|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: حصر با درخواست رييس قوه قضاييه و تاييد شوراي عالي امنيت ملي بود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4138
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


سوژه روز 
حصر با درخواست رييس قوه قضاييه و تاييد شوراي عالي امنيت ملي بود
تشريح روند حصر سران فتنه به روايت سردار نجات


گروه سياسي - جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه، از چگونگي تصميم گيري براي حصر معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهوري سال ٨٨ گفت: از پيشنهادي كه از سوي رييس قوه قضاييه مطرح شد و در جلسه آن روز شوراي عالي امنيت ملي هم مورد موافقت تمامي اعضا قرار گرفت. او حتي نامه نوشتن به رهبري انقلاب براي رفع حصر را جوسازي خواند و تاكيد كرد كه «اصلا رهبري در امور حصر دخالت نداشتند و ندارند. » سردار نجات در جمع مسوولان بسيج دانشجويي كشور، در تشريح آنچه پس از انتخابات رياست جمهوري دهم رخ داد، با بيان اينكه از چند ماه قبل يك جريان سازمان دهي شده و يك كميته براي احياي جريان فتنه و ملتهب كردن فضاي سياسي كشور تشكيل شده كه مي خواهد جاي متهم و مدعي را در موضوع فتنه عوض كند، اظهار كرد: ما معتقديم كه فتنه جنايات بزرگي را مرتكب شد، امنيت ملي را خدشه دار كرد و در مردم ايجاد انشقاق و دشمنان خارجي ما را اميدوار كرد و حالا مي خواهند از موضع طلبكار، نظام را بدهكار نشان دهند. وي با بيان اينكه آنها برنامه مفصلي براي چند ماه آينده دارند، افزود: من در اين سخنان در چند سرفصل به موضوع فتنه و نحوه برخورد نظام با اين افراد خواهم پرداخت. جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با بيان اينكه به گفته حضرت آقا، فتنه ٨٨ يكي از بزرگ ترين چالش هاي ايجاد شده براي نظام بود كه حتي از جنگ تحميلي يا فتنه منافقين در خرداد سال ٦٠ هم بالاتر است، به بررسي علت حصر و روال قانوني آن پرداخت و گفت: همه اسناد مي گويد اردوكشي هاي خياباني در جريان فتنه از قبل طراحي شده بود و طبق اطلاعاتي كه ما داشتيم، در جريان فتنه اتاق هاي فكري تشكيل شد و اين طور برنامه ريزي كردند كه اگر ما در انتخابات پيروز شويم و هواداران مان در خيابان باشند، مي توانيم مطالبات ديگر را مطرح كنيم و اگر در انتخابات شكست خورديم، بايد با مطرح كردن تقلب در انتخابات، خواستار ابطال شويم و وقتي اين خواسته محقق شد، در واقع پيروزي ما است و مي توانيم مطالبات بعدي را هم مطرح كنيم.
    
     راهكار عبور از حكومت
     سردار نجات در ادامه سخنراني خود، به اقدامات حزب مشاركت در سال انتخابات اشاره كرد و گفت: در آن مقطع يك جزوه ٤٠ صفحه اي به عنوان سند «تاملات راهبردي حزب مشاركت» در دفتر اين حزب با آرم آنها به دست آمد كه حاوي راهكار عبور از حكومت به اصطلاح آنها توتاليتر به دموكراتيك اسلامي بود كه چطور مي توان با استفاده از تجربه انقلاب هاي مخملي در ديگر كشورها جرياني را عليه حاكميت ايجاد كرد، نارضايتي ها را گسترش داد و اعتراضات مدني را به وجود آورد. جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران گفت: از مدت ها قبل از آن، مجموعه جلساتي در دفتر مهندس موسوي برگزار مي شد و در اين جلسات درخصوص راهكار عبور از حكومت مبتني بر ولايت فقيه بحث كردند و بعدها كه افرادي دستگير شدند، صورت جلسات آنها به صورت تايپ شده در اختيار ما قرار گرفت.
    
     ٥٠٠ هزار نفر به خيابان ها آمده بودند
     به گزارش فارس، سردار نجات اظهار كرد: وقتي هنوز انتخابات در روز ٢٢ خرداد در حال انجام بود، در ساعت پاياني شب، در حالي كه راي گيري هنوز ادامه داشت، مهندس موسوي مصاحبه اي كرد و گفت طبق اطلاعاتي كه به من رسيده، راي مردم به اينجانب است و خود را پيروز انتخابات دانست و تاكيد كرد اگر اتفاقي غير از اين رخ دهد غيرقابل قبول خواهد بود و من از حقوق مردم دفاع خواهم كرد و سپس خطاب به مردم اظهار داشت كه خود را براي برگزاري جشن پيروزي او آماده كنند. اين درحالي بود كه هنوز شمارش آرا شروع نشده بود. موسوي و كروبي بدون مجوز وزارت كشور از مردم درخواست كردند كه روز ٢٥ خرداد از ساعت ٣ عصر از ميدان انقلاب تا ميدان آزادي راهپيمايي كنند كه اين راهپيمايي مفصل هم بود. طبق برآورد ما در آن روز حدود ٤٥٠ تا ٥٠٠ هزار نفر به خيابان ها آمدند كه عناصر ضد انقلاب با سوءاستفاده از اين تجمع به پايگاه بسيج در ميدان آزادي حمله كردند و آن را آتش زدند و تعدادي كشته شدند.
    
     آيا دولت دهم نمي توانست ٧ دهم درصد راي را جابه جا كند؟
     جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران افزود: همان دولت (دولت احمدي نژاد) كه انتخابات سال ٨٨ را برگزار كرد، در سال ٩٢ انتخابات رياست جمهوري را برگزار كرد و آقاي روحاني با ٧/٥٠ درصد به عنوان رييس جمهور انتخاب شد و از ٧ دهم درصد آراي مردم حفاظت كرد. ما آن شب در دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي بوديم. اواخر شب وزارت كشور گفت آرا بسيار به هم نزديك است و ممكن است انتخابات به دور دوم كشيده شود اما فرداي آن روز ديدند كه روحاني ٧ دهم درصد راي بيشتر آورده است. حالا اگر آن دولت در سال ٨٨ چنين تقلبي مي توانست بكند در سال ٩٢ نمي توانست ٧ دهم درصد آرا را جابه جا كند تا انتخابات به دور دوم برود؟
    
     آقاي خاتمي گفت كه اين حجم تقلب ممكن نيست
     جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اظهار داشت: آقاي خاتمي هم حداقل در ١٠ جلسه كه اسناد آن به دست ما هم رسيده است گفته كه ما از اول هم مي دانستيم كه اين حجم تقلب ممكن نيست. حال سوال اصلي اين است مهندس موسوي در اطلاعيه شماره ١تا ٤ خود و ساير بيانيه ها مدعي بود كه بر اساس اطلاعات به دست آمده از صندوق ها ايشان پيروز انتخابات است و تقلب رمز اصلي شورش عليه قانون بود. چرا اين ادعا را خودشان نتوانستند ثابت كنند و نمايندگان آنها هم آن را نقض و نقد كردند و سايرين اين فتنه هم گفتند ما آن را قبول نكرديم. آنها دروغ بزرگي را به نظام نسبت دادند. امنيت ملي را هم مخدوش كردند بعد گفتند تقلب شده حالا همان دست اندركاران آن روز فتنه امروز مجددا كميته فتنه تشكيل داده اند و مي خواهند جاي مجرم و قاضي را عوض كنند.
    
     رهبري به موسوي گفتند، جنس تو از جنس ضدانقلاب نيست
     سردار نجات در ادامه به نحوه برخورد نظام و رهبري با سران فتنه پرداخت و گفت: در ٢٤خرداد ٨٨ رهبري مهندس موسوي را خواستند و به او گفتند كه جنس تو از جنس ضدانقلاب نيست و اگر اعتراضي داري از مسير قانوني پيگيري كن و به او تذكر دادند كه اگر كاري را شروع كردي معلوم نيست بتواني جمع كني و به شوراي نگهبان هم فرمودند تا به اعتراضات رسيدگي كنند و اگر هم لازم است حتي ٣٠ درصد صندوق ها را بازشماري كنند. جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران گفت: اما موسوي تا ٢٥ بهمن ٨٩ يعني ٢٠ ماه بعد از انتخابات دايم بيانيه مي داد و اين بار ديگر موضوع او انتخابات نبود و مردم را به ايستادن در برابر نظامي كه او مي گفت ديكتاتور است، دعوت مي كرد. جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران افزود: در ١٦ بهمن ٨٩ موسوي و كروبي به قصد ايجاد فتنه جديد با اينكه مي دانستند روز ٢٢ بهمن راهپيمايي برگزار مي شود از وزارت كشور درخواست مجوز راهپيمايي در حمايت از انقلاب تونس و مصر از ميدان انقلاب به سمت آزادي را كردند. وزارت كشور با اين راهپيمايي مخالفت كرد اما رسانه هاي خارجي و ضدانقلاب همين درخواست را تبديل به بيانيه راهپيمايي كرده و به شدت بازتاب دادند و آن را منعكس كردند. اما نهايتا ٣٥٠٠ نفر به خيابان آمدند و با نيروي انتظامي درگير شدند كه منجر به شهادت ٢ نفر شد. فرداي آن روز موسوي و كروبي بيانيه داده و از اين اقدام غيرقانوني حمايت كردند.
    
     نظام ٢٠ ماه مماشات كرد
     جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران افزود: در اين مقطع بود كه قوه قضاييه به دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي نامه زد و گفت نظام ٢٠ ماه در مقابل اين افراد مماشات كرده اما آنها قصد پايان دادن به ماجرا و اصلاح رويه خود را ندارند و به دنبال فتنه جديد هستند. اينجا بود كه رييس قوه قضاييه از رييس شوراي عالي امنيت ملي درخواست حصر كرد. اين موضوع در دبيرخانه بررسي و در شوراي عالي امنيت ملي مطرح شد و حتي يك نفر هم مخالفت نكرد در حالي كه افرادي مانند آقاي روحاني كه آن روز نماينده رهبري بودند، روساي قوا، وزير خارجه، وزير كشور، رييس ستاد كل و... عضو بودند همه بدون حتي يك نفر مخالف، همانطور كه دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي اعلام كرد، اصل مجرم بودن اينها را تاييد كردند، محاكمه را به مصلحت ندانستند (با اينكه محاكمه حق قوه قضاييه بود) و حصر را تاييد كردند.
    
     اصلا رهبري در امور حصر دخالت نداشتند و ندارند
     وي با اشاره به برخي جوسازي ها در خصوص نامه نوشتن به رهبري براي رفع حصر گفت: اصلا رهبري در امور حصر دخالت نداشتند و ندارند. درخواست رييس قوه قضاييه و مصوبه شوراي عالي امنيت ملي بود. امروز هم اگر بنابر مصالحي فرضا شوراي عالي امنيت ملي تصميم گرفت در شرايط حصر تغيير ايجاد كند (كه البته تاكنون طبق گزارش سخنگوي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي هيچ تصميم جديدي در مورد حصر گرفته نشده) باز حق قوه قضاييه براي محاكمه آنها سرجاي خودش است چرا كه هر سه نفر اين افراد پرونده مجرميت مفتوح دارند.
    
     اگر امام زنده بودند، به شدت برخورد مي كردند
     سردار نجات در پاسخ به اين سوال كه چرا سران فتنه محاكمه نمي شوند، اظهار داشت: به هر حال مصلحت انديشي هم يك اصل است، شوراي عالي امنيت ملي طبق قانون يك مرجع بزرگ صلاحيت دار براي اين امر است و اين شورا اين گونه تصميم گرفته است. نجات در پايان و در جمع بندي سخنان خود اظهار داشت: اعتراضات خياباني و فتنه ٨٨ از قبل برنامه ريزي شده بود و جريان فتنه با مخدوش كردن امنيت ملي و اميدوار كردن دشمنان نظام، ايجاد انشقاق ميان مردم و زمينه سازي براي تحريم هاي اروپا و امريكا مرتكب جنايات بزرگي شدند. وي گفت: اگر امام زنده بودند اين افراد را مصداق ياغي دانسته و با آنها به شدت برخورد مي كردند، اما رهبري به دليل فضاي غبارآلود اين گونه مصلحت ندانستند.
    
     نظام از خود خويشتنداري نشان داد
     جانشين رييس سازمان اطلاعات سپاه با بيان اينكه نظام در مقابل فتنه گران از خود خويشتنداري نشان داد به اميد اصلاح آنها و تغيير رويه ٢٠ ماه از برخورد و محاكمه آنها خودداري كرد تا اينكه فتنه گران به جاي تغيير رويه اقدام به ايجاد فتنه جديد براي ناامن سازي كشور كردند. حصر فتنه گران زماني اتفاق افتاد كه آنها ٢٠ ماه پس از انتخابات ٨٨ در بهمن ٨٩ به دنبال سوري سازي ايران بودند و مي خواستند ناامني هاي جديدي به وجود بياورند. وي تصريح كرد: تعدادي از محكومين و زندانيان فتنه با تشكيل كميته اي به دنبال ايجاد يك فتنه جديد هستند كه البته نظام، اقدامات غيرقانوني آنها را تحت كنترل دارد و عندالزوم با هماهنگي قوه قضاييه با آنها برخورد خواهد شد.
    سوژه روز: حصر با درخواست رييس قوه قضاييه و تاييد شوراي عالي امنيت ملي بود / تشريح روند حصر سران فتنه به روايت سردار نجات
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 48 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اورژانس و تروما
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، Jul 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است