|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/23: در گفت و گوي كيهان با 6 كارشناس غربي مطرح شد: فاشيسم در آمريكا نهادينه شده است
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21727
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21722 23/6/96 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


در گفت و گوي كيهان با 6 كارشناس غربي مطرح شد: فاشيسم در آمريكا نهادينه شده است


نويسنده: مصاحبه: محمد حسن نيك بين

گفته مي شود اختلافات نژادي در آمريکا با انتخاب شدن دونالد ترامپ پس از حدود 9 ماه، بسيار بالا گرفته است. راستي هاي فاشيست از يک سو و ليبرال ها از سمت ديگر در چند ماه اخير درگيري هاي بسيار گسترده اي با يکديگر داشته اند که مهم ترين نمونه آن راهپيمايي نژادپرستانه در «شارلوتزويل» بود که به خشونت هاي جدي انجاميد و صحنه صف آرايي مردم آمريکا با يکديگرشد. اتفاقاتي که آمريکايي ها و همين طور جهان را به ياد جنگ هاي داخلي سال هاي دور اين کشور انداخت. از سويي ديگر بي ثباتي عملکرد ترامپ و جهت گيري هاي نامتعارفش استيضاح وي و ناتمام ماندن دوره چهارساله رياست جمهوري اش را بر سر زبان ها انداخته است. کيهان با توجه به اهميت اين موضوع دو سوال اساسي را از شش تن از کارشناسان برجسته غربي و عمدتا آمريکايي پرسيده، اين مصاحبه را در ادامه با معرفي کارشناسان از ديده مي گذرانيم.
    سرويس خارجي - «استفان لندمن»، کارشناس و تحليل گر مسائل آمريکا در پاسخ به اين سوال که: «پس از گذشت حدود 9 ماه از رياست جمهوري ترامپ، حدود 15 نفر از افراد عالي رتبه کاخ سفيد يا از مقام خود استعفاء داده و يا برکنار شده اند. با توجه به بي ثباتي ترامپ در اداره کشور آيا وي مي تواند دوره رياست جمهوري 4 ساله خود را به پايان برساند؟»، گفت: من همواره درباره توانايي ترامپ براي بقا در پست رياست جمهوري خوشبين نبودم، من هميشه به اين نکته اشاره کرده و گفته بودم که اجماع دموکرات ها، برخي از جمهوري خواهان و اکثريت رسانه هاي آمريکايي سعي در تضعيف جايگاه وي دارند. من دائما از سياست هاي داخي و خارجي ترامپ در مقالات خود انتقاد کرده ام. ترامپ اداره کشور را به جنگ افروزاني سپرده که خوي تهاجمي دارند. ميلياردرهايي همچون ترامپ و ديگر نئو کان ها بر دولت ترامپ تاثير مي گذارند. ترامپ هم مانند پيشينيان خود فقط به دنبال ثروت است. وي همچنين همانند روساي جمهور پيشين تمام قول هايي که به مردم داده بود را فراموش کرده است.
    تحليلگر معروف کانال هاي «راشاتودي» و «پرس تي وي» در ادامه تصريح کرد: «نيروهاي مخفي» تاريک در حال حاضر آمريکا را اداره مي کنند. آمريکا در حال حاضر به خاطر سياست هاي ترامپ بيش از هر موقع ديگري از هم گسيخته شده است. همزمان دست هاي پنهاني مشغول مبارزه با ترامپ هستند، همان هايي که از هيلاري کلينتون در رقابت هاي انتخاباتي حمايت مي کردند اکنون به دشمن درجه يک ترامپ تبديل شده اند. بايد بپذيريم که کلينتون گزينه اي به مراتب خطرناک تر از ترامپ بود من همواره از هيلاري به عنوان «خداي جنگ» ياد مي کردم. استيضاح رئيس جمهور تاکنون در تاريخ آمريکا رخ داده است و احتمال روي دادن مجدد آن هست، اوضاع براي دونالد ترامپ به شدت بي ثبات است.
    «وين مادسن» پژوهشگر، روزنامه نگار معروف آمريکايي و نويسنده کتاب «داعش همان آمريکاست» در پاسخ به سوال مشابه گفت: اکنون آمريکا يک رئيس جمهوري دارد که بي کفايتي وي هر روز بيش از گذشته نمايان مي شود. ترامپ اکنون از وجود مشاورين کهنه کاري همچون «رکس تيلرسون»، «ماتيس» و «مک مستر» بهره مند است. اين 15 فردي که از کاخ سفيد اخراج و يا کنار گذاشته شده اند افراد بسيار تندرويي بودند که قبل از خسارت رساندن به کشور، مقام خود را ترک کردند.
    * آندريو کوريبکو کارشناس روسي تبار و متخصص مسائل داخلي آمريکا، مفسر «اسپوتنيک »، « راشا تودي» و «گلوبال ريسرچ» و نويسنده کتاب «جنگ هاي ترکيبي» در پاسخ به سوال فوق گفت: «همانطور که اشاره شد، افراد بسيار زيادي در طول 9 ماه گذشته از سيستم حکومتي ترامپ کنار گذاشته شده اند، اما در هر صورت اين بدين معنا نيست که دونالد ترامپ به زودي کاخ سفيد را ترک خواهد کرد. اين نابساماني هايي است که در جنگ ترامپ با «دولت مخفي» در آمريکا رخ مي دهد. جنگي تمام عيار با قدرت هاي پنهان اقتصادي، سياسي و نظامي. ترامپ ثابت کرده که ديکته کسي را نمي نويسد و حاضر نيست به توصيه هاي افراد ديگر گوش دهد. اگر که ترامپ در اين جنگ با قدرت هاي پنهان آمريکا تسليم شود، به اوامر آنها تن دهد و نقشه يک عروسک خيمه شب بازي را ايفا کند، در سمت خود باقي خواهد ماند اما اگر به استقامت خود ادامه دهد و به آنها بي اعتنايي کند، آنوقت احتمال ترک وي از کاخ سفيد زياد خواهد شد.»
    «برندون توربويل» تحليلگر ارشد گلوبال ريسرچ اما در جواب به همان سوال بالا توضيحات نسبتا مفصل تري داد و گفت: سوال پيچيده اي پرسيديد، ترامپ هرگز نماينده مردم نبوده است. وي عضوي از همان يک درصدي هاي معروف در آمريکاست. ترامپ در عين حال پيگير مطالبات «دولت مخفي» در آمريکا هست. وي، از ابتداي دوران رياست جمهوري اش تاکنون و حتي قبل از انتخاب شدنش، تحت فشار بود. تحليلگران معتقد بودند که حتي اگر ترامپ انتخاب هم شود او را استيضاح خواهند کرد. ترامپ اما خود سياست هايي را اتخاذ مي کند تا بتواند درگيري هايي را بين چپ ها و راست ها در آمريکا بوجود بياورد ، سپس به واسطه اين درگيري ها و اختلافاتي که بوجود آمده مي توانند بر مردم آمريکا حکومت کنند. ترامپ هم اکنون از سياست «تفرقه بينداز و حکومت کن» استفاده مي کند.
    نويسنده کتاب هاي «حمله به دمشق»، «يورش آمريکا به سوريه»، و «36 دليلي که کلينتون نبايد رئيس جمهور شود» در ادامه تاکيد کرد: ترامپ البته تلاش هايي را هم دنبال مي کند تا بتواند از زير فشار هاي «دولت مخفي» آمريکا خارج شود. ترامپ از طرفي در يک جنگ تمام عيار با رسانه ها به سر مي برد. «دولت مخفي» آمريکا به کمک رسانه ها در اين کشور سعي دارند و تا حدي موفق هم بوده اند که ترامپ را تحت سيطره خود در آورند، کنترلي که البته ترامپ دائما سعي مي کند از قبول آن سرباز زند. بنابراين سوال اينکه آيا ترامپ مي تواند دوره چهار ساله خود را به پايان برد يا خير، بايد گفت که اين اتفاق خيلي دور از ذهن هم نيست. همان دولت مخفي در آمريکا که بارها از آن ياد کرديم، به طور جدي به دنبال استيضاح دونالد ترامپ است، البته گفته هايي هم مطرح است که ترامپ در آستانه استعفاء است و البته شواهدي هم وجود دارد که اين موضوع را تاييد مي کند. همه اتفاقات در آينده نزديک بستگي به ترامپ دارد که چقدر مي خواهد به تمايلات دولت مخفي تن دهد. من معمولا ترامپ را با ريچارد نيکسون مقايسه مي کنم. دونالد ترامپ همچون «ريچارد نيکسون» از معضلات ذهني رنج مي برد. هر دوي آنها تحت فشار قوي سياسي، اجتماعي و رسانه اي قرار گرفتند، فشارهايي که علني و مخفي بوده و هستند. نيکسون به دست «دولت مخفي» در آمريکا تحت فشار قرار گرفته بود و در نهايت از صحنه سياسي آمريکا حذف شد، بدون شک به نظر مي رسد که ترامپ هم طعمه مشابه اي براي دولت مخفي آمريکا باشد. اختلافات و نزاع سياسي در آمريکا بسيار جدي است. به عقيده من، جدي ترين بحران ها در جهان اکنون معطوف به آمريکاست. اتفاقات اخير در آمريکا نشان مي دهد که ما از نقطه «خطر فوري» عبور کرده ايم و اکنون وارد «بحران» شده ايم. اين اتفاقات بسيار براي آمريکا خطرناک است و شايد اينطور بايد بگويم براي کل جهان خطرناک است، چراکه آمريکا بقيه دنيا را هم وارد اين بحران خواهد کرد.
    «هنري جيروکس» استاد آمريکايي دانشگاه «مک مستر» اما طوري ديگر فکر مي کند و معتقد است: ناتمام ماندن رياست جمهوري در آمريکا، امر هادي اي نيست و به نظر من اتفاق افتادن آن به هيچ وجه محتمل نيست. ترامپ بايد يک کار بسيار نامتعارف انجام دهد تا آمريکا مجاب به استيضاح وي گردد. به نظر من ترامپ از جايش تکان نخواهد خورد.
    کيث پريستون نويسنده 6 کتاب از جمله «شکست آنارشيسم» و «حمله به سيستم» و تحليلگر مهمان راشا تودي، پرس تي وي و بي بي سي پس از پرسيدن سوال، اين طور پاسخ داد: مدتها است که ترامپ کنار زدن افرادي را که ديگر براي وي ارزش سياسي ندارند کليد زده است. مثلا پس از حوادث «شارلوتزويل» ترامپ دريافت که ديگر نمي تواند به راست هاي افراطي کابينه اش اتکا کند و اينکه ديگر نمي شود به آنها اطمينان کرد. هر کسي را که به نحوي با راست هاي افراطي در ارتباط بوده است همچون، «استيو بانون» و «سباستين گورکا» کنار گذاشته است. وي در ادامه افزود: ترامپ به نظر من تقريبا دوره چهار ساله خود را تمام خواهد کرد. هرگز امکان اين وجود ندارد که جمهوري خواهان رئيس جمهور هم حزبي خود را استيضاح نمايند. اگر در انتخابات سال 2018 کنگره آمريکا، دموکرات ها بتوانند اکثريت را کسب کنند مي توان به طرح استيضاح اميدوار بود، اما حتي در صورت مطرح شدن استيضاح اينکه بتوان آن را عملي کرد و همه از آن حمايت کنند بسيار بعيد به نظر مي رسد.
    بخش دوم مصاحبه با پرسيدن سوال ديگري ادامه يافت، لندمن در پاسخ به اين سوال که، «مجله نيويورکر چندي پيش گزارش داد که فاشيست ها پس از انتخاب ترامپ دوباره متولد شده اند. آيا رخ دادن جنگ تمام عيار داخلي در آمريکا ممکن است؟» گفت: من گفته نيويورکر را قبول ندارم و آن را بخشي از جنگ رواني رسانه ها عليه ترامپ مي دانم. آمريکا از ديرباز يک جامعه فاشيست محسوب مي شده است. حتي، قبل از جنگ جهاني دوم هم گفته هايي مطرح مي شد که بيانگر نژادپرست بودن جامعه آمريکا بود. البته اوضاع امروز آمريکا از هرزمان ديگري اسفناک تر است، در طول زندگي ام آمريکا را تا اين حد از هم گسيخته نديده بودم. چه ترامپ رئيس جمهور باشد چه فرد ديگري از سال 1970 تاکنون تمام دولت هاي آمريکايي از قبلي هاي خود بدتر بودند. هر که جاي ترامپ را بگيرد اوضاع را از آنچه که هست پيچيده تر مي کند. تا پيش از اين اوباما بدترين رئيس جمهور آمريکا بود، با انتخاب شدن ترامپ معلوم شد که مي توان از اوباما بدتر هم وجود دارد. وي همچنين اين را هم گفت که: اما اينکه آيا احتمال رخ دادن يک جنگ تمام عيار بين راستي ها وچپي هاي آمريکا وجود دارد؛ بايد بگويم تنها در صورتي اتفاق مي افتد که همان نيروهاي تاريک پشت پرده آن را کليد بزنند، همچين اتفاقات گسترده اي به خودي خود اتفاق نمي افتد. شايد اتفاقي که در شارلوتزويل افتاد مقدمه اي براي جنگ گسترده و بدتر باشد. کسي دقيقا نمي داند چه اتفاقي خواهد افتاد.
    مدسن نيز به سوال مشابه اين طور پاسخ داد: گروه هاي افراطي از هر طيفي در آمريکا؛ «کو کلاکس کلان»، «نئو نازي ها»، «راستي هاي صهيونيست» و ساير گروه هاي تندرو در آمريکا اکنون با به روي کار آمدن دونالد ترامپ بسيار راضي و خشنوداند، چراکه فرصت مناسبي براي آنان ايجاد شده تا در فضاي سياسي آمريکا عرض اندام کنند. گروه هاي افراطي در آمريکا اکنون اختلافات نژادي را آغاز کرده اند که آخرين بار در دوران جنگ سرد ديده شده بود. اقليت هاي ديني و مذهبي در آمريکا اکنون اوقات بسيار سخت و حساسي را مي گذرانند.
    کوريبکو جواب به اين سوال را اينطور داد: البته گروه هايي از نژادپرستان و فاشيست ها وجود دارند که از ترامپ حمايت مي کنند، تعداد آنها البته بسيار محدود است و در معادلات به حساب نمي آيند. نکته کليدي در جامعه آمريکايي اين است که چپ ها از راستي ها و فاشيست ها بسيار قدرتمند ترند. «آنتيفا» که يک گروه چپ گراي آمريکايي است که افراد عضو آن به مراتب بيشتر از گروه هاي چپ گراي مشابه است. دليل آنکه «دولت مخفي» سعي مي کند که نژادپرست ها را به ترامپ مرتبط کند تا وي را بي اعتبار نمايد.
    توربويل اما نظر متفاوتي داشت و تاکيد کرد: جنگ در صورتي رخ مي دهد که «دولت مخفي» و اوليگارش هاي آمريکا خواستار جنگ باشند.در غير اينصورت، اوضاع در همين وضعيت مي ماند و تنها شاهد تنش و درگيري هاي مقطعي داخلي خواهيم بود. البته بايد اين نکته را نيز دانست که اين درگيري ها اصلا خود جوش نيست و دقيقا سيستم هاي اطلاعاتي و افرادي همچون جورج سوروس آن را مديريت و تقويت مي کنند. البته بايد اين نکته را نيز خاطرنشان شوم که ترامپ خود هيچگاه جهت گيري نژادپرستانه اي نداشته است. واژه نژادپرستي اما موضوعي نيست که به واسطه ترامپ ايجاد شده باشد، جامعه آمريکا مدتهاست حتي قبل از ترامپ با موضوع «نژادپرستي» مواجه است. اما به خاطر بسپاريد در حالي که رسانه ها راستي ها و فاشيست ها را عامل درگيري ها معرفي مي کنند، اين در واقع گروه هاي تند چپ گرا همچون «آنتيفا» هستند که عامل اصلي جنايات و خشونت ها در خيابان هاي آمريکايند. افراد مرتبط با گروه چپ گراي «آنتيفا» هر جا که مي روند با خود خشونت هم مي برند، در دعواهاي نژادپرستانه آدم هاي خوب و بدي وجود ندارد و همه به يک اندازه مقصراند. صحنه گردانان در آمريکا که تعداد آنها اندک شمار نيز هست. بر کل جامعه حدودا 300 ميليوني آمريکا مسلط شده اند.
    هنري جيروکس در پاسخ به سوال مشابه گفت: احتمال وقوع جنگ تمام عيار در آمريکا بين گروه هاي اقراطي چپ گرا و راستي بسيار ضعيف است.اما خطر همواره وجود دارد خطر اصلي تهديدي است که از جانب راست گراهاي تند متوجه آمريکا شده است آنها بسيار خشن اند و آمريکا را به آشوب مي کشانند. شارلوتزويل و اتفاقاتي که حول آن افتاد تنها نمونه اي بود از خطر مهم و همه جانبه نژادپرستي در جامعه آمريکا و به طور کلي در جهان که بايد آن را جدي گرفت.
    کيث پريستون هم به عنوان آخرين کارشناس کيهان اين طور پاسخ داد که: نشريه «نيو يورکر» به شدت چپ گراست و هميشه در گزارشات خود مخصوصا عليه فاشيست ها اغراق مي کند. فاشيست ها اما در هر صورت به دنبال تاثيرگذاري سياسي بر جامعه آمريکاند که البته موفق هم نخواهند بود. البته بايد بگويم که درگيري هاي اخير در شارلوتسويل بين دو گروه افراطي بود که البته هر دو حزب آنها را ناديده گرفته اند، حتي مدتي پس از آن حوادث، هر دو حزب هاي دموکرات و جمهوري خواه درگيري هاي شارلوتسويل را محکوم کردند.
    
    در گفت و گوي كيهان با 6 كارشناس غربي مطرح شد: فاشيسم در آمريكا نهادينه شده است
    


 روزنامه كيهان، شماره 21722 به تاريخ 23/6/96، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پژوهش هاي هستي شناختي
متن مطالب شماره 11، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است