|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: ناگفته هاي پرونده «بنيتا»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6853
چهارشنبه بيست و چهارم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 17 (حوادث) > متن
 
      


ناگفته هاي پرونده «بنيتا»
در جريان آخرين جلسه محاكمه بيان شد

نويسنده: معصومه مرادپور

گروه حوادث: دومين جلسه محاکمه متهمان پرونده قتل دلخراش «بنيتا» صبح ديروز در شعبه نهم دادگاه کيفري يک استان تهران به رياست قاضي محمدي کشکولي و با حضور مستشاران دادگاه - قاضي کيخوا و قاضي عباسي- برگزار شد.به گزارش خبرنگار حوادث «ايران»، در ابتداي دادگاه، قاضي در رابطه با متهم رديف چهارم- احمد- که به تازگي دستگير شده است گفت: «اين فرد به عنوان يکي از افراد حاضر در صحنه سرقت، به اتفاق دو همدستش حضور داشته است. اما به لحاظ اينکه همزمان با اين افراد دستگير نشده بود، تحقيقات از او در دادسرا ادامه دارد. به همين دليل اين فرد هم اکنون به عنوان مطلع در دادگاه حضور دارد.»
    
    برش«بنيتا» از شدت گرمازدگي جان باخت
     قاضي شهرياري - نماينده دادستان - ادامه داد: بر اساس گزارش پزشکي قانوني گرما زدگي و عوارض ناشي از آن علت فوت کودک بوده است و عنصر مادي جرم زماني اتفاق مي افتد که متهم خودرو را در کنار خيابان رها کرده است.وي در خصوص امضا شدن قرار منع تعقيب توسط اولياي دم گفت: بازپرس قرار منع تعقيب را براي اولياي دم ابلاغ کرده است و آنها آن را امضا کرده اند.قاضي شهرياري در خصوص نحوه دستگيري احمد نيز گفت: حکم دستگيري اين فرد از قبل صادر شده بود و حکم دستگيري اش مربوط به روز دوشنبه نبوده است. اين فرد درحال حاضر به عنوان مطلع در دادگاه حاضر شده و پرونده اتهامي اش در دادسرا مفتوح است.نماينده دادستان درپايان اشد مجازات را براي متهمين همراه با مجازات تکميلي درخواست کرد.پس از اظهارات قاضي شهرياري، کوشا -وکيل اولياي دم- در جايگاه قرار گرفت و گفت: متهمين اول و دوم با سرو صداي والدين از حضور کودک در خودرو مطلع شده بودند و حتي پس از سرقت خودرو خود کودک را در ماشين مشاهده مي کنند. متهم وقتي که اقدام به سرقت خودرو مي کند صاحب خودرو را که براي ممانعت از اين کار روي کاپوت قرار گرفته بود در حدود 50 متر روي زمين مي کشد که در واقع اين اقدام وي شروع به قتل بوده است. با توجه به اينکه اين کودک مظلوم واقع شده است و ما آمده ايم که حق اين کودک را بگيريم حتي اگر والدين قرار منع تعقيب را امضا کرده باشند مدعي العموم بايد نسبت به وقوع جرم قتل عمد اقدام کند.

    
     صدور حکم؛ بزودي
    پس ازپايان جلسه محاکمه، قاضي افتخاري- سرپرست دادگاه هاي کيفري يک استان تهران در پاسخ به سوال خبرنگار «ايران» اظهار کرد: هفته آينده حکم دادگاه اعلام مي شود. ضمن اينکه بازجويي نفر چهارم تاثيري در وضعيت پرونده ندارد.
    متهم رديف چهارم به عنوان مطلع در جايگاه حضور يافت تا به سوالات قضات پاسخ دهد.
    ازدواج کرده اي؟خير. مجردم.
    چند کلاس درس خوانده اي؟ ديپلمه هستم.
    قبل از بازداشت به چه شغلي مشغول بوده اي؟
    راننده بودم.
    سابقه کيفري داري؟ بله سابقه مواد مخدر دارم. به اتهام نگهداري 5 گرم شيشه به 5 سال حبس در زندان محکوم شدم اما به مواد مخدر اعتياد ندارم.
    روز حادثه چه اتفاقي افتاد؟ من با مهدي در زندان بوديم، زودتر از او آزاد شدم، اوهم بعد از من آزاد شد. آن شب که به من زنگ زد در خاوران بودم، با هم در ميدان آقا نور ساعت 5 صبح قرار گذاشتيم. مهدي خواست براي تهيه جنس پيش محمد برويم. در بين راه مهدي بهانه آورد که محمد جوابم را نمي دهد. من هيچ احتياجي به دزدي ندارم. مال سرقتي هم نمي خرم، .آن روز ساعت 9 صبح به آرايشگاهي رفتم. هنگامي که از آرايشگاه خواستم خارج شوم مهدي با من تماس گرفت و به ديدنم آمد و از من تقاضاي 3 هزارتومان پول کرد. بعد هم پول را به پيک موتوري داد. چند دقيقه بعد او را به خانه رساندم. در بين راه مهدي با محمد صحبت کرد. از مهدي پرسيدم چه شده است که گفت محمد ماشين روشن را دزديده است. من بعد از آن اتفاق ديگر او را نديدم و 38 روز در کمپ بودم.
    قاضي: اما حرف هاي شما با مهدي تناقض دارد.
    متهم: من مهدي را در قيامدشت پياده کردم و رفتم.
    قاضي: شما شنيديد که بچه را دزيده است چرا به بچه کمک نکرديد.
    متهم: من ماشين را نديدم. بچه را هم نديدم. روحم خبرندارد که اين اتفاق افتاده است.
    قاضي: گفتي اعتياد به مواد مخدر نداري.
    متهم: آن موقع داشتم اما به خاطر قولي که به خانواده ام داده بودم به کمپ رفتم، ديروز به خواهرم زنگ زدم و گفتم که ترک کرده ام. خواهرم گفت مامورها دنبالم هستند.ضمن اينکه روز گذشته خودم را به ماموران معرفي کردم.
    در ادامه رسيدگي طالب به عنوان مطلع به جايگاه فراخوانده شد وتوضيحاتي ارائه کرد. او گفت: من هيچ نقشي درسرقت ماشين نداشتم. از حضور کودک در ماشين هم بي اطلاع بودم. ضمن اينکه نياز مالي هم به سرقت نداشتم.قاضي کشکولي در ادامه رسيدگي به اين پرونده از سرهنگ فلاح يکي ازکارآگاهان پليس خواست به عنوان مطلع در جايگاه حاضر شده و به توضيح درباره نحوه تعقيب متهمين بپردازد.وي گفت: 29 تير به محض دريافت اخبار سرقت خودرو به همراه کودک شيرخواره، موضوع در دستور کار قرار گرفت و بلافاصله وارد عمل شديم. با توجه به اينکه پرونده از حساسيت ويژه اي برخوردار بود از تمام امکانات براي شناسايي و دستگيري سارقين استفاده کرديم. با توجه به اينکه در مسير سرقت يک دوربين وجود داشت که البته کيفيت مطلوبي نداشت اما با بررسي فيلم ها، هويت سارق را شناسايي کرديم که باعث شد بتوانيم براي دستگيري اش اقدام کنيم. پس از اينکه خودروي رها شده درکنار جاده شناسايي شد بلافاصله راهي اين محل شديم که در آنجا خودرو را زير درختي که کنار يک ساختمان بود مشاهده کرديم. اما متاسفانه درهاي ماشين کاملاً بسته و شيشه ها هم بالا بود.
    قاضي: در گزارش ها آمده است که يک مامورپليس راهور خودروي سرقتي را در زمان تردد مشاهده کرده است. چرا در اين خصوص اقدامي نشده بود؟
    بله، بنابر گزارش ها يکي ازهمکاران پليس راهور خودرو را در مسير مشاهده و موضوع را گزارش کرده بود. البته اين ماجرا 10 دقيقه قبل از اعلام سرقت خودرو بوده است.با اين حال مامور راهور که مشکوک شده بود، خودرو را تعقيب کرده و به خاطر اينکه راننده نسبت به تعقيب پليس حساس نشود با کمي فاصله از آن حرکت کرده است. اما خودرو متهم در دو راهي قيامدشت به سمت تهران باز مي گردد.
    قاضي: باتوجه به اينکه خودرو مدتي طولاني درکنار جاده متوقف بوده است چرا نيروهاي گشت براي شناسايي آن اعزام نشدند؟
    سرهنگ فلاح: با توجه به حساسيت پرونده ما همه توان و نيروهاي خود را براي شناسايي خودرو به کار بسته بوديم اما در خصوص پارک اين خودرو درکنار جاده، بايد گفت: متاسفانه محل پارک، منطقه پرتردد و شلوغي نيست و اگر خودرويي از آنجا عبور کند همگي سرعت بالايي دارند و احتمال اينکه کسي نسبت به خودرو مشکوک شده يا بتواند کودک را در آن مشاهده کند کم بوده است. حتي اگر فرد پياده اي از کنار خودرو هم عبور مي کرد با توجه به کثيف بودن خودرو و شيشه ها احتمال اينکه کسي نسبت به وجود کودک در خودرو حساس شود، کم است.
    
    سوالات وکيل مدافع اولياي دم از پليس
    در ادامه رسيدگي، دکتر کوشا وکيل اولياي دم با اجازه ازرئيس محکمه در جايگاه قرار گرفت و گفت: آقاي قاضي من نسبت به دو موضوع سوال دارم. اول اينکه چگونه امکان دارد که روز دوشنبه جلسه اول برگزار شود و روز سه شنبه متهم رديف سوم پرونده شناسايي و دستگير و امروز هم در دادگاه حاضر شود؟ چطور است که تاکنون موفق به دستگيري متهم نشده بودند ولي طي اين دو روز اين فرد بازداشت شده است؟ اين موضوع جاي سوال دارد و بايد بررسي شود.ضمن اينکه آقاي احمد- د که هم اکنون به عنوان مطلع در دادگاه حضور دارد بر اساس فيلم هاي دوربين ها بعد ازظهر حادثه بر سر صحنه حاضر مي شود که هدف او از اين کاردريافت اخبار بوده که ببيند اوضاع و احوال چگونه است. با توجه به صحبت هاي اين فرد مي توان باورداشت که او درجريان سرقت خودرو بوده است و اگر بموقع اين موضوع را گزارش مي داد مي شد جان کودک را نجات داد.
    وکيل اولياي دم با طرح سوال دومش گفت: سوال من از سرهنگ فلاح اين است که اقدامات پليس براي کشف سارق و کودک تا روز سه شنبه چه بوده است؟
    ***
     ٢٩ تيرماه خبر گم شدن کودک 8 ماهه به نام بنيتا و صداي لرزان مادري که از مردم تقاضاي کمک مي کرد در فضاي مجازي دست به دست شد. 6 روز از اين ماجرا گذشت و در حالي که تلاش هاي پدر و مادر و اعضاي فاميل و پليس آگاهي بي نتيجه مانده بود، خبري تلخ مبني بر فوت کودک هشت ماهه در رسانه ها پيچيد.پس از اعلام موضوع به پليس، ماموران پليس آگاهي تهران متوجه رد پاي دو سارق حرفه اي لوازم داخل خودرو شدند.با شناسايي مخفيگاه يکي از سارقان، او اعتراف کرد که خودرو و بچه در اختيار همدستش است. با دستگيري سارق دوم او در بازجويي ها منکر هرگونه سرقت شد تا اينکه پس از روبه رو شدن با همدستش لب به اعتراف گشود.سارق در بازجويي ها اعتراف کرد پس از سرقت خودرو از مشيريه به همراه کودک، آن را همان روز به يکي از خيابان هاي پاکدشت برده و پس از بالا کشيدن شيشه ها، آن را ر ها کرده است.
    ماموران بلافاصله به محل ر ها کردن خودرو در محله اي خلوت رفته و با جسد بنيتاي هشت ماهه که به دليل گرما، تشنگي و گرسنگي دچار جمود نعشي شده بود، روبه رو شدند.پس از آن با درخواست دادستان عمومي و انقلاب پاکدشت و موافقت شعبه اول دادگاه تجديد نظر استان تهران که رياست آن به عهده رئيس کل دادگستري استان تهران است پرونده از دادسراي پاکدشت به دادسراي عمومي و انقلاب تهران احاله شد و دادستان تهران يک هفته بعد از صدور کيفرخواست دائر بر قتل عمد در اين پرونده خبر داد.در ادامه، وکيل متهم رديف اول ضمن تسليت به خانواده اولياي دم اظهار کرد: اين حادثه احساسات کل جامعه را جريحه دار کرده است. جرايم ناشي از مواد مخدر و مواد روانگردان به گونه اي است که بايد مسئولان وجامعه فکر اساسي برايش نمايند. لايحه دفاعيه را به دادگاه تقديم و به طورشفاهي نيز نکاتي را بيان مي کنم.
    وي در خصوص اتهام قتل عمدي موکلش که در کيفرخواست مطرح شده گفت: به استناد بند پ ماده 290 قانون آيين دادرسي کيفري در موضوع قتل عمد موکلم فقط قصدش سرقت بوده است.بنا به اظهارات او محل پارک ماشين جاي پرترددي بوده و متهم فرض را بر اين گذاشته که در آن حوالي خودرو کشف مي شود و بچه به آغوش خانواده بازمي گردد که متاسفانه اين قصد منجر به قتل کودک مي شود.
    در ادامه دادگاه، قاضي محمدي کشکولي در خصوص يکي ديگرازمتهمان پرونده به نام احسان بيان کرد: اين فرد کسي است که محمد پس از اينکه خودرو را با طفل رها مي کند او را با پرايد سفيد رنگ متعلق به پدرش و با کيسه پلاستيک سفيد، سوار خودرو کرده و به منزل منتقل مي کند. پرونده اين فرد به اتهام خريد و فروش مواد مخدر، تحصيل مال مسروقه در دادگاه کيفري دو انقلاب در حال رسيدگي است.در حال حاضرهم اين فرد به عنوان مطلع در جايگاه حاضر مي شود.متهم درباره روز حادثه گفت: محمد دوستم است. آن روز تماسي گرفت و گفت بيا دنبالم که من هم به سمت خيابان استخر رفتم و با او تماس گرفتم. هنگامي که خيابان را دور زدم از شيشه ماشين به من دست تکان داد. 15 متر جلوترهم توقف کردم. محمد با کيسه سفيد رنگي داخل خودرو شد.
    قاضي: داخل کيسه سفيد چه بود؟
    يک کارت هديه پلمب شده و يک تي شرت سفيد رنگ داخل کيسه بود. درباره سرقت هم حرفي نزد ودرباره بچه هم چيزي نگفت. من در آگاهي متوجه شدم که بچه داخل خودرو بوده است. ما آن روز باهم به منزلمان رفتيم و من کارت را در مغازه اي به مبلغ 98800 تومان خالي کردم و يک گرم شيشه به محمد دادم و با هم مواد مصرف کرديم.
    قاضي: محمد شب را در منزل شما بود؟
    متهم: خير تا غروب آنجا بود.
    قاضي: چه زماني متوجه دستگيري محمد شديد؟
    متهم: با تماس زن صيغه اي اش متوجه شدم گرفتارشده است. در اين مدت با او تماس نداشتم و از سرقت خودرو و بچه هم بي اطلاع بودم.
    دفاعيات وکيل مدافع متهم رديف دوم؛
    در ادامه دادگاه ، وکيل متهم رديف دوم در دفاع از موکل خود گفت: پس از صدور قرار نهايي توسط بازپرس در خصوص اتهام موکل من، قرار منع تعقيب مبني بر قتل عمد برايش صادر شده است. همچنين در خصوص اتهام معاونت در سرقت براي موکلم بايد گفت موکل من در اين سرقت به نوعي درمقابل عمل انجام شده قرار گرفته است.ضمن اينکه ارتباط موکل من با متهم رديف اول فقط به خاطر اعتياد به مواد مخدر بوده است و اگر چنين موضوعي وجود نداشت اصلاً در اينجا حاضر نمي شد. در خصوص خودداري موکلم از کمک نيز بايد اعتياد وي به شيشه و آثار آن را مدنظر داشت و نيز اينکه موکل من از متهم رديف اول درخواست کرده بود که کودک را به آژانس تحويل دهد.
    
    دفاعيات وکيل مدافع متهم رديف اول
    درادامه رسيدگي به پرونده، وکيل متهم رديف اول درجايگاه ايستاد و گفت: سابقه سرقت، مصرف مواد مخدر، ترس از دستگيري و... همه عواملي بودند که باعث شد موکل من کودک را به نيروي انتظامي تحول ندهد. البته وي تمام سعي خود را کرده بود که خودرو را در جايي قرار دهد که قابل مشاهده و شناسايي باشد. در اين راستا متهم خودرو را در جايي پارک کرده است که محل تردد و رفت و آمد و محل برگزاري پنجشنبه بازار بوده است. محل پارک خودرو بين دو استخر واقع شده و محلي براي فروش لباس و ميوه بوده است. بر اساس گزارش ها، خودرو زير سايه بوده و دريچه کولر هم بازبوده است. اينها نشان مي دهد که وي قصد داشته جان کودک به خطر نيفتد و کوچکترين احتمالي مبني بر وقوع اين حادثه نمي داده است.
    پس ازدفاع وکيل متهم رديف اول، قاضي شهرياري نماينده دادستان در دفاع از کيفرخواست صادره گفت: همانگونه که در کيفرخواست آمده است اشد مجازات را براي متهمين درخواست کرده ايم.البته در اينجا بايد موضوع پيشگيري هاي رشد مواد را در نظر گرفت. چرا که در اين خصوص هيچ گونه اطلاع رساني صورت نمي گيرد. پس لازم است از اين تريبون به خانواده ها اعلام کنم که بيش از گذشته نسبت به موارد پيشگيرانه حساس بوده و موضوعات پيشگيرانه را رعايت کنند.
    
    چرا متهم با قرار 200 ميليون توماني آزاد شده بود
    قاضي شهرياري در پاسخ به ايراد وارده مبني بر اينکه چرا متهم رديف اول با اينکه سابقه سرقت دارد اما درحين وقوع سرقت آزاد بوده است گفت: آخرين سابقه سرقت وي مربوط به سال 95 است که وي به مدت 14 ماه در بازداشت بوده است که بيشتر ازمهلت قانوني بوده است. در نهايت هم با وثيقه 200 ميليون توماني آزاد مي شود. بنابر اين اگر دراين خصوص اعتراضي هست بايد به قانون باشد و نه به مجري قانون. بر اساس قانون هر کس قصد ارتکاب جرم را داشته باشد و شروع به جرم کند بايد متناسب با آن مجازات شود. متهم در اظهارات خود گفته است که من به قصد سرقت خودرو وارد خودرو شده ام اما بايد گفت که اين متهم فقط يک سرقت ساده را انجام نداده است. بلکه سرقت مقرون به آزار را مرتکب شده است. چون پدر قرباني براي جلوگيري از سرقت، خود را جلوي ماشين انداخته بود. اما متهم با دنده عقب گرفتن و انجام حرکات مارپيچ به وي آسيب رسانده و از محل متواري مي شود.
    ناگفته هاي پرونده «بنيتا» / در جريان آخرين جلسه محاکمه بيان شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 17 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    آثار ديگري از "معصومه مرادپور"

  خواننده زيرزميني قتل را گردن نگرفت
معصومه مرادپور، ايران 24/5/97
مشاهده متن    
  مطالبه مهريه پاي عروس را به پرونده قتل كشاند
معصومه مرادپور، ايران 22/5/97
مشاهده متن    
  كدورت خانوادگي، 4 خانواده را داغدار كرد
معصومه مرادپور، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  فرمان ايست پليس به راننده كر و لال
معصومه مرادپور، ايران 20/5/97
مشاهده متن    
  پايان 12 سال زندگي مخفيانه يك قاتل
معصومه مرادپور، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انفورماتيك سلامت و زيست پزشكي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 15)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است