|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/23: اسرائيل بازيگر پشت پرده كشتار مسلمانان ميانمار
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21931
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21722 23/6/96 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


اسرائيل بازيگر پشت پرده كشتار مسلمانان ميانمار


برگرفته از: مشرق

رژيم صهيونيستي به ارتش ميانمار سلاح و تجهيزات مي فروشد و علي رغم تحريم بين المللي فروش سلاح به اين کشور، به اين اقدام خود ادامه مي دهد. گزارش هاي مستند جرايد و رسانه ها، پيوسته حاکي از اين حقيقت بوده اما دوستداران اسرائيل پيوسته آن را انکار مي کردند؛ تا اينکه روزنامه هاآرتص در گزارش ۶ سپتامبر خود پرده از حقيقت برداشت و مستنداتي را در مورد همکاري وسيع اسرائيل با ارتش جنايتکار ميانمار ارائه داد. گزارش ها و مستندات ديگر نيز وجود دارد که در گزارش جاري به آن ها اشاره شده است.
    روزنامه «هاآرتص» رژيم صهيونيستي هم در تازه ترين گزارش خود در مورد حمايت تسليحاتي اين رژيم از ارتش ميانمار نوشت: اکنون رفتار خشونت آميز ارتش ميانمار نسبت به مسلمانان منطقه روهينگيا شدت يافته و تصاوير ماهواره اي سازمان ملل متحد گوياي اين است که ۶۰۰ هزار نفر از مسلمانان ايالت «راخين» پس از آتش زده شدن منازلشان و کشتار وسيع، متواري و بي پناه شده اند. اما هيچ کدام از اين ها، کوچک ترين تغييري در سياست هاي وزارت دفاع اسرائيل ايجاد نکرده است و علي رغم اعتراضات بين المللي، همچنان فروش سلاح به ميانمار ادامه دارد. گلوله هاي قبضه به قبضه تفنگي که در اختيار ارتش ميانمار قرار مي گيرد، خرج هدف قرار دادن زن ها و کودکان مسلمان آن کشور مي شود که از آن دست مي توان به يافتن جنازه ۲۶ نفر - شامل ۱۲ کودک- در رودخانه «نف» در مرز بين بنگلادش و ميانمار اشاره کرد. ظاهرا اين افراد قصد فرار به بنگلادش را داشتند که هدف گلوله ارتش ميانمار قرار مي گيرند.
    اين روزنامه ادامه داد: گزارشات نماينده ويژه سازمان ملل در ميانمار و تيم پژوهشگران دانشگاه هاروارد حاکي از آن است که اسرائيل حامي اصلي نظامي ارتش ميانمار در جنايت عليه مسلمانان است. اما اسرائيل همچنان به فروش سلاح به آن ادامه مي دهد. سابقه شروع همکاري جدي نظامي بين دو طرف، از سپتامبر ۲۰۱۵ شروع مي شود. زماني که ژنرال «مين آنگ هايين» يکي از افسران بلندمرتبه ارتش ميانمار، براي ديدار از اماکن نظامي اسرائيل و خريد تسليحات به آنجا سفر کرد و از پايگاه ها و سامانه هاي «البيت» و «التا» ديدار کرد. همچنين، ديدار «ميشل بن باروخ» -معاون خارجي وزير دفاع اسرائيل- از ميانمار در تابستان ۲۰۱۵، به قصد توافق بر سر جزييات معامله بود. در آن ديدار که بعدها توسط ارتش ميانمار و تحت فشار رسانه هاي بين المللي «فقط بخشي از جزييات آن» افشا شد: «ما در اين ديدار تصميم به خريد قايق هاي گشت زني «سوپر دِوُورا» و خريدهاي ديگر کرديم».
    هاآرتص افزود: آگوست ۲۰۱۶ بود که شرکت نظامي اسرائيلي «تار آيديل کانسپتس» (TAR Ideal Concepts) که متخصص آموزش نظامي و فروش سلاح به کشورهاي ديگر است، تصاويري را از سلاح اسرائيلي نيروهاي ارتش ميانمار بر روي وبسايت خود قرار داد. در بخش بالايي تصاوير قيد شده بود: «کرنر شات (نوعي مسلسل اسرائيلي) در خدمت نيروهاي عمليات ويژه ميانمار». علاوه بر اين، رئيس اين شرکت، رييس پليس سابق اسرائيل با نام «شلومو آهارونيشکي» است.
    اين روزنامه اسرائيلي در پايان آورد: پس از اينکه چندي پيش، يک دادخواست از سوي نهادهاي حقوق بشري مبني بر فروش سلاح به ارتش ميانمار به دادگاه اسرائيل ارائه شد و در آن به کشتار وسيع مسلمانان اشاره گرديد، «آويگدور ليبرمن» -وزير دفاع اسرائيل- اين امر را کاملا يک امر ديپلماتيک دانست و دادگاه عالي را تهديد به کناره گيري از پرونده کرد. در ۵ ژوئن امسال بود که ليبرمن در پاسخ به سوالات «تامار زاندبرگ» -نماينده کنست- پاسخ داد: ما مطيع و پيرو کشورهاي بزرگ غربي در فروش سلاح به همه کشورها هستيم. بزرگ ما آمريکاست و ما راه اين کشور را ادامه مي دهيم». اگر از حيث تاريخي به اظهارات وزير دفاع اسرائيل نگاه کنيم، او راست مي گويد. چرا که همين اسرائيل بود که در جريان جنايات جنگي در آرژانتين و يا جنايات صرب ها بر عليه بوسنيايي ها، در اختيار آنها سلاح قرار داد.
    گفتني است که پيش از اين بسياري از رسانه ها از جمله روزنامه «اينديپندنت» انگليس مدعي فروش تسليحات از سوي اسرائيل به ميانمار شده بودند اما در نهايت، گزارش مستند ۶ سپتامبر هاآرتص آب پاکي را بر دست منکران قضيه ريخت.
    وبسايت «سيتيزن» هند هم در بررسي رفتار رژيم صهيونيستي در قبال کشتار ميانمار نوشت: در حالي که کشورهاي غربي فروش هر گونه سلاح به ارتش جنايتکار ميانمار را ممنوع و تحريم کرده اند، اسرائيل در حال فروش سلاح به آن است. اين امر هم بسيار مشکوک است و مي تواند در هماهنگي با آمريکا صورت گرفته باشد. در گزارش ۲ هزار صفحه اي نشريه انگليسي «جين اينتليجنس ريويو» به حمايت همه جانبه تسليحاتي اسرائيل از ارتش ميانمار به طور کامل پرداخته شده است. اسرائيل، از دهه ۱۹۹۰ با فروش مسلسل يوزي ۹ ميليمتري و ضد هوايي ۱۵۵ ميليمتري هاويتزر سري سولتام، کار را با ميانمار آغاز کرد. بعدها، جن جنگنده اف-۷ هم در اختيار ميانمار قرار گرفت. سال ۲۰۰۵ نيز ۱۵۰ عراده خودروي زره پوش شناسايي ساخت برزيل موسوم به «کاسکاول ئي ئي-۹» از سوي اسرائيل به ميانمار فروخته شد. نکته حائز اهميت اين است که اين حمايت تسليحاتي از سال ۱۹۹۳ که جنگ داخلي ميانمار شکل گرفت، آغاز شد و تا سال ۲۰۰۵ يعني پايان اين جنگ داخلي ادامه داشت؛ جنگي که ۳۰۰ هزار کشته بر جاي گذاشت.
    اکنون در دهه دوم قرن بيست و يکم، اين همکاري همچنان ادامه دارد و در گزارش جولاي ۲۰۱۷ «سازمان عفو بين الملل» مي توان نمونه هاي بي شمار استفاده از ابزار سرکوب خياباني ساخت اسرائيل توسط پليس ميانمار را مشاهده کرد. در گزارش مذکور آمده است که ميانمار، سفارش ساخت گازهاي اشک آور و ماشين آب پاش ضدشورش را به اسرائيل داده است. تجهيزاتي که در جريان اعتراضات دو سال اخير اين کشور، موجب مرگ بسياري از زنان و کودکان شده است.
    وقتي رسانه هاي مختلف و «بالاخص» يک رسانه اسرائيلي به وضوح به حمايت تسليحاتي همه جانبه رژيم صهيونيستي از ارتش ميانمار و کشتار مسلمانان توسط آن اذعان مي کند و براي مدعاي خود سند ارائه مي دهد، بسيار جاي تعجب و سوال دارد که برخي جريانات داخلي، چگونه چشم خود را بر آن بسته اند و در پيام هاي خود از شبکه هاي مختلف اجتماعي و زنجيره رسانه اي، حقيقت را وارونه نشان مي دهند؟
    شايد بهتر باشد که جمله «پني گرين» -رئيس «بخش بين المللي جنايات حکومتي» در دانشگاه «کوئين مري» انگليس- را يادآور شويم: «دنيا نبايد تعجب کند که اسرائيل، حتي با وجود مشاهده جنايات وحشيانه ارتش ميانمار، باز هم از آن حمايت مي کند. رژيمي که در غزه کودک کشي کرد، يک رژيم ضعيف کش و کودک کش ديگر را به خوبي درک مي کند. اگر غير از اين باشد، عجيب است. ديروز شما به غزه نگاه کرديد و همه تان شرم و ننگ انسانيت را ديديد. امروز به روهينگيا بنگريد و تکرار تاريخ را از سوي ۲ تفکر مشابه ببينيد».
    اسرائيل بازيگر پشت پرده کشتار مسلمانان ميانمار
    


 روزنامه كيهان، شماره 21722 به تاريخ 23/6/96، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات فرهنگ - ارتباطات
متن مطالب شماره 41، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است