|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: معدني ها چشم انتظار فاينانسورهاي جديد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4138
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


معدن 
معدني ها چشم انتظار فاينانسورهاي جديد
اعلام آمادگي آلمان و ايتاليا براي سرمايه گذاري در ايران


گروه اقتصادي - بخش معدني كشور يكي از بخش هايي است كه بعد از برجام ميزبان بسياري از هيات هاي مختلف خارجي بود و سرمايه گذاران زيادي تمايل به حضور در بخش معدني ايران داشتند. بخشي كه قرار بود زماني جاي درآمد نفت را بگيرد و جايگزين نفت شود حالا چشم انتظار فاينانسورهاي جديدي است كه قرار است كارهاي توسعه اي ايران در اين بخش را انجام دهند. البته از همان ابتدا هم مشخص بود كه بخش معدني ايران با همه مزيت هايش اما براي جذب سرمايه گذاري زمانبر تر از ساير بخش ها حاضر خواهد شد.
     اما گويا اين تلاش ها در حال به ثمر نشستن است به گونه اي كه مهدي كرباسيان، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، از انعقاد قرارداد فاينانس ميان ايران و آلمان طي روزهاي گذشته خبر داده و گفته است: «خبرهاي خوش از فاينانس هاي معدني كشورهاي مختلف دنيا براي ايران در راه است. خبرهاي خوش فاينانسي براي معدن و صنايع معدني ايران در راه است. دو تا طرح بسيار خوب كه نهايي شده شامل توسعه فولاد هرمزگان و توسعه جديدي كه در فولاد مباركه رخ خواهد داد، دو روز قبل فولاد مباركه با طرف آلماني به نتيجه رسيده است كه در آينده اي نزديك، خبرهاي خوش آن را اعلام خواهيم كرد.»
     هر چند كه وي از اعلام حجم فاينانس آلماني ها براي فولاد مباركه خودداري كرد اما ادامه داده است: «فاينانس آلمان براي فولاد مباركه اكنون نهايي شده ولي بايد اجازه بدهيد كه امضا شود و سپس رقم آن را اعلام كرد. البته ايتاليايي ها هم فاينانس هايي را براي ايران در نظر گرفته اند. البته مذاكراتي با چيني ها نيز صورت گرفته تا بتوان فاينانس چيني را هم جذب كرد، خوشبختانه توافقي هم كه اخيرا وزارت اقتصاد با كره جنوبي كرده است نيز شرايط خوبي را براي فاينانس معدن و صنايع معدني ايران فراهم مي كند: البته به تازگي مذاكراتي را هم با معاون سايناشور چين داشته ام، اميدواريم در نيمه دوم سال بتوانيم خبرهاي خوش فاينانسي داشته باشيم.»
    
     اين معاون وزير صنعت، معدن و تجارت
     در عين حال گفته است: « خبر خوش ديگر اين است كه طرح پرونده ۴ زغال سنگ طبس كه فاينانس آن منتفي شده بود با حمايت وزارت اقتصاد و دولت در دستور كار قرار گرفته و اميد تا پايان مهرماه، كلنگ عمليات زغال سنگ پرونده ۴ طبس را بزنيم.»
     كرباسيان البته در ادامه در مورد پرونده دامپينگ فولاد ايران گفت: «ما از ابتدا اعتقاد داشتيم كه اين موضوع غيركارشناسي و بي پايه است: ما از ابتدا دامپينگ فولاد را قبول نداشتيم: بعضي افراد در حوزه فولاد حرف هايي از سر دلسوزي زدند و اطلاعاتي و اخباري ارايه كردند و برخي شركت هاي اروپايي و آسيايي دلال - كه در اروپا بازار داشتند- جوسازي كرده و بحث دامپينگ فولاد ايران را مطرح كردند. با اطلاعات و اسنادي كه ارايه شد، موضوع دامپينگ فولاد ايران رد شد.»
    
     صادرات فولاد ايران به كانادا، اروپا و آسيا
     معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه نقشه هاي يك صد هزارم كل معادن ايران منتشر شده و در اختيار سرمايه گذاران قرار مي گيرد، گفت: «هماهنگي كامل معدن و صنايع معدني، خط مشي وزير صنعت است. در دنيا توسعه در حوزه فولاد، خود مترادف با توسعه است به اين معنا كه يكي از پارامترهاي توسعه و پيشرفت كشورها مصرف فولاد است. به اين معنا كه ايران بايد براي رسيدن به اين پارامتر به توليد و كيفيت محصولات توجه كند: ضمن اينكه مصرف نيز در جامعه وسيع تر شود.»
     معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: « انحلال شركت ملي فولاد يكي از اتفاقات نامبارك بود كه نشان مي داد حوزه فولاد، از صورت مساله پاك شده است: در حالي كه مي توانستند آن را كوچك كرده و وظايف آن را تا ۹۰ درصد كاهش دهند: بنابراين از تصميمات خوب دولت يازدهم اين بود كه به احياي شركت ملي فولاد راي داد. در دولت يازدهم، بازگشت به وضعيت مناسب در شركت ملي فولاد در دستور كار قرار گرفت، اين در حالي است كه در سال ۸۳ وزير وقت، طرحي را به شوراي اقتصاد ارايه كرد كه ۴ ميليون تن طرح فولادي ايجاد و احداث شود، اما در دولت هشتم، به تصويب نرسيد يا ابلاغ نشد، در حالي كه در دولت نهم، تصميم بر اين شد كه هشت طرح ۸۰۰ هزار تني جايگزين اين طرح ۴ ميليون تني شود، در حالي كه برخي از اين طرح ها، نه آب، نه برق و نه زيرساخت داشت.»
     كرباسيان با اشاره به كلنگ زني يك هفته اي هفت طرح فولادي در دولت نهم تصريح كرد: «جايي كه كلنگ زني مي شود، ديگر نمي توان اجرايش را ملغي كرد، بنابراين ما نيز به عنوان يك تعهد، كار را پيگيري كرديم و هفت طرح فولادي را در حال تكميل داريم. فولاد شادگان و ميانه هم اكنون در حال توليد هستند، اين در حالي است كه زنجيره فولاد در سال ۲۰۱۵ دچار چالش جدي افت قيمتي شد، اما اكنون قيمت رو به رشد است، ضمن اينكه توليد و اشتغال و توجه به صادرات، در حوزه فولاد به خوبي حاصل شده است. فولاد سال گذشته بيش از ۶ ميليون تن صادرات داشته است، در حالي كه در سال ۹۱، كل صادرات كشور ۲۰۰ هزار تن بوده است.»
     كرباسيان گفت: «بناي وزير صنعت در حوزه معدن و صنايع معدني بر دو محور است، به اين معنا كه بين حوزه معدن و صنايع معدني هماهنگي كامل در سياستگذاري، نظارت و اجرا وجود داشته باشد، ضمن اينكه نقشه هاي
     يك صد هزارم كل معادن ايران منتشر شده و به زودي در اختيار سرمايه گذاران قرار مي گيرد. اين در حالي است كه اكنون صادرات فولاد ايران به آسيا، كانادا و اروپا صورت مي گيرد.»
     وي اظهار داشت: «انتظار ما از شركت ملي فولاد اين است كه به عنوان بازوي وزارتخانه، به اجراي طرح ها نظارت كنند: ضمن اينكه يك موضوع جديد در دوره دولت دوازدهم، تخصصي عمل كردن است و بايد همه وظايف خود را به صورت تخصصي انجام دهند. ضمن اينكه نبايد يك شركت فولادي براي تعرفه، توازن از شمش و مشكلات محيط زيستي، سرگردان باشد. جايگاه اين امر هم شركت ملي فولاد است كه بايد اين وظيفه را به عهده گيرد، ضمن اينكه ظرف دو سال آينده، سفره هفت طرح فولادي را جمع خواهيم كرد.»
    
    هول نزنيد جاي مديران باسابقه را بگيريد
     كرباسيان گفت: « هول نزنيد كه بياييد جايگاه مديران باسابقه دهه شصتي را بگيريد، چراكه ما آن سال ها تلاش كرديم كه سعي و خطا نكنيم، در حالي كه در دولت نهم و دهم، مشاوران جوان تشكيل شد، اين درحالي است كه برخي از اين افراد كم تجربه بودند و در كنارشان، افراد خناس و دلالي قرار گرفتند كه به جاي وزارتخانه، آنها را روانه زندان اوين كردند: نبايد اين تجربه را تكرار كرد: پس نبايد براي اين كار عجله كرد. تا كي مي توانيم شمش توليد و صادر كنيم، در حالي كه اكنون رقيب فولاد، آلومينيوم است. پس بايد براي بقاي خود، فكري كنيم و در مورد فولاد، از وضعيت كنوني خارج شويم، راهكارهايي هم بايد براي طرح هاي جديد ارايه دهيم.»
     همچنين سجاديان، رييس هيات مديره شركت ملي فولاد در مراسم توديع و معارفه مديرعامل جديد گفت: «دولت بنا دارد كه ۲۰۰۰ نيروي نخبه جوان را از دانشگاه هاي كشور جذب كند، بر اين اساس تقاضاي ما اين است كه ۴۰ تا ۵۰ نخبه در حوزه فولاد، جذب اين صنعت شود. اتمام طرح هاي نيمه تمام فولادي يكي از ماموريت هاي جديد مديرعامل جديد شركت ملي فولاد است.»
    معدن: معدني ها چشم انتظار فاينانسورهاي جديد / اعلام آمادگي آلمان و ايتاليا براي سرمايه گذاري در ايران
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات جامعه شناختي جوانان
متن مطالب شماره 29، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است