|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: بازار فولاد پشت چراغ قرمز قيمتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


گزارش 
بازار فولاد پشت چراغ قرمز قيمتي
بررسي هفتگي از بازار آهن حكايت از توقف رشد قيمتي دارد


دنياي اقتصاد: پس از رشد قيمت هاي فولاد در بازار داخلي، هم اکنون دومين هفته اي است که شاهد کاهش پياپي قيمت ها هستيم که نشان دهنده عقب نشيني تقاضا و بدبيني فعالان بازار به آينده قيمت ها است. کاهش مداوم و پياپي بهاي شمش در بازار داخلي، بي توجهي بازار آزاد به رخدادهاي جهاني، وجود جو رقابتي براي کاهش قيمت ها به منظور افزايش حجم فروش موسوم به رقابت منفي بين واحدهاي توليدي و حتي در بين اهالي بازار و نزديکي به ماه محرم و روزهاي سرد سال و احتمال کاهش بيشتر تقاضاي موثر مواردي است که مي تواند چهره فعلي و دورنماي بازار را در روزهاي اخير ترسيم کند.
    نگاهي به وضعيت معاملاتي روزهاي اخير نشان مي دهد که بهاي مصنوعات فولادي در بازار آزاد در روزهاي دوشنبه و سه شنبه هفته جاري وضعيت نسبتا آرام و با ثباتي را سپري کرد ولي در هر حال جريان غالب در بازار کاهشي بود که البته عقب نشيني قيمت شمش نيز به اين وضعيت دامن زد. در کنار اين شرايط، روز چهارشنبه شاهد کاهش بيشتر قيمت ها بوديم تا در نهايت متوسط قيمت ها در طول هفته جاري کاهشي شد. در بورس کالا در روز چهارشنبه شاهد عرضه شمش فولاد خوزستان بوديم که هر دو عرضه 5 هزار تني شمش بلوم 5SP با ابعاد 150 در 150 ميلي متر ( سطح مقطع) و سبد شمش فولادي با قيمت هاي پيشنهادي 2150 و 2045 تومان به صورت سلف در تالار مورد معامله قرار نگرفت که نشان مي دهد بدبيني در بازار عميق تر از چيزي است که به نظر مي رسد. با توجه به اين شرايط معاملاتي، اين احتمال وجود دارد که جرياني جديد در بازار فولاد با محوريت عقب نشيني تقاضا و ترس از افت قيمت ها ايجاد شود که مي تواند شرايط دشوار فعلي را به سمت وخامت بيشتري سوق دهد. اين در حالي است که کاهش بيشتر قيمت ها در روز چهارشنبه مي تواند با اين وضعيت يعني عرضه شمش و عدم معامله بي ارتباط نباشد يعني سيگنال معاملاتي بورس کالا به بازار داخلي سرايت کرده و ضعف تقاضا را به صورت رسمي مشهود ساخته است. اين در حالي بود که 7 هزار تن تختال C فولاد خوزستان در بورس کالا با قيمت 2050 تومان مورد معامله قرار گرفت اگرچه حجم عرضه آن نزديک به يک هزار تن ثبت شده بود. بازار هفتگي آهن طي هفته گذشته فضاي با ثباتي را با ميل به افت قيمت تجربه کرد، در حالي که گويا عده اي هنوز دورنماي اين بازار را با اتکا به نشانه هاي رونق قيمت هاي جهاني، با رشد قرين مي دانند؛ موضوعي که به نظر برخي ديگر از کارشناسان بعيد به نظر مي رسد.
    محمد آزاد، رئيس اتحاديه آهن، فولاد و فلزات در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد: بازار آهن در هفته گذشته بازاري تقريبا ثابت با نوسان بسيار اندک بود؛ اين نوسان قيمتي در بازار را به نوعي مي توان قابل تحمل دانست. طي هفته گذشته قيمت ها در بازار آهن تا اواسط هفته رشد آنچناني نداشت و مي توان گفت به يک ثبات قيمتي رسيده بود اما روز گذشته با کاهش قيمتي روبه رو شد. در اين ميان عده اي دورنماي بازار را به نحوي تعريف مي کنند که باز هم احتمال دارد قيمت هاي جهاني رشد کنند، در صورتي که چنين موضوعي با اما و اگرهايي روبه رو است که احتمال ثبات قيمت ها و حتي روند نزولي آن را گوشزد کرده و احتمال اينکه براي ماه هاي آينده و در فصل پاييز هم قيمت ها رشدي نداشته باشد و قيمت ها کاهش يابد وجود دارد. در اين بين يکي از چالش هاي هميشگي بازار آهن بازارسازي فعالان و فروشندگان در اين بازار و ايجاد فضاهاي غيرواقعي است. به عقيده آزاد اتفاقاتي که در برخي برهه هاي افزايش قيمت ديده مي شود حکايت از نوعي بازارگرداني از سوي فعالان اين بازار دارد به طوري که بعضي از فعالان بازار آهن با اين نيت که اين بازار را رو به رشد نشان دهند دست به «بازارگرداني» در بورس کالا مي زنند که اين عمل قابل قبول نيست و طرف تقاضا هم به اين موضوع توجه دارد.آزاد در ادامه براي توضيح بازارگرداني در بازار فولاد يک مثال عيني را مطرح کرده و مي گويد: در رابطه با بازگرداني بايد گفت اين عده کالايي را در بورس کالا عرضه مي کنند، در اين ميان مشتري که از قبل آماده شده، اقدام به خريد مي کند در حالي که اين خريد، خريد واقعي نيست، شايد بعد از اين معامله که ظاهرا در بورس انجام مي شود، معامله ديگري صورت نگيرد و حتي شايد اين معامله فسخ شود ولي اين عمل را فقط به اين دليل انجام مي دهند که به نوعي فروش محصول در بورس کالا وجهه قانوني به خود بگيرد و همين موضوع باعث مي شود قيمت هاي کشف شده از اين طريق ملاک سنجش بازار شوند که منطقي به نظر نمي رسد. رئيس اتحاديه آهن، فولاد و فلزات با اشاره به ثبات قيمتي و کاهش قيمتي در بازار فولاد ادامه داد: در حال حاضر قرار نيست افزايش نرخي داشته باشيم، مگر اينکه تحول اثرگذاري در سطح جهاني رخ دهد يا اينکه در بازار آهن و فولاد چين (چين به عنوان بزرگ ترين توليدکننده آهن و فولاد و همين طور بزرگ ترين مصرف کننده) تغيير خاصي روي دهد که منجر به گراني و ارزاني فولاد شود. در چنين شرايطي است که اين تغييرات به بازار فولاد داخلي نيز انتقال پيدا مي کند.
    
    نگراني براي کارخانه هاي توليدي
    وي در ادامه باز هم گريزي به موضوع بازار سازي زده و مي گويد: اما نکته اي که داراي اهميت است و نبايد آن را فراموش کرد اين است که زماني که محصول در بازار داخلي با قيمت هاي بالاتر از قيمت هاي جهاني فروخته مي شود اين موضوع فقط نشانه بازارسازي در اين بازار است که امري پسنديده نيست.به گفته وي در اين رابطه نگراني درخصوص فعاليت هاي کارخانه هاي توليدي وجود دارد که ناچارند مواد اوليه خود را از فولادسازان تهيه کنند که اين مساله اولين ضربه را به اين افراد وارد مي کند. به عنوان نمونه کارخانه هاي نوردي آهن و فولاد به عنوان مصرف کننده هاي شمش از اين موضوع تاثير مي پذيرند. اين فعال بازار فولاد افزود: به همين منوال صنايع مختلف توليدي نيز تحت الشعاع اين امر قرار مي گيرند، به عبارتي تمام صنايع ما از صنايع بزرگ مانند خودرو تا صنايع کوچک مانند لوازم خانگي که نياز به مواد اوليه فولادي دارند از موضوع بازارسازي در بازار فولاد تاثير گرفته و متضرر مي شوند.به گفته آزاد بنابراين اين توصيه را لازم مي بينم که توليدکنندگان بزرگ ما که شمش آهن يا ورق توليد مي کنند در وهله اول بايد اقدام به نياز سنجي داخلي کنند و بعد از تامين نياز داخلي، اگر مازادي وجود داشت، اقدام به صادرات کنند و حتما در اين شرايط موافق صادرات هستيم ولي مازاد بر نياز داخل را صادر کنند که صنايع و کارخانه هاي توليدي ما دچار مشکل نشوند.
    گزارش: بازار فولاد پشت چراغ قرمز قيمتي / بررسي هفتگي از بازار آهن حکايت از توقف رشد قيمتي دارد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات معماري ايران
متن مطالب شماره 12، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است