|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: هشدار رئيس كل بانك مركزي به مردم : سرمايه گذاري در بازار ارز به صرفه نيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6807
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


هشدار رئيس كل بانك مركزي به مردم : سرمايه گذاري در بازار ارز به صرفه نيستسيف: نوسان ارز از ابتداي سال تاکنون 5 درصد بوده است/ درآينده نزديک بانک مرکزي به نرخ سود تسهيلات بانکي ورود مي کند
    
    گروه اقتصادي/ ديروز دوباره در بازار ارز قيمت ها اندکي بالا رفت و اين بار با همراهي رشد اونس جهاني بازار طلا را هم دراين رشد باخود همراه کرد. در زمان تنظيم اين گزارش هر دلار امريکا 3921 تومان قيمت داشت که نسبت به روز سه شنبه رشد 7 توماني نشان مي داد. اما با وجود افزايش نوسانات اخير در بازار ارز بررسي دامنه اين نوسانات وضعيت عادي را حداقل به روال سال هاي قبل به تصوير مي کشد.
    به طوري که در دو هفته اخير يعني در فاصله يازدهم تا 22 شهريور نرخ دلار تنها يک درصد رشد داشته است. در روز يازدهم شهريور دلار 3882 تومان و روزگذشته 3921 تومان بود. براساس گزارشي هم که ولي الله سيف رئيس کل بانک مرکزي روزچهارشنبه درحاشيه جلسه هيات وزيران به خبرنگاران ارائه داد از ابتداي امسال تاکنون نرخ ارز تنها 5 درصد نوسان داشته است که جاي نگراني ندارد. رشد دلار نيز در همين بازه زماني 2.18 درصد و ميانگين ماهانه رشد قيمت دلار هم کمتر از نيم درصد بوده است.
    بررسي ميزان رشد نرخ يورو نيز در دو هفته اخير 84 صدم درصد بوده است. قيمت اين ارز از 4722 تومان در 11 شهريور ديروز به 4762 تومان رسيده است. اما بالاترين رکورد نوسان به پوند انگليس تعلق دارد که در دو هفته اخير 4.1 درصد افزايش قيمت داشته است. درحالي که نرخ اين ارز 5017 تومان بوده ديروز به 5226 تومان رسيده است.
    در بازار سکه و طلا هم که بعد از چند روز ثبات نسبي با رشد قيمت مواجه شد بررسي نوسان قيمت ها در دو هفته اخير حاکي از رشد حداکثري آن است. براساس اين گزارش در فاصله 11 تا 22 شهريور سکه تمام طرح جديد 1.1 درصد، سکه تمام طرح قديم 48 صدم درصد، نيم سکه منفي 75 صدم درصد و ربع سکه منفي 4.4 درصد نوسان داشته است. هرگرم طلاي 18 عيار نيز دراين مدت 11 صدم درصد رشد مثبت داشته است. اين درحالي است که دراين مدت اونس طلا تنها 60 صدم درصد گرانتر شده است.
    
    سرمايه گذاري در ارز به صرفه نيست
    وقتي بازدهي بازار ارز را که همواره در ميان بازارهاي رقيبي چون بانک و پول در رتبه هاي بعدي قرار دارد درنظر بگيريم مي بينيم که هم اکنون ورود به اين بازار براي سرمايه گذاري توجيهي ندارد. همان موضوعي که رئيس کل بانک مرکزي هم ديروز روي آن تاکيد کرد. به گفته وي سرمايه گذاري در بازار ارز به صرفه نيست. سرمايه گذاري در دلار در شرايطي که نرخ سود سپرده هاي بانکي سالانه 15 درصد است، اقتصادي نيست و به نظر مي رسد سپرده بانکي به مراتب بازدهي بهتري دارد و افزايش قيمت دلار به هيچ وجه نمي تواند با آن مقابله کند. رئيس شوراي پول و اعتبار تاکيد کرد: آنچه مسلم است، اينکه بانک مرکزي و دولت بر کنترل نرخ ارز و جلوگيري از افزايش يا کاهش هيجاني قيمت دقت نظر دارند.
    
    دولت به دنبال افزايش نرخ ارز نيست
    همزمان با افزايش دامنه نوسانات و حذف ارز مسافرتي اين زمزمه در بازار ايجاد شد که بانک مرکزي به صورت خودخواسته درپي افزايش نرخ ارز است اما سيف با رد اين شايعه مي گويد: گفته شده که دولت تمايل به افزايش دارد که اين ادعا به هيچ وجه درست نيست؛ دولت تمايل به هر اقدامي دارد که به ثبات اقتصادي کشور منجر شود و بتواند اقتصاد را توام با آرامش هدايت کند و فعالان اقتصادي افق مناسبي از پيش بيني شرايط اقتصادي کشور داشته باشند که خوشبختانه در 6 ماهه نخست امسال اين رويه همچون چهار سال گذشته پيگيري شده است. به گفته وي دامنه نوسان دلار نيز در اين مدت شش ماهه بسيار محدود بوده و چيزي حدود 1900 ريال (190 تومان) که آن هم در دامنه 5 درصدي روي داده است و بنابراين جاي نگراني نيست و اين نشان دهنده وجود ثبات در اقتصاد است.
    
    رئيسان متخلف شعب عزل شدند
    رئيس کل بانک مرکزي در ادامه به آغاز اجراي بخشنامه رعايت نرخ سود مصوب شوراي پول و اعتبار در نظام بانکي از 11 شهريور ماه اشاره کرد و گفت: بازرسان معاونت نظارت بانک مرکزي هر روز در شعب بانک هاي مختلف حضور مي يابند و بر اجراي آن نظارت مي کنند. سيف گفت: مجموع اطلاعاتي که به دست ما مي رسد، به طور عمومي از اجراي دقيق اين بخشنامه حکايت دارد؛ البته تخلفات نادري نيز وجود دارد که در برخي موارد منجر به عزل رئيس شعبه شده است. به گفته سيف، بانک ها نيز مصمم به ايجاد انضباط در نرخ سودها و رعايت آن هستند زيرا اين کار از هر نظر هم براي بانک ها و هم اقتصاد کشور منفعت دارد.وي خاطرنشان کرد که در آينده نزديک بانک مرکزي به نرخ سود تسهيلات بانکي ورود مي کند و محدوديت هايي را در اين زمينه براي بانک ها وضع خواهد کرد.
    
    طرح ضربتي وام ازدواج ادامه مي يابد
     رئيس کل بانک مرکزي از تداوم اجراي طرح ضربتي پرداخت وام ازدواج تا زمان به صفر رسيدن صف انتظار متقاضيان آن خبر داد و گفت: اجراي اين طرح که از ابتداي مرداد آغاز شده، پيشرفت خوبي داشته است.سيف اظهار داشت: از ابتداي امسال تاکنون 692 هزار وام ازدواج پرداخت شده که 360 هزار مورد آن مربوط به هفت هفته اي است که اجراي طرح ضربتي آغاز شده است. وي توضيح داد: در زمان آغاز اجراي اين طرح 500 هزار نفر در صف انتظار دريافت اين تسهيلات قرار داشتند که از ابتداي مرداد 125 هزار متقاضي جديد به آنها اضافه شدند که از اين ميزان در هفت هفته 360 هزار مورد وام پرداخت شده است و 265 هزار نفر در صف هستند. به گفته سيف، اجراي اين طرح تا زماني که صف انتظار به صفر برسد، ادامه مي يابد.پرداخت اين تسهيلات در استان هاي محروم و کمتر توسعه يافته رشد بيشتري داشته که جاي خوشحالي است. رئيس کل بانک مرکزي در پاسخ به سوالي درباره اينکه برخي سپرده گذاران موسسات غيرمجاز ساماندهي شده به فروش امتياز سپرده خود روي آورده اند و برخي نيز در اين زمينه دلالي مي کنند، گفت: ما مواردي را که ببينيم، برخورد مي کنيم؛ البته برخي افراد اهل ريسک هستند و عده اي هم مي خواهند سپرده خود را نقد کنند و نمي شود جلوي همه موارد را گرفت اما مواردي که بتوانيم، با آن برخورد مي کنيم.
    
    هشدار رئيس کل بانک مرکزي به مردم : سرمايه گذاري در بازار ارز به صرفه نيست
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانش يوگا
متن مطالب شماره 117، تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است