|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: نشانه هاي تعادل در بازار نفت
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6830
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


نشانه هاي تعادل در بازار نفت
«ايران» از امكان تمديد توافق نفتي اوپك گزارش مي دهد


گروه اقتصادي / خردادماه امسال کشورهاي عضو سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) تصميم گرفته اند توافق کاهش يک ميليون و 200 هزار بشکه اي توليد در هر روز را براي 9 ماه ديگر تمديد کنند. روسيه از اعضاي سازمان کشورهاي صادر کننده نفت نيست اما در اين توافق شرکت کرد و با ديگر کشورهاي غيرعضو در اين سازمان متعهد به کاهش نزديک به 600 هزار بشکه از توليد نفت خود در هر روز شدند. توافقي که 6 ماه پيش از آن به دست آمده بود و هدفش جلوگيري از کاهش قيمت نفت است. با وجود اين، قيمت نفت در بازارهاي جهاني ثابت نماند و در اين مدت کاهش هاي پي در پي را تجربه کرد.
    قيمت نفت خام ابتداي سال جاري يعني ماه مارس بالاتر از 56 دلار براي هر بشکه بود اما در 6 ماه اخير به 44 دلار براي هربشکه نيز رسيد و اکنون رقمي بالغ بر54 دلار براي هر بشکه است.
    اما در اين مدت چه چيزي مانع حفظ تعادل بازار شد و ايران از اين تغييرات چه تاثيراتي پذيرفت؟ آيا توافق اعضاي اوپک بعد از اتمام اين دوره دوباره تمديد خواهد شد؟
    
    بازار نفت در حال بازگشت به تعادل است
    اگرچه علائم نشان دهنده يک تلاطم بي پايان در بازار نفت است اما مقامات اوپک مدعي هستند که «توافق کاهش توليد به رهبري اوپک در حال کمک به برقراري توازن مجدد در بازار جهاني نفت است.» دبيرکل اوپک در اين باره مي گويد: «بازار نفت در حال بازگشت به تعادل است. افزايش تقاضا در ماه هاي باقي مانده از سال جاري ميلادي منجر به کاهش بيشتر ذخاير نفتي خواهد شد.»
    محمد بارکيندو در يک همايش انرژي در آکسفورد ادامه داد: «روشن است که فرآيند برقراري توازن مجدد با حمايت تبعيت بالاي اوپک و غيراوپکي ها از توافق، در جريان است.»
    به اعتقاد بارکيندو ميزان ذخاير نفتي جهان در خشکي در حال کاهش است و نفت ذخيره شده در دريا نيز از ماه ژوئن روي به کاهش گذاشته است. علاوه بر کاهش عرضه، افزايش نزديک به 2 ميليون بشکه اي تقاضاي روزانه براي نفت در نيمه دوم سال نسبت به نيمه اول به کاهش نفت ذخيره شده کمک خواهد کرد. «اين افزايش تقاضا به کاهش بيشتر ذخاير نفت تجاري کمک خواهد کرد.»
    
    اوپک و غيراوپک هنوز براي تمديد توافق تصميم نگرفته اند
    نمي توان ناديده گرفت که توافق اوليه اوپک و غيراوپک قيمت برنت را از دامنه 27 دلار براي هر بشکه به بالاتر از ۵۷ دلار در ژانويه امسال رساند. اما از آن زمان هر دو قيمت پايه نفت برنت و وست تگزاس اينترمديت کاهش پيدا کرده اند و تنها چندين مورد اختلال عرضه و تصميم توليدکنندگان در ماه مه براي تمديد توافق کاهش توليد که قرار بود در ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۷ به پايان برسد، روند کاهش قيمت ها را آهسته کرد.
    وزير انرژي عربستان سعودي درباره گزينه تمديد توافق کاهش توليد پس از پايان مدت آن در ۳۱ مارس سال ۲۰۱۸ اخيراً با همتايان ونزوئلايي و قزاقستاني خود گفت و گو کرده است. البته نتيجه اين گفت و گو هنوز شفاف نشده و به نظر نمي رسد که نتيجه اي داشته است. اين نشست بعد از اعلام اينکه روسيه براي تمديد توافق با اوپک تصميم نگرفته، برگزار شد. البته پيش از اين آلکساندر نوواک وزير انرژي روسيه پيش از اين خبر پشتيباني مسکو از تداوم اين همکاري را اعلام کرده بود اما الان مي گويد: براي تصميم گيري در اين خصوص هنوز زود است.
    با اين همه شمار رو به رشدي از تحليلگران بر اين باورند که اوپک با تمديد توافق کاهش توليد، چاه بزرگتري براي خود حفر مي کند. توليد کمتر از سوي اعضاي اين سازمان به معناي صادرات کمتر و در نتيجه، درآمد نفتي کمتر است. همچنين به قيمت از دست دادن سهم بازار به رقيباني شامل روسيه و امريکا تمام مي شود.
    تحليلگران معتقدند جبران اين ضرر دشوار خواهد بود و بنابراين براي توليدکنندگان کم هزينه در خاورميانه تلاش براي حمايت از قيمت ها از طريق محدود کردن توليد ممکن است حساس تر باشد. در عوض، بازگشت به توليد رو به رشد ممکن است قيمت ها را به حدي تحت فشار قرار دهد که توليدکنندگان شيل امريکا نتوانند به توليد ادامه دهند.
    در حال حاضر بازار نفت با انبارهاي نفت خام اشباع شده کشورهاي توسعه يافته مواجه است و کاهش توليد اوپک نمي تواند به تنهايي گره کور بازار را باز کند. با وجود اين نمي توان ناديده گرفته که توافق کاهش توليد نفت بين کشورهاي اوپکي و غيراوپکي، علاوه بر جلوگيري از افت قيمت نفت به دامنه 10 تا 20 دلار، تاثيرات مثبت اقتصادي نيز داشته و فرصت داد تا فضاي سرمايه گذاري قابل پيش بيني تر شود.
    مشکل آنجاست که توقف اين روند هزينه سنگيني براي بازار نفت و کاهش بيشتر قيمت ها را در پي خواهد داشت و ادامه آن به ضرر توليدکنندگان نفت خام عضو اوپک خواهد بود. به اين ترتيب دور از واقعيت نيست اگر بگوييم اوپک وارد يک شرايط باخت-باخت شده است.
    
    ايران از هر اقدام تثبيت کننده بازار حمايت مي کند
    قيمت نفت خام فروشي ايران تابعي از قيمت هاي تعيين شده در بازار است و رشد هر يک دلار قيمت نفت درآمد ارزي ايران را 2 ميليون و 600 هزار دلار در هر روز افزايش خواهد داد. بر اين اساس وزير نفت بارها اعلام کرده که ايران از هر اقدام تثبيت کننده بازار حمايت خواهد کرد و حاضر به همکاري با اوپک براي حفظ تعادل بازار است. البته ايران سياست افزايش توليد نفت خامش را نيز دنبال مي کند. بر اساس آخرين آمارهاي اعلام شده از سوي مسئولان، ظرفيت توليد نفت خام ايران ۴.۸ ميليون بشکه در روز و توليد نفت خام ايران بيش از ۳ ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است. صادرات نفت خام و ميعانات گازي در مردادماه نيز ۲.۶ ميليون بشکه اعلام شده است.
    بررسي بازارهاي جهاني نفت حاکي از آن است که به تبع افزايش تقاضاي خريد نفت از ايران از سوي خريداران نفت جهان، صادرات نفت خام و ميعانات ايران نيز افزايش يافته است.حجم صادرات صورت گرفته از طريق نفتکش ها از بنادر ايراني در اوت(ماه گذشته) ۲.۵ درصد رشد کرد و به ۲.۴۲ ميليون بشکه در روز در مقايسه با ۲.۳۷ ميليون بشکه در روز در ژوييه رسيد.
    درحالي که هند ميزان خريد نفت از ايران را به دليل مشکلات پيش آمده بين دو کشور براي توسعه ميدان گازي فرزادB کاهش داده است، ميزان خريد نفت ايران از سوي چين افزايش يافته است و از ۶۳۸ هزار و ۳۲۲ بشکه در روز در ژوييه به ۶۹۳ هزار و ۴۱۹ بشکه در روز در اوت رسيد. اين در حالي است که صادرات به هند در اوت بر مبناي ماه به ماه به ميزان ۱۶۷ هزار و ۲۵۸ بشکه در روز کاهش پيدا کرد. در نتيجه فروش کمتر به هند، کره جنوبي با خريد ۲۸۴ هزار و ۷۴۲ بشکه در روز، دومين خريدار بزرگ نفت ايران در اوت شد.صادرات ايران به ژاپن همچنان به روند نزولي ادامه داد و به ميزان ۴۳ هزار و ۱۶۲بشکه در روز کاهش يافت.اروپاييان يکي از مشتريان پر و پا قرص طلاي سياه ايران محسوب مي شوند و سهم آنها از صادرات نفت ايران با افزايش تقاضا از سوي ايتاليا، فرانسه، هلند و يونان، رشد چشمگيري پيدا کرد. به طوري که يکي از دلايل افزايش صادرات نفت ايران در ماه ميلادي گذشته افزايش تقاضا در اروپا بوده است.صادرات نفت ايران به اروپا در اوت بهبود پيدا کرد و به ۸۳۵ هزار و ۷۴۲ بشکه در روز رسيد که تقريباً ۲۰۰ هزار بشکه در روز رشد ماه به ماه داشت.ترکيه با واردات ۲۵۶ هزار و ۲۵۸ بشکه در روز در ماه گذشته، بزرگترين خريدار نفت ايران در اروپا ماند.
    
    
    نشانه هاي تعادل در بازار نفت / «ايران» از امكان تمديد توافق نفتي اوپك گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم اعصاب شفاي خاتم
متن مطالب شماره 3 (پياپي 35)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است