|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: پايان منع ساخت در منطقه خاص؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4332
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


پايان منع ساخت در منطقه خاص؟
«دنياي اقتصاد» مغايرت اظهارات معاون جديد شهرداري بامصوبه شوراي عالي شهرسازي را بررسي مي كند    دنياي اقتصاد: موضع گيري جديد مديريت شهري تهران درباره «آينده ساخت و ساز در منطقه 22»، از لغو يک طرفه ممنوعيت برج سازي در منطقه خاص پايتخت حکايت دارد. شوراي عالي شهرسازي سه سال پيش، در مواجهه با تراکم سنگين برج هاي مسکوني در کريدور هواي تازه در غرب پايتخت، در يک مصوبه، «توقف بلندمرتبه سازي در منطقه 22» را ابلاغ کرد. قرار بود ازسرگيري ساخت و ساز در اين منطقه، به بعد از تهيه «طرح تفصيلي ويژه منطقه 22» و «ضوابط جامع بلندمرتبه سازي» موکول شود. به اين ترتيب مناقشه ساختماني در منطقه باد، ابعاد تازه اي پيدا کرد.
    مناقشه اصلي شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور و شهرداري تهران طي چهار سال گذشته، موضوع اولين اظهار نظر رسمي معاون جديد شهرسازي و معماري شهرداري تهران شد. مهدي حجت، معاون جديد شهرسازي شهرداري تهران که هفته گذشته با حکم شهردار تهران به اين سمت منصوب شد، روز گذشته در اولين اظهار نظر رسمي خود که در قالب گفت وگويي با سايت اطلاع رساني شهرداري تهران منتشر شده بود، موضع معاونت شهرسازي در خصوص «ماجراي سونامي برج سازي منطقه 22 و رابطه آن با آلودگي هوا» را اعلام کرد. اثبات اثرگذاري مخرب برج سازي منطقه 22 بر جريان هواي تازه ورودي به پايتخت در کريدور هوايي باد، موضوعي است که طي چهار سال گذشته به يکي از محورهاي اصلي مناقشات شهرداري و شوراي عالي شهرسازي تبديل شده بود. اما محتواي اين گفت وگو نوعي فراموشي در ديدگاه مديريت تازه شهري نسبت به مصوبه شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور در تاريخ 6 آبان ماه سال 93 را القا و در عين حال شائبه لغو ممنوعيت ساخت وساز در منطقه 22 را تقويت مي کند.
    مهدي حجت ديروز در قالب مصاحبه با سايت تهران سما به اظهارنظر در خصوص دو جنبه ساخت وسازهاي منطقه 22 پرداخته است.
    او در بخشي از صحبت هاي خود در مورد اثبات يا رد اثر گذاري ساخت وسازهاي منطقه 22 بر جريان هواي تازه به درون محدوده شهري تهران اشاره کرد و گفت: در اين خصوص کارشناسان دو نظر متفاوت ارائه مي دهند. گروهي بر تاثيرگذاري روند ساخت وسازهاي منطقه 22 بر جريان هواي تازه صحه مي گذارند و عده اي ديگر در مخالفت با اين موضوع مطالعاتي را انجام داده اند اما هنوز نتيجه دقيقي در مورد صحت موارد مطرح شده در دسترس نيست، بنابراين بايد اين موضوع مورد بررسي قرار گيرد تا در صورت ايجاد مزاحمت براي زندگي شهروندان، شهرداري اقدامات لازم را انجام دهد. معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران در بخش دوم صحبت هاي خود به روند ساخت وسازها در منطقه 22 اشاره کرد و افزود: ساخت وساز در منطقه 22 با روال گذشته تکرار مي شود به اين معنا که در حال حاضر در روند ساخت وساز منطقه 22 نه توقفي ايجاد شده و نه سرعت احداث ساختمان تسريع شده است. او همچنين تاکيد کرد: هنوز در ساخت وسازهاي غرب تهران به امر بديهي و حقيقي دست پيدا نکرده ايم که به اتکاي آن اعلام کنيم ساخت وساز در منطقه 22 متوقف يا دنبال شود.
    بررسي هاي «دنياي اقتصاد» در مورد دو نکته اي که در مصاحبه مهدي حجت با سايت شهرداري تهران اعلام کرده، نشان مي دهد: برخلاف آنچه درباره عدم نياز به توقف ساخت وساز در منطقه 22 عنوان مي شود؛ مديريت شهري تهران از زمان ابلاغ مصوبه ششم آبان ماه سال 93 (مصوبه اين جلسه در تاريخ 28 آبان ماه همان سال و 11 آذرماه همان سال در روزنامه رسمي منتشر و ابلاغ شده است) موظف به اعمال توقف ساخت وساز جديد در منطقه 22 بوده و از آنجا که شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور مرجع بالادست ضوابط شهرسازي در همه شهرها است، از سال 93 تاکنون مصوبه اي براي لغو مصوبه قبلي خود در ارتباط با ساخت وسازهاي منطقه 22 نداشته، به اين ترتيب ممنوعيت ساخت وساز در منطقه 22 در چارچوب ضوابط شوراي عالي شهرسازي در حال حاضر جاري و پابرجا محسوب مي شود.
    با اين حال آن طور که معاون شهرسازي ديروز در اظهارنظر خود خبر داد، چراغ سبز جديد شهرداري تهران مي تواند لغو يک طرفه اين ممنوعيت تعريف شود.
    علاوه بر اين موضوع، نکته دوم برجسته صحبت هاي معاون جديد شهرسازي و معماري شهرداري به بحت تاييد يا عدم تاييد مزاحمت هاي ساخت وسازهاي منطقه 22 در مورد زندگي شهروندان مربوط مي شود.
    بررسي هاي «دنياي اقتصاد» درباره اين موضوع هم مشخص مي کند رابطه مخرب برج سازي در منطقه 22و جريان هواي تازه در پايتخت در بررسي هاي دست کم دو سال گذشته شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور اثبات شده است. کارشناسان شهري با توجه به اينکه شوراي عالي شهرسازي مرجع بالادست اجراي ضوابط شهرسازي از سوي شهرداري تهران محسوب مي شود، معتقدند: اقدام بهينه اي که شهرداري در وضعيت کنوني تا رفع ابهامات کامل اين موضوع مي تواند داشته باشد، ابتدا توقف کامل برج سازي در منطقه 22 تا زمان نهايي شدن نتيجه تحقيقات تکميلي است.
    با انتشار اظهارنظر متفاوت معاون شهرسازي شهرداري تهران در خصوص روند ساخت وسازهاي منطقه 22، کارشناسان شهري عنوان مي کنند يکي از دلايلي که باعث شده ترکيب جديد شهرداري تهران به اين صورت در مورد مناقشات منطقه 22 اظهارنظر کند به دوپهلو بودن مصوبه شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور بازمي گردد. به اين معنا که در قالب اين مصوبه 12 بندي که در تاريخ ششم آبان ماه سال 93 به شماره 300/41149 از سوي شوراي عالي شهرسازي ابلاغ شده است، دو بند 11 و 12 اين مصوبه است که به نظر مي رسد به نوعي هم راستا نيستند. در بند 10 اين مصوبه آمده است که بند 29-16 ضوابط طرح تفصيلي در مورد منطقه 22 به طور کامل حذف شود. يعني هر نوع ساخت وساز در منطقه 22 ممنوع است اما در بند 11 اين مصوبه اين موضوع طور ديگري توضيح داده شده است. در بند 11 آمده است تمامي اراضي با مساحت بيش از هزار مترمربع بايد به صورت 30 درصد سهم مالک و 70 درصد سهم شهرداري انجام شود، يعني شهرداري مي تواند براي اين زمين ها مجوز ساخت وساز صادر کند. در بند ديگري از اين مصوبه نيز هر نوع تصميم گيري براي بلندمرتبه سازي در تهران منوط به تصويب ضوابط «بلندمرتبه سازي» در شوراي عالي شهرسازي و معماري شده است که در واقع محتواي آن نشان دهنده ممنوعيت ساخت وسازهاي منطقه 22 است چون غالب ساخت وسازهاي منطقه 22 از نوع برج سازي است.
    به گفته کارشناسان شهري يکي از دلايل اظهارنظر متفاوت معاون شهرسازي با محتواي مصوبه شوراي عالي شهرسازي مي تواند هم راستا نبودن بندهاي مختلف اين مصوبه باشد.
    ضمن آنکه اگرچه از ديدگاه معاون شهردار تهران مطالعات انجام شده در مورد تاثير برج سازي بر جريان هواي تازه از غرب تهران اثبات نشده، بنابراين روند ساخت وسازهاي اين منطقه متوقف نمي شود اما شوراي عالي شهرسازي اوايل امسال نيز در مطالعه جداگانه اي يک بار ديگر بر ممنوعيت صدور پروانه ساختماني در منطقه 22 تاکيد کرده است. در قالب اين مطالعات که ابتداي سال 96 از سوي شوراي عالي شهرسازي ارائه شد مشخص شد وضعيت موجود منطقه 22 با اسناد مصوب فرادست شهري مغايرت هاي اساسي دارد. ضمن آنکه در بخشي از اين مطالعه مجددا تاکيد شده است که از سال 93 با ممنوع شدن صدور پروانه هاي بلندمرتبه در منطقه 22، تاکنون حدود 30 مورد پروانه بيش از 12 طبقه بدون مصوبه کميسيون ماده 5 صادر شده است. از اين لحاظ نيز بازهم به نظر مي رسد صحبت هاي معاون جديد شهرسازي شهرداري تهران به نوعي فراموشي از مصوبات ملاک عمل شوراي عالي شهرسازي و معماري کشور دچار شده است. به اين ترتيب بايد ديد آيا معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران بنا دارد در جهت خلاف مصوبه شوراي عالي شهرسازي عمل کند يا آنکه همچنان در مسير گذشته باقي مي ماند.
    
    
    پايان منع ساخت در منطقه خاص؟ / «دنياي اقتصاد» مغايرت اظهارات معاون جديد شهرداري بامصوبه شوراي عالي شهرسازي را بررسي مي كند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 55 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات سياسي جهان اسلام
متن مطالب شماره 24، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است