|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: مشكلات مديريتي، سد راه گردشگران درياچه «اوان»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6828
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


مشكلات مديريتي، سد راه گردشگران درياچه «اوان»
حفاظت و نگهداري از اين درياچه زيبا و طبيعي متولي ثابتي ندارد و همين مساله مشكلات فراواني را ايجاد كرده است

نويسنده: كوروس سليماني

قزوين- يکي از نقاط مهم گردشگري استان قزوين درياچه «اوان» الموت است که در 75 کيلومتري شهر قزوين قرار دارد. اين درياچه طبيعي که در بين 4 روستاي «اوان»، «وربن»، «زرآباد» و «زواردشت» قرار دارد، به قدري زيباست که در همان لحظه اول نگاه هر بيننده اي را به خود جلب کرده و کمتر کسي است که با ديدن اين منظره از فراز جاده، توقف نکرده و درهمان ابتدا عکس يادگاري نگيرد. درياچه اوان که بيش از 70 هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع يک هزار و 800 متري از سطح دريا واقع شده و تنها از آب چشمه هاي زيرزميني موجود در بستر درياچه تغذيه مي کند و تنها بخش ناچيزي از آن هنگام بارندگي تامين مي شود. در تابستان اين درياچه محل ماهيگيري، آب تني و قايقراني و در پاييز، مامن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابي و در زمستان با توجه به برودت هوا و يخ زدن سطح آن قابل اسکي سواري نيز است. با وجود اينکه چند سالي است در ورودي اين درياچه کيوسکي نصب شده و از گردشگران مبلغي براي ورودي نيز گرفته مي شود، اما اين در شرايطي است که حداقل امکانات به آنان ارائه مي شود و همين مساله باعث گلايه بسياري از گردشگران شده که بعضاً از راه هاي دور خود را به اين منطقه رسانده اند. شايد يکي از دلايل اين نابساماني، مشکلات مديريتي اين منطقه باشد.
    
    برشساماندهي مديريت درياچه
    
    مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري استان قزوين افزود: در حالي که درياچه اوان منطقه نمونه گردشگري است و متولي درياچه هم بايد سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري باشد، اما وقتي که شرايط امنيتي مي شود، قانوناً دستگاهي که متولي مسائل امنيتي است وارد ماجرا مي شود و حالا هم استانداري وارد عمل شده و بخشداري را براي ساماندهي مديريت درياچه تعيين کرده است؛ بخشداري هم دهياران را انتخاب کرده و حالا آنان بايد جوابگو باشند که آيا اين تصميم کارآمدي داشته و به کجا رسيده است. فکر مي کنم باز هم کار پيش نرود و راه چاره اين است که حاکميت اعمال قدرت کند. اگر فضا به اين سمت پيش برود، سازمان ميراث فرهنگي ترجيح مي دهد که کاملاً از ماجرا کنار بکشد. ابتدا بايد امنيت منطقه تامين شود، وقتي سرمايه گذار در امنيت نيست چطور مي توان انتظار شرايط ايده آل را داشت. با رفتاري که برخي افراد محلي با سرمايه گذاران انجام مي دهند، هيچ شرکتي حاضر به سرمايه گذاري نمي شود. بنابراين در استانداري تصميم گرفته شد که مسئوليت درياچه بر عهده بخشداري الموت و بهره برداري آن تا پايان تابستان به دهياران 5 روستاي پيرامون سپرده شود، اما اشخاصي که منحصراً ذينفع هستند با اين تصميم مخالفت کردند و گفتند که غير از اهالي روستاي اوان کسي را نمي گذاريم ورود کند و تهديد به قتل هم کرده اند و با اين شرايط هيچ پيمانکاري توانايي کار کردن را نخواهد داشت.

    
    مشکلات پيش روي درياچه
    «محمد علي حضرتي ها» مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري استان قزوين در ارتباط با انتخاب پيمانکار اين درياچه به «ايران» گفت: فرآيند انتخاب پيمانکار درکارگروه گردشگري استان که در حدود 30 اداره در آن عضو هستند، تصويب مي شود و بر همين اساس در طول چند سال گذشته بهره برداري و مديريت ساحل درياچه به چند گروه سپرده شد، از جمله يکسال به شرکت تعاوني روستايي اوان واگذار کرديم و به مسئولان اين تعاوني پيشنهاد داديم که براي هزينه هاي اوليه و جاري مي توانند از گردشگران وروديه بگيرند. چند بار با آنان جلسه گذاشتيم و خواستيم تا با روستاهاي مجاورشان همراهي کنند، اما حاضر به همکاري با روستاهاي ديگر نبودند و خود را مالک درياچه مي دانند. به آنان گفتيم درياچه اوان انفال و ملي است و متعلق به هيچ کس نيست و بهتر است با ساير روستاهاي مجاور نيز همکاري کنيد، اما قوياً گفتند که حاضر به همکاري با هيچ روستايي نيستند. اين افراد خود را مالک درياچه مي دانند و حتي همکاري با روستاي وربن که نزديک تر به درياچه است را نيز رد کردند و در طول اين يکسال، هيچ سرمايه گذاري و اقدامي هم در محل صورت نگرفت. پس از آن يکسال و 3 ماه نيز اين محل در اختيار يک شرکت بود که واقعاً براي درياچه برنامه داشت. اين شرکت سرويس هاي بهداشتي را که به دليل نشت فاضلاب تبديل به کانون خطر براي درياچه شده بود را با نصب سپتيک (تانکرمخزني تصفيه فاضلاب) ايمن کرد، با برپايي کلاس هاي آموزشي صنايع دستي فراموش شده را احيا کرد، اما برخي افراد بومي که منافع شخصي داشتند با درگيري هاي فيزيکي اجازه فعاليت ندادند و با کارشکني و درگيري با کارکناني که حتي از افراد همان محل بودند مانع تراشي کردند. به همين دليل تصميم گرفته شد راه هاي ديگري براي مديريت درياچه استفاده شود.
    
    در نظر گرفتن ملاحظات بومي و منطقه اي
    درهمين ارتباط، «علي فرخزاد» معاون عمراني استاندار قزوين نيز اظهار داشت: با توجه به مشکلاتي که در مديريت اين درياچه وجود داشت، جلسه اي با حضور سازمان هاي مرتبط برگزار کرديم و قرار شد که طي يک فراخوان به جذب سرمايه گذار اقدام کنيم و براي اينکه تنش ها را از بين ببريم، شرکتي مد نظر ماست که همه ملاحظات بومي و منطقه اي را در نظر بگيرد. از طرف ديگر قرار شد، مطالعاتي را که مشاور ميراث فرهنگي چند سال پيش انجام داده بود بازنگري شود و تا زماني که مزايده برگزار و شرکت سرمايه گذار جذب شود، موقتاً بخشداري با همکاري دهياري ها و تعاوني هاي روستايي که در منطقه وجود دارند متولي بهره برداري از درياچه باشند و هم بهره برداري از قايق ها و هم ساحل و کنار درياچه با آنها باشد. در حال حاضر يکي ديگر از مشکلات، قايق هاي پدالي داخل درياچه است که به گردشگران اجاره داده مي شود و اين قايق ها به دليل اينکه روغنکاري مي شوند، آب درياچه را آلوده مي کنند.
    رئيس سازمان ميراث فرهنگي که خود يکي از معترضان استفاده از اين قايق ها در درياچه است، در اين باره عنوان کرد: در حالي که اين قايق ها بايد در اختيار شرکت بهره بردارباشد، اما توسط يکي از بوميان محلي که خود کارمند سازمان محيط زيست است با مجوز سازمان محيط زيست آنها را اجاره مي دهد. جداي از اينکه تمام درآمد اين قايق ها به جيب خود اين شخص مي رود، اين قايق ها به دليل روغنکاري، بشدت آب درياچه را آلوده مي کنند و معترض آن هستيم، اما همان طور که گفتم حرف ما راه به جايي ندارد. در تصميم جديدي که در استانداري گرفته شد، قرار شد همزمان با خلع يد شرکت مذکور، قايق ها نيز از اين شخص گرفته شود، اما هنوز اين اتفاق نيفتاده است.
    
    حفاظت از درياچه بر عهده سازمان محيط زيست است
    در همين ارتباط، «سياوش شمسي پور» مدير کل حفاظت محيط زيست هم اظهار داشت: درياچه اوان يکي از تالاب هاي مهم کشور است و حفاظت آن بر عهده سازمان محيط زيست است و در طول چند سال گذشته 400 تا 500 ميليون تومان هزينه کرده ايم؛ از جمله پاکسازي کف درياچه، جلوگيري از ورود سيلاب، لوله گذاري براي تامين کسري آب درياچه و نصب دوربين هاي حفاظتي آنلاين. با اين شرايط در حال حاضر درياچه از وضعيت خوبي برخوردار است.
    وي افزود: در بحث گردشگري، مديريت برعهده ميراث فرهنگي است و قايق هاي پدالي نيز به صورت محدود و مديريت شده زير نظر دهياري اوان هستند که هم اکنون به بخشداري واگذار شده و اميدواريم با همکاري دستگاه هاي ذيربط و اجراي طرح کارشناسي به حفظ هر چه بهتر درياچه کمک کنيم. در ضلع شمالي و غربي اين درياچه باغ ها و زمين هاي کشاورزي وجود دارد که در برخي مواقع ورود گردشگران به باغ ها و اطراق در آنها باعث بروز تنش هايي بين کشاورزان و گردشگران شده است.
    معاون عمراني استاندار قزوين در پاسخ به اين سوال که آيا فکري براي تملک اين زمين ها و استفاده از آنها براي اهداف گردشگري شده، بيان کرد: در سال هاي گذشته بخشي از اين اراضي را ميراث فرهنگي به تملک خويش درآورده و در نظر داريم با تامين اعتبار و تملک اين زمين ها، هم از ساخت و سازهاي غير مجاز جلوگيري کنيم و هم در توسعه امکانات گردشگري منطقه از آنها استفاده کنيم.
    
    حرف آخر
    هر چه که هست درياچه اوان به دليل همين مشکلات مديريتي نتوانسته آن طور که شايسته است به محلي براي آسايش گردشگران تبديل شود که اميدواريم مسئولان استان قزوين چاره اي براي مديريت اين درياچه بينديشند و با توسعه امکانات، باعث رونق بيشتر گردشگري منطقه شوند و گردشگران نيز با خاطره اي به ياد ماندني به خانه هاي خود بازگردند.
    مشکلات مدیریتی، سد راه گردشگران دریاچه «اوان» / حفاظت و نگهداری از این دریاچه زیبا و طبیعی متولی ثابتی ندارد و همین مسأله مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از "كوروس سليماني"

  همياري براي مهار بحران آب در استان قزوين / هم اكنون آب شرب قزوين از منابع زيرزميني تامين مي شود
كوروس سليماني، ايران 23/4/97
مشاهده متن    
  قطار قزوين - رشت هفته دولت به گيلان مي رسد / شمارش معكوس بهره برداري از طرح ماندگار ديگري توسط دولت دوازدهم
كوروس سليماني، ايران 24/2/97
مشاهده متن    
  خطر در كمين بافت فرسوده شهر قزوين / بنا بر آمار، شهر قزوين نزديك به 500 هكتار بافت فرسوده دارد كه بيشتر آن در جنوب اين شهر قرار گرفته است
كوروس سليماني، ايران 7/12/96
مشاهده متن    
  تعزيه، اوج موسيقي آييني و عاشورايي / چنگيز كاكاوند در گفت و گو با «ايران» مطرح كرد
كوروس سليماني، ايران 17/8/96
مشاهده متن    
  «سيچانلو»، روستاي موفق در توليد انرژي خورشيدي / اين روستاي تاكستان قزوين در 7 سال اخير برق مورد نياز خود را از خورشيد تامين كرده و مي تواند الگويي مناسب براي ساير روستاهاي ايران باشد
كوروس سليماني، ايران 6/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ميكروب شناسي مواد غذايي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است