|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: دولت دوازدهم بايد از اقتصاد نفتي فاصله بگيرد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4136
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


اعلان 
دولت دوازدهم بايد از اقتصاد نفتي فاصله بگيردرييس سازمان ديدبان شفافيت و عدالت با تشريح ويژگي هاي دولت رانتي گفت: دولت دوازدهم بايد از اقتصاد نفتي فاصله بگيرد.
     احمد توكلي در گفت وگو با مهر در خصوص فرمايشات اخير رهبري درباره دولت رانتي و لزوم توجه دولت به خروج از فضاي رانتي گفت: ۵۰ سال است كه اين مساله مطرح است. وقتي اقتصاد نفتي شد، رانت هم نفتي مي شود و دولت از موقعيت ماليات گيرنده و خدمت دهنده تبديل به توزيع كننده منابع ملي مي شود: در حالي كه در شرايط طبيعي، دولت بايد از توليدكننده ماليات بگيرد تا خدمات عمومي را تقديم مردم كند. وي ادامه داد: در حالتي كه دولت از توليدكننده ماليات مي گيرد، صرفه دولت اين است كه توليد رشد كند چرا كه از مردم پول مي گيرد و بايد به آنها پاسخگو باشد كه با اين پول چه كاري انجام مي دهد. ولي وقتي دخالت در اقتصاد زياد باشد، دولت به توزيع كننده منابع ملي تبديل مي شود. در اين حالت چون درآمد دولت عمدتا به نفت متكي است، خودش را طلبكار حس مي كند كه در اين راستا براي رشد و سرانه عمراني به مردم پول مي دهد: در نتيجه در موضع پاسخگو قرار نمي گيرد زيرا هر كسي كه به دولت نزديك تر يا استقلالش به ظاهر قوي تر باشد مي تواند از دولت منابع بيشتري بگيرد كه در اين صورت رانت ايجاد مي شود. بنابراين دولت نفتي، دولت رانتي است و اگر كسي اطلاعات و نزديكي به صاحبان قدرت داشته باشد، بيشتر از منابع نفتي بهره مند مي شود.
     رييس سازمان ديدبان شفافيت و عدالت افزود: بنابراين نكته اي كه رهبر انقلاب به آن اشاره كردند، يك حقيقت ۵۰ ساله است كه ما ۴۰ سال است داريم تلاش مي كنيم از آن نجات پيدا كنيم و گرچه توفيقات زيادي داشتيم ولي هنوز از اين مساله نجات پيدا نكرده ايم.
     وي تصريح كرد: مساله اي كه رهبري به آن اشاره كردند، نه فقط يك تذكر سياسي بلكه يك تذكر اقتصادي است. در عين حال جنبه تاريخي هم دارد.
     توكلي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا چنين فضايي تشديد شده كه تاكيد مجدد رهبري را به دنبال داشته است، اظهار داشت: به دليل اينكه ركود زياد است، دولت دوازدهم در شرايط فعلي مجبور است نفت را نقش پيشران بداند و همت خود را صرف اين مساله كند تا تحريم نفتي را بشكند و در اين راستا موفق هم عمل كرده است. همين مساله موجب اتكا و توجه بيشتر به نفت مي شود اما بسياري از اقتصاددانان همچون بنده يا افراد مجرب مانند رهبري ممكن است كه نفت را بخش پيشرو ندانند. وي توضيح داد: دولت در نظر دارد نفت را بخش پيشران و پيشرو قرار دهد كه اين مساله ممكن است توجه زيادي را متوجه نقش نفت سازد و اتكا به آن را بيشتر كند. به نظر مي رسد تذكر مطرح شده توسط رهبري معطوف به همين مساله است.
     رييس سازمان ديده بان شفافيت و عدالت با اشاره به اينكه اين بحث ها تا حدودي در دوره جنگ هم مطرح بود، گفت: آن زمان ناچار بوديم به نفت تكيه كنيم، در حالي كه همه دلمان مي خواست از نفت بُريده شويم به دليل اينكه زمان جنگ امكاناتي وجود نداشت و بيشتر به نفت اتكا مي شد. ولي توفيقاتي كه در دوره سازندگي و دوره هشت ساله آقاي هاشمي رفسنجاني از اين حيث ديده شد، مقدار سهم واردات از توليد ملي كاهش پيدا كرد و اين يعني آغاز متنوع سازي اقتصاد و كاهش سهم نفت در اقتصاد: در نتيجه سهم واردات از توليد ملي كاهش پيدا كرد و ما به اقتصاد غيرنفتي نزديك تر شديم: اگرچه اين عبور از نفت، كاملا موفقيت آميز هم نبود ولي سعي شد كه از دولت رانتي فاصله گرفته شود.
     توكلي با اشاره به سخنان رهبر انقلاب و تاكيد ايشان بر لزوم محسوس بودن كاهش تورم در سبد هزينه خانوار گفت: آماري كه دولت در زمينه كاهش نرخ تورم ارايه مي دهد، از نظر علمي درست است، اما نماياننده و بازتاب دهنده خوبي براي واقعيت نيست. به طور مثال اعمال نرخ تورم، ميانگيني از سبد خدمات كالاها است كه تمام مردم شهر يا كشور از آن استفاده مي كنند و ميانگين گيري هميشه كار را ساده اما بسياري از واقعيت ها را پنهان مي كند.
     وي افزود: به طور مثال در اين سبد، ماشين پورشه، نان، گوشت، تخم مرغ، مدرسه رفتن و آمپول زدن هم وجود دارد. ولي اغلب مردم ماشين گران قيمت پورشه، گوشت و فرش دستباف استفاده نمي كنند. دسته اي ديگر كه اغنيا هستند، از اين قبيل مسائل استفاده مي كنند. اين سبد متوسط به پاي همه نوشته مي شود و تغييرات آن، به عنوان نرخ تورم اعلام مي شود: در حالي كه تورم در بخش هاي مختلف متفاوت است. به طور مثال درصد گران شدن موادغذايي و آشاميدني بيشتر از گوشت، فرش و ماشين است، در نتيجه افرادي كه غذاي بيشتري مصرف مي كنند و پول بيشتري براي آن مي پردازند، فشار بيشتري را متحمل مي شوند تا كساني كه پولشان را براي اتومبيل خارجي صرف مي كنند. اين در حالي است كه نرخ تورم هميشه براي فقرا بيشتر از متوسط رشد قيمت ها و براي اغنيا كمتر از نرخ اعلام شده است. بنابراين در هر طبقه اي فقرا با نرخ هاي بالاتر و اغنيا با نرخ هاي كمتري روبه رو هستند.
     رييس سازمان ديده بان شفافيت و عدالت خاطرنشان كرد: به همين دليل دولت بايد توجه داشته باشد كه وقتي مي گويد نرخ تورم تك رقمي شده، تصور اين را نداشته باشد كه به طبقات فقير و ضعيف كمك فراواني كرده بلكه اين نشان مي دهد كه مردم بايد اين مساله را تحمل كنند. وي تصريح كرد: البته راه ديگري نيز وجود دارد كه بتوان تورم را كم ولي قدرت خريد را زياد كرد: اگر دستمزدها با نرخ بالاتري از نرخ تورم رشد كند، با اينكه تورم وجود دارد، قدرت خريد رشد مي كند. به طور مثال شما ۱۰۰ تومان پول داريد، ۱۰ درصد تورم وجود دارد و به اندازه ۹۰ تومان سال گذشته مي توانيد خريد كنيد. حال اگر به جاي هشت تومان، ۱۵ تومان به شما حقوق بدهند، بنابراين دو تومان قدرت خريد كمتر مي شود. اگر ۱۵ تومان حقوق دريافت كنيد با اينكه نرخ تورم ۱۰ درصدي وجود دارد، چون ۱۵ درصد به شما اضافه حقوق پرداخت شده، قدرت خريد بالا مي رود. بنابراين پرسش رهبري مبني بر اينكه آيا سياست هاي توزيعي درآمدي مردم با سياست هاي نرخ تورم سازگاري دارد، بسيار منطقي بوده است. يعني اگر با وضعيت تورم، توليد بهتر شود، اين مساله مانند سال هاي اول جنگ مثبت خواهد بود.
    اعلان: دولت دوازدهم بايد از اقتصاد نفتي فاصله بگيرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انفورماتيك پزشكي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است