|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/23: «آزادي» را از «دكتر سلام» دريغ كردند!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21931
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21722 23/6/96 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


«آزادي» را از «دكتر سلام» دريغ كردند!سرويس سياسي– در حالي رئيس جمهور در دوره تبليغات انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري و همچنين در چهار سال گذشته همواره از ضرورت احترام به نظرات مخالف و منتقدين سخن گفته است اين روزها فشار به منتقدين تشديد شده تا جايي که جشن سالانه برنامه «دکتر سلام » که مجوز برگزاري آن در سالن ۱۲هزار نفري آزادي صادر شده بود با اعمال نظر دولتي ها لغو و به سالن کوچکتر خانه کشتي (سالن شهداي هفتم تير) منتقل شده است!
    علي رغم آن که مجوز برگزاري جشن سالانه طنز سياسي «دکتر سلام» صادر و حتي هزينه برگزاري اين مراسم نيز پرداخت شده است اما دولت، مانع از اجراي اين برنامه در ورزشگاه 12 هزار نفري آزادي شده و گفته که اين مراسم بايد در جاي کوچک تري برگزار شود!
    محمدعلي صدري نيا، کارگردان طنز سياسي «دکتر سلام» در گفت وگو با کيهان اين خبر را اعلام کرده و افزوده است : مسئولان دولتي، در دو ماه گذشته فشارهاي زيادي براي جلوگيري از برگزاري اين مراسم به ما اعمال کردند. به طوري که براي دادن مجوز، هر روز ما را بين مراکز مختلف پاسکاري مي کردند تا اينکه در نهايت مجوز لازم صادر شد. با اين حال، روز گذشته گروه هاي فني ما را به داخل محل برگزاري اين مراسم راه ندادند! عوامل اجرايي ما هم طي اين مدت دنبال توضيح قانع کننده اي بودند اما همه مسئولان، از شخص فرماندار تهران به بالا تنها چيزي که مي گويند اين است که اين مراسم در ورزشگاه 12 هزار نفري آزادي نبايد برگزار شود و در محل کوچک تري بايد برگزار شود! اين درحالي است که خود اين آقايان براي برگزاري اين مراسم در محل مذکور به ما مجوز داده اند و تمام برنامه ها را چک کرده اند. ما هم با سالن قرارداد بسته ايم و روند همه چيز به طور قانوني انجام شده و حتي هزينه برگزاري مراسم هم پرداخت شده است.
    وي در پاسخ به اين سوال که «فکر مي کنيد دليل مخالفت دولت چيست؟» اظهار داشت: دقيقا نمي دانم از چه چيزي هراس دارند؟ شايد از ديدن چهره 12 هزار دانشجوي بانشاط و انقلابي هراس دارند. اما هيچ پاسخ درستي نمي دهند. برخي از مسئولان هم به طور درگوشي به ما گفته اند: «خيلي پيگير نشويد؛ از بالا به ما فشار آورده اند که مراسم با حضور اين جمعيت برگزار نشود»!
    گفتني است با فشار و اعمال نظر دولتي ها «جشن تولد 4 سالگي دکتر سلام که قرار بود در سالن ۱۲هزار نفري آزادي برگزار شود ساعت 15 امروز در سالن خانه کشتي (سالن شهداي هفتم تير) برگزار خواهد شد»
    از سوي ديگر سيدامير سياح تهيه کننده برنامه پايش در صفحه شخصي خود نوشته است : هيچوقت درکار رسانه اينطور احساس خفگي و شرم نکرده بودم مالباخته هاي کاسپين، ثامن الحجج و افضل توس التماس مي کنند دردشان را انعکاس دهم، نمي توانم.
    
    از پناه بردن به خدا از بستن دهان منتقدين تا فشار بودجه اي بر رسانه ها!
    پيش از اين نيز کارشناسان و شخصيت هاي سياسي با اشاره به فشار بودجه اي دولت به صدا و سيما تصريح کرده بودند « دولت با اهرم بودجه بر صدا و سيما فشار آورده و از اين طريق جلوي انعکاس دردهاي مردم و انتقادات کارشناسان را مي گيرد.»
    در اين رابطه يکي از مجري هاي اخبار 20:30 گفته بود « اگر مي بينيد خبرها به اين صورت شده بدانيد حقوق ما دست دولته و اگه غير اين عمل کنيم بودجه صدا و سيما را نمي دهند و حقوق ما را قطع مي کنند پس مجبوريم بگيم همه جا آرومه»!
    اين همه در حالي است که رئيس جمهور پيش از اين و چه در دوران تبليغات انتخاباتي يازدهمين دوره رياست جمهوري در سال 1392 و چه در چهار سال گذشته همواره بر آزادي بيان و احترام به منتقدين سخن گفته بود، تنها به گوشه اي از جملات روحاني که در چهار سال گذشته و پيش از آغاز دولت دوازدهم بر زبان رانده اند توجه کنيد ؛
    - دولت در برابر همه موافقان، حاميان، منتقدان و حتي مخالفان سر تکريم و تعظيم فرود مي آورد. گرچه گروهي با زبان تکريم با دولت سخن نگويند، اما پاسخ ما به آنها با ادب و احترام و کرامت خواهد بود و ما براي صلح، آشتي و برادري کنار هم جمع شده ايم. (در مراسم «جشن انتظار و اميد» در تاريخ 22 خرداد 93)
    - خدايا به تو پناه مي برم از استبداد راي و عجله در تصميم گيري و تقدم نفع شخصي و گروهي به منافع مردم. همچنين به تو پناه مي برم از بستن دهان منتقدان و رقيبان. (مراسم تنفيذ - تاريخ 12مرداد 1392)
    - يکي از مشخصات اين دولت اين است که انتقادپذير است و هرکس با هر لحني انتقاد کند، البته ما دلمان مي خواهد لحن انتقاد کاملا مودبانه و اخلاقي باشد و اعتراض حتما در چارچوب قواعد بازي باشد، به هر حال دولت از اين به بعد قدم هاي بلندتري خواهد برداشت و اين قدم کوچک دولت خواهد بود. برخي ممکن است مخالف باشند و يا اعتراض کنند. حق آنهاست که اعتراض کنند (دهم مهرماه 1392 - جلسه هيئت دولت)
    - دولت، دولتي مسئوليت پذير و پاسخگو در برابر ملت و انتقادپذير خواهد بود. دولت به انتقاد سازنده افتخار مي کند. همه يادمان باشد، بايد به فکر انتقاد باشيم. هيچ کس به فکر انتقام نباشد. همه ما تلاش کنيم، نقد سازنده، همان جمله النصيحه لائمه المسلمين. نصيحت يعني دلسوزي و با اخلاص سخن گفتن و با گفتار صحيح کمک کردن. نصيحت به معناي کمک از راه سخن دلسوزانه است. همه ما بايد نقد را بپذيريم. (مراسم سي و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي)
    - دولت بايد گوش شنوايي براي سخنان، مطالبات و نقد و هدايت مردم داشته باشد. (نشست شوراي اداري استان - 16 مرداد 1393)
    - ما منتي نداريم، نقد را مي پذيريم و در واقع موظف هستيم که نقد و نصيحت را بپذيريم. (بيست و دومين همايش ائمه جمعه - ۱۹ شهريور ۱۳۹۲)
    - همه تحمل ها را بالا ببريم. نقد، اشکال ندارد، اما همه به هم احترام بگذاريم تا اين نقدها سازنده و موجب تعالي کشور شود. (17 بهمن 1393)
    - دولت از موعظه حسنه، نقد سازنده و نصيحت اسلامي استقبال مي کند و اين موجب تقويت دولت است، چرا که دولت و کارگزاران مصون از اشتباه نيستند و نصيحت دلسوزانه مي تواند از ادامه خطا جلوگيري کند. (بيست و دومين همايش ائمه جمعه - ۱۹ شهريور ۱۳۹۲)
    - اين افتخار دولت است. در هيئت وزيران به مسئولان گفته ام که نبايد شکايتي از طرف دولت نسبت به روزنامه و رسانه باشد. مي بينيد که امروز انتقاد صريح مي کنند و اين حق آنهاست. (اختتاميه بيستمين جشنواره مطبوعات)
    
    مانند دوره تبليغات با مردم رفتار کنيد
    اين ها همه مواضعي است که از سوي رئيس جمهور در چهارساله اول دولت اظهار شده است، جالب آنکه رئيس جمهور در اولين کنفرانس مطبوعاتي خود پس از انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري خواستار آن شده بود که « همان طورکه در اين يک هفته با مردم رفتار کرديم، در اين چهار سال هم با آنها برخورد کنيم.»
    حال مي توان از رئيس جمهور خواستار شد همان گونه که در دوره تبليغات انتخاباتي و در چهار سال گذشته از آن سخن گفته اند با مردم رفتار کنند و انتقادها را با خشونت چه از طريق تحقير و تخريب شخصيت منتقدين و چه از طريق فشار بودجه اي چنانچه در مورد صدا وسيما مشاهده مي شود ننوازند.
    «آزادي» را از «دکتر سلام» دريغ کردند!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21722 به تاريخ 23/6/96، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 183 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه لوله و اتصالات
متن مطالب شماره 79، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است