|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/23: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21931
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21722 23/6/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اياصلاح طلبان نقد را مي پسندند اما نه نقد خود!
    سرويس سياسي- فاطمه راکعي از فعالان سياسي اصلاح طلب در گفت و گو با روزنامه زنجيره اي بهار در اظهاراتي عجيب گفت: « دولت و روحاني به مردم براي رفع حصر قول داده اند که البته اين مورد هم تاکنون محقق نشده است. مردم حق دارند از رئيس جمهورشان به ويژه از اين جهت که حقوق دان است بپرسند که چرا اين حصر هنوز ادامه پيدا کرده است. در حالي که مقصران و فتنه هاي اصلي مشخص شدند و اکنون به جاي اينکه رئيس جمهور وقت يعني احمدي نژاد و معاونانش به طور مشخص در برابر قانون و ملت محاکمه شوند، آزاد هستند و هيچ اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته و کساني که نگران فعاليت ها و تخلفات آنها بودند هنوز در حصر به سر مي برند.»
    درباره نگاه ابزاري جريان مدعي اصلاحات به موضوع حصر و تبديل شدن آن به ابزار کاسبي سياسي براي اين جريان، سرکيسه کردن ملت با اين ابزار و بازي کردن با کارت سران فتنه با هدف متاثر کردن افکار عمومي به نفع اصلاح طلبان گفتني ها گفته شده اما تلاش اين جريان براي تطهير سران فتنه با طرح چنين اظهارات عجيب و در عين حال طنزگونه درحالي است که همين افراطيون مدعي اصلاح طلبي با سرکردگي سران فتنه، مدعي تقلب در انتخابات ۸۸ شدند و با همراهي برخي گروه هاي ضدانقلاب و حمايت رژيم هاي آمريکا و انگليس و اسرائيل کشور را به مدت ۸ ماه در معرض بي ثباتي و ناامني و آشوب قرار دادند و پس از آن نيز از آمريکا خواستند تحريم هاي فلج کننده را اعمال کند.
    
    
    استبداد راي و فردگرايي نتيجه قدرت طلبي اصلاح طلبان
    «محمدرضا تاجيک» مشاور رئيس دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه وقايع اتفاقيه در نقد جريان اصلاح طلبي گفت: «ما تلاش نکرديم نسل جديد را تربيت کنيم و پرورش دهيم، چرخش نخبگان و شايستگان را درون خودمان لحاظ کنيم و اجازه بدهيم اين چرخ بچرخد و مجال بدهيم و شرايط را فراهم کنيم که نسل جديد پرورش بيابد و از درون آن تئوريسين ها، استراتژيست ها و مديران بجوشند و بتوانند جايگزين نسل گذشته شوند. متاسفانه هرجايي که رقابتي بر سر تصاحب قدرت و نام و نشاني از قدرت وجود دارد، عده اي خاص و تکراري در صحنه حاضرند و از نسل جديد غافلند. نسل جديد حکم سياهي لشگري را بازي مي کند که در فرداي اين تصاحب قدرت بايد موميايي شود و تا هنگامه قدرتي ديگر در مقبره ها نگهداري شود».
    تاجيک در پاسخ به اين سوال که «آيا درون جريان اصلاحات خودانتقادي يا نقد درون گفتماني آن طوري که بايد باشد تا امروز وجود داشته است؟» گفت:«شايد نقدي که به جريان اصلاح طلبي وارد است، ناظر باشد بر همين فقدان نقد از درون يا محاسبه نفسي که جريان اصلاحات بايد داشته باشد و ندارد. شايد اين تحليل درست باشد که جريان اصلاح طلبي از زماني که جامه جنبشي و گفتماني و مردمي و مدني خود را به در کرده و دوان دوان به سوي دروازه هاي قدرت روان شده و با ماکرو- قدرت عجين و اجير شده و گفتمان اجتماعي و فرهنگي اش اندک اندک به گفتمان صرفاً سياسي و معطوف به قدرت تبديل شده، حاملان و عاملانش نيز در فرايند نوعي دگرديسي و تغيير گفتماني، منشي و روشي قرار گرفته اند و همان کساني که منادي نقد بودند و با شعار نقد، پا به صحنه هاي سياسي و اجتماعي گذاشته اند، ديگر نقد را بر خود نمي پسندند و تحمل نمي کنند. اين گفتمان از آن رو گفتمان اصلاح طلبي بوده که استراتژي آن نقد بوده، نقطه کانوني آن نقد بوده و اين نقد شامل همه، از جمله «خودِ اصلاح طلب» نيز مي شده اما متاسفانه به همان دليلي که عرض کردم فرهنگ و کنش والاي نقد به حاشيه رانده شد و نقاد دروني با بي مهري مواجه شد و اين روزها شاهد اين هستيم که فضاي نقد و نقادي در ميان ما اصلاح طلبان اندک اندک در حال مه آلود شدن است. اگر اين منش و روش از ميان ما برخيزد، ديگر نه نام و نه نشاني از اصلاح طلبي و اصلاح طلبان نخواهد ماند.»
    
    
    اصلاح طلبي يا قبيله گرايي؟
    روزنامه آفتاب يزد در يادداشتي با عنوان «اگر عارف شهردار بود...» نوشت: «اگر روزنامه هاي ديروز اصلاح طلب را مرور نماييد به نکته جالبي پي مي بريد. نيازي به وقت بسيار ندارد. صرفاً کافيست ويترين آنان را ورانداز کنيد. جز يک روزنامه آن هم خيلي مِلو کسي نسبت به انتصاب هاي شهردار جديد تهران اعتراضي و نقدي را مطرح نکرده است... در انتصاب هاي اخير نه نشاني از بانوان است و نه جوانان، درست به سبک و سياق دولت روحاني! همين روزنامه هايي که امروز نسبت به انتصاب ها «صم بکم» هستند تا روز قبل گزارش هاي آنچناني در مورد برخي تخلفات مديران شهردار سابق مي نوشتند... اکنون ابهام اينجاست؛ يا روزنامه هاي فوق گزارش هاي جعلي نوشته اند و يا جناب نجفي بسياري از موضوعات مديريتي برايشان اهميتي ندارد. به نظر مي رسد که بايد تکليف اين پارادوکس هر چه زودتر روشن شود».
    اين روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «بياييد تصور کنيم اکنون محمدرضا عارف شهردار تهران بود و وي چنين انتصاب هايي را انجام داده بود. آيا به راستي اين نشريات به همين راحتي و سادگي از کنار اين انتصاب ها رد مي شدند؟ قطعاً خير...چه بسا استاد زيباکلام حکم اعدام وي را صادر مي نمود! اما شهردار جديد به واسطه پشتيباني رسانه هاي متعدد يک حزب خاص از وي، مورد پرسش قرار نمي گيرد... شايسته و بجاست با همان معيارهايي که عارفِ اصلاح طلب نقد مي شود، نجفيِ کارگزاراني نيز مورد نقد قرار گيرد».
    گفتني است برخلاف رسالت رسانه اي، نوع برخورد روزنامه هاي اصلاح طلب با موضوعات مختلف تنها و تنها با متر و معيار منافع حزبي و قبيله اي سنجيده مي شود و در اين ميان منافع مردم از کمترين ميزان اهميت برخوردار است؛ بنابراين در اين رويکرد نادرست، اخلاق و انصاف نيز زير پا گذاشته مي شود و اين نوع برخورد گاهي آنقدر شدت مي گيرد که حتي صداي روزنامه هاي همسو در اين جريان را نيز در مي آيد.
    
    
    گزارش تکان دهنده روزنامه حامي دولت از پديده دختران دکوري!
    روزنامه قانون در گزارشي به پديده تاسف باري به نام دختران دکوري زير سايه شکست سياست هاي آموزشي دولت پرداخت.در بخشي از اين گزارش آمده است : «به چند دختر جوان جهت دکور جشن ها نيازمنديم». اين آگهي، اين روزها در فضاي مجازي و حتي واقعي وجود دارد و طرفداران خود را پيدا کرده است. يعني علاوه بر دختربچه ها در نقش پرنسس، دختران جوان زيادي نيز هستند که اين بار مي دانند قرار است دکور جشن افراد ثروتمند باشند و با اين حال مي پذيرند. آن ها اغلب زيبا هستند اما صاحب تخصص نيستند يا اگر باشند براي آن بازار کار مناسبي نيافته اند؛ يا اينکه کم سن و سال تر از آن هستند که بازار خراب کسب و کار در ايران را تجربه کرده باشند. آن ها جوان، زيبا و آرزومند هستند و تحقق اين آرزوها را از جايي آغاز مي کنند که ملاک آن، همان زيبايي و دکوري بودن است. تجمل گرايي در مراسم هاي ايراني اين روزها به اوج خود رسيده و افراد براي اينکه بهترين باشند، هر بار دست به ابتکار تازه اي مي زنند. در اين بين آسيب هاي اجتماعي اين پديده ها، هنوز روي خود را به جامعه نشان نداده است اما جامعه شناسان نسبت به آينده احساس نگراني مي کنند.
    در ادامه اين گزارش مي خوانيم : آسيب هاي اين شغل کاذب براي زنان و دختران جوان سريع تر اتفاق خواهد افتاد. آن ها مرحله کودکي و نوجواني را بدون مرکز توجه بودن طي کرده و اغلب انواع مشکلات اقتصادي را به خصوص در بازار کار ايران تجربه کرده اند و از پيشنهادهايي مانند قرار گرفتن به عنوان دکور و استفاده از زيبايي شان و دريافت حقوقي خوب استقبال خواهند کرد. به تنگ آمدن از فضاي اقتصادي و دنبال کردن آرزوها در فضايي که براي پرداخت پول به آن ها خساست به خرج نمي دهد، آن لحظه حکم تحقق تمام آنچه را از زندگي مي خواهند، خواهد داشت. قانون همچنين به نقل از يک جامعه شناس مي نويسد: ريشه تمام اين مشکلات را بايد در نظام آموزشي جست و جو کرد. حال مدارس ما خوب نيست. آموزش و پرورش 16هزار ساعت وقت بچه ها را مي گيرد و خروجي آن چنين معضلاتي است.
    
    
    رژيم ميانمار سياست صهيونيست ها را در پيش گرفته است
    روزنامه شرق در يادداشتي به محروميت هاي شديد مسلمانان مظلوم ميانمار پرداخته و ليستي از اين محروميت ها را ارائه کرده است. در بخشي از اين يادداشت محروميت هاي مردم مسلمان ميانمار چنين شمرده شده است: نداشتن کارت هويت و گذرنامه، امکان سفر در داخل کشور و منطقه آراگان هم به ساکنين داده نمي شود، ازدواج بدون اجازه دولت امکان پذير نيست و اگر دولت اجازه ازدواج داد نمي توانند بيش از دو فرزند داشته باشند، تحصيل در مقاطع دبستان و دبيرستان امکان پذير نيست، خدمات بهداشتي هم مانند خدمات آموزشي از مسلمانان دريغ مي شود ، برگزاري مراسم مذهبي و داشتن مسجد و تعمير مساجد موجود ممنوع است، حق مالکيت بر زمين و نيز دايرکردن فروشگاه و کارگاه هاي توليدي به وسيله مسلمانان ممنوع است.
    نويسنده در ادامه افزوده است: سکوت جامعه جهاني نمي تواند دليل سکوت مسلمانان جهان باشد. ميانمار همان سياستي را در پيش گرفته که رژيم غاصب اسرائيل در سرزمين هاي اشغالي دنبال آن است؛ بي هويت کردن مسلمانان... بايد مسلمانان از شوراي امنيت سازمان ملل متحد بخواهند با توجه به نسل کشي صورت گرفته در برمه دولت اين کشور را محکوم و از ديوان بين المللي لاهه محکوميت سران کشور برمه را درخواست کنند.
    
    
    سه بانک ايراني همچنان در ليست تحريم
    روزنامه اعتماد در صفحه اقتصادي گزارشي منتشر کرد که در تيتر آن آمده است: «مراودات بانكي جان گرفت»! اما در عين حال در روتيتر گزارش آمده است: «هنوز سه بانك ايراني در ليست تحريمي ها هستند»!
    اين روزنامه نوشت: «سوييفت در كاهش هزينه هاي بانكي بسيار تاثيرگذار است. لذا پس از برجام، برقراري ارتباط سوييفت مجدد در دستور كار قرار گرفت. بر اين اساس تمام بانك هاي ايراني كه نام آنها از فهرست تحريم ها خارج شده بود، مجددا برقرار شد و ارايه كليه خدمات پيام رساني ديگر نيز مجاز اعلام شده است و پيام ها به نحو ايمن و با كمترين هزينه مبادله مي شوند. درحال حاضر نام ٢٩ بانك ايراني در وبسايت سوييفت آمده و اين موضوع نمايانگر آن است كه اين بانك ها به سيستم سوييفت متصل هستند. تنها عنوان دو يا سه بانك ايراني كه از فهرست بانك هاي تحريمي خارج نشده اند در اين پايگاه قرار ندارد.»
    اين گزارش در ادامه چند دستاورد ديگر براي پسا برجام ليست کرده است. براي نمونه امکان استفاده از کلاس هاي آموزشي را يکي از فتوحات برجام عنوان کرده و نوشته است: «يكي ديگر از تحولات پسا برجام مرتبط با افزايش چشمگير امكان استفاده از دوره هاي آموزشي مختلف در حوزه هاي مالي و اقتصاد است»!
    در حالي که قرار بود تحريم ها بالمره و بدن هيچ شرط و شروطي (خارج از برجام) در همان روز اجراي برداشته شود. حالا پس از گذشت بيش از يک سال و نيم هنوز چند بانک ايراني در ليست تحريم ها هستند، تاسف آورتر آنکه روزنامه هاي زنجيره اي با کف و سوت از گشايش هاي بانکي دم مي زنند آن هم در حالي که نام اين بانک ها از ليست تحريم خارج شده اما هنوز همان بانک ها در اجرا دچار مشکل هستند.
    
    
    آمريکا و برجام ستيزي!
    روزنامه مردم سالاري در گزارش مربوط به سخنراني مصطفي کواکبيان مدير مسئول اين روزنامه در يک اردوي آموزشي نوشت: «عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان آخرين تحولات مربوط به برجام گفت: علي رغم پيش بيني ناپذير بودن ترامپ خوشبختانه اتحاديه اروپا از اجراي کامل برجام حمايت مي کند اما لابي صهيونيست ها و افراطيون آمريکا و شيوخ مرتجع منطقه با آن مخالفند لذا برجام ستيزي متعلق به آمريکاست و نه پنج کشور ديگر.»چنين ادعاهايي از سوي برخي چهره هاي اصلاح طلب طي روزهاي اخير درحالي مطرح مي شود که چندي پيش«استفان والت» استاد روابط بين الملل دانشگاه هاروارد در يادداشتي که فارين پاليسي آن را منتشر کرد به صراحت گفته بود که ترامپ دروغ مي گويد و برجام به بهترين شکل تامين کننده منافع آمريکا و متحدانش است. اين استاد دانشگاه آمريکا در بخشي از يادداشتش نوشت: «ايران غني سازي خود را رها کرده، 13 هزار سانتريفيوژ خود را متوقف کرده و رآکتور اراک را اوراق کرده است، به آژانس اجازه داده دستگاه هاي نظارتي خود را مستقر کند، پروتکل الحاقي مربوط به «ان پي تي» را اجرا کرده است؛ و همه اينها قبل از اين صورت گرفته که آمريکا و ديگر کشورها لغو تحريم ها عليه ايران را آغاز کنند.»
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21722 به تاريخ 23/6/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 62 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
صنعت حفاظت
متن مطالب شماره 42، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است