|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: پيشتازي آسيا در خروج خودروهاي بنزيني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


پيشتازي آسيا در خروج خودروهاي بنزيني
برخلاف بدعهدي آمريكا نسبت به معاهده هاي زيست محيطي، آسيا در توليد برقي ها پيشتاز است


دنياي اقتصاد: بايد با سوخت هاي فسيلي خداحافظي کنيم. موج استقبال از خودروهاي برقي از اروپا آغاز شد، اما امروز به قاره کهن رسيده و چين و هند را به تدوين قوانيني سخت گيرانه واداشته است. به نظر مي رسد کشورهاي ديگر نيز راهي جز هم صدايي با تغييرات جهان ندارند. چين براي پايان دادن به فروش خودروهايي با سوخت فسيلي برنامه ريزي کرده است. هند نيز تا سال 2030 بازارهاي خودروي خود را به مدل هاي برقي واگذار خواهد کرد. چنين اخباري، يک يا دو سال پيش باورپذير به نظر نمي رسيد. اما در حالي که آمريکا به رهبري ترامپ تمامي معاهده هاي زيست محيطي را زير پا مي گذارد، در آسيا گام هاي جدي و دور از انتظاري براي بهبود شرايط برداشته مي شود. تمايل به توليد خودروهاي برقي در حال تبديل شدن به سيلي تمام عيار در جهان است، سيلي که خودروهاي بنزيني را با خود خواهد برد.به اين ترتيب چين و هند، دو قطب بزرگ آسيايي، به کشورهايي چون فرانسه و انگلستان خواهند پيوست که بناست فروش خودروهاي احتراق داخلي را از سال 2040 متوقف سازند. تنها راه فراگير کردن خودروهاي برقي همين تغيير بنيادين سياست هاي دولتي است. مطابق تحليلي که به تازگي بلومبرگ منتشر کرده است تا آغاز سال 2040 خودروهاي برقي بيش از نيمي از فروش خودرو در سراسر جهان را به خود اختصاص خواهند داد. با سياست گذاري هايي نظير آنچه هند و چين در هفته هاي اخير اعلام کرده اند، به وقوع پيوستن اين پيش بيني دور از انتظار نخواهد بود.
    
    سياست هاي دولتي، پيشران اصلي
    چين در حال حاضر بزرگ ترين بازار خودروهاي برقي است و صنعت خودروهاي برقي در اين کشور بسيار پررونق است. اما هنوز تعداد خودروهاي برقي که در سطح جاده ها تردد مي کنند، نسبت به تعداد خودروهاي بنزين سوز و ديزلي بسيار کمتر است. هند از چين عقب تر است و هنوز باتري خودروهاي برقي را توليد نمي کند. اين موضوع مي تواند توليد بومي خودروهاي برقي را با کُندي مواجه سازد. چين به تنهايي يک سوم بازار خودروي جهان را تشکيل مي دهد. فروش خودروهايي با سوخت فسيلي در اين بازار عظيم متوقف خواهد شد. شين گوبين، معاون وزير صنعت و فناوري اطلاعات چين پس از اعلام اين خبر گفت که بسياري از کساني که امروز در چين رانندگي مي کنند، دوره حکمراني خودروهاي برقي بر جاده هاي چين را تجربه خواهند کرد. درست نظير همان سناريويي که براي نروژ، انگلستان و فرانسه پيش بيني شده است. جدول زماني ممنوعيت فروش خودروهاي با موتور درون سوز در چين هنوز نهايي نشده است، اما اين زمان بندي به زودي اعلام خواهد شد. گوبين افزود هشدارهاي لازم به خودروسازان داده شده است تا راهبردهاي خود را با شرايط زمانه همسو سازند. در سال جاري، بيش از 800 هزار جايگاه شارژ برقي احداث خواهد شد. دولت خودروسازان را موظف کرده است که از سال آينده لااقل 8درصد از فروش را به خودروهاي برقي يا هيبريدي اختصاص دهند. اين رقم تا سال 2025 به 20 درصد مي رسد.يکي از مقامات وزارت دارايي چين هم گفت مسوولان، تسهيلاتي تا سقف نيمي از بهاي خودرو را براي خريداران خودروهاي برقي و برخي خودروهاي هيبريدي در نظر گرفته اند تا از توليدکنندگان حمايت کنند.
    اهميت اين خبر زماني مشخص مي شود که بدانيم مهم ترين عوامل تعيين کننده بازار در صنعت خودرو هيچ گاه خودروسازان نبوده اند، بلکه همواره دولت ها با سياست هايي که در اين زمينه تنظيم مي کنند نبض بازار را در دست داشته اند. به طور مثال خودروهاي ديزلي بيش از نيمي از بازار خودروي اروپا را تشکيل مي دهند در حالي که در آمريکا خودروهاي ديزلي کمتر از يک درصد بازار را در اختيار دارند. دليل آن تفاوت در قوانين مبارزه با آلاينده ها است که منجر به سياست گذاري هاي متفاوت در زمينه ماليات سوخت و نيز مشوق هاي دولتي است. استفاده از کاربراتورها در بسياري از بازارهاي خودرو رخت بربسته اند؛ زيرا استفاده از انژکتورها سبب کاهش آلايندگي اگزوزها مي شود.هند نيز مسير مشابهي در پيش گرفته است. اين کشور با سبقت گرفتن از آلمان و ژاپن، جايگاه خود را به عنوان سومين بازار خودروي جهان تا سال 2020 تثبيت خواهد کرد. هند تصميم دارد تا سال 2030 ترتيبي اتخاذ کند که 44 درصد از ناوگان حمل و نقلش را خودروهاي برقي تشکيل دهند. هند اين تصميم را با تعيين ماليات کمتر بر خودروهاي برقي پشتيباني مي کند. به طوري که در نظام هماهنگ مالياتي جديد، فروش اين خودروها 31 درصد کمتر از خودروهايي با موتور درون سوز است.فرانسه و انگلستان، ششمين و هفتمين بازارهاي خودروي جهان، برنامه ريزي کرده اند تا سال 2040 خودروهاي غيربرقي را از رده خارج کنند؛ در حالي که کشور کوچک نروژ قصد دارد 10 سال زودتر به اين هدف برسد. هيچ کدام از اين افق هاي زماني، با در نظر گرفتن کاهش روزافزون قيمت باتري ها، بلندپروازانه نيست. در اروپا و آمريکا هزينه خريد و نگهداري خودروهاي برقي تا ميانه دهه 2020 با خودروهاي غير برقي برابري خواهد کرد. آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد مصرف بنزين در خودروهاي سواري به نقطه اوج خود رسيده و تا سال 2040 تنها 7 درصد بر ميزان تقاضا افزوده خواهد شد.
    
    انقلاب در جاده ها
    فروش خودروهاي برقي ظرف مدت 20 سال آينده از خودروهاي درون سوز پيشي خواهد گرفت. اين الگو به سرعت در حال گسترش است زيرا خودروسازان بزرگ، بخش عمده اي از بودجه تحقيق و توسعه و البته اعتبارات و لابي هاي خود را صرف جايگزين ساختن خودروهاي برقي مي کنند. 9 سال پيش، تعداد مدل خودروهاي برقي از انگشتان يک دست تجاوز نمي کرد. اما امروز هريک از خودروسازان مطرح، توليد لااقل يک مدل خودروي برقي باتري دار با برد مسافتي طولاني را در برنامه دارند. هر هفته اطلاعاتي تازه از مدل هاي برقي جديد با قابليت هاي بيشتر منتشر مي شود و به مصرف کنندگان اين نويد را مي دهد که در انتخاب خودروهاي برقي ناگزير نخواهند بود از خواسته هايشان صرف نظر کنند. انواع خودروهاي برقي کم هزينه يا لوکس، کوچک يا بزرگ، پر زرق و برق يا ساده، ارائه شده اند يا در آينده نزديک براي فروش در سراسر جهان عرضه خواهند شد. البته با تمام تمهيدات قانوني انديشيده شده، به نظر نمي رسد فروش خودروهايي با موتور درون سوز حتي تا 2050 و پس از آن نيز کاملا ممنوع شود. اما نکته تعيين کننده اين است که با افزايش هزينه هاي نگهداري و مشکلات زيرساختي نظير برچيده شدن پمپ هاي بنزين، تنها علاقه مندان و کلکسيونرها خودروهاي درون سوز را خواهند خريد. نظير آنچه امروزه در مورد خودروهاي اسپورت و قديمي رايج است.
    پيشتازي آسيا در خروج خودروهاي بنزيني / برخلاف بدعهدي آمريکا نسبت به معاهده هاي زيست محيطي، آسيا در توليد برقي ها پيشتاز است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نيازمنديهاي ساختمان
متن مطالب شماره 17، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است