|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/23: يگان ويژه براي ترور رهبران كره شمالي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4144 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
يگان ويژه براي ترور رهبران كره شمالي
نيروي ويژه براي ترور رهبران كره شمالي در سئول تشكيل شد    «سونگ يونگ مو»، وزير دفاع کره جنوبي، به نمايندگان پارلمان اعلام کرد که يگاني از نيروهاي ويژه تا پايان سال جاري تشکيل خواهد شد که «يگان گردن زني» ناميده مي شود. هدف اين يگان، زدن گردن رهبران کره شمالي اعلام شده است. اين پيامي تهديدآميز است که سئول درحال مخابره آن است. آخرين باري که کره جنوبي تصميم به ترور رهبر کره شمالي گرفت، در اواخر دهه 60 بود. تصميمي که طبق نقشه پيش نرفت و ناکام ماند و حتي به طغيان گردان هاي ترور منجر شد.
    دنياي اقتصاد، محمدحسين باقي: دونالد ترامپ و اعضاي کنگره آمريکا روز سه شنبه (21 شهريور) اعلام کردند که بايد گام هاي بيشتري براي توقف برنامه هسته اي کره شمالي برداشته شود. اين در حالي است که شوراي امنيت هم به اتفاق آرا تحريم هاي جديدي عليه اين کشور وضع کرده است. ترامپ در ديدار با نجيب رزاق، نخست وزير مالزي، اعلام کرد اگرچه قطعنامه سازمان ملل با راي 15 بر صفر تصويب شد اما «اينها گام هاي بسيار کوچکي است و يک معامله بزرگ نيست.» ترامپ اعلام کرد که نمي داند «آيا اين اقدامات اثربخشي لازم را دارد يا نه.» «زاخاري کوهن» و «نيکول گوته»، گزارشگران سي ان ان، به نقل از «هيتر نورت»، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا، مي نويسند که قطعنامه سازمان ملل دربردارنده «قوي ترين تحريم هاي وضع شده تاکنون» بوده و اين «مهم است.» او افزود ترامپ اين پيام را مي خواهد مخابره کند که همچنان مي شود گام هاي سخت تري برداشت، زيرا جامعه بين الملل «در اوج» آن کاري که بايد انجام دهد قرار ندارد.
    کره شمالي متعهد شده در واکنش به تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل آهنگ پيشبرد برنامه هاي تسليحاتي خود را سرعت ببخشد. اين کشور اعلام کرد در واکنش به «تحريم هاي شيطاني» شوراي امنيت، آمريکا «بزرگ ترين رنج» را متحمل خواهد شد. سفير کره شمالي در ژنو به کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل گفت: «رژيم واشنگتن قطعنامه ها را به روش هاي شيطاني و نفرت انگيز دستکاري کرده است. هيات ما به شديدترين شکل ممکن اين قطعنامه هاي غيرقانوني را رد مي کند. اقدامات بعدي از سوي کره شمالي بزرگ ترين رنج براي آمريکا را به دنبال خواهد داشت.» به گزارش سي ان ان، وزارت خارجه کره شمالي اعلام کرد که هدف اين تحريم ها محروم کردن اين کشور از حق مشروع دفاع از خود است.
    
    پول اينترنتي در کره شمالي
    «بيت کوين» (Bitcoin) نوعي پول ديجيتال است که هنوز در عرصه بين المللي مورد شناسايي رسمي قرار نگرفته است. با تشديد تحريم هاي آمريکا عليه کره شمالي که هدفش به نصف رساندن درآمدهاي مالي کره شمالي و در نهايت قطع آنهاست، اين کشور به دنبال روش هاي جايگزين براي تامين مالي پروژه هاي موشکي است. «شريس فام»، گزارشگر سي ان ان، مي نويسد: «تحريم ها عليه کره شمالي احتمالا باعث تقويت فعاليت هاي مجرمانه سايبري خواهد شد. حمله به تبادلات رمزنگاري شده ارزي يک روش براي تامين پول مورد نياز اين کشور است.» اين گزارش مي نويسد تاکنون سه حمله سايبري از ماه مه تا ژوئيه عليه کره جنوبي انجام گرفته که همگي به نوعي با هکرهاي کره شمالي پيوند داشته اند. شدت گرفتن تحريم ها باعث شده حملات سايبري براي کسب درآمد افزايش يابد.
    گزارش هاي جديدي از رشد حملات سايبري کره شمالي به سامانه هاي اقتصادي جهان و تلاش اين کشور براي سرقت منابع مالي، منتشر شده است. براساس گزارش اخير موسسه امنيت سايبري فايراي، کره شمالي، يک ارتش سايبري متشکل از 3000 هکر آموزش ديده در چين و روسيه در اختيار دارد. شرکت فايراي، با توجه به وضعيت کنوني بيت کوين، ارائه دهندگان خدمات ملي ديجيتال در کره جنوبي را هدف اصلي هکرهاي کره شمالي مي داند. اگرچه متخصصان اين شرکت، با قطعيت هدف اين حملات را کسب منابع مالي اعلام کرده اند، اما همچنان نحوه استفاده پيونگ يانگ از بيت کوين هاي سرقتي، مشخص نشده است. به نظر مي رسد کره شمالي کاربران و مرکز مبادلات بيت کوين را به عنوان وسيله اي براي مقابله با افزايش تاثير تحريم هاي بين المللي هدف قرار داده است. اين فرض اساسي که کره شمالي بيت کوين ها را هدف قرار مي دهد، در گزارشي از خبرگزاري بين المللي يونايتدپرس تکرار شده است. در اين گزارش آمده است: «يک مرکز تحقيقاتي در کره جنوبي اعلام کرد مبادلات داخلي براي بيت کوين، رمزنگاري جهاني و سامانه پرداخت ديجيتال، هدف براي نفوذ بوده است.» «شريس فام» مي نويسد ارزش بيت کوين اکنون افزايش يافته است. يک بيت کوين اکنون معادل 4300 دلار است. اين درحالي است که اين رقم در آغاز سال جاري کمتر از هزار دلار بود. او مي نويسد کره شمالي در پشت ماجراي حمله به «تمپ» و «هرميت» هم بوده است.
    
    اقتصاد، پاشنه آشيل چين و کره شمالي
    اظهار نظر ترامپ پس از آن انجام گرفت که قانون گذاران هر دو حزب نگراني خود از عدم اعمال فشار بيشتر بر چين در راستاي متوقف کردن کره شمالي را اعلام کرده اند. «برادشرمن»، نماينده دموکرات از کاليفرنيا، مي گويد: «ما چين را به تحريم تهديد نمي کنيم، زيرا به لحاظ سياسي اقدامي دشوار است.» چين به عنوان بزرگ ترين متحد کره شمالي کليد حل معضل پيونگ يانگ است. «ادرويس»، نماينده جمهوري خواه، مي گويد اگرچه تا حدودي با شرمن موافق است اما بايد تحريم هاي بيشتري بر بانک هاي چين که به دنبال تعامل با کره شمالي هستند وضع کرد. با اين حال، نمايندگان معتقدند ترامپ با توييت هاي آتشين خود فضاي رابطه با پيونگ يانگ را به بن بست مي کشاند. «مارشال بلينگسلي»، معاون وزير در اداره تروريسم و اطلاعات مالي در وزارت خزانه داري آمريکا مي گويد رهبران چين اجازه مي دهند کره شمالي از سيستم بانکي اين کشور استفاده کند و به تعامل بپردازد در حالي که شرکت هاي روسي هم همچنان به حمايت از پيونگ يانگ ادامه مي دهند. او معتقد است که نمايندگان و عوامل بانکي کره شمالي در روسيه مشغول فعاليت هستند و با اين کار خود قطعنامه ها را زير پا مي گذارند.
    بخش هاي مختلف دستگاه دولتي در آمريکا به تدريج به اين اتفاق نظر نزديک مي شوند که بايد به چين فشار بيشتري وارد آورد تا دست به عمل زده و پيونگ يانگ را مهار کند؛ چراکه اکنون 90درصد تجارت کره شمالي با چين است. بلينگسلي به سي ان ان مي گويد: «مصمم هستيم که به چين فشار آوريم و اين کشور را براي حل مشکل وادار به همکاري کنيم.» بندبازي چين ميان آمريکا و کره شمالي مقام هاي واشنگتن را به خشم آورده است. در همين راستا بحث تحريم چين به تدريج وارد فاز جدي تري مي شود. به گزارش رويترز، «استيو منوچين»، وزير خزانه داري آمريکا، اعلام کرد يکي از تحريم هاي اقتصادي مورد نظر عليه چين قطع دسترسي پکن به سيستم مالي آمريکا است. منوچين اضافه کرد: «جنگ اقتصادي عليه کره شمالي تاثيرگذار خواهد بود. ما اين پيام را به تمام کساني که قصد تجارت با کره شمالي را دارند ارسال کرده ايم که در صورت تجارت با پيونگ يانگ ما ديگر با آنها تجارت نخواهيم داشت.» دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، هم به تازگي در توييتر خود نوشته که آمريکا به دنبال قطع تبادلات تجاري با کشورهايي است که با کره شمالي داد و ستد دارند. به نوشته رويترز، کره شمالي صد و نوزدهمين کشور در زمينه صادرات اقتصادي در جهان محسوب مي شود. صادرات اين کشور در سال سه ميليارد دلار است که شامل زغال سنگ، مواد نفتي و ساير موارد مي شود که همان هم با تحريم هاي سازمان ملل به کمتر از دو سوم کاهش يافته است. اين کشور به شدت به وارداتي با حجم 3/5 ميليارد دلار وابسته است.
    
    برنامه ريزي براي ترور
    آخرين باري که کره جنوبي تصميم به ترور رهبر کره شمالي گرفت، هيچ چيز خوب و طبق برنامه پيش نرفت. در اواخر دهه 60، پس از اينکه کماندوهاي کره شمالي تلاش کردند تا کاخ رياست جمهوري کره جنوبي در سئول را غارت کنند، کره جنوبي به طور پنهاني افراد تبهکاري را در زندان يا در خيابان ها يافته و آموزش داد تا وارد کره شمالي شده و گلوي رهبر اين کشور «کيم ايل سونگ» را ببرند. وقتي اين ماموريت ناکام ماند، آن مردان طغيان کردند. آنها مربيان خود را کشتند و پيش از اينکه خود را منفجر کنند تا سئول رفتند. اين اپيزودي است که دولت دهه ها است آن را پنهان کرده است. «چو سانگ هون» در گزارشي براي نيويورک تايمز مي نويسد اکنون که نوه رهبر کره يعني «کيم جونگ اون» برنامه هسته اي و موشکي خود را سرعت داده، سئول بار ديگر رهبري کره شمالي را هدف گرفته است. يک روز پس از آنکه پيونگ يانگ ششمين آزمايش هسته اي خود را انجام داد، «سونگ يونگ مو»، وزير دفاع کره جنوبي، به نمايندگان پارلمان اعلام کرد که يگاني از نيروهاي ويژه تا پايان سال جاري تشکيل خواهد شد که «يگان گردن زني» ناميده مي شود.
    هدف اين يگان زدن گردن رهبران کره شمالي اعلام شده است. اين پيامي تهديدآميز است که سئول درحال مخابره آن است. مقام هاي دفاعي مي گويند اين يگان مي تواند يورش هاي مرزي را با هليکوپترها و هواپيماهاي ترابري که مي توانند شب هنگام به کره شمالي رسوخ کنند، انجام دهد. به ندرت اتفاق افتاده که کشوري رئيس دولت ديگر را به ترور تهديد کند اما اين استراتژي از سوي کره جنوبي براي ايجاد وحشت و هراس در رهبران شمالي و عصبي کردن آنها و در نهايت به مثابه نتيجه آزمايش هاي هسته اي آنها به کار گرفته مي شود. تهديد به ترور همچنين ابزاري است که سئول به کار گرفته تا پيونگ يانگ را به ميز مذاکره آورده تا پيشنهادهاي «مون جائه اين» را بپذيرد. «شين ون سيک»، يک ژنرال سه ستاره که تا پيش از بازنشستگي در سال 2015 از استراتژيست هاي ارشد عملياتي کره جنوبي بود، مي گويد: «بهترين بازدارندگي براي ما – در کنار تسليحات مان- اين است که کاري کنيم کيم از زندگي خود بترسد و بر سر آن قمار نکند.» اگرچه رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا گفته که به دنبال تغيير رژيم نيستند اما پيامي که از سئول مخابره مي شود، چيز ديگري مي گويد.
    هفته گذشته دولت ترامپ محدوديت هاي چند دهه اي بر کره جنوبي براي ساخت موشک هاي بالستيک قدرتمندتر را برداشت. آمريکا در دهه 70 به سئول کمک کرد که موشک هاي بالستيک بسازد اما محدوديت هاي سفت و سختي بر اين کشور نهاد تا مانع مسابقه تسليحاتي شود. «شين» مي گويد: «ما اکنون مي توانيم موشک هاي بالستيک بسازيم که کيم جونگ اون را در درون مخفي گاه هاي عميق زيرزميني هدف قرار دهد. نظر بر اين است که اين ترس را نه از طريق سلاح هسته اي بلکه از طريق سلاح هاي غيرهسته اي به او بفهمانيم. زندگي کيم در کشوري قرون وسطايي هزار برابر بيش از شهروندان معمولي اهميت دارد.» اگرچه اکثر مردم و سياستمداران کره جنوبي خواستار سلاح هسته اي شده اند و گزارش واشنگتن پست نيز اين را تاييد مي کند که مردم کره جنوبي بيش از هر زمان ديگري خواستار سلاح هسته اي هستند اما «مون»، رئيس جمهور کره جنوبي، همچنان خواستار شبه جزيره عاري از تسليحات هسته اي است. کره جنوبي سال جاري بودجه دفاعي خود را 2/9 درصد از توليد ناخالص داخلي کشورش قرار داده يعني سال جاري هزينه هاي دفاعي اين کشور حدود 4/35 ميليارد دلار خواهد بود. براي سال آينده دولت «مون» بودجه 38/1 ميليارد دلاري را پيشنهاد داده است که 12 ميليارد دلار آن به دفاع در برابر کره شمالي اختصاص دارد.
    گزارشگر نيويورک تايمز مي افزايد: توپخانه و راکت هاي کره شمالي اکنون در مرز مستقر شده اند و مي توانند ظرف 10 دقيقه 5200 دور گلوله به سوي سئول شليک کند. همچنين صدها موشک از سوي پيونگ يانگ به سوي سئول، توکيو و پايگاه هاي آمريکايي قفل شده است. کره شمالي بمب هاي هسته اي خود را سبک و کوچک ساخته و وزن آنها 500 کيلوگرم است تا بتوان آن ها را روي موشک ها سوار کرد. اين کشور موشک هاي خود را در تونل هاي زيرزميني فراوان پنهان مي کند. «دانيل. اِي. پينکستون»، متخصص دفاعي مي نويسد؛ قابليت هاي جاسوسي، نظارتي و شناسايي مهم هستند. بدون آنها کره شمالي به شکل «کور» شليک خواهد کرد. در مقابل، کره جنوبي 5 ماهواره جاسوسي به فضا فرستاده تا تحرکات نظامي اين کشور را بهتر رصد کند. سئول اکنون با تل آويو و پاريس بر سر خريد ماهواره هاي جاسوسي ديگر وارد مذاکره شده است.
    
    گزارش: يگان ويژه براي ترور رهبران كره شمالي / نيروي ويژه براي ترور رهبران كره شمالي در سئول تشكيل شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4144 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات جامعه شناختي شهري
متن مطالب شماره 25، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است