|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: ٧ استان متوليان تازه خود را شناختند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4161
چهارشنبه بيست و چهارم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


گزارش روز 
٧ استان متوليان تازه خود را شناختند
روحاني: بايد در اداره استان ها به مطالبه مردم در دوران انتخابات توجه شود

نويسنده: آرين افخمي

نخستين دور انتصاب استانداران جديد در دولت دوازدهم ديروز انجام شد و استانداران هفت استان با راي اعضاي هيات دولت مشخص شدند. در جلسه ديروز هيات دولت به رياست رييس جمهور روحاني، با راي اعتماد هيات وزيران محمدعلي نجفي استاندار البرز، محمدمهدي مروج الشريعه استاندار خراسان جنوبي، اسماعيل تبادار استاندار فارس، عبدالمحمد زاهدي استاندار قزوين، علي محمد احمدي استاندار كهگيلويه وبويراحمد، سيدموسي خادمي استاندار لرستان و فريدون همتي استاندار هرمزگان شدند. در ميانه هاي راه دولت قبل بود كه همراه نبودن برخي استانداران با سياست هاي دولت روحاني اعتراضاتي را به وجود آورد و چند استاندار تغيير كردند اما همچنان نسبت به عملكرد برخي استانداران انتقاداتي وجود داشت و همين باعث شد با آغاز كار دولت جديد، وزير كشور از احتمال تغييرات و جابه جايي هاي در ميان استانداران خبر دهد. حالا با مشخص شدن استانداران جديد هفت استان، سه نفر از آنها جديد هستند و چهار استاندار جابه جا شده اند. با وجود بسياري از تلاش ها و توصيه ها براي حضور بانوان در مناصب مديريتي در ميان اين هفت نفر هيچ خانمي حضور ندارد. هرچند وزير كشور از بررسي حضور بانوان به عنوان استاندار خبر داده و رييس دفتر رييس جمهور هم اين كار را شدني دانسته است.
    
     توصيه هاي روحاني به استانداران جديد
     در اين جلسه از سوي هيات دولت از زحمات استانداران قبلي تشكر شد و رييس جمهور ضمن آرزوي موفقيت براي استانداران، با تاكيد به حضور كامل و تمام وقت استانداران در استان محل ماموريت خود، گفت: استاندار و خانواده وي بايد در محل ماموريت خود به طور كامل و با همه وجود براي خدمتگزاري مستقر شود. رييس جمهور همچنين توجه استانداران به رونق اقتصادي و ايجاد اشتغال را مورد تاكيد قرار داد و اظهار كرد: آمار سه ماهه اول امسال نشان داد كه در مسير درستي قرار گرفته ايم، لذا بايد تلاش كنيم تا رشد اقتصادي موجود به رونق ملموس اقتصادي در كشور تبديل شود و در اين راستا ضرورت دارد به عوامل و لوازم ايجاد رونق اقتصادي توجه شود. رونق اقتصاد استان ها مي تواند از طريق فعاليت هاي استانداران صورت گيرد به همين دليل روحاني در توصيه خود به استانداران جديد عنوان كرد: توليد و رونق اقتصادي در استان ها بايد عمدتا متكي بر ظرفيت هاي خود استان و استان هاي همجوار باشد و استانداران مي توانند با رفع موانع، بهترين عملكرد را در جذب سرمايه و ايجاد اشتغال و رونق اقتصادي داشته باشند. امروز براي توسعه نيازمند سرمايه و تكنولوژي هستيم و استانداران مي توانند با برداشتن موانع و جذب بخش خصوصي و سرمايه ايرانيان خارج از كشور و نيز سرمايه خارجي در توسعه شتابان استان ها تاثيرگذار باشند. وي با تاكيد بر اينكه ايجاد اشتغال پايدار بايد اصلي ترين مساله در استان ها باشد، خاطرنشان كرد: در اين راستا دولت از هيچ كمكي دريغ نخواهد كرد، اما موفقيت اصلي استانداران در اين عرصه استفاده از توان بخش خصوصي و مردم است و چنانچه اين بخش ها با همه توان وارد عرصه شوند مي توانند شرايط را دگرگون كنند و وظيفه اصلي استانداران و مسوولان در اين زمينه بهبود و ايجاد فضاي مناسب براي كسب و كار است. رابطه خوب استانداران با بانك هاي استان مي تواند براي ايجاد فعاليت هاي اقتصادي در استان ها بسيار موثر باشد.
    
     لزوم ايجاد فضاي امن در استان ها
     يكي از وظايف استانداران ايجاد در استان تحت اختيارشان است. رييس جمهور هم وجود فضاي امن و آرام در استان ها و كشور را مورد تاكيد قرار داد و بيان كرد: فضاي جامعه بايد امن باشد و نه امنيتي: امنيتي شدن فضاي جامعه به معناي فرار سرمايه، فرار مغزها و عدم پيشرفت است. براي پيشرفت و توسعه بايد فضاي جامعه متعادل و آرام باشد. بايد توجه داشت كه فرهنگ و اخلاق با بگير و ببند اصلاح نمي شود، بلكه در اين زمينه بايد واقعيت هاي فرهنگي را به مردم معرفي كرد و در اين صورت مردم بهترين را انتخاب خواهند كرد. اين روزها بحث سپردن مناصب بالاي مديريتي به جوانان و بانوان، داغ است. روحاني هم توجه به جوانان و بانوان كشور را ضروري دانست و يادآور شد: امروز در فضايي كه بانوان كشور تحصيلكرده و در مراتب مديريتي، علمي، پژوهشي و تحقيقاتي موفق ظاهر شدند، لازم است در بخش هاي مختلف مديريتي و اشتغال از ظرفيت آنها استفاده شود و بايد تلاش كنيم عقب ماندگي هايي كه از گذشته در اين زمينه وجود داشته را جبران كنيم.
    
     وزير كشور چه گفت؟
     از سوي ديگر وزير كشور كه مسوول مستقيم انتخاب و بررسي عملكرد استانداران است درباره انتخاب هفت استاندار جديد توضيحاتي ارايه كرد. به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني فضلي ديروز در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران گفت: امروز هفت تن از استانداران را تعيين كرديم كه چهار نفر موجود بودند و جابه جا كرديم و سه استاندار جديد آمدند. وي افزود: در دور جديد با توجه به ارزيابي هايي كه از عملكردها داريم تعدادي جابه جا مي شوند. برخي خودشان تقاضا كردند كه در دستگاه هاي اجرايي ديگر ادامه همكاري دهند و تعدادي نيز تقاضا داشتند از خدمت مرخص و بازنشسته شوند. وزير كشور همچنين خاطرنشان كرد: ما مي خواهيم در كوتاه ترين فاصله براي اينكه تزلزلي در مديريت استاني ايجاد نشود اين كار را انجام دهيم و قول داده بوديم تا پايان شهريور همگي قطعي شوند و اين آمادگي را داريم و منتظريم كه در دولت در دستور جلسه قرار دهيم.
    
     ماجراي ادامه دار استاندار زن
     انتخاب استاندار از ميان بانوان مساله اي است كه اين روزها به شدت مورد پيگيري قرار گرفته و بعيد نيست در دولت دوازدهم چنين اتفاقي بيفتد. رحماني فضلي درباره احتمال انتخاب استاندار خانم گفت: دنبال هستيم و تلاش مي كنيم. در همين زمينه رييس دفتر رييس جمهور اين كار را كمي زمان بر اما ممكن دانست. محمود واعظي ديروز در حاشيه جلسه هيات دولت گفت: به هر حال اين موضوع در حال بررسي است و وزارت كشور تلاش بسيار زيادي كرده. انتخاب يك استاندار در يك استان كار بسيار سختي است و يك استاندار علاوه بر اينكه بايد با مديران كل همه وزارتخانه هاي مختلف هماهنگ باشد و آنها او را بپذيرند، بايد با ١٤ ارگان حكومتي به طور مرتب كارهاي خود را تنظيم كند، در عين حال مسوول تامين امنيت استان است و ما در انتخاب مسوول خيلي تفاوت جنسيتي قايل نمي شويم، اما به هر حال توانايي هايي كه يك شخص دارد، داراي اهميت زيادي است. وي همچنين خاطرنشان كرد: بايد به گذشته بازگرديم، آقايان اين مراحل را طي كرده اند و در زماني بخشدار و فرماندار و معاون استاندار بوده اند. ما اين كار را اخيرا شروع كرديم و تعدادي فرماندار زن در دولت يازدهم گذاشتيم و بعضي معاونين استانداران نيز از خانم ها بوده اند، بنابراين اين كار كمي زمان مي برد، اما ما محدوديتي به آن معنا قايل نيستيم. واعظي همچنين با اشاره به انتصاب هفت استاندار جديد اظهار كرد: رييس جمهور تاكيد كردند كه سن استانداران بايد پايين تر باشد و هر استانداري هر جا مي رود حتما بايد با خانواده خود برود و استاندار پروازي نمي تواند به مردم يك استان خدمت كند. در عين حال آقاي رييس جمهور تاكيد كرد كه استانداران از نيروهاي جوان و بانوان در استان خود استفاده كنند كه خوشبختانه وزير كشور هم كار بسيار خوبي كردند و براي تصويب هر استاندار در هيات دولت پيوست حكم وجود دارد و مشخص است كه هر كدام چه كاري بايد انجام دهند تا ان شاء الله استانداران مان با شرايط جديدي كار خود را شروع كنند.
    
     گرايشات استانداران جديد
     اما از ميان هفت استاندار جديد، سه نفر اصلاح طلب و چهار نفر اعتدال گرا هستند كه يكي متمايل به اصلاح طلبان و ديگري متمايل به اصولگرايان است. چهار نفر از آنها در دولت يازدهم هم استاندار بوده اند و در اين دولت به استان ديگري منتقل شده اند و سه استاندار جديد هم در ميان شان حضور دارند كه دو نفرشان سابقه استانداري در هيچ دولتي را ندارند. در طول جلسات بعدي هيات دولت تكليف استانداران ٢٤ استان ديگر هم به تدريج روشن مي شود چرا كه به گفته وزير كشور بهتر است تا پايان شهريور و قبل از بازگشايي مدارس، استان ها متولي خود را بشناسند و استانداران جديد هم زودتر كار خود را شروع كنند. بايد ديد كه در ميان ٢٤ استاندار ديگر بانوان انتخاب خواهند شد يا همچنان واليان مانند وزرا از ميان مردان انتخاب خواهند شد.
    
گزارش روز: ٧ استان متوليان تازه خود را شناختند / روحاني: بايد در اداره استان ها به مطالبه مردم در دوران انتخابات توجه شود
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار
    آثار ديگري از "آرين افخمي"

  ژنرال ها از ديروز تا امروز / بررسي تاريخي «اعتماد» از فرماندهان كل سپاه و ارتش
آرين افخمي، اعتماد 4/7/96
مشاهده متن    
  مجلس المشايخ نظام / «اعتماد» ادوار مختلف مجلس خبرگان را بررسي مي كند
آرين افخمي، اعتماد 28/6/96
مشاهده متن    
  در سوداي رهبري اصولگرايان / «اعتماد» شدت يافتن فعاليت هاي سيد ابراهيم رييسي پس از انتخابات را بررسي مي كند
آرين افخمي، اعتماد 19/6/96
مشاهده متن    
  تغيير در شرط «تحصيلات» و «سن» خبرگان / سخنگوي مجلس خبرگان از تصميمات جديد براي اين مجلس خبر داد
آرين افخمي، اعتماد 13/6/96
مشاهده متن    
  در جست و جوي استاندار / « اعتماد» با نگاه به كارنامه و عملكرد استانداران راه دشوار وزير كشور براي تغيير مديران استاني را بررسي مي كند
آرين افخمي، اعتماد 12/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت پسماند سبززيور
متن مطالب شماره 9، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است