
     وزارت كشور: تجربه مشترك
     كارنامه سياسي و مسووليتي سيدعلي اكبر محتشمي پور و عبدالله نوري جداي از تجربه مشترك نمايندگي مجلس و رياست فراكسيون چپ ها يك تجربه مشترك ديگر هم دارد: «وزارت كشور». محتشمي پور در دولت سوم جمهوري اسلامي از سوي ميرحسين موسوي براي تصدي وزارت كشور به مجلس معرفي شد و سكان وزارت را برعهده گرفت. او تا سال ٦٨ و پايان عمر دولت سوم هم وزير باقي ماند. هرچند لابي هاي بسياري از سوي جناح راست صورت گرفت تا محتشمي پور در مجلس نتواند راي اعتماد بگيرد اما در نهايت حمايت امام از او باعث شد او تا آخرين روز دولت جنگ مسووليت وزارت كشور را بر عهده داشته باشد: ماجرايي كه براي عبدالله نوري در وزارت كشور كاملا متفاوت شد. نوري پس از آنكه هاشمي رفسنجاني رييس جمهور شد به وزارت كشور رفت. حضور او در وزارت كشور سبب تحولاتي درخورتوجه شد: ادغام شهرباني، ژاندارمري و كميته هاي انقلاب اسلامي و ايجاد نيروي انتظامي از اقدامات دوران وزارت عبدالله نوري است. او تا پايان دولت اول هاشمي رفسنجاني در وزارت كشور بود. در دولت دوم هاشمي اما با فشار جناح راست و چرخش هاشمي، نوري از كابينه دوم دولت سازندگي جا ماند تا بشارتي جاي او را بگيرد. ناطق نوري در خاطراتش از چرايي عدم معرفي دوباره نوري براي پست وزارت كشور اينگونه روايت كرده است: در دوره چهارم، نمايندگان مجلس، در زمان آقاي هاشمي، طي نامه اي از ايشان خواستند تا آقاي عبدالله نوري را به عنوان وزير كشور معرفي نكند، من هم مداركي خدمت آقاي هاشمي دادم و خواستم كه عبدالله نوري به مجلس معرفي نشود كه ايشان هم پذيرفتند.
     چهار سال بعد با روي كارآمدن دولت اصلاحات، عبدالله نوري كه نماينده تهران در مجلس پنجم بود، از سوي محمد خاتمي به عنوان وزير پيشنهادي به مجلس معرفي شد و راي اعتماد گرفت. حضور دوباره او در وزارت كشور باز هم مورد انتقاد راستگرايان قرار گرفت و پرحاشيه شد. طرح استيضاح او موضوعي بود كه بارها و بارها در دستور كار نمايندگان قرار گرفت و در نهايت ١٠ ماه پس از وزارتش در تاريخ ٣٠ خرداد ١٣٧٧ با راي ۱۳۷ نفر از ۲۷۰ نماينده حاضر در جلسه استيضاح توسط مجلس پنجم بركنار شد.
     افزايش آزادي هاي سياسي و دفاع از غلامحسين كرباسچي شهردار سابق تهران از دلايل استيضاح او به وسيله اكثريت مجلس پنجم بود. ناطق نوري ماجراي استيضاح عبدالله نوري را اينگونه در كتاب خاطراتش بيان كرده است: آقاي عبدالله نوري مدتي وزارت كرد، چندين مرتبه هم از او در مجلس سوال شد. معمولا وقتي وزير پاسخ يك سوال را مي دهد، مي نشيند تا نماينده ها بيايند نزد او هم حرف بزنند، اما آقاي عبدالله نوري يك بار كه براي پاسخ به مجلس آمده بود، به محض تمام شدن حرفش، سرش را پايين انداخت و بيرون رفت. اين رفتار به خيلي از نماينده ها برخورد كه اين خيلي بي اعتنا حرف زد و بيرون رفت. روز استيضاح ايشان، وقتي صحبتش تمام شد، من را نگاه كرد و گفت: «حالا امروز بايد بنشينم يا بروم؟» من گفتم: «نه اتفاقا امروز، روز رفتن است». بعد روزنامه ها تحليل كردند كه رييس مجلس از اول مي دانست كه آقاي نوري راي نمي آورد، لذا گفت: « امروز، روز رفتن است». من در صحبتي گفتم: «اين كه من گفتم امروز، روز رفتن است» نه به اين معنا كه وزير نشوي، منظور اين بود كه امروز ديگر بعد از صحبت نبايد بنشيني، چون راي گيري است و در راي گيري خود وزير نبايد بنشيند.» تفسير مطبوعات چنين بود كه آقاي ناطق از اول مي دانسته و سناريو به رهبري او تنظيم شده بود. شعارهايي عليه مجلس و شخص من داده شد از جمله: «مجلس استبداد، مجلس زوري» يا «مجلس زوري نمي خواهيم، ناطق نوري نمي خواهيم.»
    
     روزنامه داري نوري و محتشمي پور
     عبدالله نوري و سيدعلي اكبر محتشمي پور پس از كسب تجربيات متعدد در مجلس و دولت انتشار روزنامه و آگاه سازي افكار عمومي را در صدر رفتار سياسي خود قرار دادند. نوري هرچند پيش از انتشار روزنامه در نخستين دوره انتخابات شوراي شهر و روستا از تهران كانديدا شد و به عنوان منتخب اول به شوراي شهر تهران راه يافت اما روزنامه خرداد را تاسيس كرد و سيدعلي اكبر محتشمي پور هم روزنامه بيان را منتشر كرد تا اين دو عضو سرشناس مجمع روحانيون مبارز سهم ويژه اي در روزنامه هاي دوم خردادي داشته باشند. روزنامه خرداد عبدالله نوري بي محابا به بررسي و تحليل بحران هاي دولت سيد محمد خاتمي همچون قتل هاي زنجيره اي پرداخت. روزنامه اي كه جناح راست توان تحمل آن را نداشت تا آنكه كيفرخواست ۴۴ صفحه اي عليه وي را تنظيم و از سوي دادگاه ويژه روحانيت فراخوانده شد و پس از چندين جلسه محاكمه و دفاع، و بنابر اتهام هايي مانند توهين به مقدسات، نشر اكاذيب، اقدام عليه امنيت ملي و نظاير اينها، در دادگاه ويژه روحانيت محاكمه و به ۵ سال زندان محكوم شد. روزنامه بيان سيد علي اكبر محتشمي پور شايد به تند و تيزي روزنامه خرداد نوري نبود اما در ماجراي توقيف فله اي روزنامه هاي دوم خردادي سرنوشتي بهتر از روزنامه خرداد نداشت.
    
     تفاوت هاي دو روحاني
     عبدالله نوري و سيد علي اكبر محتشمي پور هر چند شباهت هايي بسياري به هم دارند اما تنها نقطه تمايز آنان در ماجراي مرتبط با نهضت آزادي است و حضور در يكي دو برنامه مهم پس از انتخابات رياست جمهوري ٩٦. جايي كه محتشمي پور هميشه مخالفت فعاليت سياسي نهضت آزادي و اعضاي آن بود و عبدالله نوري موافق فعاليت هاي آنان. از سوي ديگر محتشمي پور برخلاف نوري توانست پس از اعلام رسمي بستري شدن آيت الله خامنه اي در بيمارستان به ملاقات ايشان برود و در مراسم تنفيذ حسن روحاني حضور پيدا كند. هرچند اين دو روحاني سرشناس اصلاح طلب با وجود تفاوت اين تك اختلاف سياسي و موقعيتي در ماجراي انتخابات ٨٨ بازهم سرنوشتي مشابه داشتند. نوري با وجود درخواست ادوار تحكيم وحدت و دفتر تحكيم وحدت و تعدادي از روزنامه نگاران در نهايت از حضور در انتخابات انصراف داد و سيدعلي اكبر محتشمي پور رياست ستاد انتخاباتي مهدي كروبي را برعهده داشت و پس از پايان انتخابات رياست جمهوري ٨٨ كميته صيانت از آراي كروبي را عهده دار شد و در نهايت همين مساله منجر به كنارگذاشتن وي از دبيركلي كنفرانس بين المللي حمايت از انتفاضه مردم فلسطين شد تا اين چهره پر سابقه و از موسسين حزب الله لبنان پس از انتخابات ٨٨ ايران راهي نجف شود. حالا دو روحاني نامدار اصلاحات پس از فراز و فرودهاي بسيار به هم رسيده اند اما با شرايطي بسيار متفاوت از دهه ٦٠. بايد ديد با بازگشت اصلاح طلبان به قدرت و بهبود دم و بازدم اصلاح طلبان در اتمسفر سياسي ايران آيا عبدالله نوري و سيدعلي اكبر محتشمي پور براي تثبيت و بهبود موقعيت و وضعيت اصلاح طلبي فعاليت هاي سياسي خود را از سر مي گيرند يا آنكه بازهم در روي همان پاشنه از ٨٨ به اين سو براي آنان مي چرخد؟
    
    گزارش روز: ديدار دو روحاني اصلاحات / عبدالله نوري به عيادت علي اكبر محتشمي پور رفت
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 55 بار
    آثار ديگري از "مجتبي حسيني"

  صبحانه كاري با رسانه ها
مجتبي حسيني، اعتماد 31/3/97
مشاهده متن    
  هنگام درنگ است / تحليل وضعيت سياسي كشور در گفت و گو با محمدرضا تاجيك
مجتبي حسيني، اعتماد 28/3/97
مشاهده متن    
  علي اكبر محتشمي پور در گفت و گو با «اعتماد»: نفوذ با ماسك انقلابي گري
مجتبي حسيني، اعتماد 8/3/97
مشاهده متن    
  ما و سناريوي ترامپ
مجتبي حسيني، اعتماد 3/3/97
مشاهده متن    
  زبان بي لكنت
مجتبي حسيني، اعتماد 22/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام سبزانديشان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است