|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: عقبگرد نرم بورس پس از 5 هفته
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4336
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397



خدمات سايت




 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


عقبگرد نرم بورس پس از 5 هفته
شاخص سهام 2/ 0 درصد افت هفتگي را تجربه كرد



    دنياي اقتصاد: شاخص کل بورس تهران طي معاملات روز گذشته با رشد 55 واحدي به سطح 83 هزار و 524 واحد رسيد. شاخص کل هم وزن نيز ديروز با رشد 03/ 0 درصدي مواجه شد و در ارتفاع 17 هزار و 546 واحد ايستاد. اين درحالي بود که ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهاي عادي، به لطف عرضه اوليه «هاي وب» به 219 ميليارد تومان رسيد. بدون احتساب عرضه اوليه، ارزش معاملات خرد بورس به 105 ميليارد تومان رسيد. اگرچه اين سطح از معاملات اندک به نظر مي رسد، اما نسبت به روزهاي اخير در محدوده بالاتري قرار دارد. بر همين اساس به نظر مي رسد که بورس رفته رفته از رکود فصل تسويه اعتبارات خارج مي شود.
    
    افت هفتگي نماگر بازار
    با وجود رشدي که شاخص بورس روز گذشته تجربه کرد، بازدهي متوسط هفتگي بورس در محدوده منفي باقي ماند. زيان متوسط سرمايه گذاري در بورس تهران طي هفته گذشته 2/ 0 درصد شد. چهارشنبه هفته گذشته شاخص بورس در سطح 83 هزار و 675 به کار خودپايان داد و اين در حالي است که سطح اين نماگر در انتهاي معاملات ديروز در عدد 83هزار و 524 واحد متوقف شد. با اين حساب، بورس تهران پس از 5 هفته متوالي رشد، در هفته گذشته با زيان مواجه شد. با توجه به افت نسبي قيمت هاي جهاني در بازار فلزات اساسي و محصولات معدني، که جمعه پيش رخ داده بود، شاخص بورس در اولين روز کاري هفته جاري (يکشنبه) با ريزش تقريبا 420 واحدي مواجه شده بود. روزهاي کاري بعد اما، رفته رفته شاخص به سمت جبران آن پيش رفت. در نهايت نتوانست تمام زيان روز شنبه را جبران کند. بر همين اساس اين نماگر در مجموع هفته افت حدودي 151 واحدي را ثبت کرد.
    
    رصد دقيق قيمت هاي جهاني از سوي بورس بازان
    در هفته هاي گذشته تنها موتور محرک بازار سهام، رشد قيمت فلزات اساسي و کانه هاي فلزي در بازارهاي جهاني بوده است. در انتهاي هفته گذشته اولين افت جدي اين محصولات در بازارهاي جهاني، پس از چند هفته رخ داد. در حالي که در ميانه هاي هفته گذشته، بهاي هرتن مس در بازارهاي جهاني به محدوده 7هزار دلار رسيده بود، در انتهاي هفته مزبور دوباره به کانال 6هزار و 700 دلاري برگشت. همين افت باعث شد که بورس بازان روز يکشنبه در نمادهاي فلزي و معدني بيشتر فروشنده باشند و در نتيجه شاخص بورس نيز با تاثيرپذيري از نمادهاي شاخص ساز گروه هاي فلزي و معدني افت قابل توجهي را تجربه کرد. روز دوشنبه با بازگشايي بازارهاي جهاني اما، ديگر خبري از افت هاي معنادار در بازارهاي جهاني نبود. اين موضوع سبب شد که عرضه و تقاضا به گونه اي رقم بخورد که افت روز يکشنبه بورس تهران تا حدودي جبران شود. به نظر مي رسد که فعالان بورس قيمت هاي جهاني را با دقت رصد مي کنند. اگرچه انحراف مثبت قيمت هاي فعلي جهاني از نرخ هاي پيش بيني شده در بودجه اغلب شرکت هاي گروه فلزي و معدني همچنان معنادار است، اما با توجه به ماهيت هيجاني بازارهاي جهاني، ممکن است بورس بازان هر افتي را نشانه اي از آغاز اصلاح شديد قيمت هاي جهاني تلقي کنند. برهمين اساس با ثبات قيمت ها در بازارهاي جهاني که در هفته جاري رخ داد، فعالان بورس تهران نيز از فشار فروش در نمادهاي فلزي و معدني کاستند.در اين گروه ها علاوه بر ريسک ريزش قيمت هاي جهاني، تعداد بالاي سهامداراني که در حاشيه امني از سود قرار گرفته اند، باعث مي شود که بورس بازان با احتياط بيشتري در سمت خريد سهام شرکت هاي فلزي و معدني گام بردارند.
    
    رکوردشکني پي درپي عرضه هاي اوليه
    طي معاملات روز گذشته، سهام شرکت داده گستر عصر نوين براي اولين بار در نماد «هاي وب» در بورس تهران عرضه شد. فعالان بازار 400 ميليون سهم «هاي وب» را در قيمت 285 تومان خريداري کردند و اين عرضه اوليه 114 ميليارد تومان از ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. نکته قابل توجه درباره اين عرضه اوليه تعداد کدهاي معاملات مشارکت کننده در فرآيند عرضه بود. 104 هزار و 873 کد معاملاتي ديروز اقدام به خريد «هاي وب» کردند، اين سطح از مشارکت در عرضه اوليه يک رکورد محسوب مي شود. پيش تر در نمادهاي «اوان» و «چدن» نيز رکوردشکني تعداد مشارکت کنندگان در عرضه اوليه صورت گرفته بود. تعداد معاملات در عرضه اوليه «اوان» و «چدن» به ترتيب 82هزار و 222 و 101 هزار و 332 نوبت بود که هريک در نوع خورد رکوردي محسوب مي شد. حالا با عرضه «هاي وب» و مشارکت 104 هزار و 873 کد معاملاتي در فرآيند عرضه، رکورددار تعداد خريداران در عرضه اوليه جابه جا شد. نکته ديگر آنکه عرضه اوليه «هاي وب» بر خلاف عرضه اوليه در دو نماد «چدن» و «اوان»، يک عرضه اوليه بزرگ به حساب مي آمد. عرضه «هاي وب» طي دو سال گذشته و از زمان عرضه اوليه سهام پتروشيمي فجر، بزرگ ترين عرضه اوليه انجام شده در بورس تهران به حساب مي آيد. ارزش معاملات «هاي وب» روز گذشته بالغ بر 114 ميليارد تومان بود.
    
    مروري بر آمار معاملات ديروز
    در داد و ستدهاي آخرين روز کاري هفته سهامداران بورس تهران بيش از 987 ميليون برگه سهم، حق تقدم وساير دارايي هاي مالي را دست به دست کردند. ارزش اين دارايي ها بيش از 355 ميليارد تومان بود و در 987 ميليون و 347 هزار نوبت معاملاتي به ثبت رسيد. ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهاي عادي بورس نيز رقمي در حدود 219 ميليارد تومان بود که 114 ميليارد تومان آن به عرضه اوليه «هاي وب» اختصاص داشت. اين در حالي است که متوسط ارزش معاملات در سه روز ابتداي کاري در هفته جاري 81 ميليارد تومان بود. با اين حساب ارزش معاملات خرد روز گذشته با رشد تقريبا 31 درصدي نسبت به ميانگين ارزش معاملات سه روز کاري ابتداي هفته مواجه شد( روز شنبه بورس تهران همزمان با عيد غدير تعطيل بود). به نظر مي رسد که بورس بازان رفته رفته از لاک احتياطي شهريورماه خارج مي شوند و اقدام به خريد و فروش سهام مي کنند. تنها دو روز کاري ديگر تا پايان مهلت فروش سهام به منظور تسويه اعتبارات فرصت باقي است.
    همان طور که اشاره شد، روز گذشته شاخص کل با رشد 54 واحدي به رقم 83 هزار و 524 رسيد. شاخص بازار اول 52 واحد افت کرد و شاخص بازار دوم 611 واحد صعودي شد. نمادهاي پالايش نفت بندرعباس، پالايش نفت تهران، آسان پرداخت پرشين و صنايع پتروشيمي خليج فارس با بيشترين تاثير مثبت بر شاخص، رشد اين متغير را رقم زدند. اين در حالي بود که نمادهاي مپنا، ملي مس و بانک ملت با بيشترين تاثير منفي بر شاخص مانع رشد بيشتر اين متغير شدند. در جريان معاملات ديروز گروه هاي فرآورده هاي نفتي، فلزات اساسي و خودرو با بيشترين حجم و ارزش معاملات در صدر برترين گروه هاي صنعت ايستادند.
    صدرنشيني بازار نيز با بيشترين رشد قيمت متعلق به نمادهاي هاي وب (عرضه اوليه)، آسان پرداخت پرشين، چدن سازان، آلومينيوم ايران، ايران خودرو ديزل، پگاه آذربايجان غربي و توليد مواد اوليه داروپخش بود. در مقابل نمادهاي دارويي لقمان، قند لرستان، فرآوري مواد معدني، قند هکمتان، پاکشو، آبادگران ايران و قند اصفهان بيشترين کاهش قيمت را تجربه کردند.در پايان معاملات ديروز سهامداران براي خريد سهام چدن سازان، اوراق مشارکت رايان سايپا، سهام پاکشو، آلومينيوم ايران، لعابيران و اوراق اجاره سايپا بيشترين تقاضا و سنگين ترين صف هاي خريد را تشکيل دادند. در سوي ديگر بازار گروهي از سهامداران براي خروج از اوراق مشارکت شهرداري مشهد، سهام پياذر، واحدهاي صندوق پارند پايدار سپهر، اوراق صکوک سايپا، اوراق مشارکت شهرداري مشهد و اوراق مشارکت شهرداري تهران بيشترين عرضه ها و طولاني ترين صف هاي فروش را ثبت کردند. همچنين در پايان معاملات ديروز «هاي وب» با معامله 400 ميليون سهمي به ارزش 114 ميليارد تومان بيشترين حجم و ارزش معاملات را داشت.
    عقبگرد نرم بورس پس از 5 هفته / شاخص سهام 2/ 0 درصد افت هفتگي را تجربه کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زراعت و فناوري زعفران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است