|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/23: شور و هيجان سفرهاي آخر تابستان
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21728
پنجشنبه سي ام شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21722 23/6/96 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


شور و هيجان سفرهاي آخر تابستان
نگاهي به مشكلات سفرهاي پاياني فصل تابستان- بخش نخست

نويسنده: فريده شريفي

جاده چالوس، کرج، جاده هراز، آمل، جاده... بسيار پرترافيک گزارش شده و تردد در آنها به سختي صورت مي گيرد، پليس راه براي سهولت رفت و آمد وسايل نقليه از ساعت 6 بامداد جاده را يک طرفه اعلام کرده است... از شهروندان تقاضا مي شود در ساعات پرترافيک از سفرهاي برون شهري خودداري کنند تا با مشکل مواجه نشوند...
    شنيدن و خواندن چنين خبرهايي در آخرين روزهاي فصل تابستان براي اکثر شهروندان عادي شده است چراکه هر سال در آخرين روزهاي ماه شهريور، تعداد سفرهاي برون شهري افزايش مي يابد و همه در تکاپوي رفتن به مسافرت و تعطيلات هستند تا اول مهر فرزندانشان با روحيه بهتر و انرژي بيشتر در کلاس هاي درس حاضر شوند.
    تابستان فصل سفر است، همه مسافرت در فصل تابستان را دوست دارند چراکه اکثر خانواده ها فرزندان محصل دارند و مسافرت در فصل گرم سال بهترين فرصت براي آنان است تا از تعطيلات تابستاني استفاده کنند و براي تلاش و کوشش بيشتر مهيا شوند.
    گذراندن تعطيلات و مسافرت کردن براي کاهش فشار و استرس براي همگان لازم و ضروري است و فرقي نمي کند که چه کساني از اين تعطيلات بهره مي برند، پدر و مادر، فرزندان همه و همه احتياج به مسافرت و تجديد روحيه و قوا دارند اما به راستي چرا اکثر خانواده ها سفرهاي تابستاني خود را به روزهاي پاياني تابستان موکول مي کنند و در آخرين لحظات مي خواهند از تعطيلات استفاده کنند؟! آيا در اوايل تابستان يا اواسط آن نمي توانند برنامه ريزي کنند و اگر برنامه اي براي سفر دارند همان موقع انجام دهند؟!
    
    برنامه ريزي براي تابستان
    با شروع فصل تابستان و پايان مدارس، اوقات فراغت جوانان و نوجوانان آغاز مي شود و اگر براي فصل تابستان هدف مشخص و برنامه اي وجود نداشته باشد بلاتکليفي، سردرگمي و بي حوصلگي فرزندان آغاز مي شود.
    چگونه گذراندن اوقات فراغت در اين فصل به يکي از دغدغه هاي مهم خانواده ها تبديل مي شود و اين دغدغه از آنجا اهميت پيدا مي کند که والدين به مسئله گذراندن ايام فراغت به عنوان يک مسئله مهم توجه مي کنند چراکه برنامه ريزي براي اوقات فراغت فرزندان بايد به گونه اي ترسيم شود که استعداد و توانايي فرزند شکوفا شود و هدف از برنامه ريزي فقط گذراندن وقت نباشد.
    «معصومه طاهريانپور» کارشناس مسائل اجتماعي در اين باره مي گويد: «با آغاز فصل تابستان و تعطيلي مدارس اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان آغاز مي شود و والدين مي کوشند به خاطر گذراندن يک سال تحصيلي و فشاري که برروي فرزندان بوده شرايطي را فراهم آورند تا فرزندانشان از اين مدت زماني حداکثر استفاده را ببرند و با روحيه اي خوب فصل جديد تحصيلي را آغاز کنند.»
    وي اضافه مي کند: «البته نحوه گذراندن ايام تعطيلات تابستاني بستگي به سن، جنس، طبقه اجتماعي، درآمد، مکان زندگي، شغل و... خانواده ها دارد و هر خانواده اي با برنامه ريزي خاص تلاش مي کند اوقات فراغت فرزندان خود را به بهترين حالت ممکن سپري کند. برخي از خانواده ها ترجيح مي دهند فرزندانشان در کلاس هاي مختلف ثبت نام کنند و اوقات فراغت خود را اين گونه بگذرانند و برخي ديگر ترجيح مي دهند اوقات فراغت فرزندانشان با استراحت کردن، مسابقات ورزشي، مطالعه کتاب، نقاشي کردن، کارهاي دستي، ديد و بازديد کردن، استفاده از طبيعت و رفتن به کوه، سفر کردن و... سپري شود. اما در هر حالتي بايد توجه داشته باشند که براساس علاقه و اشتياق فرزندانشان برنامه ريزي کنند تا جوانان و نوجوانان از اين فرصت تعطيلات دلزده و دلسرد نشوند و ايام خوبي را پشت سر بگذرانند.»
    يک خانم خانه دار که خود را «الهام مقدم» معرفي مي کند در گفت وگو با گزارشگر کيهان به مسئله تعطيلات تابستان و چگونه گذراندن ايام فراغت فرزندانش اشاره مي کند و مي گويد: «هر سال اوايل تابستان و پس از تعطيلي مدارس نگراني من شروع مي شود چون دو فرزند پسر دارم که پس از اتمام امتحانات و شروع تعطيلاتشان شروع به نق زدن مي کنند که چکار کنيم؟ حوصله مان سر رفته. از خانه ماندن خسته شديم... چقدر تلويزيون نگاه کنيم؟... و وقتي به آنها پيشنهاد مي دهم در کلاس هاي مختلف ورزشي، درسي، هنري و... ثبت نام کنند مي گويند از کلاس رفتن خسته شده ايم و مي خواهيم به مسافرت برويم... اما به دليل کار همسرم فقط در زمان مشخصي مي توانيم به سفر برويم چرا که امروزه مسافرت کردن هزينه زيادي مي خواهد و هميشه نمي توان به سفر رفت به همين دليل زماني که به همسرم مرخصي مي دهند برنامه سفر را تعيين مي کنيم که معمولاً هفته دوم شهريور است و همين مسئله باعث مي شود که با مشکلات زيادي مواجه شويم.»
    وي اضافه مي کند: «هر سال به خودم مي گويم امسال از همان اول تابستان جوري برنامه ريزي مي کنم که بچه ها اوقات فراغت خود را به خوبي بگذرانند و نمي گذارم برنامه سفر خانوادگي به روزهاي آخر تابستان موکول شود اما نمي دانم شرايط چگونه مي شود که هميشه دقيقه 90 به مسافرت مي رويم و به دليل مشکلات خاص اين ايام سفر چندان دلچسب و مفرحي را تجربه نمي کنيم...!»
    «نگار» دانش آموز کلاس دوم دبيرستان هم درباره نحوه گذراندن تعطيلات تابستان خود مي گويد: «وقتي تابستان شروع مي شود تمام اهداف و برنامه هايي که براي تابستان خود دارم روي يک کاغذ مي نويسم و حتي روز و ساعت آن را نيز تعيين مي کنم تا به دليل بي برنامگي و بي هدف بودن تعطيلاتم به هدر نرود مثلاً به خودم مي گويم که روزهاي پنجشنبه صبح بايد به پارک بروم و با دوستانم تنيس روي ميز يا بدمينتون بازي کنم و عصر آن روز به کتابخانه بروم و مطالعه کنم. در کنار اين برنامه ها از خودم قول مي گيرم که حتماً مطالعه درسي را نيز فراموش نکنم و ساعت هايي را به مطالعه کتاب هاي درسي سال آينده اختصاص بدهم تا با آمادگي بيشتري سال تحصيلي جديد را آغاز کنم.»
    وي اضافه مي کند: «ديد و بازديد اقوام و خويشاوندان و سرزدن به بزرگان فاميل به خصوص آنهايي که در طول سال تحصيلي سعادت ديدار و رفتن به خانه هاي آنان را نداشتم از اولويت هاي برنامه ريزي تابستاني من مي باشد چرا که «صله ارحام» و ديدار از خويشاوندان از سنت هاي خوب و پسنديده اسلامي و ايراني است که بايد حتما به جا آوريم.»
    از نگار درباره سفرهاي تابستاني جويا مي شويم، وي در پاسخ مي گويد: «سفرهاي تابستاني مخصوصا اگر با فاميل و خويشاوندان به طور گروهي و دسته جمعي صورت گيرد بسيار خوشايند و دلپذير است اما من به پدر و مادرم زياد اصرار نمي کنم چرا که شرايط خانواده را به خوبي درک مي کنم و پيش خودم مي گويم شايد پدر و مادرم در شرايطي نباشند که امسال به مسافرت برويم، اگر فرصتي پيش بيايد که چه بهتر و اگر هم که شرايط جور نشد سعي مي کنم اوقات فراغت خود را با بهترين برنامه ريزي سپري کنم.»
    
    بهترين راه گذراندن اوقات فراغت
    در کشور ما به مسئله اوقات فراغت کودکان و نوجوانان توجه زيادي مي شود و هر سال با آغاز فصل تابستان اين مسئله به يکي از دغدغه هاي اصلي و جدي خانواده ها و مسئولين تبديل مي گردد. به همين دليل تلاش زيادي شده است تا با برنامه ريزي هاي مناسب و اصولي، اوقات فراغتي مناسب و شايسته براي فرزندان در نظر گرفته شود. از ديدگاه کارشناسان تربيتي، اوقات فراغت شايسته پديده اي است که از يک سو مناسب ترين بستر براي رشد و شکوفايي و خلاقيت استعدادهاي گوناگون است و از سوي ديگر از وقوع انحرافات جلوگيري مي نمايد.
    معصومه طاهريانپور در اين باره مي گويد: «بسياري از خانواده ها تصورشان از اوقات فراغت فقط بيهوده گذراني و سرگرمي هاي بي حاصل است مخصوصا خانواده هايي که هم پدرو هم مادر شاغل هستند در ايام تابستان با مسئله جدي اوقات فراغت فرزندانشان مواجه مي شوند و چون وقت کافي براي گذراندن اوقات خود با فرزندانشان را ندارند سعي مي کنند اين خلاء و کمبود را با ثبت نام بچه هاي خود در کلاس هاي درسي يا آموزشي پر کنند يا اينکه برخي خانواده ها که شرايط لازم براي ثبت نام فرزندانشان در کلاس هاي پرهزينه را ندارند بچه ها را به اختيار خود رها مي کنند تا هر طور که بخواهند ايام فراغت خود را سپري کنند.»
    وي اضافه مي کند: «در چنين شرايطي کودکان و نوجوانان در خانه يا محيط هاي ديگر به امور مبتذل و بيهوده اي مانند بازي هاي کامپيوتري سرگرم شدن با گوشي هاي تلفن همراه و استفاده از اينترنت و فضاي مجازي و سرگرمي هاي ديگري مشغول مي شوند که بسيار خطرناک است و زمينه ساز، انحراف، رکود، سستي و خمودگي و خداي ناکرده افتادن در منجلاب فساد مي شود. به همين دليل والدين بايد نهايت دقت و تلاش را به عمل آورند تا با برنامه ريزي مناسب بهترين ايام را براي فرزندانشان تدارک ببينند.»
    اينکه کودکان و نوجوانان در ايام فراغت خود به چه کارها و فعاليت هايي مشغول شوند و تا چه حد اين فعاليت ها آزادانه باشد و تا چه حد تحت کنترل ديگران همه و همه ناشي از برنامه ريزي مناسب خانواده ها و مسئولين است.
    در جامعه امروزي و با توجه به افزايش شبکه هاي اجتماعي و فضاهاي مجازي مسئله گذراندن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان از اهميت فوق العاده اي برخوردار است و متاسفانه برخي از خانواده ها بدون در نظر گرفتن چنين محيط هاي خطرناکي از کنترل و مديريت رفتارها و عملکرد فرزندانشان غافل مي شوند، در حالي که بر کسي پوشيده نيست بسياري از انحرافات، کجروي ها و آسيب هاي اجتماعي موجود در سطح جامعه از عدم برنامه ريزي صحيح براي اوقات فراغت فرزندان نشات مي گيرد.
    يک کارشناس سلامت روان در اين باره مي گويد: «اوقات فراغت کودکان و نوجوانان در فصل تابستان بايد به گونه اي برنامه ريزي شود که در پايان اين فصل سلامت و بهداشت رواني و جسماني فرزندان به بهترين نحو تامين شود و با آمادگي و اشتياق زيادي فصل جديد تحصيلي را آغاز کنند.»
    وي اضافه مي کند: «رفتن به کلاس هاي پرهزينه تابستاني، سفرهاي متعدد، ورزش هاي گران قيمت و... تنها راه گذراندن اوقات فراغت فرزندان نيست بلکه با صرف کمي هزينه و ابتکار و خلاقيت مي توان بهترين تابستان را براي کودکان و نوجوانان ترسيم کرد. والدين بايد همواره در نظر داشته باشند که فشار بر فرزندان و وادار کردن آنان به حضور در کلاس هاي درسي در فصل تابستان و گذراندن کلاس هاي هنري بي ثمر و بي نتيجه نه تنها وقت فرزندان را تلف مي کند بلکه موجب بروز افسردگي، خستگي، رنجوري و اختلالات رواني مي شود و سلامت روحي و رواني آنان را به خطر مي اندازد.»
    
    علاقه و انگيزه
    گذراندن ايام تعطيلات در فصل گرم تابستان به غير از برنامه ريزي و ساماندهي شرايط و اوضاع اقتصادي و اجتماعي نياز به علاقه و انگيزه دارد چرا که فعاليت هايي که براي تابستان در نظر گرفته مي شود حتما بايد براساس علاقه باشد تا اهداف و نتايج درخشان از آن حاصل شود.
    مثلا نمي توان از کودک يا نوجواني که علاقه به امور هنري دارد و تمايلي به ورزش کردن ندارد درخواست کرد که فقط در کلاس هاي ورزشي ثبت نام کند و بالعکس. به همين دليل فرزندان را بايد در فعاليت هايي تشويق نمود که با شور و اشتياق براي يادگيري آنها اقدام کنند نه با زور و اجبار.
    کارشناسان امور تربيتي معتقدند که فعاليت ها و تلاش هايي که با شورو اشتياق و انگيزه کافي انجام مي شود باعث رشد و شکوفايي استعدادهاي جوانان و نوجوانان مي شود، بنابراين والدين بايد در درجه اول نيازها، علايق و انگيزه هاي فرزندان خود را مورد شناسايي قرار دهند. مثلا به او بگويند چرا ورزش فوتبال را انتخاب کرده اي يا چرا علاقه به نقاشي داري و پس از آن به او کمک کنند که علاقه خود را در مسيري هدف دار قرار دهد و شرايط براي شکوفايي استعدادهاي فرزند خود را فراهم آورند.
    شور و هيجان سفرهاي آخر تابستان / نگاهي به مشکلات سفرهاي پاياني فصل تابستان- بخش نخست
    


 روزنامه كيهان، شماره 21722 به تاريخ 23/6/96، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "فريده شريفي"

  ضرورت مديريت خانواده در سفرهاي پاياني تابستاني / نگاهي به مشكلات سفرهاي پاياني فصل تابستان- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 25/6/96
مشاهده متن    
  مديريت كارآمد در امحاي استاندارد زباله ها / نگاهي به كميت و كيفيت جمع آوري زباله ها و چرخه بازيافت-بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 14/6/96
مشاهده متن    
  سلامتي محيط زيست با جمع آوري اصولي پسماندها / نگاهي به كميت و كيفيت جمع آوري زباله ها و چرخه بازيافت- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 13/6/96
مشاهده متن    
  ادابي خانواده در گرو لبخند سالمندان / ضرورت تكريم سالمندان در جامعه اسلامي- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 4/6/96
مشاهده متن    
  بركت خانه در گرماي دستان سالمندان / ضرورت تكريم سالمندان در جامعه اسلامي- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 2/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه شعر پژوهي (بوستان ادب)
متن مطالب شماره 2 (پياپي 86)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است