|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: سرشاخ دو شاخص سرمايه انساني در ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4212
دوشنبه بيستم آذر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 6 (بانك و بيمه) > متن
 
 


گزارش 
سرشاخ دو شاخص سرمايه انساني در ايران
رتبه بندي «شاخص سرمايه انساني 2017» منتشر شد

نويسنده: نيما صبوري

دنياي اقتصاد : «سرمايه انساني» يکي از ارزشمندترين ذخاير اقتصادها است. در اين رابطه «مجمع جهاني اقتصاد» در تازه ترين گزارش از سلسله گزارش هاي سالانه سرمايه انساني خود، رتبه بندي «شاخص سرمايه انساني 2017» را منتشر کرد. اين رتبه بندي براي 130 کشور در مقياس صفر (بدترين) تا صد (بهترين) و در چهار زير شاخص «ظرفيت»، «به کارگيري»، «توسعه» و «دانش فني» ارائه شده است. براساس اين شاخص، جهان در سال 2017 تنها 62 درصد از سرمايه انساني خود را توسعه داده است.
    به عبارت ديگر کشورهاي جهاني به طور ميانگين 38درصد از استعدادهاي خود را ناديده گرفته اند. در رتبه بندي «شاخص سرمايه انساني 2017» کشورهاي نروژ، فنلاند، سوئيس، آمريکا، دانمارک و آلمان به ترتيب در رده هاي اول تا ششم قرار گرفته اند. همچنين در زيرشاخص «ظرفيت» کشور قرقيزستان (کشوري که در شاخص کل در رده 46 قرار دارد)، در زيرشاخص «به کارگيري» کشور بوروندي (کشوري که در شاخص کل در رده 102 ايستاده است)، در زيرشاخص «توسعه» کشور فنلاند و در زيرشاخص «دانش فني» سوئيس در جايگاه هاي نخست ايستاده اند. ايران اما در ميان 130 کشور، با امتياز 97/ 54 در جايگاه 104 «شاخص سرمايه انساني 2017» قرار گرفته است. اين درحالي است که در رتبه بندي سال گذشته ايران با امتياز 16/ 64 در جايگاه 85 ايستاده بود. در حالي زير شاخص توسعه وضعيت مطلوبي را به ثبت رساند در مقابل زير شاخص به کار گيري مانع ارتقاي رتبه ايران شد. بر اين اساس «دنياي اقتصاد» با بررسي گزارش جديد «مجمع جهاني اقتصاد»، نگاهي به وضعيت کشورها در «سرمايه انساني» مي اندازد.
    
    رتبه بندي 2017
    «سرمايه انساني» – دانش و مهارتي که در اشخاص وجود دارد و به واسطه آن ارزش اقتصادي مي آفرينند – مهم ترين عامل موفقيت کشورها در بلندمدت است. منظور از «سرمايه انساني» تحصيلات و مهارت هاي دانشگاهي نيست. اين سرمايه در طول زمان ارزشمندتر مي شود؛ چراکه استفاده از آن باعث رشد و عدم استفاده از آن موجب کاهش ارزش اين سرمايه خواهد شد. در اين رابطه، «مجمع جهاني اقتصاد» در جديدترين گزارش خود رتبه بندي «شاخص سرمايه انساني 2017» را منتشر کرد. در اين رتبه بندي که 130 کشور جهاني مورد بررسي قرار گرفته اند از 4 زير شاخص استفاده شده است: «ظرفيت»، «به کارگيري»، «توسعه» و «دانش فني». زيرشاخص «ظرفيت» به معناي سطح تحصيلات نسل هاي مختلف يک کشور (جوان تا سالخورده) براساس سرمايه گذاري هاي آموزشي گذشته، زير شاخص «به کارگيري» به معناي انباشت و کاربرد مهارت ها در افراد بزرگسال، زيرشاخص «توسعه» به معناي آموزش رسمي نيروي کار آينده و گسترش مهارت هاي نيروي کار فعلي و زيرشاخص «دانش فني» به معناي وسعت و عمق مهارت هاي تخصصي اي که در کار مورد استفاده قرار مي گيرد، است. بر اين اساس در سطح جهاني به طور ميانگين تنها 62 درصد از «سرمايه هاي انساني» توسعه يافته اند و حدود 38 درصد از اين استعدادها تلف شده اند. در اين راستا، برترين اقتصادها در رتبه بندي «شاخص سرمايه انساني 2017» به ترتيب کشورهاي نروژ (يک)، فنلاند (2)، سوئيس (3) و اقتصادهاي بزرگي همچون آمريکا (4) و آلمان (4) هستند. همچنين در ميان 20 کشور برتر اين رتبه بندي، 4 کشور از منطقه شرق آسيا و 3 کشور از منطقه اروپاي شرقي و آسياي مرکزي قرار دارند.
    
    وضعيت «شاخص سرمايه انساني» در ايران
    «مجمع جهاني اقتصاد» در گزارش جديد خود، وضعيت سرمايه انساني هر يک از کشورها را در بخشي جداگانه مورد بررسي قرار داده است. بر اين اساس، ايران در فهرست «شاخص سرمايه انساني 2017» با تصاحب امتياز 97/ 54 در رتبه 104 از ميان 130 کشور ايستاد. در رابطه با مقايسه رتبه ايران در گزارش امسال با گزارش سال پيش ذکر اين نکته ضروري است که گزارش امسال نسبت به سال گذشته اندکي تغيير داشته است. در اين رابطه، متغيرها که سال گذشته در دو دسته بندي کلي «يادگيري» و «اشتغال» تعريف شده بودند، در گزارش امسال حول 4 زيرشاخص (که براي اولين بار تعريف شده اند) قرار گرفته اند. همچنين با توجه به تعريف جديد زيرشاخص ها، در گزارش امسال در نحوه محاسبه و وزن هايي که به متغيرها داده شده، اندکي تغيير يافته است. در واقع احتمالا نزول 19 پله اي ايران، 13 پله اي ژاپن و صعود 20 پله اي آمريکا در گزارش امسال را مي توان تحت تاثير اين عامل دانست؛ بنابراين شايد مقايسه نتايج گزارش امسال با نتايج سال گذشته چندان قابل اتکا نباشد. در گزارش سال قبل ايران با امتياز 16/ 64 در جايگاه 85 قرار گرفته بود. براساس آمارها، دليل اصلي رتبه نامطلوب ايران در گزارش امسال، به وضعيت زيرشاخص «به کارگيري» بر مي گردد. در اين راستا اقتصاد ايران در رتبه بندي زيرشاخص «به کارگيري» از ميان 130 کشور در جايگاه 128 قرار گرفته است. همچنين در ميان 4 زيرشاخص تشکيل دهنده «شاخص کل سرمايه انساني»، ايران بهترين عملکرد را در زيرشاخص «توسعه» داشته و در ميان 130 کشور در رتبه 54 ايستاده است. البته هر يک از 4 زيرشاخص، از متغيرهايي جداگانه تشکيل شده اند که در مجموع 21 متغير شاخص کل را مي سازند. در اين راستا بدترين عملکرد ايران در متغير «نرخ مشارکت نيروي کار» بين سنين 25 تا 54 به ثبت رسيده است که جزو متغيرهاي زيرشاخص «به کارگيري» است.
    در رتبه بندي اين متغير، از ميان 130 کشور، ايران در جايگاه آخر قرار گرفته است. بهترين عملکرد ايران نيز مربوط به متغير «شکاف جنسيتي ثبت نام مدارس در گروه سني صفر تا چهارده سال» است که ايران در ميان 130 کشور در جايگاه نخست ايستاده و کمترين شکاف جنسيتي را داشته است. همچنين در متغير «نرخ ثبت نام ابتدايي» در ميان کشورهاي مورد بررسي ايران در جايگاه 17 قرار گرفته است. دو متغيري که ايران بهترين عملکرد را در آنها داشته است جزئي از زير شاخص «توسعه» هستند که نتيجه آن جايگاه مناسب ايران در اين زيرشاخص است.
    
    
گزارش: سرشاخ دو شاخص سرمايه انساني در ايران / رتبه بندي «شاخص سرمايه انساني 2017» منتشر شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 6 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بارآثار ديگري از "نيما صبوري"

  هدف پنهان پروژه «صلح خاورميانه» / «واشنگتن پست» از ماموريت داماد ترامپ عليه ايران پرده برداشت
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 14/9/96
مشاهده متن    
  رونمايي از فرمانده پروژه ضدايراني بن سلمان
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 11/9/96
مشاهده متن    
  مجله « نيشن»تحليل كرد: شكست تمام عيار آل سعود در برابر ايران
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 8/9/96
مشاهده متن    
  فلسطين،قرباني جاه طلبي هاي بن سلمان؟ / رياض آماده وجه المصالحه كردن فلسطين با هدف ائتلاف با تل آويو عليه تهران است
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 7/9/96
مشاهده متن    
  نتيجه چهار دوئل خاورميانه فارن پاليسي» بررسي كرد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 2/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد تكنولوژي آموزشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 9604)، آبان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است