|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهاخراج عابران پياده به زيرسطح تهران
    پياده روي در ميدان راه آهن هم ممنوع مي شود؟

    دنياي اقتصاد: مدير گروه تونل و فضاهاي زيرسطحي سازمان مشاور فني و مهندسي شهر تهران در حالي از مطالعه طرح انتقال عابران پياده به فضاي زيرسطحي در ميدان راه آهن خبر داد که کارشناسان اعتقاد دارند سبک سازي تراز همسطح به نفع تردد خودروها، تعرض به حقوق شهروندان و مغاير با سياست هاي روز شهرهاي بزرگ در زمينه توسعه شهري است.
    فرهاد بکياسا با بيان اينکه طرحي به منظور ساماندهي ميدان راه آهن با استفاده از ظرفيت فضاهاي زيرسطحي در سازمان مشاور فني و مهندسي مورد مطالعه قرار گرفته است، گفت: وجود ايستگاه راه آهن، ايستگاه خط ۳ مترو و پايانه هاي متعدد اتوبوس و تاکسي در ميدان راه آهن موجب افزايش حجم تردد خودروها و عابران پياده در اين ميدان شده است. همچنين حجم سفرها در اين ميدان به عنوان يکي از نقاط تبادل مسافر بين مدهاي مختلف حمل و نقل شهري و بين شهري و همچنين با توجه به طرح هاي توسعه راه آهن رو به افزايش است. از اين رو بهره گيري از فضاهاي زيرسطحي در محدوده اطراف ميدان، در دستور کار سازمان مشاور فني و مهندسي شهر تهران قرار گرفته است. وي با بيان اينکه ايجاد فضاهاي مخصوص تردد عابران پياده در تراز زيرسطحي و فراهم کردن امکان دسترسي به ايستگاه راه آهن، مترو، بي آرتي، معابر پيراموني ميدان راه آهن و در نهايت پايانه هاي اتوبوس و تاکسي، تردد خودروها روي سطح زمين را روان تر خواهد کرد، افزود: حذف تردد عابران پياده از ميدان راه آهن، بهبود وضعيت ترافيک براي وسايل نقليه عمومي و خودروهاي شخصي را به دنبال خواهد داشت؛ ضمن اينکه در چنين حالتي فضاي لازم براي ارائه خدمات مناسب رفاهي به مسافران نيز فراهم مي شود. بکياسا انجام پژوهش هاي دقيق اجتماعي در مطالعات فضاي زيرسطحي ميدان راه آهن را با توجه به بافت خاص فرهنگي - اجتماعي اين محدوده از شهر تهران ضروري خواند و تاکيد کرد مطالعات و بارگذاري ترافيکي طرح با توجه به لزوم تغييرات گسترده ترافيکي، از ساير مواردي است که بايد در فرآيند مطالعات لحاظ شود. وي به سرانجام رسيدن مطالعات مربوط به ساماندهي ميدان راه آهن در سازمان مشاور فني و مهندسي شهر تهران را مستلزم مشارکت تمام ذي نفعان طرح از قبيل شرکت راه آهن جمهوري اسلامي، مترو، اتوبوسراني، تاکسيراني و همچنين شرکت هاي خدمات رسان شهري دانست. به گزارش «دنياي اقتصاد»، اين دومين اظهارنظر مديران شهري درباره اخراج شهروندان پياده از روي سطح به فضاهاي زيرسطحي در سه هفته سپري شده از دوره جديد مديريت شهري است و قدري عجيب به نظر مي رسد. پيش از موضوع ميدان راه آهن نيز، شهردار تهران از ايجاد پلازا در ميدان امام خميني (ره) در آينده سخن گفته بود که با توجه به انتقاد کارشناسان از نحوه اجراي پلازا در ميدان ولي عصر(عج) که در آن نفع خودروها به عابران پياده ترجيح داده شد، تعجب برانگيز بود.
    
    
    رد ارتباط سفيدبالک ها با درياچه چيتگر
    عضو هيات علمي موسسه تحقيقات گياه پزشکي کشور با بيان اينکه سفيد بالک ها پشه يا مگس نيستند و زندگي آنها روي برگ است، رابطه ميان وجود اين حشرات با شکل گيري درياچه چيتگر در تهران را رد کرد. به گزارش «ايسنا»، شهاب منظري در نشست علمي تخصصي «مديريت سفيدبالک ها در فضاي سبز و راهکارهاي مقابله با آن» اظهار کرد: اين تصور غلط ناشي از اين است که به اشتباه به آنها پشه و مگس مي گويند، درحالي که اينها نوعي از حشرات هستند که به پشه مربوط نمي شوند و محل زندگي آنها روي برگ ها است نه آب و درياچه. وي ادامه داد: سفيدبالک ها حشرات ريزي به طول يک تا سه ميلي متر بوده و در تمام مناطق جغرافيايي جانوري انتشار دارند، هر چند تمايلشان به مناطق گرمسيري بيشتر است. تعداد زيادي از اين سفيدبالک ها به گياهان زراعي و درختان ميوه حمله مي کنند، بنابراين جزو آفات کشاورزي هم محسوب مي شوند.
    وي خاطرنشان کرد: سفيدبالک ها به دو روش جنسي و ندرتا بکرزايي توليد مثل مي کنند و عمده فعاليت شان نيز پشت برگ درختان است. عضو هيات علمي موسسه تحقيقات گياه پزشکي کشور مهم ترين صفت سفيد بالک ها را توليد موم دانست و گفت: به غير از مرحله تخم در باقي مراحل، اين حشرات توليد موم مي کنند و اين موم در جلوگيري از تبخير آب بدن نقش موثري ايفا مي کند؛ اما گونه اي از سفيدبالک ها که در حال حاضر در تهران وجود دارند، ترشحات مومي کمي دارند.
    وي همچنين درباره خسارات مستقيم و غيرمستقيمي که اين سفيدبالک ها به گياهان وارد مي کنند،گفت: خسارت مستقيم منجر به ضعف گياه و در نهايت خشکي آن مي شود و خسارت غيرمستقيم نيز باعث مي شود تا با ترشح موم روي گياهان سطح تيره روي آنها ايجاد شده و در فتوسنتز اختلال ايجاد مي کند و در نهايت منجر به ضعف گياه و گاهي منجر به گياه سوزي مي شود. همچنين امکان انتقال ويروس گياهي نيز وجود دارد. اما اين حشرات ناقل هيچ گونه بيماري به انسان نيستند و تنها ممکن است در صورت ورود به چشم و مجاري بيني حساسيت هايي ايجاد کنند. به گفته وي، شهر تهران از حدود 50 سال قبل ميزبان اين سفيدبالک ها بوده، اما آنها چون تراکمي نداشتند، ديده نمي شدند.
    منظري افزود: مساعد بودن شرايط آب و هوايي، فراواني ميزبان گياهي در تهران (مثل درخت توت)، فعال نبودن يا عدم استقرار دشمنان طبيعي از عوامل طغيان اين سفيدبالک هاي توت هستند. همچنين به دليل اينکه اين حشرات پتانسيل توليدمثل بالايي دارند، شاهديم که تعداد آنها افزايش مي يابد؛ زيرا طول عمر هر نسل آنها بسياراندک است. به گفته وي، طول نسل سفيدبالک هاي توت بين 20 تا 30 روز و بسته به شرايط آب و هوايي متغير است. منظري اظهار کرد: تدوين دستورالعمل زمستانه، تشکيل کارگروه و شبکه مراقبت سفيدبالک توت، پايش يا مانيتورينگ و تدوين دستورالعمل مديريت سفيدبالک توت در فضاي سبز شهر تهران ازجمله اقدامات انجام شده از دو سال پيش است. عضو هيات علمي موسسه تحقيقات گياه پزشکي کشور به دشمنان طبيعي اين آفت ها که شامل شکارگران و پارازيتوئيدها هستند اشاره کرد و گفت: کفشدوزک ها به صورت مستقيم و با تغذيه از سفيدبالک ها آنها را از بين مي برند و زنبورهاي پارازيتوئيد در شفيره سفيدبالک ها تخم گذاشته و از اين شفيره ها زنبور خارج مي شود.وي اظهار کرد: استفاده هدفمند از تله هاي زرد چسبنده، حذف پاجوش و تن جوش درختان توت به محض افزايش تراکم آنها، آبشويي درختان توت، کاربرد آفت کش هاي گياهي و غير شيميايي، حذف شاخ و برگ هاي آلوده، استفاده محدود از آفت کش هاي کم خطر، روغن پاشي و جمع آوري برگ درختان، هرس و فرم دهي درختان براي هوادهي بيشتر ازجمله اقدامات اجرايي براي مديريت جمعيت سفيدبالک هاي توت است.
    ويژه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه رسانه و فرهنگ
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است