|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: عذرخواهي مهدي چمران از موتلفه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4137
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 6 (احزاب) > متن
 
      


سوژه روز 
عذرخواهي مهدي چمران از موتلفه
درگير شورا بودم: به انتخابات رياست جمهوري ورود نكردم


گروه احزاب - مهدي چمران، دوران تازه اي را آغاز كرده است: دوراني كه پس از شكست در جلب راي مردم تهران آغاز شده است. او كه سال ها بر كرسي رياست شوراي شهر تهران نشسته بود و رفيق گرمابه گلستان دو شهردار اصولگرا به نام هاي محمود احمدي نژاد و محمد باقر قاليباف بود حالا مانند آن دو از گردونه قدرت خارج مانده است. البته چمران بايد ٤ سال آينده را به عنوان عضو علي البدل در شوراي تهران سر كند: جايي كه البته مطلوبش نيست.
     او اين روزها بيشتر پاسخ رسانه ها را مي دهد و پاي مصاحبه مي نشيند. برخلاف دوران رياستش بر شوراي شهر كه عادت به سخنراني داشت حالا كمي پاسخگو شده است. او در هفته جاري طي مصاحبه اي با روزنامه اعتماد ضمن دفاع قاطع از احمدي نژاد و قاليباف اظهارات تندي عليه مصطفي ميرسليم، كانديداي حزب موتلفه در انتخابات رياست جمهوري داشت كه باعث شد در مصاحبه اي ديگر نسبت به آن اظهارات از اين حزب عذرخواهي كند. چمران در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود: به دست آوردن ١۶ ميليون راي يكدست بعد از آن همه اختلاف ها و انشقاق هاي گذشته در مجموعه اصولگرايي و ۴٠٠هزار راي آقاي ميرسليم واقعا اهميت داشت تا به موتلفه اي ها بگوييم اينقدر كه مي گوييد ما حزب هستيم و قديمي هستيم و راي داريم، اين ۴٠٠ هزارتا راي شماست! من واقعا خوشحال هستم كه آقاي ميرسليم از انتخابات كنار نرفت: آقاي رييسي هم بعد از انتخابات گفت الحمدلله كه آقاي ميرسليم كنار نرفت وگرنه بعدا مي گفت ١٠ ميليون راي رييسي به خاطر كنار رفتن من بوده است. حالا در پي آن اظهارات او در مصاحبه اي با تسنيم گفت: در مصاحبه (با روزنامه اعتماد) هم اشاره اي به حزب موتلفه شد كه جا دارد از آنان پوزش بطلبم. اما اين تنها اظهارات چمران نبود. او با اشاره به مصاحبه اخيرش با روزنامه اعتماد و با تاكيد براينكه گفت وگويش به درستي بيان نشده، درباره فضاي شهرداري در زمان قاليباف و اينكه گفته شده است در زمان احمدي نژاد اين فضا انقلابي تر بود، گفت: در خصوص موضوع مطرح شده اينگونه عنوان كردم، اول كه وارد شهرداري شديم شاهد ورود يك گروه انقلابي به شهرداري بوديم. آغاز هر ورودي با تغيير و تحولات مديريتي و نظاير آن شروع مي شود و يك دگرگوني را به وجود مي آورد. اصولا در اين موارد افراد حساس هستند و سعي مي كنند كار خودشان را بهتر انجام دهند و آنهايي كه اهل تخلف اند -كه ان شا ءالله كم باشند يا نباشند- در آن شرايط سعي مي كنند ساكت باشند. چمران با بيان اينكه بعد از چند سالي كه مانديم اين فضا به عادي شدن انجاميد و بعد از آن سير عادي خود را طي كرد و به اينكه چه كسي شهردار باشد يا نباشد چندان مرتبط نمي شد، گفت: تفاوتي كه مي خواهم بگويم اين است وگرنه چه در زمان آقاي احمدي نژاد يا قاليباف قطعا و يقينا سعي بر اين بود تا هم از سوي شوراي شهر و هم از سوي شهرداري جلوي هر تخلفي گرفته شود. ميزان تذكراتي كه در زمان آقاي قاليباف از سوي اعضاي شوراي شهر مطرح مي شد نيز مويد همين مطلب هست و حتي قطع يك درخت در باغي مورد تذكر قرار مي گرفت و در شهرداري نيز سعي مي شد تا تخلفي صورت نپذيرد و با متخلفين برخورد شود.
     چمران درباره لقب «رييس جمهور ساز» كه از سوي برخي رسانه ها به او نسبت داده مي شود و اينكه گفته است «اگر مي خواستيم آقاي قاليباف را رييس جمهور كنيم و فشار تبليغاتي مي گذاشتيم، مي توانستيم» توضيح داد: معني خواستن در اين باره گروهي است نه شخصي، مي خواستيم يعني كل جامعه همفكر و همسو و متفق مي شدند انجام شد. حتي اسم آوردم آقاي حداد عادل، آقاي ولايتي، آقاي جليلي و همه نيروهاي هواداران شان اگر مي خواستيم مشخص بود كه مي توانستيم در چنين شرايطي آقاي قاليباف رييس جمهور شوند.
     رييس سابق شوراي شهر تهران در ادامه درباره نواصولگرايي كه از سوي قاليباف مطرح شده است، گفت: نواصولگرايي را اينگونه ترجمه كرديم كه هر فكر و ايده اي بايد دايما در حال نو شدن و ارتقا باشد. روايتي است كه اگر امروزمان با فرداي مان يكي باشد دچار خسران و ضرر شديم. حتما بايد امروزمان با فرداي مان متفاوت باشد. برداشت من از نواصولگرايي به عنوان يك تفكر جديد اين است كه يك فضاي جديدي براي همه اتفاق بيفتد. اگر همه توقف كنند و سرجاي شان بنشينند پيشرفتي نكنند يقينا كسي به جايي نخواهد رسيد.
     چمران به فصل انتخابات رياست جمهوري كه مي رسيد خود را از چرخه تصميمات اصولگرايان خارج نشان مي دهد. او معتقد است چون آن ايام در شوراي شهر حضور داشته چندان ورودي به موضوع رياست جمهوري نداشت در حالي كه او عضو موثر جمنا بود. به نظر مي رسد برخي چهره هاي اصلي اصولگرايان تلاش مي كنند خود را بيرون از چرخه تصميمات نشان دهند تا مسووليت كمتري در قبال شكست داشته باشند. چمران درباره مشورت با قاليباف در انتخابات رياست جمهوري گفت: در مورد انتخابات رياست جمهوري به صورت عمومي مشورت مي كرديم. بيشتر موضوعات مشورتي ما با قاليباف درخصوص شهرداري و مسائل آن بود و نه انتخابات رياست جمهوري. مثلا كناره گيري ايشان به نفع كانديداي ديگر در انتخابات رياست جمهوري كه ايثار بزرگي بود و يك نوع گذشت و مردانگي واقعي را انجام داد مشورتي نداشتيم. اطرافيان با كناره گيري ايشان به شدت ناراحت بودند و هنوز هم ناراحت هستند چرا كه معتقد بودند اگر مي ماند پيروز مي شد. در آن مقطع رياست جمهوري چون درگير كارهاي شوراي شهر بودم به امور انتخابات رياست جمهوري ورود زيادي نكردم و بيشتر دغدغه من پرداختن به امور شوراي شهر تهران بود.
    
    سوژه روز: عذرخواهي مهدي چمران از موتلفه / درگير شورا بودم: به انتخابات رياست جمهوري ورود نكردم
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 6 (احزاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 49 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Reviews in Clinical Medicine
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است