|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: ژن خوب، مانع گردش نخبگان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6853
چهارشنبه بيست و چهارم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 16 (خوانندگان) > متن
 
      


ژن خوب، مانع گردش نخبگان
پاسخ هاي مخاطبان «ايران» به فراخوان «چرايي بالا بودن معدل سني مديران كشور»

نويسنده: حسن فرامرزي، حميرا علايي

در فراخوان هفته گذشته با طرح اين موضوع که استفاده وسيع و گسترده از افراد نسل اول انقلاب در مناصب مهم حکومتي و دولتي و تمايل نداشتن به بهره گيري از جوان هاي دهه 50 و 60 اين نقد را در ميان جوان ها بتدريج شکل داده است که چرا در ابتداي انقلاب و با وجود شرايط بحراني، اغلب مديران تراز اول و مياني کشور 30 تا 40 ساله بودند اما همين جوان ها در سال هاي بعد اجازه ندادند که جوان هاي 30 تا 40 ساله به مناصب مهم برسند و در واقع سن و سال دارندگان منصب هاي دولتي و حکومتي با رشد سني مديران اول انقلاب رشد کرد،
     اين پرسش را طرح کرده بوديم که چرا مديران بالادستي تمايل ندارند که مسئوليت ها را به جوان ها واگذار کنند؟ آيا فضا و سپهر اعتماد ميان مديران و جوانان براي تفويض اختيارات و کنار رفتن تدريجي به نفع جوان ها شکل نگرفته است. اگر بخواهيد بين مديران مسن اما باتجربه و مديران به روز، جوان و چابک اما کم تجربه تر دست به انتخاب بزنيد کدام مديران را انتخاب مي کنيد؟ آنچه در ادامه مي آيد بخشي از ديدگاه هاي رسيده به صفحه خوانندگان است.
    
    پرسشِ پير يا جوان بودن مديران انحرافي است
    فراز صلواتي – 671...0913: اصلاً مساله ما اين نيست که مديران پير باشند يا جوان. اين پرسش شما انحرافي است. مساله ما اين است که بين درآمد، سواد و تخصص شما بايد رابطه اي وجود داشته باشد. اگر درآمد شما در اين کشور با افزايش تخصص و سوادتان بالا رفت آن وقت مشکل مديريت هم در کشور حل مي شود.
    
    کار درستي است که از جوان هاي ۳۰ساله استفاده نمي کنند
    فاطمه شيرازي - تماس تلفني: کار درستي است که از جوان هاي ۳۰ساله استفاده نمي کنند. چند نفر جوان بااستعداد ۳۰ساله مي شناسيم که تجربه مديريتي داشته باشند؟ يا اين روزها حتي تجربه کاري (البته در محيط ادارات دولتي)؟!
    در کشور ما سن رسيدن به هر چيزي از کوچکترين خواسته ها تا جايگاه کاري و اجتماعي مناسب بالا است؛ يا جوان ها دير جنبيده اند يا مسئولان کمتر به جايگاه جوان ها فکر کرده اند. در سال هاي اخير چند درصد قشر تحصيلکرده استخدام شده اند تا بتوانند خودي نشان دهند؟
    اکثراً سرخورده پس از سال ها تحصيل به خانه اول شان باز مي گردند و به کاري گردن مي نهند که نيازي به تحصيلات عاليه نداشته است. تعداد اندکي از جوان ها که در سازمان ها و ادارات دولتي به رده هاي بالا رسيده اند هم يا خوش شانس بوده اند يا احتمالاً از پله هايي لغزان و وابسته به ديگران بالا رفته اند. به دلايل فوق الذکر و فهم اين مطالب از سوي مديران احتمالاً اعتمادي به افراد جوان براي تفويض اختيار به آنها نيست.
    
    بنيانگذار نبايد سازمان خود را قرباني احساسي انديشي کند
    ياشار سلامي - کانال تلگرامي «ايران»: حدود 10 سال پيش اين افتخار را داشتم که با يکي از مديران خصوصي برجسته کشور گفت و گو کنم. آن مدير حرف بسيار جالبي به من مي زد که هنوز هم در گوش من است. وقتي از بنيانگذار يک ان جي اوي معتبر در کشور پرسيدم چرا پس از مدتي کنار کشيده و مديرعاملي سازمانش را به يک مدير جوان سپرده گفت تصميم دشواري بود که گرفتم، چون هر کسي يک سن و توان مديريتي دارد و به خاطر اينکه بنيانگذار يک سازمان است نبايد سازمان خود را قرباني احساسي انديشي کند. هرچقدر زمان سپري شد من به حرف اين مدير برجسته بيشتر ايمان آوردم چون او توانسته بود به احساس تعلق خود غلبه کند و تصميم منطقي بگيرد.
    
    گردش نخبگان اتفاق نمي افتد چون ژن خوب نمي گذارد
    احمد محمدتبريزي – تماس تلفني: موضوعي که در سال هاي بعد از انقلاب همواره محل بحث بوده اين است که گردش نخبگان در کشور اتفاق نمي افتد و مديران مسئوليت شان را مثل ارث پدري مي دانند که حاضر به واگذاري آن نيستند و اگر هم بخواهند واگذار کنند به بچه هايشان با ژن خوب مي رسد. يکي از موانع توسعه در کشورهاي جهان سوم عدم شايسته سالاري هست و متاسفانه اين موضوع در کشورمان به وضوح ديده مي شود. پس نتيجه اين يکسان ماندن مديران، افسردگي، سرخوردگي و مهاجرت عده زيادي از جوانان مي شود که هيچ جايي براي خودشان در سيستم مديريتي کشور نمي بينند. همچنين آن مدير با گذشت زمان ضمن اينکه به روزمرگي دچار مي شود ديگر همچون قبل انرژي و انگيزه براي کار کردن ندارد که همين هم يک آفت بزرگ براي پيشرفت کشور است. اميدوارم روزي همچون کشورهاي توسعه يافته به استعدادهاي جوان و شايسته اي که ارتباطي براي گرفتن شغل ندارند نگاه ويژه اي بشود.
    
    ما نياز به تعديل قوانين ادارات دولتي داريم
    559... 0935: اگر قوانين ادارات دولتي اندکي تعديل شود و ارتقاي افراد بر اساس شايستگي هايشان باشد و با توجه به نيازهاي روز پاسخگوي مردم باشيم، مي توانيم بافت مستهلک مديريتي را ترميم کنيم.
    
    تشيع عليه آقازادگي است اما در کشور ما برعکس است
    835...0914: در اسلام حقيقي چيزي به نام آقازادگي نداريم و شما به نقطه شروع تشيع نگاه کنيد مي بينيد تمام اعتراض تشيع به همين پديده بوده و هزينه هاي زيادي هم داده از جمله حادثه بزرگ عاشورا اما نگاه کنيد امروز چطور ما در روز روشن آقازاده ها را تبليغ مي کنيم و مسئوليت هاي بزرگي به آنها مي سپاريم.
    
    جناب نجفي! شهرداري خانه سالمندان نيست
    نمازيان - تماس تلفني: به قول محسن هاشمي، جناب نجفي! شهرداري خانه سالمندان نيست، لطفاً از جوانان لايق استفاده کنيد. نسل اول انقلاب فقط خودش و اطرافيانش را مي بيند و فکر مي کند تمام ايران، تهران است و تمام تهران بستگان آقايان در حالي که ايران با اين همه منابع غني طبيعي و انساني نبايد وضعيتش اين باشد چراکه آقايان اجازه بروز استعداد و مديريت به جوانان نمي دهند.
    
    متشکريم به خاطر انتخاب اين موضوع
    ميثم ترکاشوندي - 4580...0917: با تشکر از روزنامه ايران براي انتخاب چنين موضوعي، ان شاءالله اين تلاش ها موجب ورود جوانان خوشفکر و توانمند به بدنه اجرايي و مديريتي کشور شود و پويايي و انگيزه را به سيستم اجرايي بازگرداند.
    
    نداشتن نظام حزبي و سوء مديريت ها در استفاده از منابع انساني
    نازيلا صورتگر - ايميل: بخشي از تبعيض ها و سوء مديريت ها در استفاده از منابع انساني به خاطر نداشتن نظام حزبي قوي و دموکرات است. در حال حاضر هم نمي توان صبر کرد تا نظام حزبي درست شود! آنها که نمايندگان مجلس هستند بايد قانوني مصوب کنند تا براي انتصاب مديران دولتي و حتي غير دولتي افرادي که داراي شايستگي هاي علمي، تجربي و اخلاقي قابل سنجش و داراي متر و معيار(نه کيلويي و باندي) هستند بتوانند به عنوان مدير در هر جايي منصوب شوند. گرينسپن وزير خزانه داري امريکا بود بيش از سي سال و دست آخر برکنار نشد بلکه خسته شد و بازنشسته کرد خودش را... چرا مديران ما به اين مسائل مهم تاکنون نرسيده اند که چنان ساز و کار قدرتمندي باشد که هيچ دولتي مدير واقعاً کارآمد با کارنامه روشن را نتواند عوض کند و.... درد بسيار است. مديران ما مشاوران خوبي نيز اصلاً ندارند! مشاوران معمولاً کساني هستند که حرف هاي ما را تاييد يا تعريف و تمجيد کنند و حال مديران را بد نکنند!
    
    جوان ها را آدم هاي لاابالي نشان مي دهيم
    774...0936: مدت هاست جوان ها را آدم هاي لاابالي و بي قيد و بند نشان مي دهيم، حالا مي خواهيد آنها را مدير کنيد؟
    
    توزيع سمت هاي خوب بر اساس شايستگي نيست
    359...0912: در ادارات ما سمت هاي خوب بر اساس شايستگي به دست نمي آيند، احتمالاً دست مسئولان براي انتصاب افراد جوان به مقام هاي بالا بسته است اما بالاخره اگر بخواهيم قطار کشور به مقصد برسد بايد به قشر جوان اعتماد کرد، چرا که جوان هاي خلاق و شايسته نيز کم نيستند و با توجه به تغيير نسل ها و فرهنگ، مديران جوان نيازهاي جامعه را بهتر درک مي کنند و بالطبع پاسخگوهاي بهتري براي رفع نيازها خواهند بود. تفويض اختيار به جوان ها و حمايت از آنها اعتماد به نفس، شادابي و اميد بيشتري به جامعه تزريق خواهد کرد.
    
    فقط مسئوليت هاي دم دستي به جوان ها سپرده مي شود
    بدون نام - کانال تلگرامي «ايران»: سيستم مديريتي و اداري کشور ما آنقدر فرسوده است که بايد به دنبال راهي مطمئن براي نجاتش بود. ادارات و قوانين دست و پا گيرشان روحيه کارمند و ارباب رجوع را مستهلک کرده است. مسئوليت هاي دم دستي به جوان ها سپرده مي شود که اشتياق شان براي انجام کارهاي دولتي از بين
    مي رود.
    
    کاش مي شد هر دو گونه از مديران کنار هم بودند
    پروين شهبازي – کانال تلگرامي «ايران»: تجربه مديران مسن بسي ارزشمند و قابل توجه و ستودني است اما گاه گذر عمر تحليل انرژي را چنان غالب مي کند که به نظر مي رسد ايشان با ترک صحنه و سپردن آن به جوانان چابک و پرانرژي بسي سنجيده عمل کرده اند! وجود هردو گروه به نظرم لازم و مکمل هم است، کاش مي شد تدابيري انديشيد که هر دو کنار هم باشند مثلاً مديران مسن و با تجربه در کنار معاونان و مشاوران چست وچابک وجوان و پرانرژي؛ مي شود آيا؟!
    
    خانواده ها به جوان هايشان اعتماد مي کنند؟ کشور چطور اعتماد کند؟
    175...0911: شما چه انتظاري داريد؟ ما دچار شکاف اجتماعي هستيم و نسل ها زبان همديگر را نمي فهمند، شما ببينيد در يک خانواده بين افراد پير و جوان علايق و سلايق فرسنگ ها فاصله و اختلاف است، تفاوت ها با تمايل به همگون کردن نسل ها از بين مي رود. هر دو طرف پير و جوان حاضر به پذيرش و احترام به عقايد هم نيستند، وقتي در خانواده هاي ما جو حاکي از بي اعتمادي به جوانترها حاکم است؛ چطور مي توانيم يک شبه اعتمادسازي کنيم و مسئوليت هاي سنگين کشور را به جوان ها بسپاريم؟!
    
    مديران مسن احتمالاً جواني شان را فراموش کرده اند
    نام محفوظ – تماس تلفني: به فرض که ما جوان ها بي مسئوليت هستيم؛ اما اين مسئوليت پذيري از کجا بايد نشات بگيرد؟! مديران مسن احتمالاً روزگار جواني خود را به فراموشي سپرده اند و همه جوان هاي امروزي را در يک کفه ترازو قرار داده و بي مسئوليتي و غير قابل اعتماد بودن جوان ها سنگيني مي کند. انگ هايي که به جوان ترها مي زنيم و هزاران چاهي که بر سر راه شان قرار مي دهيم بالاخره روزي نسل جوان امروز را خسته خواهد کرد و تمايل شان براي مسئوليت هاي رده بالا را از دست خواهند داد و به ناچار به افرادي پشت ميز نشين و بي هياهو بدل خواهند شد که اگر روزي به سمتي بالا دست بيابند فقط به امضاهايي بي سرانجام بسنده خواهند کرد.
    
    به نام جوانان به کام ژن خوب
    شاهين - کانال تلگرامي «ايران»: جوانگرايي و تخصص ملاک هست نه اينکه ژن خوب ها در لباس جوانان به مقام و منصب برسند و باز تخصص گرايي به حاشيه برود.
    
    کشور، اسير جوانگرايي فاميلي است
    موسوي نژاد - شادگان - تماس تلفني: واقعاً درخواست درستي است که از جوانان مستعد در مشاغل بالاي دولتي استفاده شود و نگران نباشند. در دولت نهم اين کار به صورت بسيار ناپخته و ضعيف اجرا شد که عکس العمل مناسبي در سازمان ها نداشت اما مهم نفس عمل بود که به نظرم حداقل انجام شد اما در دولت هاي بعد به هر دليلي دوباره اسير جوانگرايي از نوع فاميلي شديم.
    
    ژن خوب، مانع گردش نخبگان / پاسخ هاي مخاطبان «ايران» به فراخوان «چرايي بالا بودن معدل سني مديران کشور»
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 16 (خوانندگان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    آثار ديگري از "حسن فرامرزي، حميرا علايي"

  كادوهاي نقد مخاطبان براي ايران 23 ساله / نقطه نظرات و ديدگاه هاي كارشناسان و مخاطبان «ايران» در سالگرد انتشار
حسن فرامرزي، حميرا علايي، ايران 1/11/96
مشاهده متن    
  هفته اشك و پرسش و آه / واكنش مخاطبان «ايران» به فاجعه سانچي اشك ها، بغض ها و پرسش هايي كه در پيام ها پيچيده شدند
حسن فرامرزي، حميرا علايي، ايران 28/10/96
مشاهده متن    
  «ه » مثل هيجان، مثل هشتگ / پاسخ هاي مخاطبان «ايران» به فراخوانِ «از هشتگ پشيماني راضي هستيد؟»
حسن فرامرزي، حميرا علايي، ايران 7/10/96
مشاهده متن    
  ورود مخاطبان «ايران» به عوارض خروج از كشور / تحليل هاي موافق و مخالف خوانندگان درباره بخشي جنجالي از بودجه سال 97
حسن فرامرزي، حميرا علايي، ايران 30/9/96
مشاهده متن    
  چرا مثل بشكه باروت شده ايم؟ / پاسخ هاي مخاطبان «ايران» به فراخوان «ريشه هاي عصبيت و پرخاشگري ايراني ها»
حسن فرامرزي، حميرا علايي، ايران 23/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهشهاي علوم و فناوري چوب و جنگل
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2501)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است