|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/23: بازي بارزاني با خرگوش اسرائيلي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21956
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21722 23/6/96 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
بازي بارزاني با خرگوش اسرائيلي


نويسنده: محمد صرفي

مسعود بارزاني رهبر خودخوانده کردستان عراق حدود سه ماه پيش اعلام کرد، رفراندومي براي استقلال اين منطقه از حکومت مرکزي عراق در سوم مهرماه سال جاري برگزار خواهد کرد. وي مدعي شده است اين رفراندوم به معناي جدايي سريع از عراق نبوده و مي توان عملياتي کردن نتيجه آن را فعلاً به تعويق انداخت. موضوع استقلال کردستان عراق اگر چه جديد نيست اما برخي تحولات پرشتاب و تعيين کننده در منطقه، بار ديگر اين سوژه قديمي و کارت کهنه را مورد توجه محافل سياسي قرار داده است. شکست هاي پي در پي داعش در عراق و سوريه و همچنين نااميدي حاميان شورشيان سوريه از به ثمر رسيدن طرح هاي خود در منطقه، اين قضيه را بار ديگر پررنگ کرده است.
    اما براي درکي عميق تر از ماجرا بايد به چند دهه پيش بازگشت. نخستين مسئله اي که بايد در تحليل موضوع در نظر داشت آن است که استفاده و در واقع سوءاستفاده از احساسات و تمايلات قوميت کُرد، ابزاري در دست بازيگراني است که سعي دارند آرايش سياسي- امنيتي و حتي جغرافيايي منطقه را مطابق با نگراني ها و برنامه هاي دراز مدت خود دستخوش ناآرامي و تغيير کنند. اين ماجرا پيشينه اي طولاني دارد و به موارد متعدد و قابل تاملي مي توان اشاره کرد.
    سال 1973 ميلادي ريچارد نيکسون رئيس جمهور وقت آمريکا و هنري کيسينجر، کُردهاي عراق را به شورش عليه صدام تحريک کرده و از آنان به طور مخفيانه حمايت مي کردند. هدف تضعيف عراق به عنوان يکي از اقمار بلوک شرق بود البته با تابلوي فريبنده آزاديخواهي قوم تحت ستم کُرد! يکي از کانال هاي حمايتي آمريکا، ايران تحت حکومت پهلوي بود. وقتي دو سال بعد صدام و شاه قرارداد 1975 الجزاير را امضا کردند، کُردها از سوي آمريکا و عامل دست نشانده اش در منطقه به امان خود رها شدند. مورد ديگر قيام مردمي عليه رژيم صدام در سال 1990 و پس از جنگ اول خليج فارس است. شيعيان در جنوب و کُردها از شمال عليه صدام بپاخاستند. اما دولت بوش چشم خود را بر جنايات بعثي ها بست و دست آنان را براي کشتار باز گذاشت و هلي کوپترهاي ارتش صدام مردم را بي رحمانه قلع و قمع کردند.
    طرح استقلال کردستان عراق را مي توان به نوعي ته مانده طرح «خاورميانه بزرگ» دانست. مرکز ثقل اين طرح تامين منافع و امنيت آمريکا و نماينده تام الاختيار آن در منطقه يعني رژيم اسرائيل بود. حمله به عراق در سال 2003 با ادعاي برخورداري صدام از سلاح هاي کشتار جمعي، يکي از اصلي ترين گام هاي اين طرح بود. يک سال بعد مقامات تل آويو دريافتند حذف صدام برخلاف آنچه آنان و آمريکايي ها گمان مي کردند منجر به روي کارآمدن حکومتي دست نشانده نخواهد شد و مردم عراق اجازه چنين کاري را به اشغالگران نمي دهند. سال 2004 يعني يک سال پس از آغاز اشغال عراق، يک مقام بلندپايه صهيونيستي گفت: نومحافظه کاران (تيم جنگ طلب بوش پسر در واشنگتن) هنوز خيال مي کنند مي توانند خرگوش را از کلاه بيرون بياورند!
    همان سال سيمور هرش در گزارش مفصلي که نيويورکر منتشر کرد، از حضور نيروهاي امنيتي اسرائيل در شمال عراق و آموزش شبه نظاميان کُرد خبر داد. حضوري که کماکان ادامه داشته و بسياري از عمليات هاي خرابکارانه عليه ايران نيز از همين منطقه برنامه ريزي شده و همچنان مي شود. گزارش ها و اسناد متعدد و معتبر نشان مي دهد تروريست هاي پژاک که حدود 6 سال پيش با عمليات مقتدرانه سپاه در شمال غرب کشور تار و مار شدند، از پشتيباني مالي، تسليحاتي و اطلاعاتي رژيم صهيونيستي برخوردار بوده اند.
    شکست پروژه آمريکايي- صهيونيستي اشغال عراق البته مانع از برنامه ريزي هاي بعدي نشد. ظهور داعش طرح جايگزين آن بود. نکته جالب آنکه مسعود بارزاني در سال 2014 و اوج قدرت نمايي و ظهور داعش از آن حمايت کرد و آن را «انقلاب قبيله» ناميد. اما از آنجا که مانند هميشه برخي از رهبران گروه هاي کردي براي قدرت هاي فرامنطقه اي ابزاري براي بازي هاي ژئوپولتيک بيشتر نيستند و از فدا کردن توده هاي مظلوم کرد دريغ نمي ورزند، داعش به قلمرو آنان نيز حمله کرد و جنايت ها آفريد. آمريکايي ها که داعش را پيروز نهايي ميدان مي دانستند نيازي به کشيدن افسار آنها نداشتند و به کردستان نيز هيچ کمکي نکردند. اين بار نيز جمهوري اسلامي بود که مردانه وارد ميدان شد و اگر رشادت سردار سليماني و يارانش نبود، امروز کردستان عراقي وجود نداشت که بارزاني به دنبال استقلال آن باشد.
    حال که افسانه داعش نيز رو به پايان است، آمريکا و رژيم اسرائيل بايد به دنبال طرح ديگري باشند. طرحي که بتواند پيروزي بلامنازع محور مقاومت در منطقه را تحت تاثير خود قرار دهد. براي اين بازي چه کارتي بهتر از برخي از گروه هاي کرد؟! «عوفرا بنجيو» رئيس مطالعات کُردي دانشگاه تل آويو در اين زمينه مي گويد: شکل گيري کشور مستقل کردستان باعث تضعيف کشورهاي متعددي که با رژيم صهيونيستي دشمني تاريخي دارند مثل عراق، سوريه و ايران مي شود؛ به اعتقاد آنها کردستاني که در دل کشورهاي مقاومت تشکيل شود مي تواند براي ملت هاي منطقه حامي محور مقاومت دردسرآفرين باشد.
    آنچه امروز به عنوان استقلال کردستان عراق مطرح مي شود، قطعه اي از پازل بزرگ تر «طرح يينون» است. مولف اين طرح اُدد يينون استراتژيست صهيونيستي و مشاور آريل شارون (قصاب صبرا و شتيلا) است که در فوريه سال 1982 در مجله عبري «کايونيم» (به معناي دستورالعمل ها) از اين طرح رونمايي کرد. عنوان اين طرح «يک استراتژي براي اسرائيل در دهه 1980» بود که بعدها به «طرح يينون» معروف شد. خلاصه اين طرح تقريباً مفصل، آن است که اسرائيل بايد قدرت برتر منطقه باشد و يکي از اصلي ترين ابزار تحقق اين هدف، تجزيه کشورهاي قوي و بزرگ منطقه غرب آسياست. برخي شکارها بزرگ تر از دهان اسرائيل هستند، پس بايد ابتدا آنها را لقمه لقمه کرد، سپس بلعيد. اين طرح به طور مشخص در مورد عراق مي گويد؛ بايد به سه کشور شيعه به مرکزيت بصره، سني به مرکزيت بغداد و کُرد به مرکزيت موصل تقسيم شود.
    ساده انديشانه است اگر گمان کنيم طرح تجزيه صرفاً به کردستان عراق محدود مي شود. آمريکايي ها در شمال سوريه و شرق رود فرات 10 پايگاه نظامي احداث کرده اند. تحرکات و فعاليت هاي آنان در اين منطقه نشان مي دهد، براي کُردهاي سوريه نيز خواب مشابهي ديده اند و البته مدتهاست شمار قابل توجهي از تصميم سازان و تصميم گيران سياست خارجي آن مي گويند راه حل بحران سوريه سيستم فدرالي و در نهايت تجزيه اين کشور است.
    کردستان مستقل خرگوشي اسرائيلي است که قرار است از کلاه پساداعش خارج شود. اين نمايش شايد در ابتدا براي شماري از مردم کُرد عراق جذاب به نظر برسد اما زمان زيادي طول نمي کشد که متوجه شوند چه کلاهي سرشان رفته و ابزار کدام بازي شده اند. نتيجه اين بازي خطرناک، چيزي جز افزايش ناامني و آشوب در منطقه نخواهد بود. براي صهيونيست ها چه بهتر از اين؟! فلسطيني هاي فراموش شده را بيشتر مي کشند و خانه هايشان را خراب مي کنند و شهرک هاي جديد مي سازند. اين نمايش اگرچه براي کُردها آبي نخواهد داشت اما براي صهيونيست ها حسابي نان دارد. البته اگر نيروهاي عظيم و مردمي مقاومت اجازه بدهند، که نمي دهند.
    یادداشت روز: بازي بارزاني با خرگوش اسرائيلي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21722 به تاريخ 23/6/96، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 193 بار
    آثار ديگري از "محمد صرفي"

  اگر مائده دانماركي بود!
محمد صرفي، كيهان 24/4/97
مشاهده متن    
  شكلات در پايان مذاكرات!
محمد صرفي، كيهان 16/4/97
مشاهده متن    
  آن سه مدافع گوش راست... / به ياد سه شهيد حافظ امنيت/ وقتي بازي ايران و پرتغال آغاز شد
محمد صرفي، كيهان 6/4/97
مشاهده متن    
  درس هاي مستطيل سبز
محمد صرفي، كيهان 2/4/97
مشاهده متن    
  10 پرسش از يك ديدار
محمد صرفي، كيهان 24/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فيزيولوژي و بيوتكنولوژي آبزيان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است