|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: <فيلم گويا> لذت فيلم سينمايي را براي نابينايان صد چندان مي كند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6856
يكشنبه بيست و هشتم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 15 (توانش) > متن
 
      


<فيلم گويا> لذت فيلم سينمايي را براي نابينايان صد چندان مي كند


نويسنده: مجيد سرايي

صبح سه شنبه، 14 شهريور ماه جاري، پروژه «فيلم گويا» در محل سالن کودک و نوجوان کتابخانه عمومي حسينيه ارشاد رونمايي شد.
    در اين برنامه، جمعي از نابينايان علاقه مند به هنر هفتم وهمچنين تني چند از گويندگان بخش نابينايان کتابخانه عمومي حسينيه ارشاد، گرد هم آمدند تا شاهد پرده برداري از پروژه اي باشند که گرچه تازه نبود، اما اجراي آن از سوي کتابخانه حسينيه ارشاد براي نابينايان اتفاقي خوشايند محسوب مي شد.
    پروژه «فيلم گويا» در واقع همان «راديو فيلم» سابق است که تا پيش از تغييرات مديريتي در راديو، به روي آنتن راديو نمايش مي رفت و مخاطبان زيادي از جمله نابينايان را به خود جلب کرده بود.
    «فيلم گويا» در واقع پروژه پخش فيلم صوتيست که در آن، يک گوينده به عنوان راوي، صحنه هاي بدون ديالوگ و همچنين حرکات بازيگران فيلم را به طور کامل، براي شنونده توضيح مي دهد. اين ويژگي توضيح جزء به جزء فيلم، زماني که از راديو نمايش روي آنتن رفت، از سوي نابينايان مورد توجه واقع شد. همين اظهار علاقه نابينايان، بخش نابينايان کتابخانه عمومي حسينيه ارشاد را بر آن داشت تا بعد از تعطيلي اين برنامه با عنوان «راديو فيلم» در راديو نمايش، با عوامل توليد برنامه مذاکره کنند تا اين بار، با عنوان «فيلم گويا» و به همت کتابخانه حسينيه ارشاد، اين برنامه توليد و در اختيار نابينايان قرار بگيرد.
    بر اساس اين گزارش، در آيين رونمايي «فيلم گويا» که با حضور مهرناز خراسانچي مدير عامل کتابخانه عمومي حسينيه ارشاد، فرشاد آذرنيا و مليحه شعبانيان عوامل توليد برنامه و جمعي از نابينايان علاقه مند به سينما حضور داشتند، با پخش قسمت هايي از سه فيلم گويا شده «فروشنده» ساخته اصغر فرهادي، «ابد و يک روز» ساخته سعيد روستايي و «در دنياي تو ساعت چند است» ساخته صفي يزدانيان، از توليد اين برنامه در کتابخانه حسينيه ارشاد رونمايي شد.
    
    از ايده هاي نابينايان استقبال مي کنيم
     در حاشيه آيين رونمايي از پروژه «فيلم گويا» مهرناز خراسانچي، مدير عامل کتابخانه عمومي حسينيه ارشاد در گفت و گو با توانش، توليد محتوا را يکي از مهم ترين گام هاي اين کتابخانه عنوان و اظهار کرد: «امروز در دنيا، کتابخانه ها به مثابه يک مکان تعاملي هستند؛ يعني فقط به بحث کتابخواني صرف محدود نمي شوند چرا؟ چون اين امکان فراهم شده تا اهالي علم و فرهنگ با حضور در کتابخانه و ايجاد تعامل باهم، با همراهي يک کتابدار آگاه و گنجينه عظيم موجود در کتابخانه، توليد محتوا کنند. نابينايان هم در اين پديده سهيم هستند. بنا براين، به منظور نيل به اين هدف، برنامه هاي متعددي پيش بيني کرديم که از جمله اين برنامه ها، برگزاري جلسات هفتگي با عنوان «لذت زندگي» است که با حضور خود نابينايان برگزار مي شود و تجارب اين افراد در زندگي اجتماعيشان مطرح مي گردد.» خراسانچي در ادامه به پروژه «فيلم گويا» اشاره و اظهار کرد: «نابينايان از جمله شهرونداني هستند که عاشق فرهنگ و هنر اين مرز و بومند. با توجه به علاقه اي که در اين شهروندان نسبت به سينما احساس کرديم، با همفکري دوستان بخش نابينايان کتابخانه، تصميم گرفتيم پروژه فيلم گويا را توليد کنيم. در واقع اين پروژه، همان برنامه سابق «راديو فيلم» است که تا دو سال پيش، از آنتن راديو نمايش پخش مي شد.» مدير عامل کتابخانه عمومي حسينيه ارشاد در پايان، ضمن دعوت از نابينايان جهت حضور پر رنگتر در فعاليت هاي کتابخانه اظهار کرد که از ايده هاي اين شهروندان استقبال مي کند: «من از اين فرصت استفاده کرده و از شهروندان نابينايي که عضو کتابخانه هستند دعوت مي کنم تا با حضور و تعامل در کتابخانه، ايده هاي تازه خود را در زمينه هاي مختلف براي توليد محتوايي فاخر ارائه دهند. قطعاً از ايده هاي بکر و راهگشا استقبال مي کنيم. البته نابيناياني هم که عضو کتابخانه نيستند، مي توانند در بخش نابينايان کتابخانه عضو شوند و از تسهيلات مجموعه بهره مند گردند.»
    
    فيلم هاي ديالوگ محور را انتخاب مي کنيم
     فرشاد آذرنيا، افکتور پيشکسوت راديو و تهيه کننده «فيلم گويا» در گپي کوتاه با توانش، ديالوگ محور بودن فيلم ها را يکي از مهم ترين معيار هاي انتخاب فيلم براي توليد فيلم گويا عنوان کرد: «قطعاً فيلم هايي مثل ديده بان آقاي حاتمي کيا نمي توانند در سبد فيلم هاي انتخابي ما جا بگيرند. چون در اين نوع فيلم ها، ديالوگ خيلي کم است و بايد متن بلند بالايي در توضيح تمام تصاوير و صحنه هاي فيلم نوشته شود. اين همان معياريست که ما در راديو براي توليد «راديو فيلم» در نظر داشتيم.» اين افکتور نام آشنا در توضيح تعطيل شدن پروژه «راديو فيلم» در راديو نمايش، با تغيير مدير اين شبکه اظهار داشت: «زماني که آقاي قرباني مديريت راديو نمايش را گرفت، با مشکلات مالي زيادي مواجه شد. طبعاً براي رفع اين مشکل، بايد برنامه هايي که هزينه بر بودند، کنار گذاشته مي شدند. خب راديو فيلم برنامه اي بود که هر روز و در دو وعده پخش مي شد؛ منظورم از دو وعده، پخش تکراري نيست. بنا براين، توليد چنين برنامه اي هزينه زيادي هموار مي کرد.»
    
    کنار نابينايان فيلم مي بينم
    مليحه شعبانيان، بازيگر و گوينده «فيلم گويا» ضمن ابراز علاقه از اينکه همچنان به عنوان گوينده در اين برنامه که با عنوان جديد توليد مي شود، حضور دارد، معيار هاي خاص خود را در نوشتن متن هاي توضيح تصاوير فيلم ها چنين تشريح مي کند: «يکي از شانس هاي بزرگ من در طول سال هاي فعاليتم، انتخاب چيزهايي ست که دلم مي خواست انجامشان دهم. در طول 18 سال کار نمايشي و راديويي در کنار استادي مثل جناب آذرنيا، آزمون و خطا هاي زيادي را تجربه کرده ام. در توليد اين برنامه، من موضع خودم را دارم و آن، عبارت از برخوردي کاملاً تازه با فيلم منتخب است. يعني طوري برخورد مي کنم که انگار براي نخستين بار است که فيلم را مي بينم. در واقع پا به پاي شنونده پيش مي روم، انگار اينکه کنار يک فرد نابيناي علاقه مند به سينما نشسته ام و باهم فيلم را مي بينيم و مي شنويم.» اين بازيگر و گوينده راديو توضيحاتش را چنين تکميل مي کند: «سعي مي کنم بر اساس ژانر فيلم پيش بروم و طوري عمل نکنم که به نظر برسد اطلاعاتي کلي به مخاطب مي دهم. مثلاً زودتر از اينکه اسم شخصيت ها در فيلم مطرح نشود، از عنوان کردن آن حذر مي کنم تا شنونده نابينا مثل ديگر شهروندان، غافلگير شود و خودش به آن شخصيت و اسمش برسد.» شعبانيان از «فيلم گويا» به عنوان اثري تازه ياد کرد و اظهار داشت: «به نظر من فيلم گويا که قبلاً با عنوان راديو فيلم از راديو نمايش پخش مي شد، اثري منحصر به فرد است؛ همان طور که يک فيلم سينمايي اثري مستقل است، اين کار هم اثري سر پا و زنده است. من اين زندگي را با کلام و حس خودم، به جريان مي اندازم. مثلاً در سريال ها، سعي مي کنم از کلمات تکراري استفاده نکنم و به جاي آن ها، مترادفشان را به کار ببرم. خلاصه اين طور بگويم، به جايي رسيده ام که اگر روزي قرار باشد با يک شهروند نابينا براي تماشاي فيلمي به سينما بروم، مي دانم چگونه جزئيات تصاوير فيلم را براي او توضيح دهم.»
    
    هر هفته يک فيلم پخش مي کنيم
     پرستو ولدخان، مسئول بخش نابينايان کتابخانه حسينيه ارشاد و سردبير برنامه «فيلم گويا» درباره نحوه پخش اين برنامه به توانش گفت: «مقرر شده هر هفته يک فيلم، هر شب ساعت 10 تا 12 از راديو ارشاد به نشاني: www.radio.hepl.ir
     پخش شود. در جمعه پاياني هر ماه، 4فيلمي که در طول آن ماه از راديو ارشاد پخش شده، مجدداً براي کساني که موفق به شنيدن هر يک از فيلم ها نشده اند، پخش مي شود. ضمناً اعضاي بخش نابينايان کتابخانه مي توانند از فايل هاي صوتي نشست هاي علمي که در کتابخانه برگزار مي شود از طريق راديو ارشاد استفاده کنند.» مسئول نابيناي بخش نابينايان کتابخانه حسينيه ارشاد، ضمن درخواست از نابينايان براي ارائه نقد، نظر و پيشنهاد درباره توليد «فيلم گويا» و همچنين ديگر فعاليت هاي اين بخش از کتابخانه اظهار داشت: «در صورتي که دوستان علاقه مند برگزاري جلسات نقد فيلم شوند، اين کار را در خصوص فيلم هاي گويايي که توليد مي کنيم، قطعاً انجام مي دهيم؛ چرا که جلسات نقد فيلم در کتابخانه برگزار مي شود و عملاً زمينه انجام اين کار هم براي ما فراهم است.»
     گفتني ست بخش نابينايان کتابخانه حسينيه ارشاد از اوايل دهه هفتاد، با هدف توليد کتاب هاي گويا و بريل ويژه نابينايان فعاليت خود را آغاز کرد. اين بخش از کتابخانه حسينيه ارشاد، داراي دو استوديو ضبط کتاب است و در طول اين سال ها، حدود 1300 عنوان کتاب توليد کرده است.
    
    <فيلم گويا> لذت فيلم سينمايي را براي نابينايان صد چندان مي کند
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 15 (توانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    آثار ديگري از "مجيد سرايي"

  سرو هاي «پريشان» و «زريوار» همچنان ايستاده اند / گزارش «ايران» از نشست تشكل هاي دختران معلول كرد در قروه
مجيد سرايي، ايران 20/5/97
مشاهده متن    
  پا به سن كه مي گذاريم كنارمان مي گذارند / گفت و گو با امين تارخ بازيگر نقش حاج رسول در سريال «رهايم نكن»
مجيد سرايي، ايران 9/4/97
مشاهده متن    
  سرنوشت نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري معلولان
مجيد سرايي، ايران 24/3/97
مشاهده متن    
  گريه درمي آورند و قهرمان مي سازند / نگاهي به استفاده برنامه سازان از معلولان در برنامه هاي ماه رمضان سيما
مجيد سرايي، ايران 2/3/97
مشاهده متن    
  اگر پلاك «ژ» نداري طرح رايگان نداري / توانش ابهامات طرح ترافيك معلولان را بررسي مي كند
مجيد سرايي، ايران 20/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اعتياد پژوهي
متن مطالب شماره 45، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است